Roland Garros, turul II

Roland Garros: Simona Halep - Heather Watson 6-2, 6-4/ Calificare superba in turul trei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2014, 17:41 Sport | Tenis

Simona Halep la Roland Garros
Foto: Facebook
Simona Halep (locul 4 WTA) s-a calificat, in premiera, in turul trei al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, jucatoarea noastra trecand de Heather Watson (locul 92 in ierarhia mondiala), scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o ora si 19 minute. In aceeasi faza a competitiei a ajuns si Sorana Carstea (victorie cu Teliana Pereira (Brazilia), scor 6-2, 7-5.

In urmatoarea partida, Simona Halep o va intalni pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA. Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum.

Sorana Carstea se va duela, tot in turul trei, cu Jelena Jankovic, favorita numarul sase.

Pentru calificarea in turul trei la Roland Garros, Sorana si Simona vor primi cate 72.000 de euro si 130 de puncte WTA.


Desfasurarea partidei Simona Halep - Heather Watson:


Simona incepe jocul cu o dubla greseala, iar apoi il continua cu o eroare nefortata. Halep salveaza o minge de break gratie serviciului puternic si rateaza mai apoi o minge de meci. Sportiva noastra nu mai rateaza insa si a doua sansa si inchide meciul cu o lovitura castigatoare (6-4). Meciul a durat o ora si 19 minute

Watson se apropie inca o data pe tabela, dupa ce s-a impus pe propriul serviciu fara prea mari emotii (5-4)

Simona este in deplin control al jocului, cu toate ca a facut o dubla greseala. Are puterea sa treaca peste acest moment si se impune la 15 in acest game (5-3)

Watson se agata de fiecare minge ca si cand ar fi ultima, salveaza doua situatii de break si revine pe tabela (4-3 pentru Simona)

Simona reuseste inca un as si conduce ostilitatile gratie unei deplasari superioare si a unor lovituri superbe (4-2)

Watson ramane aproape de Simona pe tabela, dupa ce castiga pe propriul serviciu un game in care Halep nu a parut la fel de conectata la meci (3-2)

Halep revine superb de la 0-30 si castiga un joc foarte important (3-1 pentru Simona)

Simona pune o presiune foarte mare pe al doilea serviciu al britanicei, iar aceasta greseste. Halep castiga jocul la 15, tabela arata 2-1 pentru ea

Heather este putin norocoasa intr-un moment foarte important (a castigat o minge ajutata de banda fileului), iar jocul este castigat la 15 (rebreak al sportivei din Marea Britanie). Scorul a devenit 1-1

Setul doi a inceput la fel ca si primul, cu Heather la serviciu. Lovitura de dreapta a Simonei este una de manual, cu mult efect si trimisa mereu aproape la limita. Watson nu poate inchide jocul, din cauza backhandului in lung de linie al Simonei. Pana la urma, Halep castiga un joc foarte echilibrat (1-0 pentru Simona)

Halep incepe jocul cu un as, serviciul i-a functionat pana in acest moment. Simona loveste precis, foarte puternic, iar adversara nu poate face fata (6-2). Primul set a durat 34 de minute si s-a incheiat cu al treilea as al sportivei noastre

Schimburile devin mai lungi, iar Simona este cea care castiga de obicei punctele. Watson salveaza o minge de break cu o "scurta" impecabila, insa apoi face dubla greseala. Simona fructifica a treia sansa de break, iar tabela arata cum 5-2 in favoarea sportivei din Romania

Halep reuseste un as, forehandul produce puncte, iar gameul este incheiat cu o "scurta" (4-2 pentru Simona)

Simona accelereaza jocul, o trimite pe Watson dintr-o parte in alta, iar punctele ii revin in mod just. Halep bifeaza un game excelent, iar favorita numarul patru conduce cu 3-2 (a bifat al doilea break)

Halep comite o dubla greseala, iar Watson raspunde agresiv la fiecare serviciu al Simonei. Sportiva din Marea Britanie face rebreakul, dupa un game in care a fost mai buna (2-2)

Simona intra din ce in ce mai bine in joc, backhandul o ajuta mult, iar punctele incep sa fie controlate de ea. Primul break vine normal, dupa un joc castigat la 15 (2-1 pentru Simona)

Primul game pe serviciu este dificil pentru Simona, ea fiind nevoita sa anuleze o minge de break. Adversara loveste la limita, cu multa forta, iar Halep pare deranjata de stilul acesteia. Pana la urma, scorul devine 1-1

Partida a inceput cu Heather la serviciu, iar jucatoarea din Marea Britanie s-a impus greu (1-0)

Simona Halep si Heather Watson s-au intalnit o singura data pana acum, romana impunandu-se, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, in primul tur al US Open, in 2013.

Simona Halep vs Heather Watson

Ani: 22-22
Locul nasterii: Constanta - Guernsey (Anglia)
Inaltime: 1,68 metri - 1,70 metri
Greutate: 60 kg - 63 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Victorii/ infrangeri in cariera: 239-125  vs 164-111
Titluri in cariera: 7-1
Bani castigati din tenis: $3,473,304 - $922,065.


Citeste mai multe despre   






















21373 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    frumos meci (Joi, 29 mai 2014, 19:33)

    muciflenduri [utilizator]

    Ambele jucatoare se comporta excelent, Halep avand in mod vizibil un plus de pragmatism.
    Pare sa controleze fiecare miscare, in ciuda jocului foarte bun al englezoaicei.
    Intr-un fel s-a transformat mental si se comporta ca o jucatoare de top 5, jucand contra jucatoarelor din 'exterior'.
  • -3 (11 voturi)    
    bravo!!! (Joi, 29 mai 2014, 20:20)

    oho [utilizator]

    bravo simona!!!!
    am trait la maxim partida asta, si trebuie sa recunosc ca sunt super super bucuroasa c-a batut-o pe "fish and chips"!!!
    asta ca tot era unu din uk de zicea ca are ceva cu Romania! sac!!
    si acu si putina rutate: nu am putut sa nu observ ce burtoi avea aia frate!!!! un mic sfat "less fish and chips" :))
    • +2 (6 voturi)    
      deh (Joi, 29 mai 2014, 20:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui oho

      Asa-s femeile, ale dracului, cand e vorba de aspectul altor femei. Ai fi putut observa ca si-a depasit conditia, ca a avut lovituri frumoase, ca a luptat pana la ultima minge, dar nu, tu ai observat ca nu era in forma si ai tras concluzia ca mananca 'fish and chips'.
    • +1 (5 voturi)    
      Bravo!!! (Joi, 29 mai 2014, 20:53)

      OctavianTodirut [anonim] i-a raspuns lui oho

      Felicitari Simonei! Comentariul tau e cam gratuit. Vorbim de sport sau de masterchef aici?

      Guernsey e o insula aproape de Franta, s-ar putea ca niciun roman sa nu fi pus piciorul pe acolo.

      Daca si in sport ajung comparatii de genul asta, e trist. Suna a fish and chips versus mamaliga, daca vrei sa discutam in termenii tai. Pacat!

      Mult succes Simona, Serena nu mai e in competitie, s-ar putea sa iti dea un avant mai mare!
      • -2 (4 voturi)    
        o fi gratuit (Joi, 29 mai 2014, 22:06)

        oho [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

        o fi gratuit comentariul, dar prea sarea in ochii!!!
        • 0 (0 voturi)    
          barna din 'ochii' (Vineri, 30 mai 2014, 11:51)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui oho

          Unde sarea?
    • 0 (4 voturi)    
      Pai, katiuska, te comporti exact ca el (Joi, 29 mai 2014, 21:40)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui oho

      Ii pui pe toti in aceiasi oala. Faci exact ca ala: toti romanii sunt asa. Toti englezii sunt asa.

      Ce treaba are fata asta cu dobitocul ala?

      A muncit din greu pe teren si nu a cedat pana la final. Daca o tine tot asa o sa urce in clasament.

      Pentru noi nu a fost bine. Simona a incercat sa castige meciul economicos, dar tot a trebuit sa forteze in destule momente. Si e un turneu lung.

      Eu unul sunt totusi impresionat de auto-controlul Simonei, lucru ce nu prea defineste in general sportivul roman care e in competitive fata in fata cu adversarul. S-a comportat ca o campioana, stapana pe sine, stiind ce poate si ce nu, cand trebuie sa forteze si cand nu. Pare ca ramane mereu cu picioarele pe pamant.

      Sper sa ramana la fel tot turneul si, de ce nu, toata cariera!

      Succes, Simona!
  • +1 (3 voturi)    
    Tziriac (Joi, 29 mai 2014, 20:28)

    transalpinarum [utilizator]

    ...in tribuna. dupa primul set s-a carat, banuia deznodamantul...
    • +3 (5 voturi)    
      . (Joi, 29 mai 2014, 20:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ei, si-a facut timp sa o vada pe Simona?
      • 0 (0 voturi)    
        intotdeauna (Vineri, 30 mai 2014, 10:38)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        se pare ca e noua lui feblete.
  • +2 (4 voturi)    
    din The Guardian: (Joi, 29 mai 2014, 20:48)

    Iascrijan [utilizator]

    Bloody Romanians, going to Paris, potentially knocking a British player out of the French Open. I mean really, it won't do. Who does Simona Halep think she is anyway?

    Answer: the world No4 and the tournament favourite now that Serena Williams is out, that's who!
    • +2 (2 voturi)    
      e o vorba " niste tarani bai, niste tarani " (Joi, 29 mai 2014, 23:42)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Iascrijan

      n-am crezut pina n-am citit:
      http://www.theguardian.com/sport/2014/may/29/heather-watson-v-simona-halep-french-open-live

      ... tot timpul romanii sint de vina . In opinia lor Simona trebuia sa faca non combat .

      Ma bucur ca a cistigat meciul ; sper sa cistige si trofeul + pe cel de la Wimbledon ca sa se stie si in Anglia who is Simona ca poate ei n-au TV .
      • +1 (1 vot)    
        n-o sa stie (Vineri, 30 mai 2014, 11:12)

        Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Intotdeauna cand castiga Simona pun poza invinsei si prezinta meciul de trebuie sa te uiti de trei ori sa-ti dai seama ca a castigat Simona si nu cealalta jucatoare.

        Sau discuta operatia estetica a Simonei cu concluzia "ce fel de femeie face asa ceva". Nu stiu unde le este "fair play" ul comentatorilor englezi fiindca in cazul Simonei nu l-am observat.

        Simona o sa ajunga Nr. 1 si ei tot o sa o dea dupa cires cum ca a fost o exceptie ca a castigat, ca e "inadmisibil" etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Greu la deal cu boii mici (Vineri, 30 mai 2014, 12:00)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Bai flacai, voi chiar nu faceti distinctie intre lauda si injurie, intre sarcasm si seriozitate?
        Cum functioneaza sinapsele alea in creier, chiar nu reactioneaza in niciun fel?
        Ma intreb ce procese au loc in mintea ta de ai tras concluzia ca 'romanii sunt de vina', cand autorul glumea pe seama prejudecatilor unora.
        Ma rog, asta e buba sarcasmului, nu e verde si nu e gustat de erbivore.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo fetelor (Joi, 29 mai 2014, 21:05)

    zeus333 [utilizator]

    Ne mandrim cu voi,sa va ajute Dumnezeu pe amandoua sa va intalniti in finala !
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Simona! (Vineri, 30 mai 2014, 10:50)

    Lime&Coconut [utilizator]

    Ehe inca n-ati vazut comentariile din Guardian de dupa meci: CITAT: "Tell Farage. Another reason for UK to leave EU. How can a romanian beat Watson ?"

    Adica nu e logic ca Nr. 4 sa bata Nr. 92?

    Nici englezii nici alte natii sunt in stare de atatea luni sa scrie ceva elogios la adresa Simonei. Urmaresc presa de multa vreme si ori ii comenteaza operatia estetica ori daca a invins "a avut noroc". Reaua vointa de care dau dovada este revoltatoare!
    • -1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 30 mai 2014, 12:09)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Lime&Coconut