Monica Niculescu, locul 76 WTA, a fost invinsa in turul doi de la Roland Garros, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-2, de sportiva Paula Ormaechea (Argentina - locul 75 WTA), dupa ce a avut minge de meci in setul doi, informeaza Mediafax.

Monica NiculescuFoto: australianopen.com

Partida a debutat miercuri seara, insa a fost intrerupta din cauza ploii la scorul de 6-2, 2-0 pentru romanca.

Partida s-a reluat joi, iar Niculescu a servit pentru meci la 5-3 in al doilea set, a avut minge de meci la 5-4 pe serviciul adversarei, insa in cele din urma a pierdut cu scorul de 5-7. Apoi, in setul decisiv, Niculescu a fost invinsa cu scorul de 6-2.

Partida a durat doua ore si 20 de minute. Pentru calificarea in turul 2, Niculescu va primi un premiu in valoare de 42.000 de euro.