Simona Halep a debutat perfect la Roland Garros, favorita numarul patru avand nevoie de doar 56 de minute pentru a o invinge pe Alysa Kleybanova, din Rusia (6-0, 6-2). Meciul de pe "Philippe Chatrier" a fost la discretia Simonei, jucatoarea noastra aratand un joc solid. "Imi doresc sa ajung cat mai departe la acest turneu", a declarat la finalul disputei Halep.

Simona HalepFoto: rolandgarros.com

Pentru calificarea in turul secund de la Roland Garros, Simona Halep va primi 42.000 de euro.

In urmatoarea partida, Simona Halep o va intalni peHeather Watson (Marea Britanie - locul 92 WTA).

Desfasurarea partidei Simona Halep - Alysa Kleybanova:

Simona inchide meciul pe propriul serviciu, in stil de mare campioana (6-2). Setul al doilea a durat 31 de minute

Alysa pare descatusata in aceste momente si reuseste sa castige al doilea game consecutiv (5-2)

Simonei nu ii intra primul serviciu, iar Alysa returneaza cu multa forta. Rusoaica isi trece in cont primul game (break), 5-1

Rusoaica nu se regaseste, iar Simona zburda pe teren. Halep se impune inca o data contra serviciului (la 15), iar scorul devine 5-0!

Simona face o adevarata reprezentatie pe "Philippe Chatrier", iar Alysa este doar o simpla spectatoare (4-0)

Alysa face o dubla greseala, nu poate returna, este depasita la toate capitolele, iar Simona mai castiga o data contra serviciului (3-0)

Simona nu face nicio concesie, pune mult efect in lovituri, iar Alysa, in pofida staturii, pare foarte mica pe teren (2-0)

A inceput setul al doilea cu sportiva din Rusia la serviciu. Halep are in "backhand" o lovitura devastatoare, iar rezultul este unul evident: break la 15

Simona este pe tot terenul, loveste precis si incheie setul cu un as (6-0), dupa 25 de minute de la prima minge jucata

Alysa a fost aproape de a castiga primul game, dar Simona a revenit de fiecare data. Halep nu ii face adversari cadouri si o pune sub presiune la fiecare retur. Rusoaica nu are antidot pentru jocul Simonei (5-0)

Halep detine situatia sub control, serveste bine si profita de faptul ca adversara se misca cu dificultate pe teren: 4-0 dupa 15 minute de joc

Inca un break pentru Halep: adversara a facut si o dubla greseala, iar jocul ei la "asteptare" se dovedeste falimentar pana in acest moment (3-0 pentru Halep)

Simona nu a avut emotii pe propriul serviciu, castigand game-ul la 15 (2-0 pentru Simona)

A inceput partida cu Alysa Kleybanova la serviciu. Simona a returnat puternic, a cautat liniile si a bifat break-ul dupa ce a ratat trei mingi de a castiga contra serviciului (1-0 pentru Halep)

Simona Halep vs Alisa Kleybanova

Ani: 22-24

Locul nasterii: Constanta - Moscova

Inaltime: 1,68-1,81 metri

Greutate: 60 kg-72 kg

Victorii/ infrangeri in cariera: 239-125 vs 262-138

Bani castigati din tenis: $3,473,304 - $2,374,369.

Simona si Alysa s-au intalnit de doua ori de-a lungul timpului: 6-4, 7-6(2) pentru Halep la Australian Open in 2011 si 6-1, 6-1 pentru jucatoarea noastra la Moscova, in 2013 (ambele dispute au fost pe hard).