Roland Garros: Simona Halep - Alysa Kleybanova 6-0, 6-2/ Debut convingator - In turul doi in stil de mare campioana

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2014, 10:37 Sport | Tenis

Simona Halep
Simona Halep a debutat perfect la Roland Garros, favorita numarul patru avand nevoie de doar 56 de minute pentru a o invinge pe Alysa Kleybanova, din Rusia (6-0, 6-2). Meciul de pe "Philippe Chatrier" a fost la discretia Simonei, jucatoarea noastra aratand un joc solid. "Imi doresc sa ajung cat mai departe la acest turneu", a declarat la finalul disputei Halep.

Pentru calificarea in turul secund de la Roland Garros, Simona Halep va primi 42.000 de euro.

In urmatoarea partida, Simona Halep o va intalni pe Heather Watson (Marea Britanie - locul 92 WTA).

Desfasurarea partidei Simona Halep - Alysa Kleybanova:

Simona inchide meciul pe propriul serviciu, in stil de mare campioana (6-2). Setul al doilea a durat 31 de minute

Alysa pare descatusata in aceste momente si reuseste sa castige al doilea game consecutiv (5-2)

Simonei nu ii intra primul serviciu, iar Alysa returneaza cu multa forta. Rusoaica isi trece in cont primul game (break), 5-1

Rusoaica nu se regaseste, iar Simona zburda pe teren. Halep se impune inca o data contra serviciului (la 15), iar scorul devine 5-0!

Simona face o adevarata reprezentatie pe "Philippe Chatrier", iar Alysa este doar o simpla spectatoare (4-0)

Alysa face o dubla greseala, nu poate returna, este depasita la toate capitolele, iar Simona mai castiga o data contra serviciului (3-0)

Simona nu face nicio concesie, pune mult efect in lovituri, iar Alysa, in pofida staturii, pare foarte mica pe teren (2-0)

A inceput setul al doilea cu sportiva din Rusia la serviciu. Halep are in "backhand" o lovitura devastatoare, iar rezultul este unul evident: break la 15

Simona este pe tot terenul, loveste precis si incheie setul cu un as (6-0), dupa 25 de minute de la prima minge jucata

Alysa a fost aproape de a castiga primul game, dar Simona a revenit de fiecare data. Halep nu ii face adversari cadouri si o pune sub presiune la fiecare retur. Rusoaica nu are antidot pentru jocul Simonei (5-0)

Halep detine situatia sub control, serveste bine si profita de faptul ca adversara se misca cu dificultate pe teren: 4-0 dupa 15 minute de joc

Inca un break pentru Halep: adversara a facut si o dubla greseala, iar jocul ei la "asteptare" se dovedeste falimentar pana in acest moment (3-0 pentru Halep)

Simona nu a avut emotii pe propriul serviciu, castigand game-ul la 15 (2-0 pentru Simona)

A inceput partida cu Alysa Kleybanova la serviciu. Simona a returnat puternic, a cautat liniile si a bifat break-ul dupa ce a ratat trei mingi de a castiga contra serviciului (1-0 pentru Halep)

Simona Halep vs Alisa Kleybanova

Ani: 22-24
Locul nasterii: Constanta - Moscova
Inaltime: 1,68-1,81 metri
Greutate: 60 kg-72 kg
Victorii/ infrangeri in cariera: 239-125 vs 262-138
Bani castigati din tenis: $3,473,304 - $2,374,369.

Simona si Alysa s-au intalnit de doua ori de-a lungul timpului: 6-4, 7-6(2) pentru Halep la Australian Open in 2011 si 6-1, 6-1 pentru jucatoarea noastra la Moscova, in 2013 (ambele dispute au fost pe hard).

18448 vizualizari

• +16 (16 voturi)
    haide Simona!! (Marţi, 27 mai 2014, 11:28)

Inna100 [utilizator]

Incepe cu dreptul!! O sa fie bine, o sa vezi; doar lasa emotiile pentru noi, si tu joaca incantator, cum stii tu sa o faci!
  • +10 (12 voturi)
    E deja 3-0 pt Simona, care joaca tenis viteza (Marţi, 27 mai 2014, 12:25)

mnicku [utilizator]

in victoria cu Kleybanova se pune doar problema scorului cu care o bate Somona. Rusoaica n-a inteles ca tenisul se joaca cu capul si apoi cu muschii.

Mult succes Simona
  • +11 (11 voturi)
    Un start superb... (Marţi, 27 mai 2014, 13:17)

Scaramouche [anonim]

Serena, de data asta nu mai scapi...
  • +8 (8 voturi)
    Imi place ca Simona ramane cu capul pe umeri (Marţi, 27 mai 2014, 14:48)

v_sile [utilizator]

"Sper doar sa ajung cat mai sus"

Dupa atatea laude, dupa tot ce publica presa straina despre tine. dupa ce ai ajuns pe locul 4 mondial, dupa atatia bani castigati, si Simona tot cu picioarele pe pamant ramane. La doar 22 de ani.

Asta e atitudinea sanatoasa, lucru de negasit la fotbalistii romani, de exemplu.

Antreneaza-te din greu, bucura-te de fiecare joc si lupta pentru victorie. Si atat. Restul o sa vina de la sine.

Sa fii sanatoasa, Simona, si sa nu te schimbi ca mentalitate!
  • +3 (5 voturi)
    hai Simona! (Marţi, 27 mai 2014, 16:27)

irlandezu... [anonim]

...cred ca singura sansa sa te vad in direct la RG e sa joci finala simbata in 2 saptamini :)) asa ca, no pressure!

Aviz sportivilor de performanta:
    Invatati ce inseamna sa practici un sport cu placere, punind mai intai foamea de trofee si apoi beneficiile financiare!

Hai Simona! Romanii sint cu tine. Si cu Sorana, Monica, Vlad....
      TV (Marţi, 27 mai 2014, 22:19)

Un oarecare [anonim] i-a raspuns lui irlandezu...

Meciul a fost in direct pe EuroSport2.
        Da, mersi (Miercuri, 28 mai 2014, 18:55)

irlandezu... [anonim] i-a raspuns lui Un oarecare

...eu la ora meciurilor Simonei lucrez, nu ma uit la TV :)))))) asa e "afara" :))))
  • +4 (4 voturi)
    Numarul 4 (Marţi, 27 mai 2014, 17:16)

Cosmin [anonim]

are tururi usoare , in sferturi cu ana ivanovici + ff important a scapat de locul 2 mondial na li . Deci are calera libeera spre finala. We believe in you!
    Simona (Marţi, 27 mai 2014, 20:05)