WTA Roma: Simona Halep - Madison Keys 5-7, 6-0, 6-1/ In optimi, dupa o revenire de senzatie

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 11:56 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep s-a calificat in optimile turneului "Premier 5" de la Roma, dupa ce a invins-o, pentru prima data in cariera, pe Madison Keys, din SUA. Madison a castigat primul set (7-5), dar acest lucru nu a facut decat sa o mobilizeze si mai mult pe Simona, favorita numarul patru cedand doar un game in urmatoarele doua seturi (6-0, 6-1).

In optimi, Simona Halep o va intalni pe Carla Suarez Navarro, favorita numarul 13 si locul 14 WTA (a invins-o pe Venus Williams, scor 6-4, 6-2).

Pentru performanta de pana acum, Simona va primi 105 puncte WTA si 22.060 de euro.


Desfasurarea partidei Simona Halep - Madison Keys:

Setul III

In setul trei, Simona a servit prima si a castigat jocul fara emotii. Halep si-a procurat o minge de break in urmatorul game, una pe care a fructificat-o (2-0). Tabela s-a modificat inca o data in favoarea Simonei (3-0), iar sportiva din SUA a castigat si ea un game (3-1) dupa noua la rand castigate de Halep. Jocul a continuat sa mearga intr-o singura directie, iar Keys si-a pierdut serviciul la zero (5-1). Simona a incheiat setul si meciul pe propriul serviciu (6-1), dupa o partida care a durat o ora si 38 de minute.

Setul II

Setul doi a debutat cu Simona la serviciu, iar numarul cinci mondial s-a impus fara emotii. Halep a continuat foarte bine si a reusit un break la zero (2-0). Tabela s-a modificat apoi la 3-0, iar Simona a mai bifat inca un break (4-0). Jocul precis si ofensiv a continuat, iar Halep a inchis setul cu un greu de crezut 6-0 (dupa o ora si 12 minute de la primul serviciu al disputei).

Setul I


Simona a inceput in forta partida cu Madison, jucatoarea noastra conducand cu 2-0 dupa ce a castigat contra serviciului. Din pacate, Simona a ajutat-o pe adversara sa revina in meci, dupa doua duble greseli. Scorul a devenit 2-2, iar din acest punct s-a mers cap la cap pana la 4-4. Simona si-a facut apoi cu ceva emotii serviciul, iar la 5-4 in favoarea ei a avut si o minge de set, pe care a ratat-o. Lucrurile nu au continuat prea bine pentru ea, Keys facand break intr-un moment foarte delicat (la 15). Sportiva din SUA a castigat apoi setul pe propriul serviciu, dupa 44 de minute de joc (7-5).



Simona Halep vs Madison Keys:

Ani: 22-19
Locul nasterii: Constanta - Rock Island, SUA
Inaltime: 1,68-1,78
Greutate: 60kg - 66 kg
Jucatoare de mana: dreapta (ambele)
Victorii/ infrangeri in cariera: 238-125 vs 107-66
Titluri in cariera: 7-0
Bani castigati din tenis: 3,445,950 - 770,865 dolari

S-au mai intalnit o singura data: la Sydney, iar invingatoare a fost Madison, scor 6-1, 6-4 (pe hard). Partida a durat o ora si 11 minute.


Citeste mai multe despre   























40299 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Transmisie (Miercuri, 14 mai 2014, 16:05)

    Cosma [anonim]

    Am toate posturile Dolce 1, 2, 3 si 4....iar meciul nu este transmis pe nici unu din posturi.
    • +16 (16 voturi)    
      Dolce (Miercuri, 14 mai 2014, 16:11)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui Cosma

      Dolce sunt prea ocupati sa dezbata mocirla din fotbalul romanesc, ce ragaitura a mai tras vreun patronache, ce antronar a mai fost rotit de la o echipa la alta.. ghinionul nostru e ca a ceclarat un patronache ca intrat dinamo in insolventa.. dupa o asa stire, normal ca au decis sa nu mai transmita meciul lui halep pe nici unu dintre cele 4 canale.. scarba ca de fotbalul romanesc la care nu ma mai uit de mai bine de 2 ani, nu imi e de nici un alt sport
      • +4 (4 voturi)    
        Wow (Miercuri, 14 mai 2014, 17:45)

        adriana10 [anonim] i-a raspuns lui Tibi

        E tare fata asta. Nu credeam ca mai revine in joc.
    • +10 (10 voturi)    
      Dolce (Miercuri, 14 mai 2014, 16:48)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui Cosma

      Mi-am facut cont pe Dolce, le-am dat si 5 Euro ca sa imi incarc contul, am platit 1,5 Eur ca sa vad meciul si ce sa vezi....mi-am luat o ///. Nici tennis, nici refund, doar handball si mizeria de Dinamo....
      • +3 (3 voturi)    
        OPC (Miercuri, 14 mai 2014, 18:19)

        rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Gica

        Fa-le reclamatie la OPC.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti in eroare (Miercuri, 14 mai 2014, 18:22)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Cosma

      Ai abonament la Dolce 42? Ei transmit.
  • +2 (2 voturi)    
    Este undeva online ? (Miercuri, 14 mai 2014, 16:08)

    Lovilutia [utilizator]

    ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu este transmisie live (Miercuri, 14 mai 2014, 16:15)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Lovilutia

      se pare ca pe terenul unde joaca nu se transmite live nimic. pacat
      • +5 (5 voturi)    
        ... dar Simona joaca tenis viteza (Miercuri, 14 mai 2014, 17:26)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        set I ca de obicei de acomodare apoi isi ia cordelutza magica si incepe sa joace tenis
        set II 1, 2, 3, ...6- 0
        set III e deja 4-1
    • +2 (2 voturi)    
      tv (Miercuri, 14 mai 2014, 17:01)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Lovilutia

      incearca aici:
      http://livetv.ru/
  • +3 (3 voturi)    
    pe ce se transmite meciul? (Miercuri, 14 mai 2014, 16:44)

    roxi [anonim]

    Ce urat din partea celor de la DolceSport... sa anunte ca dau meciul de tenis si ei transmit cu totul altceva. Rusini!
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca e vina lor (Miercuri, 14 mai 2014, 17:27)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui roxi

      Cel putin nu de data asta. Din cate am vazut, si a mai mentionat cineva mai sus. pur si simplu nu se televizeaza meciul asta. Poate urmatorul, cel cu Suarez Navarro.
  • -11 (15 voturi)    
    Jocul Simonei (Miercuri, 14 mai 2014, 16:45)

    JohnnyBGood [anonim]

    Cred ca Madison Keys are potentialul de a fi jucatoarea surpriza din 2014 - similar cu ceea ce a fost Simona in 2013.

    Din pacate, din ultimele turnee se poate trage concluzia ca jocul Simonei si-a cam atins limitele.
    Fara o schimbare majora in stilul ei de joc, exista riscul ca avansul Simonei in clasamentul WTA sa isi atinga maximul acum (locul 4), urmand ca apoi sa o ia la vale.

    Ii tin pumnii sa reuseasca sa evolueze, este cel mai bun sportiv pe care il are Romania in prezent.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 mai 2014, 17:15)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Sper că ai scris asta înainte de acel 6-0 din setul doi.
      • +5 (7 voturi)    
        În mod cert (Miercuri, 14 mai 2014, 17:23)

        Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Unii n-au răbdare.
        Simona the Destroyer, 6-0 setul 2 ... și 3-0 până în setul 3.

        Te iubim Simonaa!!
      • +9 (9 voturi)    
        nu e numai momentul ales (Miercuri, 14 mai 2014, 17:54)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Dar asa sunt unii, au impresia ca, gata, cum a pierdut un game/set, cum are o zi proasta nu merita altceva decat sa fie pusa la zid.

        Mai linistiti-va, fratilor, ca om e si ea!!! Are tot dreptul din lume (ca o face pe banii ei) sa-si permita momente de relaxare, chiar proaste uneori. Inainte de a-i reprosa ei ceva, faceti-va un "self performance review" al ultimelor zile, hehehe.
    • +6 (6 voturi)    
      potentialul (Miercuri, 14 mai 2014, 17:34)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      ce face Simona anul acesta e deja mai mult decat a reusit anul trecut. atuurile ei sunt ambitia si spiritul de lupta extraordinare - si nu cred ca la aceste capitole si-a atins limitele. ok, nu matura pe jos cu adversarele si jocul ei este unul de rutina. asta nu inseamana ca trebuie sa disperam imediat ce vedem ca ar pierde meci...
    • +4 (4 voturi)    
      Simona va fi no 1 WTA in viitorul apropiat (Miercuri, 14 mai 2014, 17:38)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      asa cum joaca trebuie sa o sustinem, mai ales ca joaca tenis si nu face figuratie pe teren.
      2014
      2 finale premier jucate in acest an - 1 cistigata
      1 semifinala premier pierduta - accidentare

      deci n-a pierdut din rusinos turul 1 la toate turneele .
      • 0 (0 voturi)    
        corectie (Miercuri, 14 mai 2014, 18:40)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        La Sydney, tocmai cu Madison Keys, primul tur. Bun, nu rusinos ci doar un pic surprinzator.
  • +5 (9 voturi)    
    expert (Miercuri, 14 mai 2014, 17:24)

    ToXRM [anonim]

    esti si tu vreun expert antrenor de tenis ca sa-ti dai cu parerea ? sau te bazezi pe statistici si precedente ? fata asta cu psihicul ei poate deveni extraordinar de buna, mult mai buna decat acum, gandeste-te ca a evoluat fulimant intrun singur an, e abia la inceput de carier, chiar daca joaca tenis de copila. In loc sa o incurajam, pentru ca e de-a noastra (are buletin de Romania, asta daca o sa spui ca e machedoanca), dam cu pareri critice (nici macar constructiv) ...
    • +2 (2 voturi)    
      pt JohnnyBGood (Miercuri, 14 mai 2014, 17:39)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui ToXRM

      era postul de mai sus, imi cer scuze
  • +6 (6 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 14 mai 2014, 17:35)

    Lovilutia [utilizator]

    SIMONA !
  • +2 (2 voturi)    
    succes (Miercuri, 14 mai 2014, 19:32)

    emanoil [anonim]

    Felicitari Simona.
    Urmaresc meciurile care le joci pe tenis live ca nu am dolce si ma bucur pentru fiecare minge pe care o castigi si iti zic bravo.Mi-a placut cum ai jucat ,felicitari si tine-o tot asa. Pe zi ce trece jocul tau se imbunatateste si cred ca poti sa speri la mai bine chiar sansa e de partea ta.Ai scapat de Wiliams V iti doresc succes in meciul de maine cu Suarez Navaro. Hai Simona Halep
    • 0 (0 voturi)    
      s-a retras :( (Miercuri, 14 mai 2014, 21:08)

      beyondus [utilizator] i-a raspuns lui emanoil

      din pacate s-a retras din turneu din cauza unei accidentari:
      http://www.wtatennis.com/news/article/3831922/title/halep-withdraws-from-rome