Kei Nishikori a avut un inceput fantastic de finala la Masters-ul de la Madrid, niponul castigand primul set cu 6-2 in fata lui Rafael Nadal. In al doilea set, asiaticul a acuzat dureri la spate, iar partida a luat o alta intorsatura. Nadal a revenit, a trimis finala in decisiv, iar pana la urma Kei a ales sa abandoneze.

Rafael NadalFoto: atpworldtour

Japonezul a defilat in primul set, unul castigat lejer cu 6-2. Kei a impus ritmul si in debutul setului doi, Nishikori conducand pe rand cu 2-0, 3-1 si 4-2. Nadal a reusit sa revina si sa egaleze la patru, moment din care au inceput problemele pentru nipon.

Nishikori nu s-a mai putut deplasa cum trebuie, iar Nadal a castigat setul cu 6-4. In decisiv, Kei a fost macinat din ce in ce mai puternic de durerile la spate, iar la 3-0 pentru Nadal a ales sa abandoneze.

A fost victoria cu numarul patru pentru Nadal la Madrid (ultimul titlu il reusise in 2013, dupa o victorie in fata lui Stanislas Wawrinka).