Andre Agassi: Rafael Nadal este cel mai bun jucator din istoria tenisului

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2014, 16:29 Sport | Tenis

Andre Agassi
Foto: Facebook
Americanul Andre Agassi, a declarat, joi, intr-un interviu acordat unei publicatii din Singapore, ca spaniolul Rafael Nadal este cel mai bun tenisman din istoria tenisului, inaintea elvetianului Roger Federer, care detine recordul de 17 titluri de Grand Slam.

"Pentru mine Nadal este numarul unu, iar Federer numarul doi. Federer a condus timp de patru ani clasamentul ATP fara sa aiba adversari pe masura, se batea cu Andy Roddick si Lleyton Hewitt. Nadal este nevoit sa lupte cu Federer, cu Novak Djokovici si cu Andy Murray. Nadal a reusit lucruri extraordinare, iar cariera sa este departe de a se fi incheiat. Pentru mine, ce a facut Nadal este remarcabil, mai ales ca a facut toate acestea in cea mai buna perioada a lui Federer", a spus Agassi pentru Straits Times, citeaza Mediafax.

Federer a castigat 17 turnee de Grand Slam fata de doar 13 reusite ale lui Nadal, dar spaniolul conduce in meciurile directe cu scorul de 23-10. Rafael Nadal mai trebuie sa castige inca o data Australian Open pentru a deveni al treilea tenisman din istorie care se impune de cate doua ori in toate turneele de Grand Slam, dupa Roy Emerson si Rod Laver.

Andre Agassi, in varsta de 44 de ani, a castigat opt titluri de Grand Slam in cariera sa si a fost numarul 1 ATP timp de 93 de saptamani.




















3462 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Andre, ca de obicei: genial si onest!! (Joi, 8 mai 2014, 20:42)

    Inna100 [utilizator]

    Ii impartasesc opinia, ca Nadal este cel mai bun jucator din istoria tenisului. si argumentele sunt expuse foarte obiectiv
  • -2 (8 voturi)    
    da (Joi, 8 mai 2014, 22:12)

    Eugen [anonim]

    in special anul asta Nadal este cel mai bun jucator din toate timpurile. Acuma bineinteles ca mass media are nevoie de un alt idol din categoria "cel mai mare jucator din toate timpurile". Ce se face ca nu vede Agasi este faptul ca din 2005 si pana in 2012 Federer a castgat exact 13 Grand Slamuri batabdu-se cu exact aceeasi adversari ca si a lui Nadal.
    Acuma ca a jucat finale cu Rodick si cu Hewit asta s-a intamplat pentru ca Nadal a fost un ilustru anonim pe hard court pana in 2010. Doar la AO a reusit sa castige in 2009 pe fondul mononucleozei lui Federer. In rest la US Open abia in 2010 a trecut de faza sferturilor de finala deci a fost un ilustru anonim acolo. Iar daca Wimbledonul nu ar fi devenit un al doilea Roland Garos dar pe iarba, dpdv al vitezei, Nadal nu l-ar fi castigat niciodata.
    Poate ne explica Agasi cum e posibil ca cel mai bun jucator din istorie sa piarda in fata unui ilustru anonim, nr 100, Rosol la Wimbledon 2012. Ca de accidentat nu a fost accidentat, Dupa aia s-a dat ranit dar in timpul meciului a fost 100% apt fizic
  • 0 (10 voturi)    
    Mda ... (Joi, 8 mai 2014, 22:48)

    oarecare [anonim]

    Agassi,după ce a fost învins de mai multe ori de Federer ,declară sus și tare că Nadal este GOAT.
    Așa da ”fair-play”!
  • +3 (7 voturi)    
    Andre - serios?!? (Joi, 8 mai 2014, 23:02)

    gigi marga [anonim]

    In 2009 ai admis ca te-ai drogat si ai mintit ca sa scapi de un "silent ban".
    Oricine este la current cu realitatea din tennis va evita sa-l puna pe Murray langa Federer si Djokovic si sa-i numeasca "golden age of tennis" :-)
    De acord, Nadal este superior lui Federer in meciurile directe, dar sa nu uitam ca:
    - Federer este cu 5 ani mai in varsta decat Nadal;
    - Federer a castigat 13 titluri de Grand Slam dupa ce si Nadal si-a inscris primul sau titlu de GS;
    - De cand Novak si-a castigat primul titlu de GS (2008), Federer a mai castigat inca 5 titluri (Novak - 6);
    - si multe alte trofee obtinute de Federer...

    Fara dubiu, Nadal este cel mai bun jucator pe zgura si are mari sanse sa devina cel mai bun jucator din istoria tenisului, dar momentan as spune sa-i dam Cezarului...
  • -4 (8 voturi)    
    Andre, nu-i sigur (Vineri, 9 mai 2014, 3:22)

    vio [anonim]

    "Cel mai mare jucator din istorie" mai are putin si va juca din tribuna, atat de mult s-a dus in spatele terenului. Ce jenant a fost anul asta la AO! Desigur, el doar ranit poate pierde in fata lui Stan..
  • -1 (3 voturi)    
    aoleo... (Vineri, 9 mai 2014, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    bani oameni buni... nu mai are dreptu sa-si da unu cu parerea (care, dopat nedopat sunt convins ca stie mai mult tenis decat toti de pe situ asta la un loc). pe langa asta e doar o parere. pana la urma nu a spus ca hanescu e cel mai bun din toate timpurile... a spus ca nadal...
    sa nu începem cu razboaie de genu adidas sau nike, xbox sau ps...
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca esti nou pe acest forum... (Luni, 12 mai 2014, 10:16)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      si nu esti la curent cu faptul ca pe aici, din pacate, sunt o gramada de postaci care tot cauta si incearca sa minimalizeze meritele lui Nadal. De fapt asta e putin spus; au cateodata o ura pe Nadal si il critica si il acuza de tot felul de chestii nefondate.
      Sincer eu mi-as dori ca Nadal sa mai lase un pic din diplomatie si din politete, si sa mai iasa si el cu declaratii pe care federistii, in special, nu vor sa le auda; ca sa aiba federistii astia motive sa-l urasca.
      O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Andre! (Luni, 12 mai 2014, 10:04)

    stefan [anonim]

    De 3 ori bravo! Ce-mi place cum s-au inflamat toti federistii!
    In sfarsit cineva care are curajul sa mai spuna si alte lucruri, nu doar lucruri pe care oamenii le-au tot auzit.
    Asa cred si eu: ca Federer nu a avut adversari pe masura pana sa apara Nadal.
    Federer nu a avut deloc aceeasi adversari pe care ii are Nadal in ultimul timp. Deci cu atat mai mult merita Nadal felicitat!