Jucatorul Marius Copil, locul 164 ATP, beneficiar al unui wild card, a pierdut greu, miercuri, in fata lui Grigor Dimitrov, locul 14 ATP si cap de serie numarul 12, bulgarul avand nevoie de trei seturi si de un tie-break la 7 in decisiv pentru a obtine calificarea in optimile de finala la Madrid, potrivit Mediafax.

Marius CopilFoto: HotNews.ro

Copil a castigat primul set cu 6-4, dupa un break la 4-4, al doilea i-a revenit bulgarului cu 6-3. Ambii jucatori si-au valorificat serviciul in decisiv, astfel ca s-a ajuns la tie-break, unde Dimitrov s-a impus dupa mai multe mingi de meci, cu 9-7. Scorul a fost 4-6, 6-3, 7-6 (7), dupa un tenis spectaculos si doua ore si zece minute de joc.

Romanul in varsta de 23 de ani va primi un cec in valoare de 24.000 de euro si 45 de puncte ATP, pentru participarea la turneul de 1.000 de puncte de la Madrid.

Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a fost invinsa de germanca Sabine Lisicki (N. 15) cu 6-3, 6-4, miercuri seara, in mansa secunda a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 3.671.405 euro, potrivit Agerpres.

Begu (23 ani, 97 WTA) a condus cu 3-1 in setul al doilea, dar in cele din urma s-a recunoscut invinsa dupa o ora si 23 de minute. Lisicki (24 ani, 16 WTA) are acum 3-0 la meciurile directe cu romanca, pe care a mai invins-o in 2011, cu 6-0, 6-1 in semifinalele turneului WTA de la Dallas si cu 6-2 (abandon Begu) in primul tur la Beijing.

Irina Begu, beneficiara unui wildcard, va primi pentru participare 21.600 euro si 65 de puncte WTA.

In optimile de finala, Lisicki o va infrunta pe romanca Simona Halep, a patra favorita. Halep (22 ani, 5 WTA) si Lisicki sunt la egalitate la meciurile directe, 1-1. Germanca a invins in 2011 in primul tur la Stanford, cu 6-1, 6-2, iar Halep s-a impus in 2013, in primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5.