Indian Wells: Simona Halep s-a calificat in semifinale dupa o victorie categorica cu Casey Dellacqua (6-2, 6-2)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 21:11 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele turneului de la Indian Wells, dupa ce a dispus, scor 6-2, 6-2, de Casey Dellacqua, locul 78 WTA - sportiva venita din calificari. Partida a curs intr-o singura directie, Halep fiind in mod evident cu cel putin o clasa pentru adversara. Demn de mentionat este faptul ca partida a durat doar o ora.

"Sunt foarte bucuroasa ca voi putea juca in semifinale. Ma simt foarte bine si vreau sa ajung cat mai departe. Le multumesc spectatorilor ca m-au susţinut. Ma bucur de tenis si ma lupt pentru fiecare minge. Privesc tenisul ca o placere si joc cu mare bucurie" - Simona Halep, la finalul partidei cu Casey Dellacqua.

In semifinale, Simona o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Jelena Jankovic (Serbia - favorita sapte) si Agnieszka Radwanska (Polonia - favorita doi).

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep va fi recompensata cu 225.000 de dolari si 390 de puncte WTA.


Desfasurarea partidei Simona Halep - Casey Dellacqua:

Setul II

Setul al doilea a inceput, la fel ca si primul, cu Casey la serviciu, iar sportiva din Australia a castigat jocul la 15. Simona a egalat rapid situatia, gratie unui serviciu foarte bun (1-1). Cu un joc net superior, Halep si-a trecut in cont primul break al setului al doilea, dupa un joc castigat la zero. Coordonatele nu se schimba nici in game-ul urmator, unul castigat de Simona tot la zero (3-1). Jucatoarea din Australia revine pe tabela dupa ce s-a impus pe propriul serviciu (3-2). Dellacqua a avut o tresarire de orgoliu, dar Simona a tinut-o la respect in special unui backhand devastator (4-2). Casey nu poate face fata jocului agresiv al Simonei, iar tabela s-a modificat la 5-2 (cu doua break-uri avans). Halep s-a impus in setul doi la fel ca si in primul: 6-2.

Setul I

A inceput partida de pe arena centrala cu Dellacqua la serviciu, iar sportiva din Australia s-a impus la zero. Simona a ripostat si a egalat la unu. Halep a castigat in agresivitate, iar rezultatul a fost primul break al partidei (2-1). Simona a avut dificultati pe propriul serviciu, dar a salvat doua mingi de break si s-a distantat la 3-1. Simona si-a tinut adversara la respect si in game-ul cu numarul cinci - sportiva din Romania a castigat inca o data contra serviciului (4-1). Pentru a ajunge la 5-1, Halep a fost nevoita sa salveze nu mai putin de sase mingi de break (a facut si doua duble greseli). Casey a castigat cel de-al doilea game ajutata si de Simona - a facut mai multe greseli si a parut putin mai relaxata in joc. Setul a fost inchis de Halep cu un game alb (6-2).


Citeste mai multe despre   



















35315 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Rugaminte (Miercuri, 12 martie 2014, 21:17)

    aladdin [utilizator]

    Simona, se joaca tarziu, maine mergem la munca, te rog sa nu mai faci ca aseara. Termina repede, in doua seturi. Romania iti tine pumnii!
    • +12 (12 voturi)    
      Ok, multumesc (Miercuri, 12 martie 2014, 23:39)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Felicitari, Simona!
    • +12 (12 voturi)    
      Te-a ascultat!!! (Miercuri, 12 martie 2014, 23:40)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Exact 60 de minute i-au trebuit ;)
  • +18 (18 voturi)    
    Tinem pumnii ! (Miercuri, 12 martie 2014, 21:24)

    Olah [anonim]

    Simona, iti doresc sa nu te copleseasca emotiile la o claificare usoara in semifinale. Stii tu mai bine.

    Succes! Ne uitam !
  • +8 (8 voturi)    
    Buna seara, (Miercuri, 12 martie 2014, 21:37)

    ucin [utilizator]

    pe net se poate sa vedem pe undeva? Scrie cineva in ajutorul celor care nu au dolce?
    Multumesc mult
    • +5 (5 voturi)    
      link extern (Miercuri, 12 martie 2014, 22:08)

      Interlop [anonim] i-a raspuns lui ucin

      aici http://live.drakulastream.eu/static/popups/2067951159359000.html
    • +5 (5 voturi)    
      live stream (Miercuri, 12 martie 2014, 22:09)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui ucin

      Sa speram ca merge aici
      http://www.laola1.tv/en-at/live/simona-halep-casey-dellacqua/160038.html
    • +4 (4 voturi)    
      live stream de calitate (Miercuri, 12 martie 2014, 22:17)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ucin

      http://livetv.sx/en/allupcomingsports/4/

      click la sectiunea "tennis".

      succes!
    • +7 (7 voturi)    
      Tampiti (Joi, 13 martie 2014, 2:05)

      Ryan [anonim] i-a raspuns lui ucin

      Au anuntat ca o sa televizeze meciul Simonei si pe DigiSport 1, dar au transmis meci de fotbal din Champions League ca suntem si buni rau la fotbal, noi romanii. Ar fi trebuit sa transmita meciul Simonei pe toate canalele de televiziune romanesti la cat ne-a facut cunoscuti in afara.
      Sa le fie rusine...
  • +7 (7 voturi)    
    a (Miercuri, 12 martie 2014, 21:38)

    a [anonim]

    stiti link pt transmisia live ?
    • +7 (7 voturi)    
      aici link (Miercuri, 12 martie 2014, 22:08)

      Interlop [anonim] i-a raspuns lui a

      http://live.drakulastream.eu/static/popups/2067951159359000.html
    • +7 (7 voturi)    
      Vezi aici (Miercuri, 12 martie 2014, 22:21)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui a

      sper sa-ti mearga:
      http://live.drakulastream.eu/static/popups/2067951159358980.html
  • +8 (8 voturi)    
    Haideeee Simona ! Sintem cu tine (Miercuri, 12 martie 2014, 21:43)

    mnicku [utilizator]

    meciul cel mai greu a fost ieri . Sigur cistigi si astazi

    Fii agresiva tot timpul si mult, mult succes iti doresc

    pt cei ce nu pot urmari pe dolce sport las si un link

    http://www.drakulastream.eu/tennis-live-streaming-video.html , => click pe meci => click pe unul din linkurile ... Link#1
    Castasap: Link#1
    Livevshare: Link#1
    Castnowhd: Link#1
    • +6 (6 voturi)    
      sau (Miercuri, 12 martie 2014, 22:08)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      http://www.sportcategory.com/c-4.html si vezi link acolo.
    • +7 (7 voturi)    
      altceva pe toate 3 (Miercuri, 12 martie 2014, 22:12)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      :(
      • +6 (6 voturi)    
        pe acelasi teren se joaca primul meci (Miercuri, 12 martie 2014, 22:24)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        rabdare
    • +5 (5 voturi)    
      mda .... traforaj viteza a facut Simona (Miercuri, 12 martie 2014, 23:43)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sau ma rog tenis viteza

      Bravo ei si mult succes in semifinale
  • +6 (6 voturi)    
    stream (Miercuri, 12 martie 2014, 21:43)

    catalin [anonim]

    avem pentru cei ce nu prind dolce da avem net

    thk s
    • +6 (6 voturi)    
      link (Miercuri, 12 martie 2014, 22:03)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      http://www.drakulastream.eu/tennis-live-streaming-video.html
  • +5 (5 voturi)    
    Link? (Miercuri, 12 martie 2014, 21:50)

    T1beriu [anonim]

    Link catre livestream va rog? :)
    • +5 (5 voturi)    
      Incepe la 22.30 (Miercuri, 12 martie 2014, 22:10)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

      http://www.drakulastream.eu/free-live-video-streaming-halep-dellacqua-wta-indian-wells-tennis-wta-206795.html
  • +4 (4 voturi)    
    Live stream anyone? (Miercuri, 12 martie 2014, 21:52)

    dude [anonim]

    Live stream anyone? Please !
  • +4 (4 voturi)    
    halep (Miercuri, 12 martie 2014, 22:01)

    daneel [anonim]

    hai simona.
    are cineva link pt livestreaming?
  • +4 (4 voturi)    
    live stream simona halep sferturi indian wells (Miercuri, 12 martie 2014, 22:04)

    Tudor [anonim]

    http://www.laola1.tv/en-at/live/simona-halep-casey-dellacqua/160038.html

    problema e ca e decalat cu jumatate de ora... nu stiu de ce...
  • +9 (9 voturi)    
    Pentru ... (Miercuri, 12 martie 2014, 22:12)

    DanielSan [anonim]

    .... vorbitorii/intelegatorii de limba engleza, transmisia in HD o face si ran.de la linkul de mai jos. Comentarii decente, curate, neutre, foarte ok.:
    http://www.ran.de/tennis/live/das-wta-turnier-in-indian-wells-im-kostenlosen-livestream

    P.S. Hai Simonaaaaaa!Rupe-i fâșu' lu' Casey! Fii tu însăți din nou, fă încă o partidă pe sufletul nostru!
    • +2 (2 voturi)    
      bine, bine (Miercuri, 12 martie 2014, 23:19)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui DanielSan

      da, ”rupe-i fâșul”?
  • +3 (3 voturi)    
    pentru diaspora (Miercuri, 12 martie 2014, 22:16)

    cristi [anonim]

    http://www.laola1.tv/en-at/live/simona-halep-casey-dellacqua/160038.html
  • +3 (3 voturi)    
    Link (Miercuri, 12 martie 2014, 22:22)

    Albundy [anonim]

    Www.sports-tv.eu
  • 0 (0 voturi)    
    okok (Miercuri, 12 martie 2014, 22:31)

    rezis [utilizator]

    http://cdnx.livetv.sx/webplayer.php?t=ifr&c=196706&lang=en&eid=220991&lid=196706&ci=101&si=4
  • +1 (1 vot)    
    RDS (Miercuri, 12 martie 2014, 22:31)

    A. [anonim]

    se poate vedea pe vreun post in reteaua RDS?
  • +2 (2 voturi)    
    tvr!!! (Miercuri, 12 martie 2014, 23:28)

    anoni m [anonim]

    ar trebui sa cumpere tvr drepturile de transmisie, sa vada tot poporul.
    • 0 (0 voturi)    
      da' ce's prosti (Miercuri, 12 martie 2014, 23:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui anoni m

      nu mai bine fac emisiuni de 2 bani pt spargatorii de seminte .
      Ce cultura , ce sport ? .... poporul n-are nevoie de asa ceva.

      Oricum fata de anul trecut cind nici o televiziune nu transmitea meciurile Simonei este totusi un fapt pozitiv ca dolce transmite meciurile ei .
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 12 martie 2014, 23:44)

    Bubu [anonim]

    Bravo Simona!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 12 martie 2014, 23:51)

    Anita [anonim]

    Suntem foarte mandri de Simona,de multa vreme asteptam sa ne reprezinte cineva si sa urmarim cu mai mult interes toata aceasta competitie in tenis!
    ne place felul cum o face Simona ,sunt convinsa ca isi va imbunatati si mai mult jocul,se vede cat de muncitoare este,pe langa talent si inteligenta !
    Mult succes in continuare !
    • 0 (0 voturi)    
      cui ii place tenisul (Joi, 13 martie 2014, 15:41)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Anita

      urmareste competitiile chiar si atunci cand nu este 'reprezentat' de cineva.
      Cat despre persoanele care 'ne reprezinta', eu cred ca nu Simona este reprezentativa pentru poporul roman ci un plagiator ca Ponta.
      Ca se vede clar la vot ca oameni capabili, cu studii si doctorate adevarate obtinute la universitati de prestigiu sunt ingnorati de mare masa a prostimii.,
      Cat despre Simona, ea se reprezinta doar pe ea, nu pe intreg poporul roman. Da, ma bucur ca avem si noi romanii o jucatoare de valoare dar nu pot sa spun ca ma reprezinta pe mine.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari (Joi, 13 martie 2014, 1:18)

    mistydo [utilizator]

    Felicitări! Avem şi noi parte de adevărate bucurii!
  • +2 (2 voturi)    
    Mandria noastra (Joi, 13 martie 2014, 7:11)

    zeus333 [utilizator]

    Romania toata te iubeste Simona!!!Esti mandria noastra!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo ei! (Joi, 13 martie 2014, 8:51)

    aniod [utilizator]

    Mult succes in continuare!!
    In ciuda lui Tiriac , care spune ca ea nu este o jucatoare foarte buna, doar pt ca nu o controleaza el!
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-l pe tiriac asta (Joi, 13 martie 2014, 15:26)

      george [anonim] i-a raspuns lui aniod

      ca este o cantitate neglijabila. Pana la urma Tiriac a fost un nimeni in tenisul mondial intr-o perioada in care chiar daca te apucai de tenis la 10-12 ani tot aveai sanse sa ajungi in top 100 daca te antrenai serios.
      Pe Tiriac il roade invidia acuma. Cand Simona avea 16 ani, a fost 'vazuta' de catre Tiriac si Virginia Ruzici. Tiriac a spus ca Simona e prea mica si firava si ca nu are nici o sansa sa devina o jucatoare de top asa ca nici nu a sponsorizat-o si nici nu I-a devenit manager. Virginia Ruzici insa a crezut in sansa Simonei si I-a devenit manager. De aici si declaratiile acide ale lui Tiriac cu privire la performantele Simonei. Simona va castiga nu doar un Grand Slam ci mai multe. Are cel putin 5-6 ani in fata. In maxim 2 ani Serena Williams va fi istorie, Na Li are si ea aproape 33 de ani
      , Azarenka la cat de fizic joaca si la cat de mult se dopeaza nu o sa reziste mai mult de doi ani. Asa ca SImona va putea sa devina nr 1 si sa castige mai multe grand slamuri. Din punt de vedere al performantelor are sansa sa ajunga peste Ilie Nastase care a castigat doar un singur Grand Slam si a fost nr 1 mondial cateva luni.
      De aici cred ca provine si invidia lui Nastase ca se teme ca Simona va depasi performantele lui
      • 0 (0 voturi)    
        Nastase (Joi, 13 martie 2014, 18:51)

        mgr [anonim] i-a raspuns lui george

        Nastase a castigat Roland Garros si Forest Hills,
        precum si multe turnee ale campionilor. Greu de egalat.
        • 0 (0 voturi)    
          de unde stii tu? (Joi, 13 martie 2014, 23:27)

          Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui mgr

          Simona are doar 22 de ani. In maxim un an jumatate isi va imbunatati jocul foare mult tocmai pentru ca meciurile pe care le va juca vor fi mult mai dificile iar asteptarile vor fi mult mai mari decat pana in 2014.
          Acuma exisa grupul jucatoarelor trecute de 30 de ani, Serena si Na Li care vor fi istorie in 2 ani, este un grup de jucatoare intre 25-30 care vor intra in declin, este grupul celor de 21-25 de ani dintre care Simona este de departe cea mai buna si este grupul pustoaicelor sub 21 de ani care sunt foarte bune dar nu au inca experienta. Asa ca Simona va prinde o perioada de 1-2ani facorabili pentru ea si ar putea sa castige nu doar un grand slam ci doua sau chiar mai multe. Cat despre turneul campionilor acolo totul este posibil. Plus sa nu ignoram ca tenisul pe care l-a jucat Nastase pe vremea lui se joaca astazi doar la "gradinita"
  • +2 (2 voturi)    
    WOW! (Joi, 13 martie 2014, 11:26)

    adriana [anonim]

    TARE FATA ASTA!