Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele turneului de la Indian Wells, dupa ce a dispus, scor 6-2, 6-2, de Casey Dellacqua, locul 78 WTA - sportiva venita din calificari. Partida a curs intr-o singura directie, Halep fiind in mod evident cu cel putin o clasa pentru adversara. Demn de mentionat este faptul ca partida a durat doar o ora.

Simona HalepFoto: wtatennis.com

"Sunt foarte bucuroasa ca voi putea juca in semifinale. Ma simt foarte bine si vreau sa ajung cat mai departe. Le multumesc spectatorilor ca m-au susţinut. Ma bucur de tenis si ma lupt pentru fiecare minge. Privesc tenisul ca o placere si joc cu mare bucurie" - Simona Halep, la finalul partidei cu Casey Dellacqua.

In semifinale, Simona o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Jelena Jankovic (Serbia - favorita sapte) si Agnieszka Radwanska (Polonia - favorita doi).

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep va fi recompensata cu 225.000 de dolari si 390 de puncte WTA.

Desfasurarea partidei Simona Halep - Casey Dellacqua:

Setul II

Setul al doilea a inceput, la fel ca si primul, cu Casey la serviciu, iar sportiva din Australia a castigat jocul la 15. Simona a egalat rapid situatia, gratie unui serviciu foarte bun (1-1). Cu un joc net superior, Halep si-a trecut in cont primul break al setului al doilea, dupa un joc castigat la zero. Coordonatele nu se schimba nici in game-ul urmator, unul castigat de Simona tot la zero (3-1). Jucatoarea din Australia revine pe tabela dupa ce s-a impus pe propriul serviciu (3-2). Dellacqua a avut o tresarire de orgoliu, dar Simona a tinut-o la respect in special unui backhand devastator (4-2). Casey nu poate face fata jocului agresiv al Simonei, iar tabela s-a modificat la 5-2 (cu doua break-uri avans). Halep s-a impus in setul doi la fel ca si in primul: 6-2.

Setul I

A inceput partida de pe arena centrala cu Dellacqua la serviciu, iar sportiva din Australia s-a impus la zero. Simona a ripostat si a egalat la unu. Halep a castigat in agresivitate, iar rezultatul a fost primul break al partidei (2-1). Simona a avut dificultati pe propriul serviciu, dar a salvat doua mingi de break si s-a distantat la 3-1. Simona si-a tinut adversara la respect si in game-ul cu numarul cinci - sportiva din Romania a castigat inca o data contra serviciului (4-1). Pentru a ajunge la 5-1, Halep a fost nevoita sa salveze nu mai putin de sase mingi de break (a facut si doua duble greseli). Casey a castigat cel de-al doilea game ajutata si de Simona - a facut mai multe greseli si a parut putin mai relaxata in joc. Setul a fost inchis de Halep cu un game alb (6-2).