Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venita din calificari, a abandonat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii in valoare totala de 250.000 de dolari, informeaza wtatennis.com, citat de Mediafax.

Dulgheru a abandonat in setul doi al meciului cu jucatoarea Klara Zakopalova, a treia favorita si locul 32 WTA, la scorul de 6-3, 5-2 pentru sportiva ceha. Meciul a durat o ora si 26 de minute.

Pentru participarea in turul trei, Dulgheru a obtinut 6.175 de dolari si 60 de puncte WTA.

Tot joi, jucatoarea de tenis Alexandra Cadantu, locul 62 WTA si cap de serie numarul 6, a ratat calificarea in semifinalele turneului de la Florianopolis (Brazilia).

Cadantu a fost invinsa in sferturile de finala, cu scorul de 6-3, 6-3, dupa o ora si 17 minute de joc, de sportiva Iaroslava Svedova din Kazahstan, locul 79 WTA.

Pentru participarea in turul trei, Cadantu a obtinut 6.175 de dolari si 60 de puncte WTA.