Simona Halep a castigat turneul WTA de la Doha: 6-2, 6-3 cu Angelique Kerber

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 16 februarie 2014, 17:00 Sport | Tenis

Simona Halep a castigat turneul de la Doha
Foto: wtatennis.com
Simona Halep a castigat turneul WTA de la Doha (competitie de categorie Premier 5), sportiva din Romania invingand-o in finala pe Angelique Kerber, din Germania. Finala a durat o ora si sase minute, Halep impunandu-se cu 6-2, 6-3. Este cel de-al saptelea turneu cucerit de Simona Halep in cariera. In urma acestui succes, Halep va urca pe locul 9 in clasamentul WTA.

Simona Halep: "Acum am o si mai mare incredere in mine"

"Nu credeam ca pot sa castig acest turneu, veneam de pe o alta suprafata. Este cea mai importanta victorie de pana acum a carierei mele. Am jucat cu mare placere, nu mi-am dorit decat sa ma bucur de tenis. M-am simtit foarte bine si vreau sa le multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine. Acum am o mai mare incredere in mine, este cel mai important turneu pe care il castig pana acum", a declarat Simona Halep dupa finala castigata cu Kerber.

Turneul de la Doha face parte din categoria "Premier 5" - Simona Halep va primi un cec in valoare de 441.000 de dolari si 900 de puncte in ierarhia WTA.

Setul I


Finala a inceput cu un break la zero al Simonei Halep, jucatoarea din Romania incepand in forta meciul. Simona a mai castigat inca o data pe serviciul sportivei din Germania, iar primul set i-a revenit cu scorul de 6-2, dupa 32 de minute de joc. Simona a jucat inteligent, a lovit bine cu dreapta, in timp ce reverul i-a functionat bine.

Setul II


Angelique Kerber si-a castigat serviciul in debutul setului al doilea. Primul break al setului a venit la scorul de 2-2 si a fost reusit de Simona Halep. Sportiva din Romania si-a pastrat bine serviciul si a inchis finala cu inca un break: 6-3. Meciul a durat o ora si sase minute.

Simona Halep a bifat duminica cea de-a zecea finala din cariera (s-a impus in sapte).

Competitia de la Doha a fost dotata cu premii in valoare de 2.440.070 de dolari. Ultima castigatoare a fost Victoria Azarenka, in 2013.

Ce a castigat Simona Halep in 2013

Nurnberg - competitie dotata cu premii totale in valoare de 235.000 de dolari. A invins-o in finala pe Andrea Petkovic, scor 6-3, 6-3. Dupa aceasta victorie, a urcat pe locul 45 in clasamentul WTA.

's-Hertogenbosch - competitie dotata cu premii totale in valoare de 235.000 de dolari. A trecut in finala de Kristen Flipkens, scor 6-4, 6-2. Dupa acest succes, Halep a urcat pe locul 32 in ierarhia WTA.

Budapesta - competitie dotata cu premii totale in valoare de 235.000 de dolari. A invins-o in finala pe Yvonne Meusburger, scor 6-3, 6-7(7), 6-1. Dupa aceasta noua victorie, Simona a ajuns pe locul 30 in clasamentul WTA.

New Haven - competitie dotata cu premii totale in valoare de 690.000 de dolari. A castigat turneul dupa ce a invins-o in finala pe Petra Kvitova, scor 6-2, 6-2. Halep a urcat pe locul 19 in clasamentul WTA.

Moscova - competitie dotata cu premii totale in valoare de 795.707 de dolari. Simona a invins-o in finala pe Samantha Stosur, scor 7-6, 6-2. Sportiva din Romania a urcat pe locul 14 in clasamentul WTA.

Turneul Campioanelor
- competitie dotata cu premii totale in valoare de 750.000 de dolari. Simona a invins-o in finala pe Samantha Stosur, scor 2-6, 6-2, 6-2. Sportiva din Romania a urcat pe locul 11 in clasamentul WTA.


Simona Halep

Nascuta pe 27 septembrie 1991, la Constanta.
Inaltime: 1,68 metri
Greutate: 60 kilograme
Loveste cu mana dreapta.
Cea mai buna clasare in clasamentul WTA: locul 10
Rezultate la turneele de Grand Slam:
Australian Open: sferturi (2014)
Roland Garros: turul 2 (2011)
Wimbledon: turul 2 (2013)
US Open: turul 4 (2013).




















24678 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    steaua romaniei (Duminică, 16 februarie 2014, 17:23)

    GheorgheStoica [anonim]

    hai Simona ! hai Romania !
    • +20 (20 voturi)    
      ADEVARAT! (Duminică, 16 februarie 2014, 17:49)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStoica

      Merita cu prisosinta.
      • +5 (5 voturi)    
        Incepem numaratoarea pe 2014 (Duminică, 16 februarie 2014, 21:13)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

        UNU !
    • +8 (8 voturi)    
      Incredibil !!!! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStoica

      M-am surprins apaludand ...singur la TV !!!!!!:)))
    • +6 (6 voturi)    
      super SIMONAAAAA !!! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:30)

      aer [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStoica

      Bravo ei !!!
      Felicitari !!!
      A jucat superb si finala si semifinala !!!!
    • +9 (9 voturi)    
      ce stea... mai corect soarele Romaniei! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:43)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStoica

      Chiar ca imi umple inima de bucurie aceasta campioana..
      Incep sa fiu optimista.. poate de aici se naste acea luminita de speranta care sa ne faca sa stim ca nu suntem chiar blestemati de avem parte doar de pramatii si gugustiuci ..
      Bravo Simona!
  • +6 (6 voturi)    
    mai (Duminică, 16 februarie 2014, 17:28)

    GheorgheStoica [anonim]

    4-1..
  • +6 (6 voturi)    
    si inca (Duminică, 16 februarie 2014, 17:31)

    GheorgheStoica [anonim]

    5-1
  • +7 (7 voturi)    
    online? (Duminică, 16 februarie 2014, 17:33)

    vali2 [utilizator]

    Se poate urmari meciul undeva online?
    • +7 (9 voturi)    
      mda (Duminică, 16 februarie 2014, 17:38)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      e pe digisport 2, nu 1 :)
      • +4 (6 voturi)    
        Nu pe TVR national... (Duminică, 16 februarie 2014, 19:02)

        proletara [utilizator] i-a raspuns lui vali2

        acolo habar nu au ..de nimic..
    • +5 (7 voturi)    
      Digi Sport 2 (Duminică, 16 februarie 2014, 17:55)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      ...
    • 0 (0 voturi)    
      You tube (Duminică, 16 februarie 2014, 23:52)

      Malagamba [anonim] i-a raspuns lui vali2

      Gasesti meciul intregistrat aici:
      http://www.youtube.com/watch?v=KVh5LM7RUvU
  • +3 (3 voturi)    
    Live pe net (Duminică, 16 februarie 2014, 17:37)

    vlad [anonim]

    aveti un link pentru stream pe net?
    ms.
    • +1 (1 vot)    
      scuze (Duminică, 16 februarie 2014, 20:06)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Acum e prea tarziu, dar poate iti va folosi pe viitor.

      Ce ma scoate pe mine din rahatsel, de fiecare data, este p2p4u.net
      Gasesti fotbal, tenis, rugby, ciclism, box, cam
      tot ce iti doreste inima.
  • +9 (9 voturi)    
    daca bate halep ajunge pe 8 (Duminică, 16 februarie 2014, 17:47)

    mc [anonim]

    ..o depaseste si pe kerber in clasament.

    http://live.drakulastream.eu/static/popups/2011551128358090.html
  • +17 (17 voturi)    
    haide simo :) (Duminică, 16 februarie 2014, 17:53)

    lucadd [utilizator]

    suntem alaturi de tine!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    bvbvbvb (Duminică, 16 februarie 2014, 18:20)

    lucadd [utilizator]

    super
  • +3 (3 voturi)    
    Superb! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    2-0

    Bravo Simonaaaaaaaaaaa!
  • +5 (5 voturi)    
    multumim simona (Duminică, 16 februarie 2014, 18:23)

    calimente [utilizator]

    multumum simona,esti minunata,tu aduci,singura raza de lumina,acum romanilor,te iubim,si te respectam
  • +4 (4 voturi)    
    excelent (Duminică, 16 februarie 2014, 18:24)

    Boggy21 [utilizator]

    Ca să ne facem o idee cu privire la nivelul la care ajuns Simona, iată cam cine a câștigat turneul de la Doha din 2001 încoace: Martina Hingis, Monica Seles, Anastasia Myskina, Maria Sharapova, Vera Zvonareva, Justine Henin, Victoria Azarenka ...
  • +4 (6 voturi)    
    ecco (Duminică, 16 februarie 2014, 18:26)

    GheorgheStoica [anonim]

    bravo Simona....!!!felicitari si spor pt.eforturile tatalui ei..!!!.....ce statul roman...op.....!!!!excelent rezultat !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 16 februarie 2014, 18:37)

    Mihai Radulescu [anonim]

    Bravo fata frumoasa, felicitari, nu te merita tara asta
  • +6 (6 voturi)    
    Placerea de a juca + valoarea +lipsa complexelor (Duminică, 16 februarie 2014, 18:40)

    Plagarus [utilizator]

    441.000 de felicitari & $, multumesc Simona ca m-ai facut sa plang de bucurie !
  • +7 (7 voturi)    
    hie (Duminică, 16 februarie 2014, 18:41)

    ggna [utilizator]

    Ilie, daca iesi si vorbesti acuma, uit ca sunt o doamna!
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo Simona (Duminică, 16 februarie 2014, 18:41)

    eGerula [utilizator]

    Iti multumim ca ne-ai facut inca o data fericiti! Multumesc romanilor care au fost in tribune. Rusine TVR.
  • +4 (4 voturi)    
    no ..asa! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:46)

    GheorgheStoica [anonim]

    cel mai inteligent joc...imi aduce aminte de Nadal....buna tactica....da de fapt Simona are talent cu carul(nastase al nostru)....asa mai romani!!!!
    \
  • +10 (10 voturi)    
    superb, superb, superb!!! (Duminică, 16 februarie 2014, 18:55)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    am urmarit atat semifinala, cat si finala. sunt un pasionat, jucator amator.

    victorii categorice, evolutii entuziasmante - 3 jucatoare din Top 10 invinse fara drept de apel intr-o singura saptamana!

    daca mai multi dntre noi am lupta pentru recastigarea Romaniei, asa cum joaca Simona tenis...tara asta s-ar elibera de coruptie si de indecenta publica mult mai rapid.

    p.s. n-am inteles maniera de a comenta a celor de la Digi Sport 2. cum pot fi atat de reci, de piatra? nici o exclamatie, niciun sunet de uimire, niciun "wow!", totul prezentat liniar. fratilor, sunteti roboti?
    • 0 (0 voturi)    
      ................. (Luni, 17 februarie 2014, 21:27)

      paganini [anonim] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      da era cretinul ala ...parca era de la partid....trazni-iar Dumnezeu...!!!! cine stie cum au ajuns acolo...blegii blegilor....atat...ca nu mai am cuvinte !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Simona stiam ca vei cistiga (Duminică, 16 februarie 2014, 19:05)

    mnicku [anonim]

    Te rog pune-ti la punct primul serviciu .
    In setul 2 iarasi ai avut probleme dar ai avut noroc ca adversara n-a stiut ce sa mai faca . Ai fost peste adversara iarasi .
    Pina a inteles Kerber scorul era 5-1 , ca tirziu

    Esti pe drumul bun spre cistigarea unui turneu de Mare Slem

    Bravo tie si iti doresc sa-ti rezolvi problemele de sanatate cu gleznele . Sper sa nu fie ceva grav
  • +6 (6 voturi)    
    FELICITARI SIMONA!! (Duminică, 16 februarie 2014, 19:08)

    proletara [utilizator]

    Romania are atatia oameni talentati, adevarati ambasadori peste mari si tari !! Pacat ca administrarea tarii este in mainile unor chiulangii..care nu stiu sa faca ceva bun ..De zeci de zile tara asta nu este guvernata.. iar la Modificarea Constitutiei s-au facut ca lucreaza atatea capete luminate incat totul este o peltea ..Sa li se impute salariul primit degeaba.. revin la SIMONA ! Sa ne traiesti ..Te iubim si respectamm munca ta tenace ....
  • +6 (6 voturi)    
    si din nou lumina (Duminică, 16 februarie 2014, 19:36)

    Emil [anonim]

    pentru noi. Simona un exemplu de
    calitati. Dar finala a fost de fapt ieri.
    Vom mai avea bucurii alaturi de tine.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Duminică, 16 februarie 2014, 19:41)

    Reshape [utilizator]

    Pai sa incepem si lista cu "Ce a cistigat Simona Halep in 2014", nu?
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitare (Duminică, 16 februarie 2014, 19:43)

    Dorin-MarcelMistode [anonim]

    Felicitari ! Un rezultat mare!
  • +6 (6 voturi)    
    De vis ! (Duminică, 16 februarie 2014, 20:04)

    Radu V [anonim]

    Bravo, Simona, de mult nu m-am mai bucurat asa pentru o victorie romaneasca !
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo tie, felicitari ! (Duminică, 16 februarie 2014, 20:06)

    motanuldanila [anonim]

    Bravo tie, ne faci mandrii ca mai avem si noi persoane care fac cinste numelui de roman si acestei natiuni. La mai multe reusite anul acesta, mult noroc ca esti o fata muncitoare si foarte serioasa ceea ce a inceput sa ne cam lipseasca noua tinerei generatii !
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Duminică, 16 februarie 2014, 20:14)

    raluca vasile [anonim]

    Bravo, Simona!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    bravo Simona! (Duminică, 16 februarie 2014, 20:16)

    hh276 [utilizator]

    Ai fost grozava, tine-o tot asa!
  • +6 (6 voturi)    
    felicitari (Duminică, 16 februarie 2014, 20:37)

    nash pandelica [utilizator]

    ruzici-sparlea-halep.
    sanse sa fie mai buna decat inaintasele.
    e mai tanara si mai hotarata.
    are mai mult timp in fatza.
    success !
    si victorie in cel putin unul din turneele mari, in acest an !
    hai simona !
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 16 februarie 2014, 21:13)

    Sihastrul [anonim]

    Ne-ai uimit pe noi si ai uimit o lume! Cu forta si dezinvoltura ta nu-mi doresc decat sa te vad PE PODIUM! Hai Romania, nu ca Romania ar avea vreun amestec sau, cu atat mai putin, vreun merit.
  • +5 (5 voturi)    
    Multam mult Simona ! (Duminică, 16 februarie 2014, 21:58)

    Canache [utilizator]

    Nu m-am mai uitat la tenis cu atita placere decind jucau Nastase (Ilie) si Tiriac in Cupa Davis
  • 0 (0 voturi)    
    bravo ei (Duminică, 16 februarie 2014, 22:55)

    Captain Obvious [utilizator]

    Felicitari si multa putere de munca in cintinuare
  • +1 (1 vot)    
    buna seara (Duminică, 16 februarie 2014, 23:01)

    iancu tudorel [anonim]

    VICTORIE .. FELICITARI ,,N-e bucuram si mergem mai departe ,spre alte Victorii ,,,MULT SUCCES''
  • 0 (0 voturi)    
    Simona tu poti mai mult !!! (Duminică, 16 februarie 2014, 23:17)

    andreesanu [utilizator]

    Vezi ca se poate !!!,hai cu curaj ,dai mai departe ,crezi in tine in forta ta,adversarele tale n-au nimic in plus .
    Fii mai mult decit egalul lor ,in tine este nadejdea noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Simona (Duminică, 16 februarie 2014, 23:36)

    Soro [utilizator]

    Pentru inceput bravo Simona. Mare rezultat. Sper ca vei reusi si mai multe anul asta.
    In rest, uitan-du-ma la comentarii vad ca ne trebuie confirmari ca sa fim mandrii ca suntem romani. Semn ca suntem jos de tot si ne agatam de ceva pozitiv ca sa iesim din rahat. Sper sa prindem si vremuri ai bune in care doar sa ne bucuram pentru Simona.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari!! (Luni, 17 februarie 2014, 0:54)

    benois [utilizator]

    Bravo!! Se confirma din nou valoarea Simonei!! Felicitari si sa bata la US Open!!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Simona! (Luni, 17 februarie 2014, 1:02)

    Andreea2013 [utilizator]

    Felicitari!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Simona! (Luni, 17 februarie 2014, 3:08)

    Anonim [anonim]

    Ne-ai incantat grozav, ai facut fericita o intreaga natie,bravo,mergi inainte ,si sa ai tot mai multe turnee castigate !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! Tot asa! (Luni, 17 februarie 2014, 3:41)

    za-k [utilizator]

    Cel mai greu meci a fost cel de infart cu estonianca Kaia Kanepi. Citeva chestii interesante spuse de Halep pe wtatennis.com despre meciul acela.

    But it wasn't all plain sailing for Halep this week - she almost lost to Kaia Kanepi first match.

    "The first round was very difficult for me because I came from indoors at Fed Cup and it was pretty tough to adapt quickly - I had just one day to practice here," Halep said. "Kanepi had 5-3 in the third set against me and I called my coach on court, and I just told him, 'It's over, I lost the match.'

    "But he said I can win that one. And I did. And then I got more confident with my serve. I started to believe I had a chance at this tournament. I was fighting for every point and found my game again."

    Asa ca se pare ca Wim chiar a avut o influentza pozitiva pentru Halep.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Luni, 17 februarie 2014, 4:13)

    ciortu [anonim]

    Sa ne traiasca. Noua milionara in dolari a Romaniei. A castigat $2,440,070.
    • 0 (0 voturi)    
      liviustirnea@yahoo.com (Luni, 17 februarie 2014, 9:05)

      Livius Tirnea [anonim] i-a raspuns lui ciortu

      Da, bravo ei, diferenta e ca Simona transpira pentru acei beni (nu a avut copilarie practic pentru a ajunge la acest nivel), in timp ce restul milionarilor romani i-au furat. In timp ce Simona face cinste Romaniei, ceilalti milionari fac tara de rusine... Hai Simona ! Vrem macar un titlu de Grand Slam in acest an. Simona Halep este una din bijuteriile pentru care trebuie sa fim mandri ca suntem romani. Dr. Livius Tirnea, presedinte al PRM Timis
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Simona (Luni, 17 februarie 2014, 9:18)

      rpd [utilizator] i-a raspuns lui ciortu

      Felicitari Simona si mult succes in continuare.
      Ne-ai incantat inca o data cu aceasta victorie superba.

      Pentru @ciortu: Scrie in articol:
      ...
      "Competitia de la Doha a fost dotata cu premii in valoare de 2.440.070 de dolari."
      ...
      "Turneul de la Doha face parte din categoria "Premier 5" - Simona Halep va primi un cec in valoare de 441.000 de dolari si 900 de puncte in ierarhia WTA."
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Simona! (Luni, 17 februarie 2014, 8:44)

    BobMuller [utilizator]

    A muncit din greu si se vede, felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    Cate ceva despre aromani (Luni, 17 februarie 2014, 10:21)

    Dan [anonim]

    In anul 1903, Pitu Guli, un aroman din Crusova, a avut nebunia superba de a proclama Republica Crusova, declarind independenta acesteia fata de Imperiul otoman. Wikipedia nu consemneaza ultimul sau discurs tinut in fata micii armate de 300 de luptatori, in timp ce armata turca, formata din 15.000 de oameni, urca Dealul Ursului, unde s-a tinut batalia: " Sint prea multi, nu-i putem invinge. Vom muri cu totii. Dar macar sa luam cu noi cit mai multi dintre ei." Nu stiu unde s-au nascut bunicii lui Stere Halep, dar in vinele Simonei curge in mod sigur singe aroman. Si daca nu ar fi fost aromanii, istoria, stiinta, literatura, arta, sportul, etc. din Romania, dar si din Balcani, ar fi fost mult mai sarace. Din pacate, multi dintre ei nu sint cunoscuti ca aromani ci ca greci, sirbi, albanezi, bulgari, dupa locul in care s-au nascut.
  • +2 (2 voturi)    
    Simona si Romania (Luni, 17 februarie 2014, 10:23)

    ilie [anonim]

    Simona merita toate felicitarile dar incercati sa nu asociati numele ei cu Romania
    da este din Romania,dar ce a facut aceasta tara pentru ea,ca sa ajunga atat de sus ?
    din cate am auzit, tatal ei s-a si imprumutat pentru a putea sa-i asigure conditiile necesare pentru performanta
  • 0 (0 voturi)    
    simona tenismena (Luni, 17 februarie 2014, 15:49)

    simion [anonim]

    felicitari simona, meriti simpatiile romanilor mai mult decat guvernul asta fals! succes in continuare!