UPDATE Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Doha unde o va intalni pe Agnieszka Radwanska

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2014, 18:44 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: australianopen.com
Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Doha, invingand-o in doua seturi, 6-2, 6-0, pe italianca Sara Errani (N.4), dupa numai 53 minute de joc, vineri, in sferturile de finala ale competitiei, informeaza Agerpres. Simona Halep o va intalni in semifinale pe Agnieszka Radwanska, locul 4 mondial si cap de serie numarul 2. Jucatoarea poloneza a eliminat-o pe Sorana Cirstea din turneu in doua seturi, 5-7, 0-6.  Halep - Radwanska se va juca miine seara, ora exacta urmind a fi stabilita in functie de meciurile zilei.

Halep (22 ani), numarul 10 mondial si cap de serie numarul 7 la acest turneu, si-a asigurat un cec in valoare de 110.000 dolari si 350 de puncte WTA pentru accederea in penultimul act al turneului din capitala Qatarului.

Reprezentanta tarii noastre o va avea ca adversara in semifinale pe castigatoarea confruntarii dintre poloneza Agnieszka Radwanska, a doua favorita a turneului, si Yanina Wickmayer (Belgia).








Citeste pe Stirile ProTV

Caz revoltator in India. Doua surori au fost condamnate la "viol in grup", drept razbunare pentru fapta fratelui lor

Caz socant in India, unde doua surori au fost condamnate de catre consiliul satului lor la un viol in grup, din cauza ca fratele lor a fugit cu o femeie maritata. Cele doua tinere, in varsta de 23, respectiv 15 ani, au reusit sa fuga din satul aflat la cativa kilometri distanta de Delhi, dupa decizia revoltatoare a consiliului format in exclusivitate din barbati, relateaza The Independent.






4818 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    in sfirsit am revazut-o pe Simona de anul trecut (Vineri, 14 februarie 2014, 18:52)

    mnicku [utilizator]

    jucind azi . Meciul ei de ieri a fost interzis cardiacilor.

    Azi a jucat perfect de la inceput la sfirsitul meciului . Pina si-a dat seama Errani scorul era 4-o pt Simona

    Sper sa cistige turneul si 900 puncte
    • +1 (5 voturi)    
      hai ca prinde repede (Vineri, 14 februarie 2014, 19:14)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Simona e isteata, a stat azi noapte pe HN a citit postul tau, si uite ca a rupt-o pe Errani. Cred ca ar putea sa-ti dea un 10-15% din premiu. Totusi cand castigi 6:4 6:1 nu cred ca a avut emotii, mai degraba in primul meci pe care l-a jucat in turneu, cand a jucat 3 seturi si a avut break de recuperat la 3-5 in decisiv. Insa campionii adevarati stiu sa faca si asta. Hai Simona, poate iei primul titlu in acest an. Bafta maxima!

      PS eu merg acum sa aplic lectia de serviciu, poate iau un wild-card si-i rup pe Nadal si Djoko la Indian Wells in doua saptamani! LOL
      • 0 (4 voturi)    
        ma bucur ca ti-a fost de folos (Vineri, 14 februarie 2014, 20:09)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Engel

        desi nu tie ti-a fost adresat insa cine stie daca incepi sa joci tenis poate iti foloseste .

        Cind un jucator de tenis isi pierde serviciul in primul set de 4 ori cum crezi ca sta cu mentalul ??? e la pamint

        Ma bucur ca astazi s-a vazut o shimbare majora in bine, se pare ca antrenorul incepe sa-si faca treaba ; azi a excelat in tactica de joc, la precizia loviturilor, la serviciu 75%, mingi cistigatoare 30 , concentrare pe teren .... Ii doresc sa cistige turneul
  • 0 (6 voturi)    
    bravo (Vineri, 14 februarie 2014, 18:55)

    Eugenca [utilizator]

    are sansa sa avanseze si mai mult in top 10. Pe Radwanska a batut-o parca odata anul trecut. Ar fi senzational sa ajunga in finala. Simona are deja mai mult puncte decat locul 9 asa ca va avansa cel putin un loc dupa turneul asta. Daca ar ajunge in finala ar putea ajunge chiar pe locul 8. Daca ar castiga si finala ar ajunge chiar pe locul 6 sau 7. Dar e cam mult ca sa speram ca va castiga turneul. Ar fi un lucru fantastic.
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Vineri, 14 februarie 2014, 19:33)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Kerber locul 9 si Jankovic locul 8 joaca si ele in semifinale. deci nu vad cum Simona are deja mai multe puncte decat ele.

      important e sa castige meciul urmator si deja va avea sanse mult mai mari sa castige competitia.
      • 0 (4 voturi)    
        nu am stiut (Vineri, 14 februarie 2014, 20:04)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

        Ai dreptate. Kerber a fost eliminata anul trecut in turul 2 asa ca daca este si ea in semifinala acumuleaza si ea ceva puncte. Oricum imbucurator e ca Simona a jucat bine. Sa speram ca va reusi sa faca un meci bun si cu Radwanska dar dupa cum a jucat Radwanska la Australian Open imi este teama ca Simona va pierde. Ar fi pacat. Fara Azarenka, Sharapova, Na Li si Serena ar fi o sansa mare sa castige primul turneu de master din cariera ei.
        • 0 (0 voturi)    
          dar (Vineri, 14 februarie 2014, 20:28)

          c_bogdan [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Nu uita ca Radwanska a pierdut la AO cu Cibulkova, la fel de categoric ca Simona.
        • 0 (2 voturi)    
          Radwanska . . . (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:16)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          . . . e mai solida si sta bine pe picioare dar fata anoastra are cev a mai de pret! Are cap si in el MINTE!
        • 0 (0 voturi)    
          felicitari si succes mai departe! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 19:59)

          Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Simona trebuie sa creasca intr-atat incat sa nu se mai spuna "Fara Azarenka, Sharapova, Na Li si Serena ar fi o sansa mare sa castige...". ori e buna ori nu!
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo, Simona! (Vineri, 14 februarie 2014, 23:08)

    Ruhe [utilizator]

    Cand joaca asa cum a jucat azi, bate de rupe orice jucatoare din lume. Tenis cum am vazut azi la Simona n-am vazut la nici o jucatoare din circuit.
  • +2 (2 voturi)    
    Simona noastra... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:15)

    Scaramouche [utilizator]

    O partida extraordinara facuta de Simona noastra, un joc fantastic, dar ce este mai greu de crezut pt cei care n-au privit la TV in aceste zile este faptul ca o mana de om poate invinge jucatoare de top, fizic de doua ori mai mari ca ea; iar peste toate este acea incredere in jocul ei, incredere care nu poate sa nu fie evidenta oricarui privitor... Increderea, talentul si inteligenta sunt marile secrete ale reusitelor ei din ultimele luni... "Stelute alba" (ii sta bine in alb) ne va incanta cu jocul ei si maine, si duminica, si mult timp de-acum incolo... pt ca partida de azi cu Errani a fost doar inceputul...
    • -1 (3 voturi)    
      eh... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 3:05)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Scaramouche

      Doamne fereste sa vreau sa-i diminuez meritele, a fost o placere s-o vezi jucand!

      Dar... "poate invinge jucatoare de top, fizic de doua ori mai mari ca ea" nu se aplica decat pe jumatate Sarei. Prima jumatate, vreau sa spun,,, ;)