Australian Open: Stanislas Wawrinka castiga primul sau titlu de Mare Slem, dupa o finala dramatica in fata lui Rafael Nadal

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Duminică, 26 ianuarie 2014, 11:35 Sport | Tenis

Stanislas Wawrinka, campion la Australian Open, dupa finala cu Rafa Nadal
Foto: Agerpres/Xinhua
Elvetianul Stanislas Wawrinka (cap de serie nr. 8) a devenit campion la turneul Australian Open dupa ce l-a invins, intr-o finala dramatica, pe spaniolul Rafael Nadal, favorit unu, scor 6-3 6-2 3-6 6-3. Este prima finala si primul titlu de Mare Slem pentru elventianul in varsta de 28 de ani.

In urma acestui succes, Wawrinka va ajunge pe locul trei in clasamentul ATP, iar Nadal va ramane lider mondial. Roger Federer, pe care Nadal l-a invins in semifinale la Melbourne, va cobori pe locul 8.

In setul al doilea, Rafa Nadal a parasit terenul, la scorul 2-1 pentru adversarul sau, pentru a primi ingrijiri medicale, provocand nemultumirea publicului, care l-a fluierat la revenirea pe teren.

In continuare in setul al doilea spaniolul a dat semne clare ca are o problema fizica, avand probleme la serviciu si la deplasare.

In setul al treilea insa si-a revenit si a reusit sa se impuna, si pe fondul greselilor lui Wawrinka.

Setul al patrulea a fost putin mai echilibrat, Wawrinka insa reusind doua break-uri. 

Declaratii:

"Primul lucru pe care vreau sa il spun este felicitari lui Stan, avem o relatie buna. Ai meritat sa castigi. (…) Multumesc publicului, imi pare rau ca termin asa," a spus Nadal in lacrimi, care a promis ca revine in 2015.

Stanislas Wawrinka, primind trofeul de la Pete Sampras: "Rafa, imi pare rau pentru tine, sper ca accidentarea la spate sa se rezolve repede, este o placere sa joc cu tine. Multumesc publicului care m-a sustinut".

Desfasurarea LIVE text a partidei:

Setul 4: 3-6
  • Fiecare jucator isi face serviciul in primele patru game-uri
  • Wawrinka reusteste break-ul, 4-2 pentru el. Nadal face rebreak-ul, 4-3. 
  • Nou break Warinka si serveste pentru meci: 5-3
  • Wawrinka reuseste un game alb si castiga meciul
Setul 3: 6-3
  • Nadal isi castiga serviciul in primul game
  • Spaniolul pare ca si-a mai revenit fizic si reuseste break-ul
  • Finala devine dramatica. Nadal are o forma fizica mai buna, Wawrinka greseste mai mult. Nadal reuseste sa castige setul
Setul 2: Wawrinka se impune si in setul doi cu 6-2. Spaniolul da semne clare ca a suferit o accidentare la spate, avand probleme la serviciu si la deplasarea in teren.
  • La scorul 1-2 Nadal a parasit terenul pentru a primi ingrijiri medicale. La revenirea pe teren a fost fluierat de public.
Setul 1: Warinka a reusit sa castige primul set: 6-3 pentru elvetian

Wawrinka este la prima finala de Mare Slem din cariera. Nadal a reusit sa castige turneul de la Melbourne o singura data, in 2009, iar in finala din 2012 a fost invins de Novak Djokovic.
























9797 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    tare ma tem (Duminică, 26 ianuarie 2014, 11:52)

    victor L [utilizator]

    ca Nadal se da "lovit" sub aripa.
    Wawrinka joaca foarte bine.
    • +2 (14 voturi)    
      Plus ca (Duminică, 26 ianuarie 2014, 14:17)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pana azi nu a avut probleme cu spatele. Genunchi, palma, dar spate... asa brusc, dupa ce l-a mai sacait si pe Federer in semifinale cu pauze lungi de facut pipi.
  • +1 (21 voturi)    
    s-au prins si spectatorii (Duminică, 26 ianuarie 2014, 12:01)

    Ruhe [utilizator]

    si i-au tras o huiduiala zdravana cand s-a intors din vestiar
    • +4 (8 voturi)    
      da, da (Duminică, 26 ianuarie 2014, 15:40)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      Se stie ca majoritatile sunt formate din fini cunoscatori ai firii umane, iar huiduielile lor sunt dovada ca Nadal a simulat.
      Nadal a raspuns huiduielilor aratand clasa, respectand atat publicul, cat si adversarul.
      Nu am tinut cu Nadal, dar e o aberatie sa il acuzi de simulare pe singurul jucator care nu cedeaza niciodata.
      • 0 (12 voturi)    
        ei, lasati (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:15)

        Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca Nadal a mai facut de-astea, n-ar fi la primul circ de genul asta. Si oamenii aia nu stiu cat de fini observatori ai firii umane sunt, insa sigur cunosc tenis si pe actorii lui. Nu dai sute sau chiar mii de dolari cand nu stii la ce te uiti.
        • 0 (2 voturi)    
          nu e chiar asa (Luni, 27 ianuarie 2014, 21:56)

          Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

          acei 'fini cunoscatori' ai tenisului, care dau sute sau mii de dolari pe bilete sunt doar niste platitori de bilete si atat, in rest in materie de tenis sunt niste ignoranti. MAre lucru daca in 30000 sunt cateva sute care cunost tenis cu adevarat. Eu vorbesc din experienta proprie. Ani de zile m-am uitat la tenis crezand ca sinteleg fenomenul. Realitatea e ca nici chiar dupa ce am inceput sa invat sa joc tenis copiind de la unul si de la altul nu stiam tenis. Abia dupa ce am inceput sa studiez, asa ca la facultate, ficare lovitura cu fiecare element tehnic si abia dupa ce am vazut sute de video-clipuri in care erau disecate loviturile jucatorilor de top, abia atunci am inceput sa cunosc fenomenul.
          Marea masa a spectatorilor sunt ignoranti si de aia sunt foarte usor de spalat la creier si manipulati de catre mass-media. Numai un ignorant si un spalat la creier isi poate imagina ca un jucator poate alerga 5 ore cu fisura musculara asa cum a pretins Nadal in 2011 cu Ferer la Aus Open. Numai un spalat la creier isi poate imagina ca un jucator poate juca tenis cu rani adanci in palma. Eu am pus botul o singura data la manipularea media, in 2010 cand Nadal era ridicat in slavi de catre mass-media. M-am dus sa il vad la un turneu din America. Am ramas absolut stuperfiat sa vad ca marele Nadal se chinuia ca un junior sa loveasca cu backhandul iar serviciul era ridicol de slab. De atunci nu am mai pus niciodata botul la minciunile mass-mediei.
          Sambata comentatorii de la TSN au fost absolut ridicoli, in special Patrick McEnroe. Nici nu apucase Nadal sa se aplece de mijnoc ca Patrick a si inceput sa vorbeasca despre accidentarea la spate a lui Nadal. Totul nu a fost decat un circ ieftin.
  • -1 (25 voturi)    
    Deja vu (Duminică, 26 ianuarie 2014, 12:40)

    Consonant [utilizator]

    Am mai vazut filmul asta cu Nadal "accidentat" in momentele in care nu mai stia ce sa mai faca, dupa care urmeaza o revenire "miraculoasa".
    • 0 (8 voturi)    
      Zau? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 15:42)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Poate ne spui unde ai mai vazut filmul asta. Sigur era la tenis?
      • +3 (7 voturi)    
        dA (Duminică, 26 ianuarie 2014, 19:59)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        A facut la fel cu Ferrer, aici la AO: a iesit de pe teren , intarzaia sa serveasca (se sterge cu prosopul obsesiv), urla ......Federer, care e un domn desavarsit, s-a declarat numultumit dupa meciul cu Nadal de intazaielile lui si de "urlete".
        (http://www.dailymail.co.uk/sport/tennis/article-2545618/Roger-Federer-complained-Rafael-Nadal-played-slowly-loudly-Australian-Open-defeat.html) Daca ati vazut finala cu Wawrinka, poate ati remercat urletele scoase dupa ca a piedut primul set, la inceputul setului 2.
        Se contureaza o "contra-magine" a lui Nadal, care oricum exista, dar care se va accentula pe masura ce va iesi din forma (ceea ce se va intampla mai rapid ca in cazul altor jucatori). Vei huiduielile din finala.....
        PS. As fi curios despre rezultatele unui control anti-doping pentru Nadal....dupa cum transpira, incat organizatorii trebuiau sa stearga terenul in fata locului unde servea..... era lac....
        • -3 (5 voturi)    
          Federer - domn desavarsit (Duminică, 26 ianuarie 2014, 21:11)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

          Ai numarat cate rachete a rupt Federer pe teren in urma unor crize nervoase? Ai numarat de cate ori s-a luat in gura cu arbitrul sau spectatorii?
          • 0 (0 voturi)    
            eu am numarat (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 19:42)

            Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            a fost exact o singura racheta. aici chiar ai dat-o in bara rau de tot. Se vede de la o posta ca habar nu ai ce vorbesti.
            Pai tocmai asta a fost unul din marile atuuri ale lui Federer,calmul. In adolescenta Federer era un jucator foarte rebel, urla, rupea rachetele dar antrenorul lui i-a demonstrat cate energie iroseste enervandu-se si a devenit un jucator foarte calm. Exact asta ii uimea si chiar exaspera pe adversari lui, ca nici nu se bucura la o reusita nici nu se enerva la o greseala. Ca a rupt o racheta prin 2010 sau 2011 asta nu inseamna nimic. Nadal insa era sa il ia la pumni pe Rosol in 2012 iar ura pe care o avea in ochi cand il snopea Djokovic in bataie se poate vedea cu ochiul liber.
      • +5 (7 voturi)    
        Da era la tenis, Hamburg 2008 (Duminică, 26 ianuarie 2014, 21:56)

        Davidias [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        La 5-1 pentru Federer (in inregistrare, pare ca e la 5-2, dar eu stiu ca a cerut si la 5-1) Nadal a cerut interventia medicului. Asta pentru a rupe ritmul lui Federer si pentru ca Federe sa creada ca e accidentat si sa nu mai joace asa tare. Si si-a revenit miraculos si l-a batut pe Federer, apoi. Asta a practicat frecvent Nadal cand a fost condus si nu gasea solutii.
        Practica asta o au multi jucatori. Dar el a depasit limitele in prea multe situatii.
        Si faptul ca depaseste mereu timpul de 30 de secunde pentru servit este incorect. De fapt ar trebui penalizat. El alearga pana la epuizare si ii trebuie timp sa respire. De aceea, ca sa se odihneasca depaseste timpul regulamentar de serva. In plus il enerveaza si pe jucatorul care asteapta serva.
        Eu nu contest faptul ca Nadal este un jucator extraordinar, unul din cei mai mari din istoria tenisului, dar asa ceva nu se face. Nu pot sa uit cu ce față arăta el arbitrului ca Djokovici a atins fileul intr-una din finale. In jocul lui nu mai vezi (aproape) nici o placere, este incrancenare si o dorinta, prin orice mijloc, de a castiga. Asta a distrus mult din frumusetea tenisului. Multa forta, muschii aratati la vedere si distrugerea psihica prin strigatele, uneori teatrale, in fata publicului si a celuilalt jucator. Federer rareori face aceste lucruri.
    • +1 (5 voturi)    
      si miracolul de unde vine? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:18)

      Floricelu [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Loveste altcineva in locul lui?
      Nici macar nu sunt fan Nadal, dar simt ca este nedraptatit.
      • 0 (2 voturi)    
        auzi (Luni, 27 ianuarie 2014, 21:59)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Floricelu

        nu exista nici un miracol in tenis ci doar munca, munca si iar munca. Secretul in tenis consta in munca repetitiva,sa stai ore si sa lovesti mingea in acelasi fel pentru ca sa iti intre in 'memorie'.
        Cine joaca tenis stie ca nu poti juca tenis cu rani in palma sau cu accidentari de orice fel. Ori Nadal a servit mult mai puternic dupa asa zisa accidentare decat inainte. Asta o spune statistica oferita de IBM. Pana la "accidentare" a servit cu 130km/h in medie ( primul si al doilea serviciu) iar dupa cu 175km/h. Miracolul e ca nu s-a accidentat deloc iar in pauza a luat ceva energizante
  • +7 (21 voturi)    
    sunteti penibili (Duminică, 26 ianuarie 2014, 13:08)

    seth399 [utilizator]

    Adica a pierdut un set la 2, in care nu s-a miscat aproape deloc, doar de show. Va uitati prea mult la liga 1 sau la ponta, daca vedeti minciuni si simulari peste tot
    • -1 (1 vot)    
      bai (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:37)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui seth399

      dupa ce 16000 de oameni te huiduie la scena deschisa pentru mimarea accidentarii, sa vii si sa joci mai apoi in mare forta ar fi fost un act de sinucidere pentru nadal. Daca ar fi facut-o ar fi fost nu numai huiduit ci si scuipat intre ochi. Setul 2 era oricum pierdut asa ca a jucat teatrul in continuare, ca nu poate alerga sau ca nu poate servi ca dupa aia in setul 3 sa revina in mare forta. Este alegerea lui nadal sa mearga in continuare pe cartea accidentarilor dar trebuie sa se astepte de acum incolo la huiduieli nu la aplauze. Spectatorii nu uita repde. Azarenka, dupa o magarie identica ca a lui Nadal si-a pierdut multi fani si nu mai este aplaudata asa cum era in trecut.
      • +1 (1 vot)    
        E clar! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 16:58)

        Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

        Tu esti bolnav rau de scenarita! O boala incurabila din pacate!
  • +2 (14 voturi)    
    Cine stie...cunoaste. (Duminică, 26 ianuarie 2014, 15:00)

    Floricelu [utilizator]

    Cine stie cum joaca Nadal, stie ca astazi chiar a avut o problema.
    Tenisul lui este foarte fizic.
    Sunt curios cati din cei care comenteaza pe aici joaca tenis si inteleg ceva din tenis cand il privesc.
    Stan stie ca a avut sansa. Nici nu s-a bucurat din cale afara, din respect pentru Nadal iar lacrimile abia tinute in frau la feativitatwa de premiere spun si ele ceva.
    Doar in Ro, unde munca este penteu prosti se comenteaza asa fiindca ...hotul stie de ce si cine sa se pazeazca!
    • 0 (2 voturi)    
      bun (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:27)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Floricelu

      si care e problema lui Stan ca s-a accidetat nadal?
      Daca nadal are creierul plat si nu stie sa joace altfel decat folosindu-si muschii, asta e viata. cu muschii a castigat 13 GS, tot cu muschii 'accidentati' a pierdut. asta e viata , uneori castigi alteori pierzi. Dar nu arunca cu mucii in fasole ca sa minimizezi meritul adversarului care te-a batut.
      Dar asta e nadal, un mare mincinos si un mare trisor. Nu ma mira insa ca este sustinut de atat de multa lume. ma gandesc ca 70% din romani l-au votat pe criminalul si plagiatorul de ponta asa ca 'cine se aseamana se aduna'. va place de nadal ca este la fel de mincinos si trisor ca si voi
      • +1 (1 vot)    
        Omule! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 0:19)

        Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

        Avem libertatea sa ne placa de cine vrem. Nu-ti convine, e problema ta!
  • -2 (16 voturi)    
    nadal (Duminică, 26 ianuarie 2014, 15:38)

    chiuariu [utilizator]

    altul care nu stie sa piarda. pe nole nu o sa-l vezi niciodata vaicarindu-se sau simuland nu se stie ce accidentare.
  • -2 (12 voturi)    
    bai floricelulr (Duminică, 26 ianuarie 2014, 15:41)

    Eugenca [utilizator]

    Cum n aiba se accidentata Nadal tocmai cand este in dificultate foarte mare? Fileul asta l-am mai vazut si in 2010 cand a abandonat meciul cu Murray si in 2011 cu David Ferer cand a alergat ca un drogata 5 seturi ca dupa meci sa spuna ca are ruptura musculara. Pana ce nu a pierdut break-ul in setul 2 nu a avut nimic. Iar in setul 3 a jucat absolut normal. Chiar si band are alea au fost false. Cum de nu lr-a mai schimbat deloc in finala? Crezi ca o ran a in palma se vindeca in. 2 zile? Nadal nu stie sa piarda. Ar E adevarat. Prea o perioada de " accidentate" in urmatoare le saptamani. Nadal, cel mai mixer ability jucator. Bravo publicului care
    l-a huiduit
    • +3 (5 voturi)    
      Se poate (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:05)

      Floricelu [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Se poate sa aoi dreptate dar ... eu ma bazez pe trairile mele. Am problema la spate, joc un tenis foarte fizic si stiu cum e sa tragi de tine, sa speri ca se va intampla ceva si durerea te va lasa.
      Cateodata iese , de cele mai multe ori nu.
      Nu vreau sa creez polemici, vreau doar sa cred ca lacrimile stapanite ale lui Nadal nu sunt fake. Eu cred ca nu sunt.
      Tu?
      Voi?
      • 0 (2 voturi)    
        Asa as vrea sa cred si eu (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:04)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Floricelu

        dar nu prea mai pot. Am vazut circul facut de Nadal si in alte meciuri si nu mai pot sa dau doi bani pe spusele lui. Am urmarit meciul cu Ferer din 2011 in reluare, stiind ca medicul lui Nadal a spus ca a avut fisura musculara la sold. Modul cum a alergat 5 seturi, spagatele pe care le-a facut, lipsa oricarui semn de durere de pe fata m-au facut sa imi dau seama ca totul a fost doar un circ ieftin. Dar cel mai amre circ a fost dupa infrangerea cu Rosol. Medicul lui Nadal s-a contrazis pe el insuri de cateva ori la inteval de cateva saptamani. Odata a vorbit de accidentare la genunchiul stang, dupa aia la cel drept, dupa aia ca nu stiu la care tendon.
        Din pacate asta este adevarul de necontestat: Nadal nu stie sa piarda. Doar cand pierde la Djokovic accepta infrangerea. In rest pretinde ca este accidentat. Asa s-a intamplat absolut la fiecare meci pierdut de Nadal din 2009 pana astazi cu exceptia Wimbledonului de anul trecut care a fost un spectacol regizat special ca sa castige Andy Murray
    • +1 (7 voturi)    
      Si inca ceva (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:09)

      Floricelu [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Eu l-am vazutpe Nadal pierzand cand nu-l durea nimic dar era evident ca joaca prost. Si asta se intampla tuturor, oricat debuni ar fi.

      Ma deranjeaza ca primul gand al romailor este... a.. nu a putut sa accepte ca e inferior lui Stan s-a dat lovit.
      Numai cine practica asta, gandeste asa.
      Greu de acceptat de catre Romani, sunt de accord.
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate.... (Luni, 27 ianuarie 2014, 7:05)

        belurt [utilizator] i-a raspuns lui Floricelu

        Ai perfecta dreptate, nu sint prea mare fan al tennisului dar urmaresc tennis, iar comentatori americani ca nu ascult sporturile pe romani sii comentatori romani de 2 lei, ziceau ca Nadal a fost singur sportive de top ca anul trecut care a participat in cele mai multe turnee, cred ca 13 sau 16 nu stiu sigur, dar cred ca stii ce inseamna asta pauza intre turnee de cam 2 saptamani....iar la meciul cu Murray a arata camera ce palma umflata si plina de rani avea Nadal....iar sa zici ca nadal nu a vrut sa castige e o aberatie.... daca ar fi castigat meciul asta Nadal ar fi fost singurul tennisman care ar fi castigat toate grandslamurile de 2 ori, ar fi fost my presus de Federer.....
        • -1 (1 vot)    
          ha ha ha (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 17:50)

          Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui belurt

          Te-am prins cu minciuna,. Nu iti mai da cu parerea daca nu te-ai uitat la nici un meci de la turneul asta. Nadal a fost pe acelas tablou cu Murray dar nu a apucat sa joace cu el pentru ca Federer l-a batut pe Murray
          Dar totusi judeca tu cu creierul tau, i-a raneste-te tu in palma asa foarte 'adanc' cum aratau camerele alea si incearca apoi sa tii racheta in mana si sa lovesti cu 200km/ora sa vezi daca este posibil asa ceva. Sunteti niste spalati la creier
  • +3 (13 voturi)    
    pentru mucoflenfer (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:01)

    Eugenca [utilizator]

    Acelasi film in 2010 cu Murray tot la AO, acelasi film in 2011tot acolo, acelasi film la Wimbledon cand a pierdut cu Rosol. In 2009 dupa ce a pierdut cu Soldering iarasi s-a dat accidentat. 30000 de oameni mu l-au huiduit degeaba. S-au saturat si ei de circul Nadal.
    • -1 (11 voturi)    
      Nadal (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:57)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Jucatorul care inainte de servi are acelasi ritual:
      Se scarpina in fund si apoi isi trece discret degetele pe la nas
      • +3 (5 voturi)    
        dA (Duminică, 26 ianuarie 2014, 20:07)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Sufera de tulburari obsesiv-compulsive: nu calca pe linii, se stege dupa fiecare minge, isi aranjeaza sticlele pe teren in aceeasi ordine su cu etichetele in aceeasi directie, isi ia si isi scoate tricoul de mai multe ori in vestiar, inainte de inceperea meciului, doarme pe canapea cu lumina aprinsa....plus gesturile lui destul de obscene de pe teren...stiti la ce ma refer.... Depinde cum ii va evolua afectiunea si cat de mult va interfera cu jocul lui de tenis....
    • -1 (7 voturi)    
      De ce? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:16)

      Floricelu [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Fiindca pari ca sti ce spui... de ce crezi ca face asta?
      Nu stie sa piarda?
      Nu suporta infrangerea?
      Btw.. e no.1!

      Alt bagator de seama.
      Cand vrei te provoc la un meci de tenis.
    • +2 (10 voturi)    
      ca habar nu ai sa apreciezi valoarea unui om (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:53)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      .. se vede din comentariile tale idioate.
      Nadal, este un luptator si un campion innascut! Si un mare caracter. S-a intors pe teren doar din respect fata de adversar si fata de public.
      Chiar apartii ligii ponta, unde toti simuleaza si isi dau aere de mari specialisti dar sunt niste nulitati gargaragiste
      • +1 (3 voturi)    
        Eugenca asta... (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:35)

        Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        nu poate sa-l sufere deloc pe Nadal.
        Este un hater de-a dreptul inrait. Ma bucur ca totusi au aparut mai multi utilizatori care ii dau peste nas si care il ineaca in minusuri.
        Revenind la desfasurarea finalei, ma bucur ca Stan a castigat. Iar despre Rafa, chiar daca a pierdut, ma bucur ca a reusit totusi sa-si consolideze pozitia de lider dupa eliminarea din sferturi a lui Djokovic.
        Sa fiti iubiti si sa avem parte cu totii de un sezon cat mai spectaculos.
      • 0 (2 voturi)    
        ha ha (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:22)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        culmea impertinentei si a tupeului este sa mimezi o accidentare pentru ca sa iti scoti adversarul din mana sau sa iti justifici o eventuala infrangere pentru ca mai apoi sa vii si sa spui ca uite ce mare campion sunt eu ca, desi accidentat, am continuat sa joc din respect pentru spectatori si pentru adversar. Asta este absolutul in idiotenie si prostie.
        Ma bucur insa ca tribunele nu au mai pus botul la minciunile lui nadal si l-au huiduit la scena deschisa. Asta l-a facut pe nadal ca restul setului doi sa mimeze in continuare accidentarea si sa serveasca prost sau sa se faca ca nu poate alerga. S-a vazut asta foarte clar in setul 3 si 4 cand a alergat ca in zilele lui bune si cand a servit cu 190km/ora, viteza de top pentru nadal de altfel.
        Dar pana la urma, victoria apartine celui mai puternic, din toate punctele de vedere. Ce vina are Stan ca nadal joaca ca un drogat si isi rupe oasele? Daca asta e stilul lui nadal, foarte bine, cu stilul asta a castigat 13 grand slamuri dar tot cu stilul asta a si pierdut. Daca nadal s-ar fi accidentat cu adevarat trebuia sa abandoneze. Nu l-a tinut nimeni cu forta in teren, Dar dupa cum au decurs lucrurile pana atunci, abandonul ar fi fost mult prea rusinos si cred ca ar fi fost huiduit minute in sir. Ca a fost evident pentru orice judeca cu propriul creier ca nadal a fost depasit de Stan la toate capitolele.
        Ma bucur enorm ca nadalistii turna de ciuda ca idolul lor a luat-o iar pe cocoasa. ha ha ha
        • +1 (1 vot)    
          O fi luat-o Nadal pe cocoasa (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 0:26)

          Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Dar va fi lider mondial cel putin pana in vara, asa ca n-ai decat sa te umpli de ciuda si mai mult pana atunci.
          • -1 (1 vot)    
            ha ha (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:55)

            Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

            imi este perfect perpendicular ca nadal va fi nr 1 pana in vara. dar asa ca si curiozitate. De ce ar fi nadal nr 1 doar pana in vara si nu mai mult? are aproape 4000 de puncte diferenta in fata lui nadal. a, am uitat. daca va pierde Roland Garosul in fata lui Djokovici diferenta se va reduce foarte mult. Ori probabil ca nadal isi va mai regiza inca o retragere, bineinteles tot din cauza unei accedentari si atunci va pierde locul 1. Eu ma astept sa se intample asta. Asa s-a intamplat mereu din 2007 incoace. Niciodata Nadal nu a reusit sa stea in turnei doi ani consecutivi si sa joace in mod constant un tenis de calitate.
            Cand a stat in turneu mai mult de doi ani (perioada 2010-2012), in 2011 a ajuns ciuca batailor, 7 ori de la Djokovic si odata de la nr 100, care juca pentru prima data in viata lui la un grand slam.
            • 0 (0 voturi)    
              ha ha ha (Joi, 30 ianuarie 2014, 9:49)

              Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

              Tu iar nu esti atent. De fapt, tu nu intelegi sensul cuvintelor. Am spus ca Nadal va fi lider mondial CEL PUTIN pana in vara. Asta nu inseamna ca Nadal din vara sigur nu va mai fi lider mondial, inseamna doar ca e posibil ca din vara sa nu mai fie lider mondial.
              Ce se va intampla la Roland Garos, ramane de vazut. Dar dupa aceea urmeaza Wimbledon, unde Nadal nu are nimic de aparat, ori Djokovic are de aparat o finala acolo.
              In plus mai si bati campii. Pe langa acea absenta de 7 luni din 2012, Nadal a stat minim doi ani consecutivi la toate turneele importante. Singura data cand nu s-a intamplat acest lucru a fost Wimbledon 2009, in rest, repet, a participat la toate turneele importante, si a continuat sa joace tenis de calitate, chiar daca nu a castigat.
              Cat despre Djokovic, chiar daca l-a batut de 7 ori la rand pe Nadal, acum nu detine nici un GS. Iar Rosol a mai jucat la RG pana sa-l bata pe Nadal la Wimbledon.
              In plus, Federer in perioada lui de glorie, si-a luat-o de la un Andy Murray care nu avea nici 18 ani. Ah, si intre timp mi-am adus aminte, si Gasquet (la doar 17 ani) l-a batut o data pe Federer in perioada lui de glorie. Asa ca nu mai face tu atata caz de infrangerea lui Nadal cu Rosol, ca si Federer a avut parte de astfel de infrangeri.
  • +1 (11 voturi)    
    Catre amatorii de mai sus, vorbalaci (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:32)

    Wanheda [utilizator]

    Mergeti pe teren si jucati putin ca sa aveti habar macar despre ce vorbiti. In tenis daca nu esti 100% apt fizic...esti degeaba pe tere. Nadal e epic deja prin stilul sau FIZIC extyrem de a juca.
    Aveti habar de afectiunea congenitala la picior si de faptul ca are adidasi speciali? Datorita acestora restul corpului ii este afectat, incepand cu genunchii....de aia are mereu probleme fizice.
    Sa revenim la meci, la 5-2 pt Stan in primul set, l-ati vazut pe Nadal cum a servit? Ala era Nadal de care se tem toti, privirea aia de om nebun, servici brici si forehand devastator. Acolo se pare ca s-a fortat/sucit din tors prea brusc si si-a dislocat niste muschi in zona lombara.
    Altfel, ca fan al lui Stan (datorita faptului ca e single handed BH, the best on tour dupa mine) si al rachetelor Yonex, eu unul nu pot fi decat extrem de incantat de performanta sa.
    Dar, daca Nadal era 100% apt am mari dubii ca Stan castiga. In primul set la depasit clar pe Nadal...dar Nadal i-a luat setul 3 in conditiile in care nu putea servi sau sa se miste pe teren.

    Sa spuneti ca Nadal a simulat e o aberatie totala, intr-o finala de GS. Nimeni nu simuleaza aici, da totul sa o castige.

    Well done Stan the Man.
    • -1 (3 voturi)    
      te contrazici singur (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:07)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      spui ca daca nu esti 100% apt fizic esti degeaba pe teren, dupa aia spui ca Nadal si-a dislocat niste muschi (doar de el si de tine stiuti) Pai cum explici atunci tu ca Nadal, nu numai ca a continuat sa joace dar in setul 3 si 4 a jucat chiar mult mai bine decat in primele 2. Si aici IBM-ul este martor. In ultimele 2 seturi a servit cu 40km/h mai rapid decat in primele. Cum asa? Cu muschii dislocati? Nu va mai lasati spalati la creier de mass-media si incercati sa ganditi cu creierul vostru
      • 0 (2 voturi)    
        Pai simplu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:34)

        Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

        In seturile 3 si 4 a jucat mai bine pt ca medicamentele isi facusera efectul. In primele 2 seturi, Nadal a jucat slab, in setul 2 mai ales abia a putut sa se deplaseze.
        Daca Nadal nu a avut parte de nici o accidentare sau de nici un disconfort, atunci de ce in setul 2 abia se deplasa pe teren? Doar asa pt ca avut el chef sa-si faca singur viata grea?
        Iti multumesc ca mi-ai luminat mintea, datorita tie si comentariilor tale de pe forum, eu nu mai sunt un om spalat la creier de mass-media, si datorita tie, am ajuns sa gandesc cu creierul meu.
        Pentru un hater, esti chiar un tip amuzant!
    • 0 (2 voturi)    
      100 % apt... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:27)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      nu poti fi pe tot parcursul unui meci de tenis...
      tocmai in asta sta frumusetea jocului, rezistenta fizica si mai ales, psihica... cred ca nadal a cedat la rezistenta psihica, nu poate concepe sa piarda...
      poate chiar s-a accidentat din acest motiv, dar asta nu face ca victoria lui stan sa nu fie la fel de stralucitoare...
      in setul 3 stan s-a relaxat, si s-au vazut consecintele...
      deci, asa cum am mai spus, psihicul conteaza foarte mult...
      chiar crezi ca simona halep este asa de slaba in comparatie cu poloneza aia? nu cred, doar ca a picat psihic... cand se va comporta psihic ca un adevarat campion, simona va avea multe de spus in tenis...
      • 0 (2 voturi)    
        la Simona a fost altceva (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:36)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        Comentariile din mass-media au pus o presiune prea mare pe umerii Simonei. Toti au spus: hai Simona lupta , esti buna, poti sa ajungi in finala bla bla bla. Daca ar fi jucat cu Maria Sharapova, ar fi fost mult mai relaxata si ar fi jucat mult mai bine.
        Ca daca ar fi pierdut la Sharapova nimeni nu putea sa ii reproseze nimic ca totusi Sharapova nu este o jucatoare de ici de colo. Dar jucand cu o jucatoare mai jos coatata, stia ca toata lumea se astepta ca ea sa castige iar in cazul unui esec toti ar fi fost rautaciosi cu ea. De asta a fost foartre tensionata si nervoasa. Simona ar trebui sa nu citeasca presa si nici sa se uite la ce spune mass-media daca vrea sa ajunga departe, In Canada, o jucatoare de 24 de ani a abandonat cariera profesionista din cauza comantariilor rautacioase a fanilor si a mass-mediei.
  • +5 (11 voturi)    
    sa va explic stiintific (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:54)

    Eugenca [utilizator]

    In tenisul profesionist, forta loviturilor vine din folosirea muschilor mari ai corpului si nu doar ai mainii. Muschii abdomenului si al spatelui sunt cei mai solicitati atat la ground stoke cat mai ales la serva. Cand un jucator are dureri la spate primul afectat este serviciul. Scade viteza. In setul 2 Nadal a servit in medie cu 130km/ora. In setul 3 a servit cu 170km/ora. Explicatia simpla e ca nu a fost nici o accidentare ci din contra, in pauza poate ca a supt niste "bomboane"
    • +3 (7 voturi)    
      Niste painkillers probabil (Duminică, 26 ianuarie 2014, 18:34)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Cand ii facea masaj terapeutul, dohotul ala tre sa fi fost si cu efect analgezic, if you know what I mean.
      • 0 (2 voturi)    
        ok (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:29)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        deci daca terapeutul i-a administrat niste analgezice care si-au facut efectul atunci nu mai putem vorbi de accidentare. iar dovada cea mai evidenta ca Nadal nu a avut nici un discomfort si nici o durere in seturile 3 si 4 este faptul ca a servit mult mai puternic, a avut serve care au depasit 200km/ora. Deci hai sa nu mai vorbim vorbe. Eu joc tenis si mi-am masurat odata viteza servei. Iti spun eu ca nu e usor deloc sa servesti cu 130km/ora. Iti soliciti spatele enorm de mult
  • -5 (11 voturi)    
    bai nadalistilor (Duminică, 26 ianuarie 2014, 19:04)

    Eugenca [utilizator]

    Accidentat, ne accidentat, Nadal a pierdut meciul. Accidentarea unui jucator nu scuza o infrangere. Daca esti prost si joci folosindu-ti doar muschii nu si creierii, atunci ai toate sansele sa te accidentezi. Nadal joaca 100% fizic. Daca din diverse motive nu mai poate lovi puternic, Nadal de bine un ilustru anonym pe care il bate si unul ca Rosol, la prima lui aparitie la un grand slam. Nici Djokovic si nici Federer nu a pierdut niciodata la un jucator de pe locul 100, in perioada lor de varf. Nadal a pierdut de doua ori la jucatori de locul 100.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu pari sa te pricepi la tennis (Duminică, 26 ianuarie 2014, 19:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Lasa pe cei in masura sa comenteze, totusi...
      Pana una alta, aia de i-ai enumerat mai sus is in dezavantaj evident cand vine vorba de nr victorii in fata lui Nadal.
      Dar nu asta conteaza, important e ca tu nu intelegi cum e in sport, in afara nu in patria lui becali, nu intelegi cum e cu dorinta de a castiga si onoarea din sport.
      Stai jos, nota 2, repetent.
      • -1 (3 voturi)    
        da? (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:16)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        pai scorul Rosol Nadal este 1-0. Ce semnificatie are lucrul asta? Niciuna.
        Nu scorul conteaza ci faptul ca atunci cand cei pe care i-am enumerat mai sus au jucat mult mai bine decat Nadal, marele super Nadal s-a accidentat subit, ruptura musculara, genunchi accidentat bla bla bla pentru ca la doar cateva saptamani sa revina si sa joace in cupa Davis.
        Nadal asta al vostru ori este un jucator de pe o alta planeta, la care legile pamantesti nu se aplica ori este un mare mincinos,. mai mare chair si decat ponta, al vostru prim ministru
        • +1 (1 vot)    
          Pfff (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:19)

          Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Normal ca se accidenteaza subit. Cum ai vrea sa se accidenteze progresiv?! Pur si simplu faci o miscare gresita si te-ai accidentat... subit.
          Si da, Nadal "asta al nostru" pe care eu il admir foarte mult, intr-adevar, este un jucator de pe alta planeta.
          Asa era si Federer in vremurile lui de glorie. Una dintre poreclele sala era Extraterestrul in caz ca nu stia deja.
          • -1 (1 vot)    
            bai (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:13)

            Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

            Daca s-a accidentat intr-o miscare din asta brusca de ce a continuat. Si apropo, chiar am vauzt acea miscare 'brusca' despre care spui tu si nu a fost brusca deloc. Ba din contra a fost un retur pe forehand la o minge foarte usoare.
            Pana la urma, victoria apartine celui mai puternic, din toate punctele de vedere. Daca Nadal s-a accidentat inseamna ca nu a meritat sa castige finala pentru Stan a fost mai puternic decat el si din punct de vedere fizic. Ca in rest, a fost mult peste Nadal la toate capitolele. Si asta o spun cifrele furnizate de IBM.

            Eu unul nu mai 'cumpar' gogoase din astea ieftine de-ale lui nadal. Si asta in special dupa meciul din 2011 cand a luat-o pe cocoasa de la Ferer, care la fel ca si Stan, a jucat foarte agresiv. Sa alergi 5 seturi ca un drogat , sa faci spagaturi si multe alte, pentru ca apoi sa vii si sa spui ai avut fisura musculara la sold, asta doar un idiot si un ignorant absolut o poate crede. O mica intindere musculara te scoate de pe teren in cateva secunde. Cat despre intindere de ligamente, iti trebuie cateva luni ca sa te refaci. Am avut asa ceva si mi-au trebuit 3 luni sa ma refac, cu toate tratamentele posibile de pe lume. Cu fisura musculara, te pish pe tine de durere.
            Ce ma bucura insa cel mai mult e ca Stan joaca extraordinar de agresiv, exact ceea ce nu ii place lui Nadal. A pierdut pana acum 5 meciuri in fata unor jucatori mai slab cotati dar mult mai agresivi ca el. Daca tinem cont ca mai exista si un Dimitrov, in fata caruia lui nadal i-au cam tremurat kilotzii, Nadal va avea zile foarte grele de acum in colo. De asta se vaita ca o muiere la festivitatea de premiere pentru ca si-a dat si el seama ca 'time is running out' . Ca sa mai castige un GS trebuie sa il bata nu numai pe Djokovic ci si pe Wawrinka, Murray , Dimitrov ceea ce va fi din ce in ce mai greu. 28 de ani este varsta la care cam pentru toti jucatorii incepe declinul.
            • +1 (1 vot)    
              Ai nu zau? (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 0:16)

              Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

              Pe alt forum spuneai ca urcusul lui Wawrinka abia acum incepe, desi are 28 de ani.
              Iar aici spui ca "28 de ani este varsta la care cam pentru toti jucatorii incepe declinul".
              Esti intr-adevar amuzant! Cu atat mai amuzant cu cat spuneai in urma cu aproximativ un an ca Nadal va castiga doar pe zgura, si cand colo, anul trecut a castigat US Open + Cincinati si Monreal.
              Nu mai vorbesc de faptul ca a castigat si Qatar anul acesta.
              Si care mai e problema ta? Ceilalti jucatori nu si-au luat-o si ei de la jucatori mai slabi cotati?! Murray, de exemplu, l-a batut o data pe Federer cand avea doar 17 ani.
              • 0 (2 voturi)    
                stii cum e (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 17:59)

                Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

                Sa iti dau un exemlu. Federer a jucat in intreaga lui cariera la 315 turnee, Nadal la 223. Cifrele astea sunt pe situl ATP. Deci Federer a jucat cu 50% mai multe turnee decat Nadal. La numar de meciuri jucate, cu siguranta ca diferenta este si mai mare. Federer a ajuns in multe semifinale si finale si pe zgura si mai ales pe suprafete rapide deci a jucat probabil in medie 6 meciuri pe turneu. Nadal pana in 2010 nu reusise niciodata se treaca de sferturi la US Open, deci media pe turneu probabil ca este cam 5. Deci Federer a jucat cam de 1.7 ori mai multe meciuri decat Nadal. Este absolut sa fie mult mai uzat si fizic si psihic decat Nadal.
                Daca am face comparatia intre Nadal si Wawrinka, probabil ca raportul dintre numarul de meciuri ar fi pe undeva 1.7 pentru ca Wawrinka a fost multa vreme in jurul locului 30 ceea ce inseamna ca a avut o medie intre 3 si 4 meciuri pe turneu. Deci Wawrinka a jucat pana la 28 de ani mult mai putine meciuri decat Nadal. Asa ca este logic ca Wawrinka sa fie mult mai proaspat decat Nadal si sa mai poata juca foarte bine inca cativa ani chiar daca acum are 28 de ani. Sunt jucatori care joaca acum foarte bine la 35 de ani, dar care nu au castigat nici un GS la viata lor. Pentru jucatorii de top 4, care joaca pana in fazele finale la GS si mastere an de an, uzura este mult mai mare decat la un jucator de pe locul 30 care joaca doar 2 sau 3 meciuri pe turneu
                • 0 (0 voturi)    
                  O fi uzura mai mare (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:58)

                  Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

                  dar despre chestia asta ca Nadal e la sfarsitul carierei, sau ca de acum incolo o sa aiba meciuri grele, sau ca e terminat, se tot spune inca din 2009 de catre hateri, Deci chestia asta e deja expirata.
                  Pana una alta, eu am spus ca si ceilalti jucatori de top (chiar toti) si-au luat-o de la jucatori mai slabi cotati din cand in cand. Vad ca n-ai avut nimic de spus in privinta asta. Oare de ce? Pentru ca am dreptate si nu-ti convine?
                  • 0 (0 voturi)    
                    fa un calcul (Joi, 30 ianuarie 2014, 21:05)

                    Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

                    cati ani avea Nadal in 2009? 24 de ani. La varsta asta aproape toti marii jucatori au fost in varful carierei. Asa a fost si cu Nadal deci cine vorbea ca Nadal e terminat vorbeau in contextul in care medicii lui Nadal ne povesteau cat de grav accidentat este Nadal la genunchi. Ori in lumea asta mai exista si alti oameni care se pricep la medicina in afara de medicii lui Nadal, oameni care s-au pronuntat si au spus ca Nadal nu mai poate continua prea mult daca este chiar asa de grav accidentat. Realitatea este ca Nadal nu a fost nici pe departe accidentat asa de tare iar aceste 'accidentari' au fost doar un pretext pentru a-si injecta sanga imbunatatit cu plasma, folosit si in blood-dopping. Se practica metoda asta si la alte sporturi si chiar a fost inventata de spanioli.
                    Toti jucatorii au o perioada de varf si una de declin. Important e nu numai doar sa joci superb in perioada de varf ci sa si accepti infrangerile, uneori in fata unor jucatori pe care altadata ii bateai cu ochii inchisi, cu demnitate si repect si sa nu te plangi ca o muiere la orice mic junghi la spate ca vai am fost accidentat, Federer niciodata in viata lui nu si-a justificat infrangerile pretinzand ca este accidentat. Si poate chiar a fost accidentat uneori, dar el a stiut sa isi respecte adversarii.Nadal nu stie sa piarda, asta este realitatea. Va continua sa se puna singur in situatii penibile in care sa fie huiduit la scena deschisa, chiar si de fanii lui. Ca nu imi imaginezi ca la finala de duminica nu era nici un fan Nadal.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Te asigur (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:26)

                      Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

                      Nadal chiar daca acuza vreo accidentare, isi felicita aproape mereu adversarul, numai tu nu vezi lucrul asta.
                      In alt comentariu ai scris RG Wawrinka. Ei bine, sa stii ca s-a spus si despre Del Potro ca o sa castige aproape tot dupa US Open 2009, si in 2010 aproape ca a disparut din circuit, pe motiv ca e accidentat la incheietura mainii.
                      Apropo de Del Potro; de nu insinuezi ca si accidentarile lui sunt simulate?! La AO 2010, a acuzat dureri la incheietura mainii. De ce nu il acuzi si pe el ca simuleaza sau ca se preface?!
                      Ai mai spus de asemenea ca e imposibil ca Nadal sa spuna ca s-a accidentat, ca dupa aceea sa joace in forta ca un leu. Ei bine, asa s-a intamplat si cu Del Potro la Wimbledon 2013 cand s-a accidentat cu Ferrer, urmand apoi sa castige meciul, si sa-l mai si impinga pe Djokovic pana in decisiv in meciul urmator. De ce nu spui ca sunt imposibile astfel de lucruri si la alti jucatori, cum e, in cazul de fata, Del Potro? Numai la Nadal e imposibil aia si aia, nu? Incredibil cat subiectivism!
      • 0 (2 voturi)    
        onoare (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:11)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        inseamna si fair- play. Daca din dorinta de a castiga, mimezi accidentari ca sa iti scoti adversarul din mana sau sa iti justifici o eventuala infrangere (vorba aia : Nadal nu poate fi batut decat daca e accidentat) atunci nu mai vorbim de onoare si repect ci de nesimtire totala si lipsa de repect pentru sport, adversari si spectatori. Ca eu spun asta poti sa ignori dar cand 16000 spectatori il huiduie pe Nadal pentru circul ieftin la care s-a pretat, cred ca nu mai are rost sa vorbim. Si daca ar fi fost pentru prima data era ceva, dar nadal a mai facut circul asta penibil de inca alte doua ori la Australian Open asa ca spectatorii nu s-au mai lasat prostiti inca odata. Nadal este asa de fair-play si respectuos pentru adversarii incat la meciul cu Rosol mai avea putin si il lua la pumni, asa de nervos era.
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 26 ianuarie 2014, 22:26)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Un Federer bolnav l-ar putea bate pe un Nadal bolnav, doar ca a avut ghinion in ultimii ani si l-a prins sanatos.
      • 0 (4 voturi)    
        iar (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:13)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Federer cand era sanatos si in plina forma a avut ghinionul ca Nadal, in afara de zgura era un ilustru anonim. Sa iti amintesc doar ca din 2005 cand a castigat primul grand-slam pana in 2010 cand a ajuns pentru prima data intr-o finala US Open pe care a si castigat-o, Nadal nu a depasit niciodata faza sferturilor de finala de la US Open. La fel s-a intamplat si la turneul canadian, si la Cincinaty si la Indian Wheels. Sunt zeci de posibile meciuri pe hard courd Federer-Nadal care nu s-au disputat in perioada respectiva din cauza ca Nadal a fost un ilustru anonim pe suprafete rapide. De asta si scorul foarte favorabil lui Nadal. Ca Federer a jucat cam in toate finalele de turnee pe zgura in aceeasi perioada. Dupa In 2010 Federer avea deja 29 de ani iar cariera lui a luat-o in jos exact la fel cum o sa o ia si a lui Nadal. Nadal are 28 de ani si deja a pierdut meciuri importante la jucatori modesti. Unde mai pui ca in perioada 2007-2013 Nadal a lipsit mai bine de 2 ani din competitie din cauza accidentarilor mai mult sau mai putin adevarate, ceea ce inseamna foarte mult, uzura fizica si mentala mult mai mica.
        Ca una e sa stai la peste sau sa joci poker vre-o 7 luni in timp ce ceilalti adversari isi rup oasele in turnee iar tu dupa aia sa vii foarte proaspat si odihnit si sa te rupi in figuri
  • -6 (6 voturi)    
    Ziaristi ! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 20:56)

    dannitze [utilizator]

    Nu se scrie "titlu de Mare Slem" ci
    "Grand Slam"pe care il scrieti exact asa fara a-l traduce.
    Voi v-ati gandit cred la Marele Salam ! Unde ati facut nene scolile !
  • 0 (2 voturi)    
    ce tot atata boceala pe forumul asta (Marţi, 28 ianuarie 2014, 22:30)

    Eugenca [utilizator]

    A pierdut Nadal un meci. Ei si ce tragedie mare este asta? Jale mare in presa, jale mare printre fani.
    Acum inteleg jalea din presa pentru ca ei au fost platiti gras ca sa ii faca campanie pozitiva lui Nadal si sa ii acopere toate scadentele si falsele accidentari. Este exact la fel cu jalea de la antenele lui voiculescu dupa ce "Geoana dragostea mea" a pierdut alegerile.
    Un sportiv adevarat accepta infrangerea cu zambetul pe buze asa cum a facut-o Berdich dupa meciul cu Wawrinka. Ce scria pe mana lui Wawrinka?
    "Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better"
    Ai pierdut? Nu conteaza. Incearca dinnou. Perzi din nou dar pierzi mai bine. Sloganul asta l-a facut pe Wawrinka sa castige primul lui grand slam. Performanta lui Wawrinka este similara celei realizate de Djokovic, care cand nimeni nu visa, a reusit sa sparga dominatia Nadal Federer.
    Wawrinka este un jucator foarte tare psihic. Sa joci pana la 28 de ani, sa pierzi de 14 ori in fata lui Nadal, de nenumarate ori in fata lui Djokovic si a lui Federer si sa continui sa speri ca vei castiga intr-o zi , inseamna o tarie mentala extraordinara, un caracter de luptator. Murray plangaciosul a trebuit sa fie ajutat de ATP si de organizator ca sa castige si el odata Wimbledonului ca vorba aia , un popor intreg au asteptat de 60 de ani lucrul asta.
    Sustinatorii lui Nadal sunt exact la fel ca idolul lor, nu pot sa accepte infrangerea in fata unui jucator mai slab cotat. Nu ma mira lucrul asta. Partea proasta pentru Nadal este ca varsta nu iarta iar infrangerile de genul asta se vor inmulti in viitorul apropiat. Asta este cursul natural al lucrurilor. In plus, Nadal nu isi mai poate permite inca o 'accidentare' de 7 a luni, ca cea din 2012. Cel mai mare of al lui Nadal este ca Federer are 17 GS iar el doar 13. Asta il roade pe el cel mai mult, ca nu poate fi numit "the GOAT" din cauza asta.
    • +1 (1 vot)    
      "Ai pierdut? Nu conteaza. Incearca din nou." (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 16:57)

      Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Asa e. Acelasi lucru l-a facut si Nadal dupa cele 7 infrangeri consecutive de la Djokovic. A continuat sa incerce si iata-l acum din nou nr 1 mondial, si detinator Roland Garros si US Open.
      Pe cand Djokovic nu este detinatorul nici unui GS in momentul de fata, si nu mai are sanse sa-si recapete pozitia de lider decat in vara, si nici atunci nu e sigur ca va reusi acest lucru.
      Pana una alta, felicitari lui Stan ca a prins o zi atat de buna si nu s-a lasat coplesit de miza jocului, dar Nadal nu a jucat la capacitatile sale maxime.
      In rest, comentariile denigratoare nu sunt decat extrem de subiective si lipsite de orice substanta.
      La revedere si un praz verde!
      • 0 (2 voturi)    
        hai lasa-te de comentat (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 18:21)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

        daca habar nu ai tenis. GS nu inseamna Roland Garos asa cum crezi tu ci Grand Slam iar GS sunt si US Open si Wimbledon si Australian Open iar Dkojovic are deja 6 castigate dintre care 2 chiar impotriva lui Nadal, unul la AO iar altul la Wimbledon.
        Iar faptul ca Nadal nu a jucat la capacitatile lui maxime asta tine si de lipsa de inteligenta in programarea turneelor sau a antrenamentelor.
        Un jucator inteligent isi programeaza in asa fel activitatile incat la turneele de Grand Slam sa fie in forma maxima. Adevarul este altul. Nadal a transpirat greu la meciul cu Nikisori iar la cel cu Dimitrov a facut kkt pe el de frica, stiind ca Dimitrov are un serviciu criminat de puternic si un backhand senzational. A supravietuit cu Dimitrov dar nu si cu Wawrinka. Iar de acum incolo va avea dificuitati mult mai mari in a-i bate pe cei doi decat pe Djokovic sau Murray. Si asta datorita stilului foarte agresiv al celor 2.
        • 0 (0 voturi)    
          in primul rand fii atent (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:30)

          Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Eu nu m-am referit la faptul ca lui Djokovic il lipseste Roland Garosul din palmares. M-am referit la faptul ca Djokovic nu detine nici un Grand Slam in mometul de fata.
          Tu nu stii ce inseamna notiunea asta de detinator de GS sau de trofeu. Inseamna detinatorul ultimei editii al unei competitii, nu cate trofee are in palmares.
          Deci in cazul de fata, Djokovic nu detine nici un GS.
          Nadal detine RG si US Open, Murray - Wimbledon, Wawrinka - AO.
          Djokovic canci.
          Si stiu ca Djokovic are 6 GS castigate, dar e putin, avand in vedere ca in ultima perioada a pierdut niste finale de GS care efectiv trebuiau sa fie ale lui: US Open 2012, RG 2012 si 2013 (e drept ca atunci a fost semifinala), Wimbledon 2013, unde chiar daca a pierdut in minimum de seturi, Djokovic s-a batut singur.
          Cat despre Nadal, a avut el probleme cu alti jucatori, dar le-a venit de hac pana la urma.
          • 0 (2 voturi)    
            da (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:47)

            Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

            Chestia cu 'detinutul titlului ...' e valabila in box, fotbal si in alte sporturi dar nu la tenis.
            Acuma, daca as fi fan a lui Nadal, mie mi-ar fi putin jena sa vorbesc de evolutiile slabe ale lui Djokovic pentru ca in 2011 si 2012 Djokovic l-a batut in asa hal pe Nadal ca mai avea putin si il pensiona, la fel cum a facut Halep cu Bartoli. De aia si-a luat Nadal vacanta aia de 7 luni, a fost intradevar accidentat dar nu la genunchi ci la cap. Problema mare a lui Nadal la ora actuala nu mai este nici Djokovic nici Murray ci Wawrinka si Dimitrov.
            Nadal poate sa minta o lume intreaga mimand accidentari atunci cand pierde meciuri, este alegerea lui si risca sa nu il mai creada nimeni, nici chiar fanii lui. Nu poate insa sa se minta pe el insasi,stie adevarul si adevarul asta il ingrijoreaza foarte tare. Stie ca nu are antidot pentru un joc foarte agresiv,cu mingi puternice si foarte joase. Trebuie sa fii foarte aproape de astfel de mingi ca sa le returnezi ori Nadal nu se simte deloc comfortabil sa joace in fata liniei de fund. Plus ca astfel de mingi nu pot fi returnate cu topspin.
            Nadal stie ca daca adversarul loveste bine cu backhandul, are probleme foarte mari.
            Norocul lui Nadal a fost ca toti jucatorii de top au fost jucatori de baseline care loveau si cu mult topspin, lucru care i-a picat ca o manusa, el fiind cel mai bun jucator de baseline. Nadal a pierdut insa intotdeauna cand a jucat in fata unor jucatori foarte agresivi, care loveau mingea rapid, foarte puternic si flat, chiar daca erau cotati mult mai slab ca el (Soderling si Rosol). Ingrijorarea mare a lui Nadal la ora acuala e ca Wawrinka si Dimitrov joaca la nivelul asta si joaca foarte bine. Ambii au o serva care nu poate fi contracarata (nici un break pentru Nadal in primele 3 seturi cu Dimitrov, nici unul cu Stan in primele 2 seturi).Ambii au un backhand devastator si asta il lasa pe Nadal fara cea mai importanta arma a lui, atacul pe backhandul adversarului. Anul asta va fi interesant. RG Wawrinka
            • 0 (0 voturi)    
              Jena?! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:08)

              Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

              Daca mie ar trebui sa-mi fie jena, pai atunci de tine (care il faci pe Nadal albie de porci de fiecare data cand ai ocazia) ce sa mai zic? Asta e chiar culmea ipocriziei!
              "Chestia cu 'detinutul titlului ...' e valabila in box, fotbal si in alte sporturi dar nu la tenis." Da da sigur, mai incearca tu sa dregi busuiocul, ca cu asta nu ai reusit.
              In rest, spui ca Nadal are probleme mari daca adversarul face nu stiu ce bla bla bla. Omule, acuma orice jucator, oricat de bun ar fi, are punctele lui slabe. Deci nu e o noutate ce-mi spui. Asa cum Federer a avut si el probleme cu jucatori care tineau mult mingea in joc, asa si Nadal si oricare alt jucator a avut problemele lui cu fel de fel de adversar. Cat despre atacul lui Nadal pe backhandul adversarului, te anunt ca nu a mai facut asta in ultimele meciuri cu Djokovic. La RG 2013, Nadal a cautat mult forhandul lui Djokovic si a castigat puncte venind la 2 metri in teren fata de linia de fund.
              Asa si cu Stan; daca ii va pune probleme pe viitor lui Nadal, atunci o sa schimbe tactica si cu el, asa cum a facut-o cu Djokovic.