Rafael Nadal a stopat drumul lui Roger Federer catre al 18-lea turneu de Grand Slam castigat, ibericul impunandu-se in semifinalele de la Australian Open in trei seturi. A fost 7-6(4), 6-3, 6-3 pentru liderul clasamentului ATP. In finala de duminica, Nadal il va intalni pe Stanislas Wawrinka.

Nadal, in finala de la Australian OpenFoto: australianopen.com

"Este mereu ceva deosebit sa joc cu Roger, impotriva lui trebuie sa joc cel mai bun tenis al meu. Este o mare onoare sa fiu contemporan cu Federer. Primul set a fost unul foarte greu, chiar daca am avut cateva mingi de break. Au fost schimburi dure, aspre. A jucat foarte agresiv, a luat mingea devreme. Am insistat pe reverul lui si cred ca am jucat cel mai bun meci din acest turneu. Se vorbeste prea mult despre ranile din palma mea, trebuie sa joc tenis si asta incerc sa fac. Sunt foarte fericit ca voi juca finala. Wawrinka este un jucator foarte bun, are o mare incredere in el, mai ales dupa ce l-a invins pe Djokovic. Nu ma gandesc ca as putea sa-l egalez pe Sampras (n.r. 14 titluri de Grand Slam). Stan serveste foarte bine, are un rever incredibil" - Rafael Nadal, dupa meciul cu Roger Federer.

Desfasurarea partidei Rafael Nadal - Roger Federer:

Setul I

Semifinala de la Australian Open a inceput cu elvetianul la serviciu. La scorul de 3-3, Federer a salvat doua mingi de break. Roger trece peste inca o minge de break, la scorul de 4-4. Fiecare isi castiga serviciul, iar setul este impins in tie-break. Roger comite cateva greseli nefortate cu reverul, iar Nadal se distanteaza la 5-1. Elvetianul revine insa senzational, iar scorul devine 5-4. Nadal castiga pe propriul serviciu, iar setul se termina pana la urma cu 7-4 (primul set a durat 59 de minute).

Evolutia scorului in tie-break: 0-1, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-5, 3-5, 4-5, 4-6, 4-7.

Setul II

Setul al doilea a inceput cu Nadal la serviciu. Spaniolul a cerut o interventie medicala (Medicat Time Out), din cauza ranilor din palma. La 1-1, Roger a reusit (in special gratie serviciului foarte bine plasat si forehand-ului) sa salveze trei mingi de break. La 3-2, Nadal a condus cu 40-15, Federer a castigat un punct, dar ibericul a reusit primul break al semifinalei. La 4-2, apare si prima dubla greseala a lui Rafa. Spaniolul fructifica avantajul serviciului si se impune cu 6-3, dupa 47 de minute.

Setul III

Setul al treilea a inceput cu Roger Federer la serviciu. In game-ul trei, Nadal bifeaza break-ul, dupa ce Roger Federer comite mai multe greseli nefortate, iar spaniolul nu-l iarta. Spaniolul da senzatia ca se relaxeaza, rateaza unele lovituri, iar Roger reuseste sa castige pentru prima data contra serviciului. Elvetianul are ceva emotii in jocul urmator (a salvat doua mingi de break), dar isi castiga pana la urma serviciul. La 3-3, Federer rateaza o minge relativ usoara de la fileu (la 30-30), iar Nadal isi trece in cont inca un break. Federer resimte socul, iar liderul mondial inchide setul si meciul pe serviciul adversarului, 6-3.

Roger Federer a castigat de patru ori Australian Open (2004, 2006, 2007 si 2010)

Rafael Nadal s-a impus o singura data la Australian Open: 2009.

Rafael Nadal vs Roger Federer

De-a lungul timpului, Rafa si Roger s-au intalnit de 33 de ori, scorul in intalnirile directe fiind de 23-10 pentru iberic. La Australian Open, cei doi s-au mai duelat in trei randuri: doua semifinale si o finala - toate disputele au fost castigate de Nadal.