WTA Sydney: Simona Halep, eliminata in primul tur de Madison Keys

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 5 ianuarie 2014, 10:20 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Simona Halep (cap de serie numarul sapte) a fost eliminata in primul tur al turneului WTA de la Sydney. Sportiva din Romania a fost invinsa in doua seturi, scor 6-1, 6-4, de Madison Keys, din SUA (numarul 38 mondial).

Keys a dominat ostilitatile, iar partida a durat doar o ora si 11 minute. De mentionat - Simona Halep a bifat nu mai putin de sapte duble greseli de-a lungul meciului.

Simona Halep va primi un cec in valoare de 5.385 de dolari si un punct in clasamentul WTA.

Competitia din Australia este dotata cu premii totale in valoare de 710.000 de dolari.
























4127 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Antrenor (Duminică, 5 ianuarie 2014, 10:45)

    rcaon.ro [anonim]

    Sper sa nu regrete decizia de a renunta la antrenor. Sa vedem totusi daca nu e doar un accident...
  • +5 (7 voturi)    
    poate un accident, poate; dar a jucat oribil (Duminică, 5 ianuarie 2014, 11:07)

    mnicku [utilizator]

    ca sa nu folosesc un cuvint mai dur .

    N-am crezut ca poate juca atit de prost, de parca a vrut sa piarda . Iar daca isi inchipuie ca la nivelul ei 2 ore de antrenament pe zi e suficient - asa a declarat ea- se inseala amarnic .
    Ce nu inteleg de ce nu ai spune nimeni unde greseste sau nu vrea sa-si corecteze greselile . Anu trecut a avut un antrenor slab insa la acest nivel are nevoie de un antrenor bun pt ca altfel va iesi repede din top 20

    N-a invatat nimic din greselile de anul trecut , aceleasi greseli la serviciu , intra in joc tirziu abia la 1-5 in setul 2 a inceput sa joace cit de cit in conditiile in care adversara a fost si ea la pamint .
    • 0 (0 voturi)    
      unde ai citit tu asta? (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:34)

      geroge [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Chiar iti imaginezi ca Simona a ajuns nr 11 din lume antrenandu-se doar 2 ore pe zi? Hai sa fim seriosi. Ca sa ajungi doar in primii 100 din lume trebuie sa muncesti de sa iti sara capacele. Ce sa mai vorbim de top 10.
      Stii care e problema? Cand ne uitam la TV si vedem ca Simona serveste cu 150-160km/h spunem ca ce serva slaba. Numai ca nu este deloc slaba. Foarte putini jucatori amatori de tenis reusesc sa serveasca cu 150kmh. Asa ca daca o fata firava precum Simona reuseste serve de 160kmh nu e de ici de colo. Plus, viteza loviturilor este ametitoare, comparativ cu ce se joaca la nivel de amatori.
  • +4 (4 voturi)    
    debut tarziu (Duminică, 5 ianuarie 2014, 11:31)

    microbistu' [utilizator]

    sezonul competitional 2014 a inceput saptamana trecuta, in 29 decembrie si toate jucatoarele din top 10 au participat la turnee. ea a fost prima jucatoare clasata care a stat. de ce? cine a sfatuit-o? saptamana viitoare urmeaza australian open, si tare mi-e teama... de fapt si anul trecut ea a intrat in forma abia in luna mai, sper sa nu se intample asa si in acest an. oricum nu are cum sa piarda locuri multe in clasament, pentru ca nu a adunat multe puncte in ianuarie-aprilie anul trecut. ii tinem pumnii pentru o revenire in forma cat mai curand.
    • 0 (0 voturi)    
      A terminat ultima. (Luni, 6 ianuarie 2014, 14:23)

      george [anonim] i-a raspuns lui microbistu'

      Pentru ca ea a terminat cu 3 saptamani mai tarziu sezonul trecut decat alte jucatoare.
  • +2 (12 voturi)    
    Capul sus (Duminică, 5 ianuarie 2014, 12:00)

    Engel [utilizator]

    Simona trebuie sa tina capul sus si sa invete si din greseli si meciuri pierdute. Vor veni si victoriile in 2014, am incredere. Cat despre "suporterii" romani - acelasi comportament: ploi de ditirambi la victorii, critici gratuite, uneori chiar injurii, la primul pas gresit. Lipsa culturii sportive, datorata in principal carentei practicii in domeniu, nu ne poate fi compensata de dreptul la "libera exprimare"!
    • +2 (2 voturi)    
      Comentarii (Duminică, 5 ianuarie 2014, 12:15)

      rcaon.ro [anonim] i-a raspuns lui Engel

      Doar un comentariu a atacat-o mai dur, celelalte au fost cel putin pertinente. Inclusiv al tau intr-o oarecare masura...
  • -2 (2 voturi)    
    Hai Simona (Duminică, 5 ianuarie 2014, 13:12)

    mplttev [anonim]

    Sunt sigur că vei intra în primele 10 jucătoare de tenis ale lumii.
  • +1 (1 vot)    
    taticultau@gmail.com (Duminică, 5 ianuarie 2014, 20:47)

    terminal23 [anonim]

    bai fratilor a pierdut si ea o partida si deja incep ctiticile,lasati filosofiile ca stie ea ce are de facut,de aia e profesionista,asa suntem natia asta a noastra de romani,numai la critici si la vorbe rele ne pricepem...se mai intampla sa piarda,are multa presiune pe umeri stiind ca lumea are multe asteptari de la ea,eu spun ca e un accident si o sa-si revina.Mult succes in continuare Simona!!
  • -1 (1 vot)    
    Dupa vacanta de iarna (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:27)

    George62 [anonim]

    orice jucator joaca mai slab.
    S-a odihnit si ea putin mai mult plus ca nemaiavand antrenor care sa o preseze cu pregatirea s-a relaxat si ea mai mult. E clar ca e complet nepregatita pentru Australian Open si ca nu va ajunge mai departe de turul 3 dar asta e viata. Probabil ca si in 2014 Simona va atinge maximul de forma prin Aprilie.