VIDEO Turneul Campioanelor Simona Halep, victorie in trei seturi in fata Samanthei Stosur/ Al saselea titlu din cariera

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:22 Sport | Tenis

Simona Halep, campioana la Sofia
Foto: Agerpres/AP
Simona Halep a invins-o duminica in finala turneului de la Sofia pe australianca Samantha Stosur si a castigat al saselea titlu din acest sezon si din cariera, continuand parcursul excelent din acest an. Incepand de luni, Halep va ocupa locul 11 in clasamentul mondial.

Halep, in varsta de 22 de ani, a invins-o pe Stosur pentru a doua oara intr-o luna intr-o finala de turneu.

Sustinuta puternic de publicul de la Sofia, romanca a reusit sa revina in meci, dupa ce a pierdut primul set in fata australiencei.

Halep a castigat in acest an alte cinci turnee - Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven si Moscova.

Vezi mai jos desfasurarea scorului si principalele momente ale partidei
:

Setul decisiv: 6-2
  • Stosur isi castiga serviciul in debutul setului: 1-0
  • Game alb pentru Simona pe propriul serviciu: 2-2
  • Punct superb si Simona castiga break-ul: 3-2
  • Simona isi castiga serviciul: 4-2 
  • Halep inca un break si se distanteaza: 5-2. Publicul o sustine puternic

Setul al doilea: 6-2
  • Stosur isi castiga serviciul: 0-1
  • Halep reuseste primul sau break pe serviciul adversarei din acest meci: 2-1
  • Stosur face rebreak si egaleaza: 2-2
  • Al doilea break al Simonei, al treilea la rand in acest set: 3-2
  • Simona reuseste un game alb pe propriul serviciu: 4-2
  • Inca un break si Halep se distanteaza: 5-2
  • Simona egaleaza situatia la seturi: 6-2
Primul set (partida a inceput la ora 17.30; primul serviciu Stosur): 2-6
  • Stosur isi castiga serviciul: 0-1
  • Stosur face break pe serviciul Simonei: 0-2
  • Simona isi castiga serviciul: 1-3
  • Simona isi castiga serviciul la 0, cu un as: 2-4
  • Stosur isi castiga serviciul si se distanteaza: 2-5
  • Stosur castiga primul set cu un break pe serviciul lui Halep: 2-6

Halep, cap de serie numarul 1 la Tournament of Champions, a invins-o recent pe Stosur (4) in finala turneului de la Moscova.

In tribunele arenei de la Sofia au asistat si ministrul roman al Tineretului si Sportului, Nicolae Banicioiu, alaturi de Ilie Nastase.

Sportiva romanca in varsta de 22 de ani a trecut in semifinala de sambata de Ana Ivanovic, dupa un set decisiv dramatic, in care a revenit dupa ce a fost condusa cu 3-0, reusind sa castige in final cu 6-3 in decisiv.

Tournament of Champions, dotat cu premii in valoare totala de 750.000 de dolari, se desfasoara in perioada 29 octombrie - 3 noiembrie 2013, la Sofia, fiind competitia care incheie sezonul WTA. La turneu iau parte jucatoarele care au castigat cel putin un turneu in 2013 si nu s-au calificat la Turneul Campioanelor de la Istanbul.

























27974 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    LIVE (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:24)

    bogK01 [utilizator]

    aici, comentariu în engleză: http://www.drakulastream.eu/static/popups/18154104411930.html

    Dacă televiziunile din România difuzează doar știri cu golanii din fotbal și pițipoancele lor, rămâne doar această opțiune
    • +12 (12 voturi)    
      super (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:43)

      brabus [utilizator] i-a raspuns lui bogK01

      E f bun si comentariul in engleza :). Tks pt link.
    • +9 (9 voturi)    
      multumim de link! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:54)

      villa [utilizator] i-a raspuns lui bogK01

      .
    • +10 (10 voturi)    
      Merge ! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:18)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui bogK01

      Multumesc !
    • +8 (8 voturi)    
      multumesc (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:28)

      Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui bogK01

      pt link-ul de stream
  • +7 (9 voturi)    
    Si aici (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:04)

    finutza [utilizator]

    http://cdn.livetvstatic.ru/webplayer2.php?t=hqstreamtv&c=wtasofia1&lang=en&eid=199883&lid=170928&ci=72&si=4

    (comentariu in bulgara, dar calitate buna a imaginii).
    • +2 (4 voturi)    
      Basescu e de vina (Luni, 4 noiembrie 2013, 9:30)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Bai finutzo, eu zic ca Basescu este de vina...asa ca sa vin in intimpinarea obsesiilor tale din postarile politruce pro USL-am.

      Acum pe bune, directorul TVR este de la voi, de la USL-ama.
      • 0 (2 voturi)    
        Cand... (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:08)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ... vorbesc de Basescu (sau de PDL) imi sariti in cap ca altceva nu stiu? Daca vorbesc despre altceva... imediat aduceti vorba de Basescu. Ia ganditi-va: cine pare mai obsedat?
  • +4 (10 voturi)    
    ce bine (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:28)

    GamescuHtcescu [anonim]

    noroc ca e banicioiu acolo... pfiu... credeam ca nu suntem reprezentati... mare om...
  • +12 (12 voturi)    
    Hai Simona!!! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:44)

    Luk [utilizator]

    .
  • +17 (19 voturi)    
    indiferent de rezultat (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:08)

    Europiu [utilizator]

    Daca Simona nu este aleasa 'sportivul roman numarul unul al anului' inseamna ca suntem o natsie de papagali ciclopi retardati si tristi
  • +17 (19 voturi)    
    Felicitari ! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:12)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asta e sport, nu manele, barvo Simona !
  • +14 (20 voturi)    
    intrebare (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:14)

    sipu [utilizator]

    Sunt curios ce declara acum Hanescu , sigur nu a vazut meciul si nu poate comenta e foarte grabit sa prinda avionul..............................
    • -2 (2 voturi)    
      mda (Luni, 4 noiembrie 2013, 9:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Bucuria la romani, se uita in jur si arata degetul din mijloc, conjugand verbul a suge.
      Fii tu mai bun decat Hanescu, arata-i cum e sa fii un tenisman adevarat.
  • +20 (20 voturi)    
    Simona!! Esti o mare campioana!! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:23)

    Inna100 [utilizator]

    Bravo!! Chiar ne-ai facut ziua frumoasa!!
  • +18 (18 voturi)    
    felicitari (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:23)

    grongobar [utilizator]

    felicitari Simona ! asta e sportul adevarat,astea sunt rezultate adevarate ,nu minciunile mediatizate din pseudofotbalul ligii 1 cu valize ,ciobani si golani.
    • +4 (4 voturi)    
      Un succes incredibil! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:00)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Pentru a ne da seama, o data mai mult, de valoiarea acestor rezultate, care depasesc pina si cele mai entuziaste felicitari, iata citeva elemente, obiective: Simona a avut al doilea numar ca turnee cistigate anul acesta, dupa Serena Williams (cu 11), iar locul pe care il va ocupa de luni - 11 - este cauzat de faptul ca aproape jumatate din 2013 a fost accidentata; 6 turnee cistigate reprezinta o performanta in sine, pentru ca, sa nu uitam, la acest turneu numit de presa Masters bis participa doar jucatoarele care au avut cel putin un turneu cistigat intr-un an; or, in afara primelor 8, care au participat la Turneul campioanelor de la Istanbul, organizatorii de la Sofia nu au putut umple un tablou de cel putin 7 jucatoare cu un turneu obtinut (celelalte fiind concentrate la primele 8), asa ca pe linga wild-cardul reprezentantei gazdelor, Pironkova, au fost nevoite sa mai dea o invitatie, gratie clasamentului, sirboaicei Ana Ivanovic, a doua favorita, dar fara niciun titlu in 2013!
  • +15 (17 voturi)    
    frumos, felicitari Simona (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:28)

    victor L [utilizator]

    Parca la indigo cu meciul de ieri cu sirboaica (cam cu nasul pe sus, ii e greu sa accepte ca vine cineva din urma).
    Bravo Simona.
    Diferite transmisiuni de sport se pot prinde foarte bine pe StreamHunter.eu
  • +16 (18 voturi)    
    Superb Simona, esti o MARE CAMPIOANA (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:30)

    mnicku [utilizator]

    Bravo tie chiar si accidentata ai avut din nou un mental fantastic .

    Multumesc pentru un meci fantastic.
    Succes la anul si sper sa cistigi si Australian Open cel putin

    Bravo
  • +8 (8 voturi)    
    Excelent, Simona! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:59)

    napadarjan [utilizator]

    Îți urez să ajungi numărul 1 mondial!
  • +7 (11 voturi)    
    Excelent Simona ! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:00)

    gigel123 [utilizator]

    Super meci, remarcabila performanta.

    PS: Hotnews, sper sa nu mai publicati si alte "opinii" idioate ale frustratului de Hanescu cu privire la performantele Simonei. Frumos ar fi insa un interviu cu Simona :)
  • -2 (6 voturi)    
    Tournament of Champions - Sofia 2013 (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:43)

    Bancheru [utilizator]

    Pentru cine e curios sa afle care este recompensa Simonei dupa castigarea Turneului de la Sofia.


    750.000 de dolari e totalul premiilor în Tournament of Champions de la Sofia

    162.190 e cel mai mare cec primit de Simona Halep în urma unui turneu, anul acesta, la US Open, unde a ajuns în "optimi"

    1,27 milioane $, premiul maxim

    O victorie în grupă e răsplătită cu 50.000 de dolari, două cu 65.000, trei cu 80.000. Premiul pentru victoria în finală este de 190.000 de dolari, la care se adaugă suma cu care vii din grupă. Cel mai optimist total este de 270.000 de dolari, care, în cazul Simonei Halep, se poate îmbunătăţi cu 1 milion de dolari.

    Sursa: GSP/03.11.2013
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai există bonusul de 1 milion de dolari (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:51)

      gogu_demagogu [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

      a anunțat de mai bine de o săptămână WTA că bonusul de 1 milion de dolari, acordat în cazul în care câștigătoarea Masters bis a câștigat în sezon cel puțin 3 alte turnee, a existat doar în primele 2 ediții ale turneului, în 2009 și 2010 - pe vremea când se organiza în Bali. nici anul trecut, nici acum 2 ani nu s-a mai dat bonusul. GSP sucks.
  • +4 (4 voturi)    
    RESPECT (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:57)

    adi@eu.ro [utilizator]

    Respect pentru Simona, pentru tot ce a facut in acest an.

    RUSINE pentru toate posturile de sport, au dovedit inca o data ca sunt de mana a doua.

    Pentru TVR 1: oare meciurile Simonei nu merita a fi transmise pe postul national?
    • +3 (3 voturi)    
      sint ocupati cu nulitatile n-au timp de campioni (Duminică, 3 noiembrie 2013, 23:59)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui adi@eu.ro

      .
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 3 noiembrie 2013, 22:52)

    Ilovealin [utilizator]

    Felicitari, Simona! Esti o campioana!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Luni, 4 noiembrie 2013, 0:07)

    thebblack [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Toti se lauda acuma cu performanta Simonei, dar... (Luni, 4 noiembrie 2013, 7:43)

    AlfredGodeanu [anonim]

    Nu au fost in stare sa transmita live meciul ei, transmis de tv-uri din alte 40 de tari. Rusine! Pentru ce oare platim TVR obligatoriu? Greata pentru TVR! Bravo Simona!
    Daca apare un link pentru inregistrarea meciului, macar asa sa o vedem, pls!
    • +1 (1 vot)    
      urmareste link-ul dar in bulgareste (Luni, 4 noiembrie 2013, 9:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui AlfredGodeanu

      http://www.youtube.com/watch?v=jl2e5y-2qmU
  • +1 (1 vot)    
    Multumim Simona, (Luni, 4 noiembrie 2013, 8:22)

    ploiesteanu [utilizator]

    esti o mare luptatoare si o mare sportiva.
  • +3 (3 voturi)    
    Boicot TVR (Luni, 4 noiembrie 2013, 8:42)

    Sani [utilizator]

    Bai, sa iesim dracq' in strada si sa spunem clar ca nu mai platim taxa TVR.

    Este inadmisibil sa nu transmita nici o televiziune meciul.

    Pentru Simona:
    Eu cred ca te voi vedea in top 3 la anul!
    Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Simona (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:15)

    alinprisco [utilizator]

    Ne bucuram ca avem emisiuni cu ''prodanca'' si cu ''gigi'' si piturca , le-am scris cu '' minuscula'' . Nu acestea sunt valorile pe care le promoveaza televiziunile noastre.
    Nici tara nu ne-o stim arata , atunci ce sa mai vorbim despre o persoana , care a munvit f mult.
    Simona vrem sa te vedem no.1 .