Victor Hanescu, despre Simona Halep: Se pare ca momentan joaca putin dintr-un avant tineresc si o foarte mare incredere

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 15:39 Sport | Tenis

Victor Hanescu
Foto: Hotnews
Jucatorul roman de tenis Victor Hanescu, in prezent nr. 77 in clasamentul mondial, spune despre Simona Halep, aflata in cea mai buna forma a carierei (nr. 14 WTA), ca joaca "dintr-un avant tineresc si o foarte mare incredere", amintind ca intr-o cariera de sportiv apar si momente grele.

"Multi jucatori au trecut prin faza asta in care este ea. Poate si eu, cand jucam sferturi la Roland Garros, eram locul 26 in lume, dar treaba este ca multi jucatori se opresc la stadiul asta de a face un an, maxim doi si daca ne uitam la jucatorii de top ei reusesc sa pastreze aceasta forma mai multi ani", a spus Victor Hanescu, citat de Digi 24.

In varsta de 32 de ani, Hanescu a avertizat-o pe Halep ca in cariera va mai avea parte si de momente nefaste.

"Se pare ca momentan joaca putin dintr-un avant tineresc si o foarte mare incredere. Intr-o cariera de sportiv mai apar momente grele si cu siguranta meciuri pierdute, o accidentare si mereu revenirea este dificila, dar sunt sigur ca Simona va gasi resursele sa stea in top si sa faca performanta", a continuat Hanescu.

Simona Halep joaca sambata impotriva Anei Ivanovic in semifinalele turneului de la Sofia. Daca va castiga acest turneu, Halep poate ajunge pe pozitia 11 in clasamentul mondial.

Halep a castigat in acest an 5 turnee, iar la Sofia nu pierdut niciun set.























5300 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    nu stiam ca Hanescu e un jucator profesionist (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 16:46)

    mnicku [utilizator]

    de tenis, eu vad ca face " pluta " de multi ani prin clasamentul ATP. Un asa zis jucator , lamentabil .
    Cite trofee ai cistigate in toata cariera mai acesta?? Unul singur categoria ATP 250

    Anul acesta ai 18 victorii -26 infringeri
    In toata cariera ai 189 victorii -226 infringeri
    < sursa ATP>

    Cind vei si tu pe locul 10-11 ATP atunci sa vii sa vorbesti Hanescule despre ce si cum e tenisul de performanta . Si din acest punct de vedere sint doar citiva fosti jucatori romani de tenis care pot vorbi despre Simona , tu nu esti printre ei .
    • +15 (21 voturi)    
      un frustrat (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 21:14)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Hanescu e un individ frustrat de propria mediocritate si incapacitate de a obtine rezultate notabile si invidios pe succesul celor care chiar fac performanta.

      Daca era destept, putea macar sa taca din gura ... asa si-a dat si el arama pe fata.
      • -2 (4 voturi)    
        elegant spus si nu-ti pot da decit 1 plus . (Duminică, 3 noiembrie 2013, 10:23)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        eu ma tot miram de ce individul asta sta de vre-o 8 ani in top 100 si nu cistiga nimic . Pt ca nu poate .Mediocritate e mult spus .

        Dar sa vii sa declari ca Simona joaca din avint tineresc cind ea dovedeste ca e cu mult peste nivelul lui e mojiciea cel caracterizeaza.

        Cind se anunta ca joaca el la vre-un turneu stiam clar ca pierde in tur 1 sau 2 si cind adversarii lui au abandonat el tot nu cistiga turneul si-mi pun intrebarea de banii necesari sa continue activitatea ?? - sa fie oare din pariuri
  • +14 (20 voturi)    
    Jucatorii do top (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 16:57)

    JohnR [utilizator]

    Simona Halep nu ar trebui sa asculte de sfaturi de la cei care "aproape" au reusit, ci de la jucatorii de top. Succesul e o stare de spirit. Cat de mult poti mentine acesta stare depinde invers proportional de cat de influentabil(a) esti fata de catre cei multi care iti spun ca nu vei reusi, pentru ca nici ei nu au reusit.
  • +15 (19 voturi)    
    Hanescu (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 18:30)

    castro [utilizator]

    Incurajator mesaj . Lasa impresia ca este putin( sau mai mult) invidios.
    • +1 (3 voturi)    
      de ce sa fie invidios? (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:38)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui castro

      E un jucator extrem de constant. Sitrea uzuala despre el e "V. Hanescu a pierdut in primul tur in turneul X." E drept in turneul de la Manglavit a ajuns in turul doi.
  • +17 (21 voturi)    
    mda.. (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 19:11)

    Inna100 [utilizator]

    ..prin declaratia lui invidioasa, imi creaza acelasi sentiment de jena, pe care l-am avut cand a scuipat in publicul londonez in timpul unui meci nu prea reusit..
  • +14 (14 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 20:05)

    Natasa [utilizator]

    Pricinosule, mare om, mare caracter mai esti!
  • +18 (18 voturi)    
    Moartea pasiunii vorbeste! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 20:20)

    LiviuIordache [utilizator]

    A spus Hanescu toate cuvintele astea si nu a cazut lat? Iata, e viu, vorbeste! Urit imbatrinesc unii, andropauza sportiva face ravagii. A fost unul dintre cei mai bine dotati fizic jucatori din lume, dar, iata, caracterul l-a facut un mediocru, a ajuns pe 26 doar din calitatile fizice. Treaba lui, asa vrea el sa moara ca sportiv (pardon de expresia sportiv), dar nici aia care il baga in seama nu sunt mai breji! Chiar cind se trezeste borhotul in cite unul trebuie sa ni-l toarne in cap prin pilnia presei? Simona Halep, 1,67 m, a facut o operatie la care nu ar fi apelat nicio fata din 100.000 de pe pamintul asta ca sa faca performanta in tenis si vine alde moartea pasiunii si rumega in fata noastra balegile din capul lui!
  • +7 (13 voturi)    
    Asta si cu Doroftei (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 21:22)

    TreiClase [utilizator]

    Jenant!
  • +7 (9 voturi)    
    Nasol (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 21:25)

    Vladel [utilizator]

    :(
  • +12 (14 voturi)    
    Declaratie de looser. Simona e TARE! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 21:53)

    neagoe [utilizator]

    Ca pe orice om marunt, il roade invidia. De rahat!

    Simona e TARE! Va domina WTA multi ani! Bravo Simona!
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 22:31)

    tirolez [utilizator]

    Imi aduce aminte de Doroftei, cum incerca el sa minimizeze orice reusita a lui Bute.
  • +1 (3 voturi)    
    Hanescu o rusine care a cerut mai multi bani (Duminică, 3 noiembrie 2013, 7:00)

    alex1234 [utilizator]

    Hanescu uo rusine care a cerut mai multi bani


    ca sa joace pentru Romania si a pierdut toate meciurile

    jucate de banii aia


    Nu mai are ce vorbi in public!

    ACuma sare la gatul Simnonei cu o declaratie invidioasa de frustrat

    Retrage-te ma cu tenisul tau de 2 parale

    Serva tare dreapta tare daca intra bine daca nu ai pierdut...jenant


    Rad aia de tine cand ti-o pun pe rever, Hanescule...
    • +1 (1 vot)    
      bai (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:59)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ca a cerut bani nu e nici o rusine. Tenisul profesionist este o afacere. Nu l-a ajutat nimeni pe Hanescu ca sa devina jucator profesionist de tenis in top 100. A facut-o singur. Exact la fel cum pe Simona nu a ajutat-o nimeni sa ajunga nr 11, doar parintii ei care au facut imprumuturi foarte mari la banca. Asa ca nici Hanescu si nici Simona nu au nici o obligatie fata de Romania. Si vezi bine ca magarii din televiziunile romanesti nu au difuzat nici macar un interiu cu Simona Halep, ca de meciuri nu mai vorbim.
      Acuma ca pe Hanescu il roade invidia pentru rezultatele Simonei, asta e ceva specific romanesc. Nici Sorana Carstea nu o inghite prea tare pe Simona, la turneele la care Simona participa, Sorana fie se retrage fie se 'accidenteaza' in primul tur. Dar macar nu a iesit cu declaratii idioate precum mediocrul de Hanescu.
  • +3 (3 voturi)    
    forza Simona! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 9:10)

    Xorciser [utilizator]

    Si ce daca e avant tineresc? Sa se bucure de el, cand vor veni "momentele mai grele" atunci o sa vada ce face....

    Mult succes!
  • +3 (5 voturi)    
    Absolut jenant (Duminică, 3 noiembrie 2013, 12:54)

    catalin72 [utilizator]

    Totusi,cred ca cea mai mare vina o are presa care baga in seama toti frustratii !
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE, Hanescu ! (Luni, 4 noiembrie 2013, 10:24)

    a.h. [utilizator]

    pe cat de inalt esti, pe atat de mic ti-e caracterul.
    ori cumva ai vrut cu Simona si n-a vrut ea cu tine !?
    oricum, tot caracterul iese la iveala si intr-un astfel de scenariu.