VIDEO Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Moscova/ Halep isi disputa al cincilea titlu cu Samantha Stosur

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:19 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
Jucatoarea romanca Simona Halep, cap de serie numarul 5 si locul 18 WTA, s-a calificat, pentru a cincea oara in acest sezon, in finala unul turneu WTA.

Halep, in varsta de 22 de ani, a trecut in semifinalele de la Moscova de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova cu scorul 6-2 6-1 si o va intalni in finala pe australianca Samantha Stosur, cap de serie numarul 7 și locul 19 WTA, care a invins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova in 3 seturi.

Va fi pentru a doua oara in acest an cand cele doua se confrunta, dupa partida din turul 3 de la Indian Wells, castigata de Simona cu scorul de 6-4, 4-6, 6-2.

Halep a castigat in acest sezon toate cele 4 finale in care s-a calificat.

Pentru accesul in ultimul act, Simona are asigurat un cec de 70.728 de dolari si 320 de puncte WTA, potrivit Digisport. Invingatoarea de duminica va primi 132.470 dolari si 470 de puncte in ierarhia mondiala.  

Finala va avea loc duminica de la ora 12.00 (ora Romaniei) si va fi transmisa de DigiSport 2.
























7728 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Bravo Simona titlul asta e al tau , al 5-lea (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:37)

    mnicku [utilizator]

    " she's fenomenal " - spunea comentatorul , adevarat ai jucat superb iar agresivitatea ta pe teren are alte dimensiuni, toate meciurile le-ai inceput cu break . 5 game-uri cedate in tot turneul spune totul . Jos palaria

    Cistigind turneul vei fi cea mai buna jucatoare de tenis din RO ca si numar de turnee WTA ( sper ca nu gresesc ).

    Ma bucur sa o vad tenis si mai ales ca si cistiga mereu . Este singura jucatoare din RO de top care a inteles ca tenisul se joaca cu capul si apoi cu corpul iar rezultatele se vad .

    Bravo, bravo Simona locul tau e undeva in top 5 WTA la cum joci acum si iti doresc sa ajungi acolo curind . Succes
    • -8 (8 voturi)    
      O vrei la Steaua? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 19:39)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Asteptam ca Becali s-o evalueze la 20 de milioane de euroi si s-a rezolvat.
      Deocamdata e pe locul 18 WTA, daca va ajunge in top 5 o va face cu munca, nu pentru ca tot felul de oracoli mioritici afirma asta.
      Deocamdata mai are un meci cu Stosur, castigatoare de GS la single, castigatoare de 4 GS la dublu si mixt, finalista in alta finala de GS si momentan pe locul 11 WTA. Poate ar fi cazul sa nu minimizezi adversarii, ca nu va fi singura pe teren.
      • +3 (3 voturi)    
        normal (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:22)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca trebuia sa apara unul care sa comenteze precum un gica contra.

        Ti-e scriitura precum nick-ul!

        Ce a spus cel care a comentat mai sus era strict la obiect si asa cum se vede jocul Simonei! Tu ai dat cu mucii in fasole spunand ca ar fi minimizat adversarii, ceea ce nu a facut.

        Dar daca tot ai datele despre Stosur, hai ca iti mai dau eu doua despre Simona.

        16/08/13 S. Stosur 1 - 2 S. Halep
        24/08/13 S. Halep 2 - 0 C. Wozniacki

        Adica are victorie la castigatoarea de GS la single, castigatoarea de 4 GS la dublu si mixt, finalista la alt GS si momentan locul 11 si victorie la o fosta numar 1 mondial, finalista la GS si la turneul campioanelor, castigatoarea a 20 de titluri WTA.

        Stiu, e o nimica toata :))
        • -5 (5 voturi)    
          Da...dar prin turnee mici/medii (Duminică, 20 octombrie 2013, 0:19)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

          Ce are in fata granzilor in GS-uri??? Bataie de la Penetta, c'mon...mai are de lovit mingea si macar sa joace o semifinala de GS si dupa aia mai discutam.
          La statura si serva ei...hmmm poate sa ciupeasca top 10 dar nu pt mult timp.
        • -1 (1 vot)    
          Zi-le, loredana (Duminică, 20 octombrie 2013, 12:32)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

          E inutil sa discut cu un cetatean care vede 'nick-ul' meu relevant intr-o conversatie. Clampaneste mai departe, tara te vrea.
          • +2 (2 voturi)    
            2-0 in finala cu Stosur (Duminică, 20 octombrie 2013, 15:04)

            vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Felicitari pentru neincrederea pe care ai avut-o!

            Apropo, finala a fost superba si n-a fost singura pe teren :))))))))))
            • 0 (0 voturi)    
              Dilema (Duminică, 20 octombrie 2013, 17:51)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

              Tu ori bei prea mult, ori nu cunosti suficient limba romana incat sa intelegi ce spun ceilalti.
              Chiar sunt curios care a fost firul ratiunii atunci cand ai tras concluzia ca mesajele mele tradau neincredere.
              Stric orzul pe gaste...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu sint oracol insa jocul Simonei confirma (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:34)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cea ce am zis. Simona nu este supraevaluata asa cum sint jucatorii stelutzei .

        Fatza de multe alte sportive din WTA Simona gindeste punctele jucate pe teren, are un mental de invidiat iar in cea ce priveste conditia ei fizica este cu citeva clase peste asa zis fotbalistii stelutzei din aceste motive a cistigat toate cele 4 finale din acest an .
        In acest turneu a cedat 7 game-uri din cele 37 disputate in cele 3 meciuri .
        Sint convins ca maine va cistiga si pe al 5-lea turneu.

        Faptul ca e doua jucatoare de tenis din lume ca si numar de trofee cistigate in acest an spune totul. Are incredere in fortele ei , vrea sa cistige si mai ales are mentalitate de invingator .

        Citeste ce a declarat Simona azi la conferintza de presa de la Moscova si ca sa te convingi asculta si comentariul celor de la eurosport .co.uk din timpul meciului de maine.
        Azi au fost doar cuvinte de lauda la adresa ei .

        Sint convins ca anul viitor la intra in top 5 pt ca datorita pozitiei in clasament va deveni cap de serie in turneele de mare slem si implicit va acumula puncte mai multe fara sa mai faca turnee de uzura care in timp aduc accidentari insa va trebui sa confirme impunindu-se si in aceste turnee mari. Jucatoarele din top 10 nu mai sint la acelasi nivel ca in anii trecuti iar generatiile se schimba .

        Simona e pe drumul cel bun si trebuie sa fim mandrii de performantele, ei sa ne mindrim cu ea .
        • 0 (0 voturi)    
          Omule (Duminică, 20 octombrie 2013, 12:40)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Mestere, ii doresc lui Halep sa ajunga si nr 1 WTA, daca poate.
          Am comentat pe marginea prostului obicei al romanilor de a vedea semne divine in fiecare victorie, intamplatoare sau nu.
          N-au trecut decat vreo trei ani de cand Sorana Cirstea a ajuns in sferturi ls RG si tot romanul era extaziat ca va rupe-n bucati WTA-ul, toti erau mandri ca-s romani, toti ii prevesteau zeci de GS-uri castigate.
          Cam aceeasi romani afirma, acum, ca stiau ei ca nu-i mare branza de capul Soranei, ca nu are moral, ca nu se antreneaza, ca 'e ca toti romanii, delasatoare'.
          Intamplator, in sferturi a pierdut la Stosur...
          Asadar, hai sa-i numaram titlurile dupa ce le castiga, nu inainte de asta.
          Hai Simona..
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:38)

    Clop [utilizator]

    Excelenta performanta, cel mai bun parcurs 2013 pentru Simona Halep! Felicitari!
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo, Simona, (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:40)

    victor L [utilizator]

    am vazut meciul; esti foarte buna.
    Ai grija in finala. Cistiga.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Simona! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 19:51)

    johannis [utilizator]

    Eu o vad sportiva anului 2013 ...
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Simona! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 21:16)

    Inna100 [utilizator]

    Esti o campioana!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:08)

    periscop [utilizator]

    Oameni ca Simona Halep sunt adevăratele noastre valori !
  • +2 (2 voturi)    
    Ne-a uluit! (Duminică, 20 octombrie 2013, 6:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Simona Halep isi toaca marunt, medodic adversarele.'Se maturizeaza rapid. Este si meritul antrenorului actual. Sa nu-l uitam!
  • +1 (1 vot)    
    stire (Duminică, 20 octombrie 2013, 9:30)

    theli [utilizator]

    bravo Simonei.
    Ca sugestie pentru redactorii hotnews.
    Mai adaugati la stire urmatoarele:
    - cand are loc finala
    - daca se transmite undeva
    - un link

    Stiu ca se pot gasi relativ usor cu google dar daca tot dati o stire oferiti cat mai multe informatii relevante.
  • +1 (1 vot)    
    Am vazut semifinala (Duminică, 20 octombrie 2013, 10:54)

    v_sile [utilizator]

    A fost practic un meci intr-o singura directie, Simona a tocat-o rapid si efficient pe rusoaica.

    Mai are insa mult de progresat ca sa intre in Top Ten. In primul rand serviciul, mai ales al doilea.cel de siguranta.

    Altfel, jos palaria pentru felul cum a progresat si pentru atitudine in joc.