WTA Tokyo: Simona Halep, in turul doi dupa ce a salvat doua mingi de meci

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2013, 15:05 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Simona Halep a muncit din greu pentru a castiga partida cu Anastasia Pavlyuchenkova (a durat doua ore si 12 minute), din turul intai al turneului de la Tokyo. Sportiva din Rusia a castigat primul set, scor 6-3, dar Simona a revenit, a salvat doua mingi de meci si s-a calificat in turul doi.

Favorita numarul 13, Halep a inceput ezitant meciul si a pierdut primul set cu 6-3. Jucatoare noastra a avut multe greseli nefortate, iar Pavlyuchenkova a impus ritmul.

Halep a salvat doua mingi de meci si a reusit sa castige setul al doilea in tie-break, scor 7-5.

Setul decisiv a fost unul dominat categoric de Simona, iar sportiva din Rusia a abandonat la 3-0 pentru Halep, din cauza unor probleme fizice.

In urmatorul meci, Simona Halep se va duela cu Andreea Petkovic din Germania.

Pentru calificarea in turul doi la Tokyo (competitie dotata cu premii in valoare totala de 2.369.000 de dolari), Halep va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 12.480 de dolari.























3763 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    bravo Simona (Luni, 23 septembrie 2013, 15:25)

    peat [utilizator]

    mult succes in continuare la Tokia, o poate invinge si pe Azarenka in turul 3 daca joaca tenisul pe care l-a jucat in ultimele luni. Rusoaica a fost si obosita cei drept, ieri a pierdut finala in Coreea de Sud, a trebuit sa zboare la Tokio rapid si sa joace azi cu Simona.
  • +3 (3 voturi)    
    Ezitant ! adica nu stia daca sa cistige sau nu (Luni, 23 septembrie 2013, 15:32)

    mnicku [utilizator]

    meciul?
    Simona a inceput rau meciul , cu multe greseli .Deja e in top 20 iar la acest nivel nu incepi " ezitant meciul sa pierzi in primul turul la un turneu .

    Din pacate Simona nu mai e la acelasi nivel ca si in vara, a scazut mult ca si joc dar poate isi revine pt ca are sanse mari sa urce in top 10 si sa ajunga la turneul campioanelor de la Istanbul . Si-a revenit cu greu la sfirsitul setului II pe care l-a cistigat.

    Serviciul si de lipsa de concentrare + f multi nervi sint problemele ei . A ajutat-o in schimb enorma experienta acumulata in aceasta vara + accidentarea adversarei .

    Mult succes ai doresc .
    • +1 (1 vot)    
      Simona (Luni, 23 septembrie 2013, 17:19)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      are probleme mari la fiecare meci. Intra foarte tarziu in joc. Este al nu stiu catelea meci in care pierde primul set din cauza asta. Serviciul ei este intradevar foarte slab nu neaparat ca si viteza cat ca si executie.
      Nu cred ca are sanse sa o bata pe Azarenka. Este o diferenta mult prea mare intre ele. Azarenka este mult mai atletica si puternica decat Simona
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Simona!!! (Luni, 23 septembrie 2013, 17:22)

    ion [anonim]

    Unde se pot vedea meciurile de la acest turneu ?
    • 0 (0 voturi)    
      aici (Luni, 23 septembrie 2013, 17:36)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ion

      http://atdhe1.net/ apoi tennis => meciul dorit
    • 0 (0 voturi)    
      paris.paris@gmail.com (Luni, 23 septembrie 2013, 18:02)

      paris [anonim] i-a raspuns lui ion

      dolce sport ,doar Simona si Sorana
      SAU NET MECIURI LIVE!
  • 0 (0 voturi)    
    Pavliucenkova (Marţi, 24 septembrie 2013, 10:38)

    observator [anonim]

    Ziaristii nu stiu inca transcrierea numelor rusesti !

    Pavliucenkova este transcrierea corecta, conform normelor academiei romane.