Simona Halep a muncit din greu pentru a castiga partida cu Anastasia Pavlyuchenkova (a durat doua ore si 12 minute), din turul intai al turneului de la Tokyo. Sportiva din Rusia a castigat primul set, scor 6-3, dar Simona a revenit, a salvat doua mingi de meci si s-a calificat in turul doi.

Simona HalepFoto: usopen.org

Favorita numarul 13, Halep a inceput ezitant meciul si a pierdut primul set cu 6-3. Jucatoare noastra a avut multe greseli nefortate, iar Pavlyuchenkova a impus ritmul.

Halep a salvat doua mingi de meci si a reusit sa castige setul al doilea in tie-break, scor 7-5.

Setul decisiv a fost unul dominat categoric de Simona, iar sportiva din Rusia a abandonat la 3-0 pentru Halep, din cauza unor probleme fizice.

In urmatorul meci, Simona Halep se va duela cu Andreea Petkovic din Germania.

Pentru calificarea in turul doi la Tokyo (competitie dotata cu premii in valoare totala de 2.369.000 de dolari), Halep va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 12.480 de dolari.