Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale turneului de la New Haven (SUA), dotat cu premii in valoare totala de 690.000 de dolari, informeaza Mediafax.

Simona HalepFoto: Agerpres

Halep a invins-o in turul doi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, dupa o ora si 33 de minute, pe Carla Suarez Navarro (Spania), pozitia 20 in ierarhia mondiala.

Sportiva spaniola, care o eliminase pe italianca Roberta Vinci, locul 12 WTA, in meciul anterior, a controlat prima parte a partidei de miercuri si a condus cu scorul de 6-3, 4-2. Din acel moment, ea nu a mai reusit sa castige decat un ghem pana la final, la scorul de 3-0 pentru Helep in setul decisiv, pe serviciul romancei.

In sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova (Rusia), pozitia 26 in clasamentul mondial, care a invins-o, tot miercuri, cu scorul de 7-5, 6-1, pe Sara Errani (Italia), cap de serie numarul unu si locul 5 WTA.

Pentru performanta reusita la New Haven, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA si un cec in valoare de 17.850 de dolari.