Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la New Haven

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 22:46 Sport | Tenis

Simona Halep
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale turneului de la New Haven (SUA), dotat cu premii in valoare totala de 690.000 de dolari, informeaza Mediafax.

Halep a invins-o in turul doi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, dupa o ora si 33 de minute, pe Carla Suarez Navarro (Spania), pozitia 20 in ierarhia mondiala.

Sportiva spaniola, care o eliminase pe italianca Roberta Vinci, locul 12 WTA, in meciul anterior, a controlat prima parte a partidei de miercuri si a condus cu scorul de 6-3, 4-2. Din acel moment, ea nu a mai reusit sa castige decat un ghem pana la final, la scorul de 3-0 pentru Helep in setul decisiv, pe serviciul romancei.

In sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova (Rusia), pozitia 26 in clasamentul mondial, care a invins-o, tot miercuri, cu scorul de 7-5, 6-1, pe Sara Errani (Italia), cap de serie numarul unu si locul 5 WTA.

Pentru performanta reusita la New Haven, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA si un cec in valoare de 17.850 de dolari.

2695 vizualizari

• +6 (6 voturi)
    bravo (Miercuri, 21 august 2013, 22:57)

dragos_c [utilizator]

Simona Halep și Sorana Cârstea au un sezon excepțional, cu victorii în fața jucătoarelor de top 10 (exceptând pe Serena Williams, dar ea e în altă galaxie!). Prea puțini sportivi și echipe din România mai ajung constant în finalele sau semifinalele unor mari competiții.
    Simona deja a câștigat în acest an câteva turnee, iar forma ei anunță noi succese în această toamnă.
    O clipă mi-a fost frica (Miercuri, 21 august 2013, 23:12)

ploiesteanu [utilizator]

insa fata noastra are un moral de fier si stie cum sa-si schimbe jocul asa incât sa se impuna. Bravo Simonam si mult succes in US Open.
    bravo Simona! (Miercuri, 21 august 2013, 23:16)

alter_ego2013 [utilizator]

ma bucur ca s-a remontat rapid dupa complexul Serena! bravo ei, sper s-o tina tot asa
    Bravo Simona , are un mental fantastic (Miercuri, 21 august 2013, 23:47)

mnicku [utilizator]

in timpul meciului dar isi intra cam greu in ritm . Poate ar trebui sa joace un set inainte de meci.
    Succes
    Succes armanesc (Joi, 22 august 2013, 0:10)

Koczka [utilizator]

Un exemplu pentru sportivii majoritari. Munca asidua pana la sacrificiu dublata de o vointa de machidoanca. Daca sanatatea o va ajuta va fi sigur la anul in top ten WTA.
      Și eu cred asta (Joi, 22 august 2013, 12:51)

ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

La anul va fi in primele 10 jucătoare de tenis ale lumii !
        da (Joi, 22 august 2013, 23:43)

Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

Simona Hapep va ajunge in top 10 cu siguranta dar Sorana Carstea nu prea cred. Simona este mult mai tare mental, Sorana este mult prea emotiva.
    Bravo! (Joi, 22 august 2013, 15:02)

Sy [utilizator]

Si mult succes in continuare!
    Acum o bate pe Makarova (Joi, 22 august 2013, 23:18)

1-0 pentru Simona la seturi. Pacat că s-a întrerupt din cauza ploii la 1-1 la ghemuri in setul 2. Dacă câștiga si turneul ăsta cred că merită titlul de cea mai bună sportivă a anului.
    In sfarsit a batut-o pe rusoaica la tie-break (Vineri, 23 august 2013, 1:05)

Daca nu se oprea meciul din cauza ploii o batea mai repede. Bravo Simona !