WTA Stanford: Sorana Carstea a ratat calificarea in finala

Duminică, 28 iulie 2013, 10:51 Sport | Tenis

Sorana Carstea
Sorana Carstea, cap de serie numarul 5, a ratat calificarea in finala turneului WTA de la Stanford, dupa ce a fost invinsa, scor 6-4, 6-0, de slovaca Dominika Cibulkova, cap de serie numarul 3 si locul 25 mondial.

Pentru accederea in semifinalele acestei competitii, romanca a incasat un cec in valoare de 36.535 de dolari si 200 puncte WTA.

Pentru finala competitiei de la Stanford, dotata cu premii in valoare totala de 795.707 dolari, se vor duela Dominika Cibulkova (Slovacia) si Agnieszka Radwanska (Polonia).

971 vizualizari

• -1 (1 vot)
    Pai Sorana draga, tenisul se joaca cu capul (Duminică, 28 iulie 2013, 11:50)

mnicku [utilizator]

Ai atuuri dar din pacate se pare iti lipseste un antrenor adevarat care sa te ridice . In setul doi plingeai in loc sa te concentrezi la cea ce aveai de facut , dindu-i adversarei ocazia sa revina mental dupa ce a fost la pamint la inceputul meciului.

In meciul de aseara nu stiu unde te grabeai sa ajungi - la coafor? sedinta foto? - si ce vroiai sa faci .... pt ca adversara ta a fost la pamint in primul set . tu insa ai bubuit mingile decisive fara sa pregatesti ultima lovitura si fara o tactica desi in 4 game-uri pe serviciul adversarei ai avut cite 3 trei mingi de break/game !!!!

Din 9 sanse de break in primul set n-ai fructificat nici una in conditiile in care adversara ta a avut procentajul la primul serviciu sub 40% - cea ce e submediocru pt o semifinala , ca sa nu mai vorbesc de f multe duble greseli facute - . In schimb ti-ai pierdut serviciul prosteste .

Valoric ai fost mai buna dar deageaba .........ai un serviciu bun , dar daca nu stii sa-ti folosesti mentalul , sa ai o tactica de set , de meci , sa stii sa gestionezi situatia dupa ce ai pierdut un set .... atunci cauta-ti un antrenor capabil sa te ridice altfel .... nu vei ajunge in prea multe semifinale , stiu ca nu-i usor sa ajungi sa joci o semifinala insa timpul trece pt tine ..

in schimb te agiti inutil in spatele terenului de parca se inchide la coafor , in loc sa-ti conservi energia si s-o folosesti pozitiv .
    Uita-te la jocul Simonei care si ea joaca agresiv dar gindeste inainte sa loveasca decisiv