Sabine Lisicki (locul 24 in clasamentul WTA) a oferit surpriza zilei la Wimbledon: a eliminat-o pe Serena Williams, cap de serie numarul unu. Jucatoarea din Germania s-a impus dupa un meci de trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-4.

Sabine a inceput mai bine partida cu Serena, a lovit puternic si a dictat ritmul punctelor. Dupa 44 minute, jucatoarea din Germania a castigat primul set cu 6-2.

Cu orgoliul ranit, liderul mondial a revenit puternic in al doilea set, unul castigat categoric cu 6-1 (dupa 27 de minute).

Setul decisiv a fost unul foarte interesant: Serena a condus cu 4-2, dar a pierdut urmatoarele patru game-uri (setul a durat 53 de minute) si implicit meciul. Favorita numarul unu, Serena Williams a fost eliminata in "optimile" de la Wimbledon.