Inca o surpriza la Wimbledon: Serena Williams, eliminata de Sabine Lisicki

Luni, 1 iulie 2013, 17:19 Sport | Tenis

Sabine Lisicki
Sabine Lisicki (locul 24 in clasamentul WTA) a oferit surpriza zilei la Wimbledon: a eliminat-o pe Serena Williams, cap de serie numarul unu. Jucatoarea din Germania s-a impus dupa un meci de trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-4.

Sabine a inceput mai bine partida cu Serena, a lovit puternic si a dictat ritmul punctelor. Dupa 44 minute, jucatoarea din Germania a castigat primul set cu 6-2.

Cu orgoliul ranit, liderul mondial a revenit puternic in al doilea set, unul castigat categoric cu 6-1 (dupa 27 de minute).

Setul decisiv a fost unul foarte interesant: Serena a condus cu 4-2, dar a pierdut urmatoarele patru game-uri (setul a durat 53 de minute) si implicit meciul. Favorita numarul unu, Serena Williams a fost eliminata in "optimile" de la Wimbledon.

2790 vizualizari

MAREA FINALA (Luni, 1 iulie 2013, 18:52)

ecce [anonim]

Iar in finala or sa joace favorita nr 1 cu favorita nr 2..din coada. Daca iese si Radwanska, nici un top 5 nu a prins semis.

la baieti finala se stie de acum: Andy Scotianu cu Murray
  • -1 (1 vot)

surprize surprize (Marţi, 2 iulie 2013, 14:46)

Eugenca [utilizator]

Andreea Marin mai lipsea de la Wimbledon. Sa fim seriosi. Wimbledonul de anul asta pute rau de tot. In competitia fetelor nu ,mai exista nici o jucatoare din top 5 iar la baieti au mai ramas doar 5 din top 10. Sa recapitulam. Sharapova a pierut la o jucatoare e pe locul 135, Azarenka s-a retras pe motive 'medicale', Wozniaki a pierdut si ea, Sara Erani la fel iar acum si Serena Williams. Setul 3 din meciul de ieri a fost foarte dubios.. Serena conducea cu 3-0 si dintr-odata a inceput sa joace foarte 'prudent' si a pierdut in final setul si meciul. La baieti la fel.Federer si Nadal au pierdut in fata unor jucatori din afara top 100, Tsonga accidentat, Wawrinka eliminat si el. Prea au cazut cu totii pe capete pentru ca sa nu fie ceva suspect. A ajuns si tenisul o mare mizerie in care castigatorii nu se mai decit in totalitate pe teren. Anul asta va fi anul Murray la Wimbledon