Simona Halep, omul momentului in sportul romanesc - Secretul din spatele performantei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2013, 12:06 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
A castigat doua turnee WTA in doar o saptamana, reusind astfel sa egaleze o performanta veche de peste 30 de ani. Simona Halep este omul momentului in tenisul de camp feminin romanesc, cifrele vorbind de la sine - 16 victorii in ultimele 18 partide. "Vreau sa imi imbunatatesc jocul, agresivitatea este cheia succesului", a declarat constanteanca de 21 de ani. Un alt detaliu care poate face diferenta - sportiva este impresariata de fosta campioana Virginia Ruzici.

A schimbat antrenorul in luna aprilie

"Am inceput din luna aprile colaborarea cu Andrei Mlendea (noul antrenor are 29 de ani), nicio schimbare nu e usoara, dar lucrurile merg ok. Iar din luna noiembrie a anului trecut am inceput sa lucrez la capitolul pregatire fizica cu Teo Cercel. Impreuna am restructurat modul de a ma pregati" - Simona Halep (pentru prosport).

Virginia Ruzici, managerul Simonei

"Am avut alaturi familia si cateva persoane foarte importante din viata mea ca de exemplu pe doamna Virginia  Ruzici, managerul meu. Ei au fost punctul meu de sprijin atunci cand mi-a fost foarte greu" - Simona Halep.

Agresivitatea - Cheia succesului

"Am auzit spunandu-se ca joc altfel, dar eu evoluez la fel ca si pana acum, numai ca sunt mult mai curajoasa, mult mai agresiva in joc si mult mai increzatoare in ceea ce pot sa fac pe teren. De aceea, pe aceasta cale vreau sa-i multumesc domnului Adrian Marcu. Dansul m-a ajutat cu multe sfaturi si cu o doza suplimentara de incredere acordata jocului meu.

Planuri pentru Wimbledon

"Am inceput bine pe iarba aici, la s’Hertogenbosch si am incercat sa ma refac rapid dupa drumul cu trenul din Germania, de la Nurnberg. La Wimbledon voi da totul pentru a promova in fazele superioare si poate voi reusi sa-mi stabilesc si cea mai buna performanta la al treilea turneu de Grand Slam al anului" - Simona Halep.

Pe cine a invins in ultima perioada:

Svetlana Kuznetsova (locul 37 WTA), Agnieszka Radwanska (4), Roberta Vinci (15), Jelena Jankovic (18), Lucie Safarova (30), Roberta Vinci (11), Carla Suarez Navarro (19) si Kirsten Flipkens (20).

Cifre incredibile in ultima perioada

Simona Halep are nu mai putin de 16 victorii in ultimele 18 partide disputate. Singurele care au reusit sa o invinga au fost Serena Williams (in semifinale la Masters-ul de la Roma) si Carla Suarez Navarro (turul 1 de la Roland Garros).

Ultima jucatoare din Romania care a reusit sa castige doua titluri in doua saptamani consecutive este Virginia Ruzici. Performanta dateaza din anul 1982 (n.r. Monte Carlo si Kitzbuhel).

Ce a spus dupa ultimul succes

"E incredibil sa joc atat de bine pe iarba imediat dupa zgura. Am fost un pic nervoasa la inceput, dar am incercat sa lupt pentru fiecare punct. Kirsten (n.r. Flipkens) are un stil care e incomod pentru mine, cu multe slice-uri, dar am muncit pentru fiecare punct si a iesit bine. Sunt foarte fericita. Vreau sa ma bucur de seara asta.  Am jucat bine la Roma, apoi am pierdut in primul tur la Paris. asta-i tenisul. Vreau sa continui sa ma bucur de ceea ce joc si sa imi imbunatatesc jocul." - Simona Halep, citata de site-ul oficial al WTA.

Simona Halep

Nascuta pe 27 septembrie 1991, la Constanta.
Inaltime: 1,68 metri
Greutate: 60 kilograme
Loveste cu mana dreapta.
Cea mai buna clasare in clasamentul WTA: locul 40
Va urca pe locul 32 in clasamentul WTA
Rezultate la turneele de Grand Slam:
Australian Open: turul 3
Roland Garros: turul 2
Wimbledon: turul 2
US Open: turul 2.


Citeste mai multe despre   



















10896 vizualizari

  • -29 (35 voturi)    
    două titluri wta care nu prea contează (Duminică, 23 iunie 2013, 12:15)

    visio [utilizator]

    cineva trebuia să le câștige și e bine că le-am luat noi, însă este prea mare zgomotul pentru aproape nimic; suntem în stuația cu cel mai bun dintr-o clasă de proști și cel mai prost dintr-o clasă dintre cei mai buni; noi suntem în prima categorie...și chiar nu contează...sigur că semifinale la roland garos sau us open înseamnă altceva; presa românească a început să înflorească nimicuri; în fotbal se întâmplă după epoca de aur; e drept că fotbalul e un sport pt fraieri; nu că în alte sporturi nu se fac blaturi...
    • +22 (26 voturi)    
      Habar nu ai ce insemana un titlu WTA sau ATP (Duminică, 23 iunie 2013, 12:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui visio

      nici tenisul nu e 100 curat dar asta nu insemna ca adversarii Simonei s-au dat la parte ca sa cistige ea. Vezi citi sportivi romani au turnee cistigate de la Ruzici sau Nastase incoace?
      Iar doua turnee cistigate in 2 saptamani chiar ca e o performanta.

      Fata de fotbaliatorii nostrii - care n-au realizari dar sint impinsi in fata ca si oile - Simona a facut performanta si merita felicitata .

      Un tuneu cistigat pt un jucator de tenis insemna enorm, fff multa incredere ca poti si mai mult , intareste mentalul sportivului si asta s-a vazut la Simona dupa turneul de la ROMA - o crestere vizibila de forma chiar daca mai are de acumulat la pregatire fizica dar merge sigur pe un drum bun . Intr-un an doi poate intra in top 10.

      Pe teren s-a vazut ca munceste mult , are alt comportament mental in timpul jocului si mai ales ca e calma chiar si atunci cind pierde .

      Poate ca posturile TV vor transmite meciurile ei altfel sa le fie rusine

      Bravo ei .
    • +13 (21 voturi)    
      esti fraier mr. visio (Duminică, 23 iunie 2013, 13:19)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Tu ai realizat ceva in viata? Nu vad unde sunt infloriturile din articol insa poate ni se subliniezi, analistule. Se spune despre ea ca este omul momentului in tenisul feminin? Contrazice aceasta afirmatie cu alta performanta asemanatoare din tenisul feminin romanesc actual si te cred. Pana atunci "ciocu'mic". Eu vad doar fapte, de vorbe si carcotasi sunt satul. Poate ca nu sunt atat de importante acele 2 turnee dar sunt castigate intr-o saptamana!!!, si asta inseamna o gramada de efort fizic si psihic. Si le-a castigat, daca pierdea ce rahat mancai?
      Felicitari Simona! Sper sa ajungi cat mai repede in finalele de Mare Slem.
    • +10 (16 voturi)    
      Clasa de prosti? (Duminică, 23 iunie 2013, 17:10)

      LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Clasa de prosti?
      Tu ai citit articolul? Uite un extras pentru tine:

      "Pe cine a invins in ultima perioada:

      Svetlana Kuznetsova (locul 37 WTA), Agnieszka Radwanska (4), Roberta Vinci (15), Jelena Jankovic (18), Lucie Safarova (30), Roberta Vinci (11), Carla Suarez Navarro (19) si Kirsten Flipkens (20)."

      Acum eu presupun ca ai absolvit intr-o clasa de carcotasi, nu?
    • +2 (4 voturi)    
      mai ia o gura de paie... si taci (Luni, 24 iunie 2013, 9:54)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Orice turneu la care participa macar 5-6 jucatoare din top 100 conteaza. Si faptul ca a castigat doua asemenea turnee consecutiv conteaza dublu! Inseamna ca locul ei ca jucatoare e undeva in partea de sus a top 100, in primele 20-30, adica in elita mondiala. Mai departe va trebui sa confirme la turneele de grand slem.
    • -2 (4 voturi)    
      Re: două titluri wta... (Luni, 24 iunie 2013, 11:16)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui visio

      "însă este prea mare zgomotul pentru aproape nimic"
      Înțeleg că ce-a realizat fata asta e pistol cu apă pentru tine. Am dat un search după "visio" (cu v mic) și, în afară de softul ăla de la MS, n-a apărut nimic important, nu scrie despre tine pe nicărieri. Dar, pe de altă parte, "Simona Halep" apare pe wikipedia. Clar?
  • +13 (15 voturi)    
    2 titluri care chiar conteaza. (Duminică, 23 iunie 2013, 12:52)

    cititor9 [utilizator]

    E mai bine la baieti unde nu castigam mai nimic? Faptul ca avem asa multe fete pe tablourle principale la grand slam-uri e deja o realizare. Ca doar nu o sa castigam noi tot. Daca trece de turul 2 la Wimbledon e deja o alta realizare dat fiidn ca pana acum a ajuns doar in turul 2.
    Multa bafta!
  • +9 (13 voturi)    
    conteaza ffffff tare (Duminică, 23 iunie 2013, 14:47)

    teohira [utilizator]

    Atentie....un copil extraordinar, o familie extraordinara, o performanta extraordinara.
    Asa suntem noi romanii sa dam in cap celor care reusesc sa ajunga in varf. Nu uitati "fratii mei romani" fata asta are doar 21 de ani si a avut si o gramada de accidentari.
    E clar ca merita toate felicitarile din tara asta....... La mai mare.....si un grand slam castigat si sa vedem ce o sa mai comenteze ofticosii astia de romani.
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 23 iunie 2013, 15:59)

    stogav [utilizator]

    Stie cineva unde se da in reluare finala a 2a castigata? Nu am fost acasa sa o vad, si tare as vrea sa o vad acuma'
    Multumesc!
    • +2 (2 voturi)    
      Super! (Luni, 24 iunie 2013, 0:01)

      Renti [utilizator] i-a raspuns lui stogav

      Bravo SImona!!!

      Meciul poate fi vazut aici:

      http://www.youtube.com/watch?v=1iXFurut_zA
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-a placut o remarca a comentatorului (Luni, 24 iunie 2013, 11:28)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Renti

        spre mijlocul finalei :
        " Simona's backhand make so many damages..."

        Mesi de link . Simona a jucat aproape perfect , mi-a placut . Si daca va cistiga tot turnee de 250p WTA are sanse sa ajunga nr 1 mondial in cca 2 ani . Bravo ei .
  • 0 (0 voturi)    
    La Wimblendon (Luni, 24 iunie 2013, 23:30)

    Gugulan [utilizator]

    sortii nu i-au fost tocmai favoarabili. Daca trece de turul I, o intalneste pe Na Li, si cred ca aici se opreste. Oricum ia 38000 de lire ceea ce cred o va propulsa in turneele ce urmeaza.