Simona Halep a castigat turneul de la Nurnberg, primul sau titlu WTA din cariera

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iunie 2013, 18:30 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep, cap de serie numarul 7 si locul 58 in clasamentul mondial, a obtinut sambata primul sau titlu din cariera in circuitul WTA, invingand-o pe jucatoarea germana Andrea Petkovic - cu scorul de 6-3, 6-3 - in finala turneului pe zgura de la Nurnberg (Germania), informeaza AFP. De asemenea, proba de dublu a fost adjudecata de perechea romano-rusa Raluca Olaru/Valeria Solovyeva.

Halep, in varsta de 21 de ani, a invins-o pe Andrea Petkovic, locul 103 WTA si beneficiara unui wild-card la acest turneu, dupa o ora si 24 de minute de joc.

A fost a patra finala disputata de Simona Halep in circuitul WTA si prima castigata, dupa ce le-a pierdut pe cele de la Fes (2010, 2011) si Bruxelles (2012).

Pentru acest succes, Simona Halep a obtinut 280 de puncte WTA si un cec de 32.258 euro.

Proba de dublu a turneului WTA de la Nurnberg, dotat cu premii totale de 235.000 dolari, a fost castigata de Raluca Olaru si coechipiera sa Valeria Solovyeva (Rusia). Ele au invins in finala de sambata perechea germano-ceha Anna-Lena Groenefeld/Kveta Peschke (favorite nr. 1), cu 2-6, 7-6 (3), 11-9.
























5109 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Bravo ei si rusine TV-urilor (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 18:58)

    mnicku [utilizator]

    nici o televiziune din RO nu si-a gasit loc sa transmita o finala in care joaca un sportiv roman.
    Asa ...... promovati scandalul , gilceava si scursurile pe post de vedete .
    • +4 (6 voturi)    
      A fost, totusi... (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 21:12)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ... transmis integral pe Eurosport 2, decalat, e adevarat (de la ora 18), dar... am avut si noi posibilitatea sa vedem ce si cum s-a intamplat...
    • +12 (12 voturi)    
      subscriu (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 21:18)

      Laurentiu88 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Corect... aici iti dau dreptate... din pacate la noi se promoveaza toate "parasutele" si toti cei fara scoala.... se pare ca acestia prind la un public tinta... anume cel prost !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Simona ! (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 21:00)

    Frinxz [utilizator]

    Simona e cea mai tare. A invins-o la Roma pe Jelena Jankovic, si la Nurenberg pe favorita locala.
    Am vazut meciul si Simona a fost G E N I A L A !
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 21:25)

    M. G. [utilizator]

    Si succese in continuare!
  • +4 (4 voturi)    
    Frlicitari (Duminică, 16 iunie 2013, 6:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tenisul romanesc feminin a intrat ferm pe un drum bun, onorabil.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 16 iunie 2013, 9:56)

    marr.io [utilizator]

    Incet, incet se aud multe lucruri bune despre Simona. Bravo ei si mult succes in continuare. Pacat ca tembeliziunile nu stiu sa transmita decat emisiuni pentru prosti. NOI NU SUNTEM PROSTI ci voi, aia care doriti doar rating lua-v-ar falimentu'...