VIDEO Rafael Nadal a castigat pentru a opta oara turneul de la Roland Garros

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 9 iunie 2013, 18:37 Sport | Tenis

Rafael Nadal, castigator la Roland Garros
Foto: Facebook
Rafael Nadal si-a trecut in cont, duminica, cea de-a opta victorie la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, favoritul numarul trei invingandu-l, scor 6-3, 6-2, 6-3, pe David Ferrer.

Finala de la Paris a durat doua ore si 16 minute.

Pentru Nadal, victoria de duminica a fost a 59-a la Roland Garros in 60 de meciuri, un record.

Nascut pe 3 iunie 1986, Rafael Nadal este jucator profesionist din anul 2001. De-a lungul carierei, ibericul a castigat de nu mai putin de opt ori turneul de la Roland Garros (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012 si 2013).



In urma succesului de la Paris, Rafael Nadal a ajuns la 12 turnee de Grand Slam cucerite (recordul ii apartine lui Roger Federer - 17).
 
Interesant este faptul ca Nadal devine primul jucator din istorie (n.r. din Era Open) care a reusit sa triumfe de opt ori intr-un turneu de Grand Slam.

Statistica partidei Nadal vs Ferrer:

Total puncte castigate: 100-72
Puncte castigatoare: 35-22
Puncte castigate cu primul serviciu: 70%-58%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 42%-25%
Asi: 5-1
Duble greseli: 2-5
Greseli nefortate: 25-35.

























3936 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 9 iunie 2013, 20:39)

    OzzyO [utilizator]

    Sper ca fanii lui Nadal au savurat fiecare minut, ca iar nu-l mai vad jucand pana la primavara.
    • -5 (9 voturi)    
      corect (Duminică, 9 iunie 2013, 21:06)

      johnmibb [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      federer the best....chiar daca cifrele vor spune altceva, prin frumusetea si corectitudinea loviturilor ramane "manualul"...cei care se vor apuca de tenis vor studia loviturile sale. In semifinala Nadal n-a facut altceva decat sa se apere, daca nu era greseala cu atingerea fileului istoria se scria altfel.
      • -5 (9 voturi)    
        ce anume sa spuna cifrele (Duminică, 9 iunie 2013, 22:11)

        Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui johnmibb

        mai mult decat acum? La Federer nu este vorba doar de 17 grand slamuri ci si de cele 7 victorii la turneul campionilor si de cele peste 300 saptamani pe prima pozitie. Scorul de 20-10 Nadal-Federer nu are nici o semnificatie atat timp cat Nadal, intre 2005-2009 a fost un jucator mediocru pe suprafete rapide. La US Open Nadal a fost un ilustru anonim pana in 2010. Pana in 2009 nu a trecut niciodata de sferturi unde pierdea in fata unor jucatori mediocri. La AO si Wimbledon a reusit sa ajunga in finala si sa castige de doua ori in fata lui Federer. In rest, de fiecare data cand a pierdut in fata altor jucatori decat Federer sau Djokovici, a pretins ca a fost accidentat.
        Deci cifrele vorbesc, trebuie numai sa vezi lucrul asta. Probabil ca Nadal va reusi sa atnga recordul de 17 GS a lui Federer in contextul in care in urmatorii ani va juca in special pe zgura si probabil ca va incerca sa speculeze momentele cand Djokovici si Murray vor fi intr-o forma mai slaba pentru a mai castiga 2 GS dar asta nu va face din el cel mai bun jucator de tenis din istorie.
        • +4 (6 voturi)    
          comentarii ridicole si incarcate de frustrari (Duminică, 9 iunie 2013, 22:47)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          Mai usor cu comentariile ridicole si incarcate de frustrari, dragi postaci.

          Da cum sa nu, scorul direct nu conteaza, ce spun cifrele nu conteaza ... ca asa zice nea Eugenica si alti "maistrii"...hahahaha.


          "Logica" voastra e din categoria Cherry Picking Fallacies. Dar logica sigur nu a fost vreodata punctul vostru forte.
    • -6 (8 voturi)    
      asa e (Duminică, 9 iunie 2013, 21:32)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      chiar un apropiat de-al lui Nadal a spus ca Nadal va juca in urmatorii ani doar pe zgura. Nu de alta dar daca pierde iarasi in mod rusinos la Wimbledon in fata unui anonim, nu mai poate emite pretentii ca este cel mai bun din lume. Si asa imaginea lui a fost destul de sifonata dupa infrangerea rusinoasa de anul trecut in fata lui Rosol. Oricat incearca John McEnroe sa ii spele imaginea, amintind in fiecare comentariu despre accidentarea lui Nadal, lumea a cam inteles cum e cu aceste 'accidentari'. La Wimbledonul Nadal nu are nici o sansa nici anul asta, ca se bat prea multi pentru el. Despre US Open nu mai are rost sa vorbim. Asa ca e foarte posibil ca in scurt timp de acum in colo sa auzim ca Nadal s-a accidentat iarasi ( in baie ) si nu va mai juca iarasi 7 sau 8 luni
      • +5 (9 voturi)    
        strugurii sunt cam acri... (Duminică, 9 iunie 2013, 21:59)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

        ma distreaza sa vad comentariile voastre dupa un succes al lui Rafa...munca voastra este mare pe langa ceea ce face acest om...o tastatura si rautate cat cuprinde are fiecare frustrat...din fericire, istoria nu este scrisa de voi...voi punctati doar la capitolul invidie...toti muncesc si fiecare impresioneaza prin ceva, fie ca va convine sau nu...Nadal va ramane un mare campion, indiferent ca va convine sau nu...un sportiv de bun simt, bun prieten cu Roger al vostru...Vamos Rafa!

        Históric8 Nadal
        • +4 (6 voturi)    
          Corect! (Duminică, 9 iunie 2013, 23:05)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui marcel

          Nadal un mare campion, indiferent de ce se va intampla de acum incolo!
          Si Federer e un mare campion, chiar daca vremea lui a trecut!
          Mult succes si lui Djokovic pe viitor!
          La inceput eram si eu destul de mirat cum un jucator atat de mare poate sa aiba atatia detractori, dar invidia/rautatea acestor "oameni" a atins deja un nivel penibil care mai nou si pe mine ma distreaza. Indiferent ce va reusi Nadal, haters gonna hate, vorba americanilor.
          Vamos Rafa!
          • +4 (6 voturi)    
            Niste shtrumfi, ce sa le faci (Luni, 10 iunie 2013, 2:08)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

            Copii care nu au habar cum e cu tenisul. Bubuie netul de teorii ale conspiratiei cu dopaje, etc.
            Toti jucatorii din prima suta is niste sportivi adevarati si talentati. Zonele valorice se impart cam asa: primii 50, primii 20, primii 10 si primii 5.
            Lasand la o parte titlurile, Federer e cel mai talentat si mai rafinat, poate doar Gasquet sa aiba lovitura de rever mai frumoasa.
            Cel mai bine pregatit fizic insa e Nadal, care are un forehand mai devastator ca al lui Federer.
            Djokovici si Murray ii vad undeva prin aceeasi zona dar cu greu pot sa gasesc ceva special in ei. Joaca un tenis corect si atat, poate la Murray e de apreciat faptul ca se adapteaza instant la conditii meteo, la vant in special, doar e scotian. Nole daca bate vantul e papat.
            Istoria insa o sa-i aminteasca pe Nadal si pe Federer, restul...or sa umple foile cu statistici marunte.
            Nadal are timp sa il intreaca pe Federer la GS-uri. Ii urez good luck.
            • -1 (3 voturi)    
              stii care e treaba (Luni, 10 iunie 2013, 11:56)

              unul [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

              Roger Federer a declarat la inceputul anului ca doar naivii mai cred ca tenisul este un sport curat si a insistat pentru introducerea pasaportului biologic si in tenis la fel ca si in ciclism. Teoriile conspiratiei de p einternet sunt una dar declaratiile foarte clare ale lui Federer sunt cu totul altceva,.Si daca Federer nu sti ce se intampla in tenis atunci nimeni nu mai stie. De fapt ATP-ul a si anuntat ca va introduce acele pasapoarte biologice din vara si asta probabil de teama altor declaratii poate si mai explicite. Sa fim seriosi. Tenisul este o afacere uriasa, de miliarde de dolari anual pentru organizatori si de milioane de dolari anual pentrui jucatorii de top asa ca dopajul este permis daca jucatorii joaca mai bine si aduc mai multi specatori in tribune
              • +2 (4 voturi)    
                si ce daca? (Luni, 10 iunie 2013, 13:14)

                Stefan [anonim] i-a raspuns lui unul

                tenisul este intr-adevar o afacere uriasa. si care e problema? atata vreme cat avem parte de meciuri spectaculoase precum finala AO 2012, Wimbledon 2008, semifinala RG 2013, nu ii intereseaza pe oamani alte aspecte... decat pe unii dintre voi care va manifestati frustrarile pe aici.
                Iar ce a zis Federer legat de dopaj, poate ca a avut dreptate, poate ca a vrut doar sa faca pe interesantul; in nici un caz nu a facut vreo trimitere la Nadal sau Djokovic.
                In orice caz tu esti inca un om din categoria celor care s-au imbolnavit de scenarita!
                Felicitari!
                • -1 (1 vot)    
                  da mai (Luni, 10 iunie 2013, 17:17)

                  Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

                  m-am imbolnavit de scenarita. Stii ce este interesant? Ca dupa ce inventatorul 'blood doppingului' a fost bagat la puscarie, Nadal a disparut din peisajul tenisului pentru 7 luni, Real si Barcelona au fost umilite in Liga Campionilor. Roger Federer nu a facut-o pe interesantul. Faptul ca ATP s-a grabit sa anunte introducerea pasapoartelor biologice la nici o luna de la declaratiile lui Federer arata clar ca Federer a avut dreptate iar ATP s-a temut si de alte declaratii. O sa vedem cat de curand efectele acestei masuri.
                  • +1 (1 vot)    
                    Hopa! (Luni, 10 iunie 2013, 17:51)

                    Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

                    Acest comentariu al meu nu era adresat tie, ci unuia cu pseudonimul numit "unul", dar vad ca imi raspunzi tu. Deci Eugenca si "unul" este una si aceeasi persoana. Te-ai dat de gol! Felicitari inca o data! Pe langa scenarita, sa nu te imbolnavesti si de tulburari de personalitate, la cate conturi ai pe acest site.
                    Apropo, de ce nu ai spus si cum il cheama pe inventatorul 'blood doppingului'? N-are nici o acoperire ce ai spus. Da-mi un link sau ceva asemanator si o sa te cred. In rest, vad ca-ti place mult sa-ti vezi postarile scaldate in minusuri. Si poti sa astepti mult si bine efectele nu-stiu-carei masuri.
          • -3 (3 voturi)    
            Nadal nu este un campion (Luni, 10 iunie 2013, 12:37)

            Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

            ci doar cel mai bun jucator de tenis pe zgura. Campionii au o cu totul alta mentalitate decat Nadal. Nici un jucator din actuala generatie nu are mentalitate de campion. Un adevarat campion nu isi scuza infrangerile pe motiv de accidentare asa cum a facut-o Nadal de fiecare data cand a pierdut in ultimii ani si nici nu pierde la jucatori mult mai slabi doar pentru a evita confruntarea cu principalul rival. Nici Djokovic nu sta mai bine, Si el s-a 'accidentat' de cateva ori in finale si a abandonat meciurile dar asta in momente in care era depasit de joc. Astazi totul este o mare afacere in care imaginea pe care si-o construiesc jucatorii conteaza mai mult decat fair play-ul. De aceasta imagine depinde consistenta contractelor de sponsorizare. Ori daca tu Djokovic pierzi la sfarsitul anului 2011 in fata lui Federer dupa ce tot anul ai fost laudat de mass media ca esti cel mai bun,normal ca imaginea are de suferit si e mai usor sa pierz in fata unui compatriot si sa eviti confruntarea cu Federer din finala.
            • +2 (4 voturi)    
              Asa cum am spus mai devreme (Luni, 10 iunie 2013, 13:06)

              Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

              Haters gonna hate!
              Nici nu merita sa fiti luati in serios. Daca tu nu crezi ca Nadal este un campion sau ca s-a accidentat, este problema ta si a nimanui altcineva.
              Numai atat iti mai spun; sa nu cumva sa-ti crape inima de la atata rautate si invidie.
              O zi buna iti doresc!
              • -1 (1 vot)    
                nu-ti face tu griji pentru mine (Marţi, 11 iunie 2013, 6:26)

                Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

                ca nu imi crapa nimic. eu nu sunt microbist de ghencea sau giulesti asa cum probabil esti tu Sunt un mare iubitor de tenis si nu doar spectator ci si jucator amator bineinteles. L-am admirat foarte mult pe Federer pentru ca a transormat tenisul intr-o arta si l-am admirat si pe Nadal pentru ambitia si daruirea de care a dat dovada. Dar ce nu mi-a placut la Nadal este modul in care a trisat de-alungul carierei, fie evitand intalniri directe cu Federer, fie simuland accidentari. La ultimul Wimbledon membrii din echipa lui au facut declaratii total diferite referitor la accidentarea lui Nadal. Unii au spus ca e accidentat la genunchi, altii ca la nu stiu ce muschi . Nu mai stiau unii ce au mintit ceilalti. Au cam fost penibili.
                • +1 (1 vot)    
                  Repet: (Marţi, 11 iunie 2013, 13:53)

                  Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

                  Daca tu crezi ca Nadal a trisat sau a simulat accidentari este numai parerea ta. Insa faptul ca incerci sa-i faci si pe altii sa vada lucrurile din acelasi punct de vedere ca si tine, este penibil si foarte urat.
                  Legat de declaratiile despre accidentarea lui Nadal, eu am auzit ca s-a accidentat doar la genunchi. Daca tu ai auzit altceva, iti spun ce ti-am spus si in alt cometariu (pe care vad ca l-ai ignorat), pana nu imi dai un link, nu o sa te cred.
                  • -2 (2 voturi)    
                    bai tzaca (Marţi, 11 iunie 2013, 15:25)

                    Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

                    eu joc tenis de cativa ani buni de zile si stiu ce inseamna o accidentare, o intindere musculara sau de ligamente. Doar niste oameni spalati la creier pot sa creada ca un jucator cu ruptura musculara poate sa joace 5 ore de tenis in mare forta, asa cum a facut-o Nadal la AO 2011. Si doar niste spalati la creier pot sa creada ca o ruptura musculara sa vindeca in cateva saptamani. Si asta este doar un exemplu din multe altele de-alungul carierei lui. Nu a exisat un singur an in cariera lui Nadal in care sa nu fi lispit pe motive de accidentare.
                    • 0 (2 voturi)    
                      Eram sigur ca aberezi! (Marţi, 11 iunie 2013, 17:15)

                      Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

                      Ba mai mult, atunci cand nu mai ai argumente incepi cu jigniri.
                      Te oftici rau ca nu poti dovedi ceea ce spui, nu? Tu chiar credeai ca oamenii pot fi prostiti doar asa cu vorbe goale? Si mai spui ca eu sunt ala spalat pe creier!
                      Pentru cultura ta generala, Nadal n-a avut ruptura musculara la AO, ci doar o mica intindere, si e adevarat s-a accidentat mai des pentru ca, spre deosebire de alti jucatori, Nadal alearga foarte mult pe teren, dar cred ca
                      e prea mult pentru nivelul tau de inteligenta.
  • +1 (3 voturi)    
    felicitari rafael nadal (Luni, 10 iunie 2013, 10:45)

    andrei1245 [utilizator]

    Poate e o chestiune de gust, dar cand joaca el nu prea ma uit.

    eu un tenis scremut cu risipa de efort.

    sper sa nu mai apara jucatori de acest gen.

    daca nu se demonstreaza ca s-a dopat, nu i se poate reprosa nimic. e si un tip de treaba, care isi respecta adversarii
    va ramane un mare campion cu un stil inestetic de a juca.
    • 0 (2 voturi)    
      asa e (Luni, 10 iunie 2013, 12:11)

      unul [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      |Tenisul pe care il practica marea majoritate a jucatorilor din ziua de azi este bazat pe forta si nu pe tehnica. Nadal si Djokovici sunt jucatori de baseline pentru care forehandul cu foarte mult top spin este arma esentiala in jocul lor. De aici si lipsa de spectaculozitate. Daca pierzi un set din 5 dintr-un meci Nadal Djokovic nu pierzi absolut nimic pentru caei joaca acelasi joc tot timpul. Nu vom vedea niciodata executii de genul lui Federer care in game-ul decisiv intr-o finala US Open cu Djokovic, returneaza un lob si castiga punctul cu acea lovitura printre picioare. Meciurile Nadal-Federer au fost mult mai spectaculoase decat cele de azi cu Djokovic.
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo! (Luni, 10 iunie 2013, 14:44)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      Cineva caruia nu-i place Nadal, dar a spus-o civilizat, si cel mai important, nu a aruncat cu venin, asa cum fac multi de pe aici.
      Respectul meu pentru asta!
    • -1 (1 vot)    
      Ai auzit de Martina Hinghis? (Marţi, 11 iunie 2013, 18:49)

      martina hinghis [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      Era in varful carierei, le batea pe surorile Williams cu zambetul pe buze, juca cel mai inteligent tenis prin anii 95. S-a retras dintr-o data din tenis fara sa dea nici o explicatie. Dupa exact 5 ani, revine in circuitul WTA dar dupa cateva luni este depistata drogata cu cocaina si se retrage definitiv din tenis. Nimeni nu a spus la vremea respectiva dece s-a retras Martina dar este cat se poate de clar ca a fost depistata dopata sau drogata, probabil de mai multe ori si foarte posibil sa fi primit o suspendare de 5 ani. Niciodata nu se va afla cand un jucator de top este prins dopat. ATP-ul si WTA-ul au mare grija sa ascunda lucrurile astea pentru ca altfel sponsorii s-ar retrage, specatorii nu s-ar mai ingramadi sa vina sa vada niste drogati jucand tenis si de aici pierderi financiare uriase
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Rafa! (Marţi, 11 iunie 2013, 13:46)

    Mihai [anonim]

    Multe succese in continuare!
    • -1 (1 vot)    
      multe succesuri poate ha ha ha (Marţi, 11 iunie 2013, 15:18)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Sezonul 2013 s-a cam terminat pentru Nadal. Nu de alta dar deja si-a anuntat retragerea de la Hale unde organizatorii au anuntat ca vor avea controale antidopping foarte severe.
      Nadal sa se roage sa nu pice iarasi cu Rosol ca iarasi va pierde intr-un mod rusinos.
      Serios vorbind acuma, Nadal nu are nici o sansa la Wimbledonul de anul asta. In contextul in care la- batut pe Djokovic cu mare dificultate si cu mult noroc chiar pe zgura lui favorita e greu de crezut ca va reusi ceva la Wimbledon . Despre US Open nu are rost sa mai vorbim. Asa ca pana la un nou grand slam va mai trece un an
      • 0 (2 voturi)    
        Te roade rau de tot, nu? (Marţi, 11 iunie 2013, 16:38)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

        Te roade rau ca sunt multi oameni care il sustin pe Nadal, nu?
        Si de unde sti tu asa de bine in cat timp se vindeca o intindere musculara? Ai facut medicina cumva?
        Continua sa-mi raspunzi, ca ma amuz foarte mult pe ineptiile pe care le debitezi.
        • -1 (1 vot)    
          mai tzaca (Marţi, 11 iunie 2013, 18:44)

          Eugenca [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          Stiu foarte bine in cat timp se vindeca si o ruptura de brat si o intindere musculara sau de ligamente. Si nu trebuie neaoarat sa fii medic ca sa stii lucrurile astea. Eu nu sunt doar un simplu tele-spectator de tenis ci si un practicant inrait de tenis si am avut parte de accidentari asa ca stiu foarte bine ce vorbesc. Stii care este tragedia pentru Romania? Faptul ca romanii se pricep la toate, si al tenis si la forbal si la politica dar cand vine vorba sa decida pentru viitorul lor dau dovada ca sunt un popor mai prost si decat chinezii, care sunt poate unul cin cele mai idioate popoare din lume. De asta conduce usl-ul astazi cu o majoritate atat de mare. A avut dreptate brucan cand a spus ca poporul roman este idiot
          • +1 (1 vot)    
            pai tu esti cel mai bun exemplu... (Vineri, 14 iunie 2013, 12:49)

            Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

            al romanului care se pricepe la toate; tu esti ala care spune ca stie despre dopaj, tu esti ala care spune ca Nadal nu o sa castige nici Wimbledon, nici US Open, deci tu esti ala care le stie pe toate.
            Dar stii ceva, pana la urma chiar daca Nadal nu va mai castiga nici un turneu de-acum incolo (ceea ce eu nu cred), el va urca in clasament, pentru ca nu are nimic de aparat.
            Iar romanii nu sunt idioti, romanii sunt rai si invidiosi. Imediat cum cineva are o realizare, romanul cauta sa o minimalizeze. In loc sa fie si romanii uniti (cum sunt evreii sau tiganii), ei isi dau in cap unii la altii. De asta in Romania lucrurile sunt cum sunt, nu pentru ca romanii sunt idioti, ci pentru ca sunt invidiosi unii cu ceilalti.
  • +1 (1 vot)    
    No Comment! (Joi, 13 iunie 2013, 22:12)

    No Comment! [anonim]

    "Ura provine din frică, şi mie nu mi-e frică de nimic." Shogun