Rafael Nadal a avut nevoie de trei seturi si mult dramatism pentru a-l invinge pe Grigor Dimitrov, in sferturile de la Monte Carlo Masters (meciul a durat doua ore si opt minute). Bulgarul s-a ridicat la nivelul ibericului si doar un break a facut diferenta intre cei doi jucatori. In semifinale, Nadal il va intalni pe Tsonga.

Nadal a inceput bine "sfertul" cu Dimitrov, a impus rimul, a lovit puternic si precis, iar primul set i-a revenit cu 6-2. Lucrurile s-au schimbat in al doilea set: bulgarul l-a dominat pe iberic, l-a facut sa greseasca mult si a impins meciul in decisiv (6-2).

Setul al treilea a fost unul foarte echilibrat: fiecare si-a castigat serviciul pana la 4-4, moment in care Nadal a bifat break-ul. Dupa mai multe mingi de meci ratate, spaniolul a reusit in cele din urma sa inchida partida (6-4).