Novak Djokovic, campion la Australian Open, dupa o finala in 4 seturi cu Andy Murray

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 27 ianuarie 2013, 14:25 Sport | Tenis

Novak Djokovic, al patrulea titlu Australian Open
Liderul mondial Novak Djokovic l-a invins duminica in finala Australian Open pe britanicul Andy Murray, scor 6-7 (2/7) 7-6 (7/3) 6-3 6-2, castigand pentru a treia oara consecutiv titlul de Mare Slem de la Melbourne.

In total, este a patra victoria la Open-ul australian (2008, 2011, 2012, 2013) si a sasea intr-un turneu grand slam pentru jucatorul in varsta de 25 de ani.

Dupa ce a pierdut primul set la tiebreak, sarbul a revenit castigand urmatorul tiebreak si s-a impus decisiv in setul patru in fata favoritului numarul 3, 25 de ani.

Fiecare jucator si-a castigat serviciul, Djokovic fiind cel a care a reusit primul break al meciului, in game-ul cu numarul 8 din setul trei.

3176 vizualizari

AO (Duminică, 27 ianuarie 2013, 14:59)

leftercristian19921251016372159 [utilizator]

Sa fi avut Federer 25-26 de ani,termina in "straight sets" cu oricare din cei 2.Oricum remarcabil Djokovic,intr-o era cu Nadal si Federer sa obtina 6 GS.
    • +3 (3 voturi)
      Meciul a fost excelent! Vorbim de meciul de astazi (Duminică, 27 ianuarie 2013, 18:24)

Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui leftercristian19921251016372159

peliculele, cu subiecte nostalgice de genul ca daca ar fi fost .. nu stiu cine.. la nu stiu ce varsta.. nu isi au locul. Cu tot respectul pentru Roger, insa tocmai a fost eliminat de catre unul din protagonistii de astazi.
      Felicitari lui Nole! A meritat sa castige! Desi pentru mine meciul cu Stanistas Wawrinka nu a fost deloc mai prejos decat o finala, din contra.
        hai sa iti spun ceva (Luni, 28 ianuarie 2013, 19:31)

Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

"Federer tocmai a fost eliminat de unul dintre protagonistii finalei". Dar ai uitat sa spui ca Murray plangea ca un copil cu 6 luni in urma cand Federer l-a batut la el acasa in fata propriilor spectatori. Si stii ce a spus atunci Murray? "Sper ca Federer sa imbatraneasca sa pot castiga si eu un grand slam.
        Djokovic a defilat pana in finala pentru ca a avut un tablou foarte usor. Federer a avut unul cu mult mai greu. A fost Tomic care a jucat fantastic si care , apropo, tocmai il batuse pe Djokovic cu o saptamana in urma. A fost Raonic. In meciurile astea doua Federer a trebuit sa isi foloseasca toate concentrarea si forta pentru a-si castiga serviciul pentru ca altfel nu avea nici o sansa. Apoi meciurile cu Tsonga si Murray in care serviciul nu i-a mers deloc. Are si Federer o varsta care isi spune cuvantul. Federer s-a batut singur in meciul cu Murray facand niste greseli copilaresti in momente cheie. Daca i-ar fi mers serviciul la fel ca in primele doua meciuri il batea pe Murray cu ochii inchisi
      nu e nevoie ca Federer sa aiba 25 de ani (Luni, 28 ianuarie 2013, 19:50)

Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui leftercristian19921251016372159

ca sa ii bata pe cei doi
      Trebuie doar sa ne amintim de WImbledon 2012 cand Federer l-a spulberat pe Djokovic in primul set cu un 6-0 in semifinala ca apoi sa il faca sa planga pe Murray batandu-l in finala. Asa ca cine mai spune ca Federer a castigat atatea grand slamuri pentru ca nu a avut adversar mananca ceva maro.