Roger Federer castiga al 7-lea titlu la Wimbledon si redevine Nr. 1 mondial

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 16:25 Sport | Tenis

Roger Federer castiga al saptelea Wimbledon
Foto: Reuters
Roger Federer a castigat cel de-al saptelea titlu la Wimbledon, invingandu-l in finala pe britanicul Andy Murray, in patru seturi: 4-6, 7-5, 6-3, 6-4, elvetianul redevenind liderul mondial in ierarhia ATP.

Roger Federer isi trece totodata in palmares si cel de-al 17-lea titlu de Mare Slem, iar prin revenirea pe prima pozitie a clasamentului, el egaleaza un alt record al lui Pete Sampras, acela de 286 de saptamani petrecute in varful ierarhiei.

Adversarul sau din finala, favoritul local Andy Murray, a jucat duminica prima sa finala la Wimbledon din cariera, el incercand sa obtina pentru tara sa primul titlul major pe iarba londoneza dupa 76 de ani. Ultimul britanic care a reusit sa castige turneul de la Wimbledon a fost Fred Perry, in 1936.


Citeste mai multe despre   



















5606 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hai Federer ! (Duminică, 8 iulie 2012, 18:20)

    Evanzo [utilizator]

    Hai Federer !
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se poate urmari meciul?? (Duminică, 8 iulie 2012, 19:25)

    Marcel [anonim]

    Stie cineva unde se poate urmari meciul??
  • +8 (8 voturi)    
    felicitări Roger! (Duminică, 8 iulie 2012, 20:43)

    oarecare [anonim]

    Roger a jucat foarte bine, adaptându-şi tactica şi mobilizându-se minunat din momentul în care a fost condus.
    Felicitări şi pentru Andy,iar referitor la emoţiile sale de la premiere ,nu putem spune decât că aceiaşi stare sufletească a avut Roger la AO2009.
    Roger redevine, oficial, numărul 1 ATP,chiar dacă el ocupa această poziţie de mult în sufletele noastre.
    • +1 (1 vot)    
      frumos... (Duminică, 8 iulie 2012, 20:56)

      andrei_emil [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      Foarte frumos comentariul, sunt in asentimentul tau!
    • 0 (0 voturi)    
      Emotionant... (Luni, 9 iulie 2012, 0:51)

      andra93 [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      Chiar asa,a fost un moment extrem de emotionant ,....asa cum spunea comentatorul ne am adus amintite de:"God,is kiling me "al lui Roger de la Australian Open.Si mi-e mi-o parut rau pentru Andy,dar asteptam atat de mult victoria asta....cred ca si Roger avea sa panga la interviu daca Andy nu era asa emotionat,cred ca nu o vrut sa alimenteze si el starea de emotie si mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    citatul zilei (Duminică, 8 iulie 2012, 21:02)

    mutulica [utilizator]

    John McEnroe: "I am done doubting Federer."
  • +1 (1 vot)    
    17 Gram Slem (Duminică, 8 iulie 2012, 21:11)

    di [anonim]

    Felicitari Roger si Andy! Am vazut un tenis de calitate, Andy a parut mai mult frustat decat emotionat, cred ca isi dorea trofeul si sa depasesca eternul loc 4, dar a jucat bine, el s-a bazat pe mai putina inspiratie si mai multa forta, ceea ce nu ia facut bine fizic si asta s-a vazut mai ales in setul trei jocul lui a fost mai slab, Roger a facut mai multe greseli nefortate, un serviciu cu mai putini asi, dar a castigat multe puncte cu voleu si jocul de la fileu. S-a vazut cat de iubit este Roger la Londra!
  • +3 (3 voturi)    
    Federer No.1 (Duminică, 8 iulie 2012, 21:26)

    alex [anonim]

    Eleganta, precizie, finete. Ma uitam la fata lui Federer in setul 4 si nu se vedea nici un pic de transpiratie. M-am gandit atunci ca omul asta ar putea sa joace o finala de tenis si in costum. Jocul lui ma bucura de fiecare data. Face din tenis o arta. Felicitari, Federer!
  • +3 (3 voturi)    
    Fenomenal (Duminică, 8 iulie 2012, 22:55)

    george [anonim]

    Cu ceva timp in urma ma gandeam ca Federer ar trebui totusi sa se retraga pentru ca ar fi dureros pentru el ca dupa o cariera magnifica sa ajunga sa fie batut si mai ales conestat de niste jucatori mult mai slabi ca el, care nu se ridica nici macar la 10% din vaoarea lui. Si ma refer aici chiar si la Djokovic care la prima finala castigata in fata lui Federer a spus ca nu este asa de bun cum se spune iar mama lui a spus ca Federer e terminat iar Nole este noul rege. Ei uite ca Nole nu a fost capabil sa isi pastreze pozitia de nr 1 mondial mai mult de un an. Si daca ne gandim ca pana la Turneul Campionilor Djokovic are de aparat 3600 puncte in timp de Fedeer doar ver-o 2000 sunt sanse mari ca sa ramana nr 1 mondial pana la sfarsitul anului. Da penrtu Federer tot ce conteaza in acest moment cel mai mult este o medalie de aur la Olipiada. De fapt asta a si fost scopul declarat al lui Federer pentru 2012, medalia de aur si un titlu de grand slam. Dupa victoria superba de astazi nu cred ca mai poate cineva contesta faptul ca Federer este cel mai bun tenismen din istorie. A aduce mereu pe tapet faptul ca Nadal l-a batut de mai multe ori este ridicol. Si Muray l-a batut pe Federer de mai multe ori dar asta nu insemna nimic. Cand pierzi la nr 100 mondial nu poti sa ai pretentii ca esti cel mai bun. Si ce s-a intamplat la Wimbledion acuma s-a intamplat de foarte multe ori in trecut cand Nadal pierdea la anonimi si nu ajungea nici macar in sferturi in timp de Federer castiga finale.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e, Federer e cel mai bun (Luni, 9 iulie 2012, 10:39)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Insa fa si tu un efort daca tot scrii un comentariu asa lung si fa-l mai inteligibil.

      Fraza "Si ma refer aici chiar si la Djokovic care la prima finala castigata in fata lui Federer a spus ca nu este asa de bun cum se spune iar mama lui a spus ca Federer e terminat iar Nole este noul rege" e in ton cu scorul obtinut la Bac in judetul Ilfov. Pune niste puncte, virgule, ca ai suficiente pe tastatura, nu ne lasa pe noi sa ghicim ce vroiai sa spui.
  • 0 (0 voturi)    
    Pana am sa mor,tot te voi vedea odata,Draga Roger. (Luni, 9 iulie 2012, 0:47)

    andra93 [anonim]

    dragul meu Roger,ce mam bucurat petru tine....azi a fost o zi asa de fericita,am luat-o medie buna la bac si Dumnezeu mi-a facut a doua bucrie sa te vad pe tine castigand....a fost o zi fericita pot spune.Tu cel care esti petru mine un model,un campion,o persoana care nu renunta niciodata la ceea ce isi doreste.Exemplul tau ma facut si pe mine sa ma ridic de atatea ori,si sa merg mai departe.Iti multumesc pentru inca un exemplu!!!Am plans de fericire azi cu tine,Mutumesc lui Dumnezeu pentru un asa cadou!
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pentru Andra93 (Luni, 9 iulie 2012, 4:24)

    adina_Canada [anonim]

    Draga Andra93, citind comentariul tau nu pot sa nu ma intreb cum s-a intamplat de ai luat bac-ul...gramatica nu este punctul tau forte. Sunt curioasa cum ai putut trece probele avand in vedere ca nu stii sa pui cratima acolo unde trebuie. Scuze pentru interventie, nu face obiectul articolului, dar nu m-am putut abtine.
    In rest, subscriu la ceea ce ai spus, Federer este regele tenisului si fac parte din categoria celor care adora tenisul practicat de el.
    Numai bine:)
  • 0 (0 voturi)    
    Superb (Luni, 9 iulie 2012, 5:59)

    canadianul [anonim]

    asta este cred cea mai importanta victorie din intreaga cariera a lui Federer. Si asta pentru ca a fost impotriva naturii. Imi amintesc ca dupa sezonul fenomenal a lui Nadal in 2010 si mai apoi dupa ce Djokoici a reusit acea serie impresionanat de 40 de victorii consecutive in 2011, toata lumea spunea ca sansele lui Federer de a mai castiga un Grand Slam sunt din ce in ce mai mici. Cat despre posibilitatea ca sa revina pe prima pozitie asta era deja de domeniul imposibilului. Chiar am auzit-o pe Martina Navratilova spunand ca Federer ar trebui sa mai castige un GS si dupa aia sa se gandeasca serios la retragere pentru ca oricum nu va juca mai bine decat a facut-o in perioada lui de glorie si ca nu mai are sens sa continue. Cred ca Federer a vrut sa demonstreze tuturor ca sunt gresiti si a reusit prin aceasta victorie. In contextul in care Djokovic are de aparat 1000pct de la masterul canadian, 2000pct de la US Open plus 600pct de la Cincinati in timp ce Federer trebuie doar sa ajunga in semifinala la US Open si cel putin in sferturi la celelalte doua mastere, sunt sanse foarte mari ca el sa fie tot pe prima pozitie inaintea turneului campionilor plus ca va veni mult mai odihnit neavand aproape nimic de aparat. Asa ca are sanse sa mai castige inca un Turneu al campionilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Federer (Marţi, 10 iulie 2012, 13:18)

    fanfed [anonim]

    Esti cel mai mare jucator de tenis din istorie.
    In timp ce tu, la aproape 31 de ani, cu familie si doi copii, te lupti cu tenismeni mult mai tineri decat tine sa castigi intr-un mod magnific cel de-al 17 lea titlu de grand slam, alti indivizi cu aere de mari tenismeni, care nu au putut sa joace 'tenis de calitate' nici pe zgura albastra si nici pe iarba verde se relaxeaza la 'pescuit' ca sa isi trateze 'tendinita'.
    Esti cel mai mare campion din istoria tenisului