Roger Federer are cale libera catre numarul unu din ierarhia ATP, dupa ce l-a invins in semifinalele de la Wimbledon pe Novak Djokovic (6-3, 3-6, 6-4, 6-3). Pentru a reveni in fruntea circuitului profesionist, elvetianul trebuie sa castige finala turneului londonez.

Roger Federer - evolutie entuziasmanta la WimbledonFoto: Reuters

Desfasurarea semifinalei:

24 de minute a durat primul set al semifinalei dintre Roger si Novak, unul dominat autoritar de Roger Federer. Elvetianul a fost inspirat, a castigat contra serviciului si s-a impus cu 6-3. "Nole" a parut usor depasit de situatie.

Odata cu schimburile mai lungi, sarbul a intrat din ce in ce mai bine in joc, iar setul al doilea a fost unul in care a impus ritmul. A bifat repede break-ul, iar setul a curs in favoarea sa: 6-3.

In doar 54 de minute, cei doi super jucatori au avut timp sa incheie doua seturi.

Al treilea set a fost unul echilibrat, cu fiecare jucator castigandu-si serviciul in primele jocuri. Federer a ratat mai multe sanse de break la scorul de 3-2 in favoarea sa. Momentul decisiv al setului se produce la 5-4 pentru Roger, contra serviciului: "Nole" rateaza o minge simpla (un "smash"), iar elvetianul isi adjudeca setul cu 6-4.

Federer il pune in dificultate pe Djokovic si in setul al patrulea, iar rezultatul este unul previzibil: elvetianul reuseste break-ul in al doilea game. Roger conduce pe rand cu 3-0, 4-1 si 5-2, superioritatea elvetianului fiind evidenta. Federer castiga setul cu 6-4 si meciul, calificandu-se in marea finala de la Wimbledon.

In urma acestui rezultat, Roger Federer conduce cu 15-12 in intalnirile directe cu Novak Djokovic. A fost primul meci disputat pe iarba in istoria confruntarilor dintre cei doi jucatori.

Daca va castiga finala de la Wimbledon, Roger Federer va reveni pe primul loc din clasamentul ATP, iar cu aceasta ocazie va egala recordul detinut de Pete Sampras: 286 de saptamani pe primul loc.