Wimbledon Roger Federer vs Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-4, 6-3/ The King is back

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 17:28 Sport | Tenis

Roger Federer - evolutie entuziasmanta la Wimbledon
Foto: Reuters
Roger Federer are cale libera catre numarul unu din ierarhia ATP, dupa ce l-a invins in semifinalele de la Wimbledon pe Novak Djokovic (6-3, 3-6, 6-4, 6-3). Pentru a reveni in fruntea circuitului profesionist, elvetianul trebuie sa castige finala turneului londonez.

Desfasurarea semifinalei:

24 de minute a durat primul set al semifinalei dintre Roger si Novak, unul dominat autoritar de Roger Federer. Elvetianul a fost inspirat, a castigat contra serviciului si s-a impus cu 6-3. "Nole" a parut usor depasit de situatie.  

Odata cu schimburile mai lungi, sarbul a intrat din ce in ce mai bine in joc, iar setul al doilea a fost unul in care a impus ritmul. A bifat repede break-ul, iar setul a curs in favoarea sa: 6-3.

In doar 54 de minute, cei doi super jucatori au avut timp sa incheie doua seturi.

Al treilea set a fost unul echilibrat, cu fiecare jucator castigandu-si serviciul in primele jocuri. Federer a ratat mai multe sanse de break la scorul de 3-2 in favoarea sa. Momentul decisiv al setului se produce la 5-4 pentru Roger, contra serviciului: "Nole" rateaza o minge simpla (un "smash"), iar elvetianul isi adjudeca setul cu 6-4.

Federer il pune in dificultate pe Djokovic si in setul al patrulea, iar rezultatul este unul previzibil: elvetianul reuseste break-ul in al doilea game. Roger conduce pe rand cu 3-0, 4-1 si 5-2, superioritatea elvetianului fiind evidenta. Federer castiga setul cu 6-4 si meciul, calificandu-se in marea finala de la Wimbledon.

In urma acestui rezultat, Roger Federer conduce cu 15-12 in intalnirile directe cu Novak Djokovic. A fost primul meci disputat pe iarba in istoria confruntarilor dintre cei doi jucatori.

Daca va castiga finala de la Wimbledon, Roger Federer va reveni pe primul loc din clasamentul ATP, iar cu aceasta ocazie va egala recordul detinut de Pete Sampras: 286 de saptamani pe primul loc.


Citeste mai multe despre   



















5114 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    aroganţă vs stil şi talent (Vineri, 6 iulie 2012, 17:41)

    oarecare [anonim]

    Bravo Roger,ne bucurăm pentru tine.Menţine acest ritm şi în finală...
  • 0 (4 voturi)    
    reintoarcerea Regelui (Vineri, 6 iulie 2012, 17:55)

    fanfed [anonim]

    S-a vazut diferenta dintre un mare jucator si un jucator bun dar foarte limitat. Dupa cum explica Patrick McEnrou la TSN, din cauza inchiderii acoperisului, s-a acumulat multa umezeaza ceea ce a facut ca iarba sa fie mai alunecoasa, lucru care din noui l-a dezavantajat pe Djokovic si l-a avantajat pe Federer. Intotdeauna cand se schimba ceva,Federer este 'avantajat' iar ceilalti nu. Dar asta doar pentru ca Federer este un mare jucator care stie sa isi adapteze jocul pe orice suprafata. Dar cred ca mai este ceva. Cred ca a fost o lectie pentru Nadal si Djokovic care au deja aere de pipite dambovotene. ATP-ul si organizatorii turneelor le-a aratat cine este 'seful'. Le-a dat dreptate doar temporar in scandalul 'zgurei albastre'.doar ca sa reduca conflictul ca altfel zgura albastra, cu imbunatatirile de rigoare ar fi reprezentat o imbunatatire foarte mare si pentru jucatori si pentru telespectatori. Ei, a fost suficient ca sa inchida acoperisul si sa creeze puin mai multa umezeala in atmosfera pentru ca Djokovic sa nu isi poata face jocul si sa piarda, si poate ca i s-a permis unui jucator super anonim sa i-a 'medicamente' si sa il bata pe Nadal. Asta ca sa vada acesti doi jucatori cine sunt sefii.
    • +1 (1 vot)    
      Federer (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:32)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui fanfed

      Nimeni nu cred ca ar trebui sa aiba ceva de argumentat in privinta lui Federer, e cel mai bun tenissman all tuturor timpurilor pt mine, Nadal si Djokovic mai au multa munca pina a ajunge la calibrul lui; dar a face comparatie cu arena de zgura din Melbourne Australia cu Wimbledonul din UK esti putin depasit, ai facut cum fac majoritatea romanilor (99,9%) din tantar ai facut armasar, prietene afla ca nici Federer nu a fost incintat de schimbarea terenului la zgura albastra... si afla ca de anul viitor il vor aduce din nou la zgura normala....dar mai incetinel cu abratiile...apropo stii ca daca Federer cistiga Wimbledonul acum v-a fi la egalitate cu Pete Sampres la cele mai multe titturi de Wimbledon cistigate? Si cum poti sa compari pe Djokovich care a cistigat 1 singur Wimbledon cu cineva care a cistigat 6 in toata cariera sa....mai gindeste putin inainte de a deschide un subiect
  • +2 (2 voturi)    
    Thank you, Roger !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 18:09)

    Cadillac [utilizator]

    Multumesc ca l-ai trimis 'la vestiare' pe figurantul asta de

    joke-ovici !!!


    Duminica, te rog sa fi inca o data, un gentleman:

    " Da-i " si lui Andy un set.....joaca 'acasa'.......Printul Charles e in tribuna !!!......mamica lui e in tribuna....rusinea ar fi prea mare
    • +1 (1 vot)    
      ai fost ascultat (Luni, 9 iulie 2012, 22:17)

      di [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      Andy a luat un set, Roger trei, echitabil!
  • +2 (2 voturi)    
    The king (Vineri, 6 iulie 2012, 18:41)

    Cosmin [anonim]

    Roger a dovedit ca e cel mai bun si pt cei care se indoiau cumva!The king is back!succes in finala!
  • -3 (5 voturi)    
    Hmmm... (Vineri, 6 iulie 2012, 18:59)

    Florin [anonim]

    Momentul cand se va afla si dovedi faptul ca Federer s-a dopat la greu nu e atat de departe. Veti vedea. Dealtfel, multi jucatori din circuitul ATP o fac. Mai ales cei de top.
    • +3 (3 voturi)    
      gresesti (Vineri, 6 iulie 2012, 19:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Habar nu ai ce vorbesti. Jucatorii care joaca excesiv in mare forta au nevoie sa se dopeze. Uita-te la Nadal si Djokovic cu atentie. Nadal a jucat in 201 cu o forta si o energie supraomeneasca dar in 2011 a fost praf. Djokovic a jucat super tare in 2011 dar in 2012 este praf. SI vorbim de doi jucatori care sunt in varful carierei. Jucatorii care au variatiile astea mari in cariera lor, jucatori care la sfarsitul anului sunt storsi de energie, jucatori care se accidenteaza foarte des, da , astia se dopeaza. Forta fizica se obtine prin exercitiispecifice la sala de fitness si se poate obtine in cateva luni, energia se obtine prin nutritie sau dopaj, dar rezistenta fizica se obtine prin antrenamente specifice de cardio ani indelungati. Nu spun ca Federer nu s-a dopat, toti se dopeaza, dar nici pe departe la nivelul lui Nadal si Djokovic. Eu il suspectez pe Federer de dopaj dupa 2010. Ca e clar ca trebuia sa faca ceva si el ca sa faca fata acestor doi jucatori care se dopeaza la greu. Meciul de astazi insa nu are nici o legatura cu dopajul. A fost meci care s-a castigat eminamente pe serviciu. Ori se stie ca Federer are cel mai eficient si variat serviciu la ora actuala. Nu e cel mai puternic , Raonic serveste cel mai tare. Azi Federer a servit o gramada de serve chiar in coltul terenului.
    • +3 (3 voturi)    
      caraghiosule (Vineri, 6 iulie 2012, 19:35)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      S-a dopat cu TALENT!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Roger! (Vineri, 6 iulie 2012, 19:57)

    Stefan [anonim]

    A jucat frumos ca in vremurile bune. Pacat insa ca iar isi fac aparitia toti federistii care arunca cu noroi in Djokovic sau in Nadal. E adevarat ca Djokovic a avut un an destul de slab; nu a mai reusit sa castige nici un turneu de la mastersul de la Miami incoace. Dupa parerea mea Djokovic nu mai merita sa fie nr.1 avand in vedere acest lucru, dar in nici un caz nu se poate spune ca Djokovic e un figurant, asa cum spune cadRilac, am adugat R special. Pacat ca un jucator extraordinar ca Federer poate sa aiba asemenea fani de proasta calitate.
    Oricum Federer merita sa castige turneul la cum a jucat pana acum (exceptie partida cu Benneteau).
    Dar m-as bucura in acelasi timp si pentru Murray daca ar reusi sa sparga ghinionul si sa castige si el un GS, daca va trece de Tsonga, dar Federer are oricum prima sansa.
  • -1 (3 voturi)    
    Nadal (Vineri, 6 iulie 2012, 20:14)

    nadalfan [anonim]

    tocmai a anuntat ca medicul i-a descoperit ca are tendinita asa ca asta explica infrangerea in fata acelui anonim. Ca daca nu ar fi avut tendinita, ar fi ajuns in finala si l-ar fi macelarit pe Federer. Nimeni nu il poate bate pe Nadal cand este in forma si cand nu este accidentat.
    • +3 (3 voturi)    
      multumim pentru explicatii ! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:05)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui nadalfan

      Imediat ce a pierdut,a fost diagnosticat cu tendinită.....Cunoastem reţeta ,vezi şi AO2011 la înfrângerea în faţa lui Ferrer...
      • 0 (0 voturi)    
        nu te-ai prins (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:01)

        nadalfan [anonim] i-a raspuns lui oarecare

        comentariul a fost scris la misto.
        Ieri am citit chestia asta cu tendinita. Cica doctorii l-au diagnosticat cu tendinita acum cateva zile. SI bineinteles ca tratamentul va fi tot plasma imbunatatita, exact aceeasi plasma care se foloseste si la blood dopping. Asa ca la Olimpiada s-ar putea sa vedem un cu totul alt Nadal. Blood doppingul nu poate fi detectat la controalele antidoping normale asa ca Nadal nu risca nimic.
        In orice caz in perioada olimpiadei vremea va fi si mai calduroasa asa ca este foarte probabil ca meciurile sa se joace la fel ca si astazi, cu acoperisul inchis asa ca pe o iarba alunecoasa din cauza umiditatii excesive nu prea mai ai mari sorti de izbanda sa joci la 3 metri in spatele liniei de fund. De asta a pierdut si Djokovic astazi ca nu si-a putut face jocul. Si din exact aceleasi motive ca si pe zgura albastra. Aici insa nu a mai avut tupeul sa comenteze
  • +1 (1 vot)    
    record (Vineri, 6 iulie 2012, 22:28)

    johnny [anonim]

    Lui Federer ii mai lipseste o saptamana pentru a bate inca un record: numarul total de saptamani in care a fost numarul 1 in clasamentul ATP. Ii tin pumnii in finala.
  • +2 (2 voturi)    
    foarte tain (Vineri, 6 iulie 2012, 22:46)

    george [anonim]

    Daca Federer va castiga Wimbeldonul sezonul care a mai ramas pana la sfarsitul anului se anunta foarte interesant si asta datorita diferentei foarte mici de puncte intre primii 3 jucatori. In felul asta orice turneu mai mic devine foarte interesant. Daca pana acuma turneul din Canada era doar o oportunitate de antrenament in vederea US Open, acum acest turneu devine foarte important pentru primii 3 jucatori. Federer se afla intr-un context foarte favorabil. Djokovic are de aparat 1000 de puncte castigate anul trecut la Montreal, Nadal parca a fost eliminat in sferturi iar Federer tot in sferturi de Tsonga. Daca Djokovici este eliminat inainte de finala mai pierde ceva puncte. Daca Federer acumuleaza 720 de puncte. La Cincinati Djokovic a pierdut in finala in fata lui Murray. Nadal a fost si el eliminat. Federer nu are ce puncte sa apere pana la US Open asa ca tot ce va castiga i se va acumula. Daca va reusi sa ajunga macar in semifinala la US Open va ramane pe prima pozitie pana la turneul campionilor indiferent de cine va castiga US Openul. Asa ca acum turneele marunte care mai sunt de jucat pana la sfarsitul anului nu vor mai fi tratate cu superficialitate de cei 3
  • +1 (1 vot)    
    Doar asa, de curiozitate.... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 9:37)

    Cadillac [utilizator]

    L-ati vazut VREODATA pe Federer lovind mingea

    cu DOUA miini ???......ca 'fetitele' ?????????????
    • +1 (1 vot)    
      l-am vazut eu (Duminică, 8 iulie 2012, 0:14)

      george [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      la un antrenament si lovea cu ambele maini cu reverul dar la misto bineinteles
  • +2 (2 voturi)    
    gresit (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 16:20)

    miki [anonim]

    Federer nu poate fi comparat cu cei doi joaca un altfel de tenis