Rafael Nadal a castigat Roland Garros pentru a saptea oara. Nadal - Djokovic 6-4, 6-3, 2-6, 7-5

de Red. Sport     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 14:00 Sport | Tenis

Rafael Nadal, invingator la Roland Garros
Foto: rolandgarros.com
Rafael Nadal si-a trecut in cont al saptelea succes la Roland Garros (record absolut), dupa ce l-a invins in patru seturi, scor 6-4, 6-3, 2-6, 7-5 pe Novak Djokovic. Partida s-a intins pe durata a doua zile (a fost intrerupta de ploaie).

Palmaresul lui Nadal la Roland Garros este unul absolut senzational: 52 de victorii si doar o singura infrangere (in fata lui Robin Soderling, in anul 2009).

Rafael Nadal a cucerit de-a lungul timpului 46 de titluri, dintre care 36 pe zgura. 

"Felicitati pentru Rafa si pentru echipa sa. Multumesc publicului pentru tot spectacolul oferit in aceste saptamani. Nadal a fost jucatorul mai bun, iar eu sper ca la anul sa evoluez mai bine" - Novak Djokovic.

"Vreau sa-l felicit pe Novak Djokovic pentru evolutia sa, pentru mine este un privilegiu sa joc aici si sa castig. Vreau sa multumesc tuturor celor care au facut turneul posibil, de asemenea familiei si prietenilor. Pentru mine important este sa castig turneul, nu sa bat recorduri. Imi place sa am trofeul langa mine. Este un moment important in cariera mea. " - Rafael Nadal.

Statistica partidei Djokovic vs Nadal:

Asi: 3-4
Duble greseli: 4-4
Puncte castigate cu primul serviciu: 62%-62%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 44%-53%
Puncte castigatoare: 39-34
Puncte castigate: 116-125.

Intalniri directe:

Rafael Nadal vs Novak Djokovic 19-14.























6420 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    EL RAFA (Luni, 11 iunie 2012, 15:05)

    mejor [anonim]

    EL REY.
  • +5 (7 voturi)    
    Rafa (Luni, 11 iunie 2012, 15:19)

    proRafa [anonim]

    Super psihologic meci..
    Rafa ramane Rege pe zgura.
  • +1 (5 voturi)    
    Deja vu (Luni, 11 iunie 2012, 15:22)

    Jimmy [anonim]

    Deja vu.Cine e mai pregatit d.p.d.v fizic castiga in tenisul de azi.Plus ca in 2-3 ani jucatori gen Raonic,Tomic.Gulbis o sa domine jocul asa ca atat cat Federer mai joaca se merita sa mai vizionezi cateva meciuri.
    P S.Daca meciul continua ieri Djokovic era campion
    • +3 (3 voturi)    
      Acuma si tu! (Luni, 11 iunie 2012, 15:41)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Jimmy

      Se putea intampla orice daca meciul s-ar fi terminat ieri! E totusi adevarat ca ploaia care a amanat meciul pentru azi a fost in folosul lui Nadal. Si pana la urma, Djokovic a fost oricum destul de norocos. L-a batut pe Seppi dupa ce a fost condus cu 2-0 la seturi, iar Tsonga a avut 4 mingi de meci. Ca sa nu mai vorbesc de semifinala de la US Open cu Federer. Iata ca norocul nu tine vesnic, ba chiar se poate intoarce impotriva ta exact cand iti e lumea mai draga. Si oricum, Djokovic l-a batut pe Nadal in 3 GS consecutive; era cazul sa mai castige si Nadal...
    • +3 (5 voturi)    
      Explicatie (Luni, 11 iunie 2012, 15:43)

      connors [anonim] i-a raspuns lui Jimmy

      De ce era ieri Djokovic campion? Nadal conducea doua seturi la unul. Poate pierdea si setul 4. Dar de unde stii ca pierdea si setul 5?
      Si-apoi spui "cel mai pregatit din punct de vedere fizic castiga". Astazi au jucat mai putin de un set. Poti sa judeci pregatira fizica astfel?
      Cred ca situatia a fost bizara din cauza vremii, care a ingreunat situatia ambilor jucatori. Cred ca Nadal a fost mai bun, dar si ca Djokovic a demonstrat ca e capabil sa castige un RG in viitor.
      • +1 (3 voturi)    
        de ce (Luni, 11 iunie 2012, 15:53)

        Jimmy [anonim] i-a raspuns lui connors

        E simplu.Terenu ieri continea destula apa iar mingile lui nadal nu mai sareau la inaltimea obisnuita pentru el plus ca nivelul jocului lui Djoko incepuse sa se ridice.Da e vorba de fizic mai ales de cand suprafetele s=au incetinit.E totul afacere(De la UFC,fotbal pana iata si in tenis).Cu suprafetele de acu 10 ani federer avea cel putin 20 de GS.
        • +2 (4 voturi)    
          Indiferent de situatie (Luni, 11 iunie 2012, 16:06)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui Jimmy

          Nu cred ca Djokovic mai putea sa revina inca o data de la 2-0 la seturi.
          Iar zgura aia nu statea imbibata de apa tot timpul.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 12 iunie 2012, 17:51)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui connors

        Da-i pace,asta locuieste la Oravita!
    • 0 (4 voturi)    
      habar nu ai (Luni, 11 iunie 2012, 16:05)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Jimmy

      Intr-adevar castiga djokovic ieri pentru ca nu erau conditii pentru un tenis de calitate. Jocul precis al lui nadal a fost complet dat peste cap de ploaie si a intrat in ecuatie forta bruta a lui djokovic. Cum crezi ca poate sa piarda Nadal 8 game uri la rand dupa ce are 2-0 la seturi? Novak a revenit de doua ori in turneu si a castigat in 5 seturi tocmai pentru ca e extrem de rezistent. Anul trecut era mai bun dar anul asta Nadal este rege. Si nu din cauza ca e cel mai pregatit dpdv fizic. Habar nu ai ce vorbesti
      • -3 (5 voturi)    
        mereu scuze pentru Nadal (Luni, 11 iunie 2012, 19:48)

        george [anonim] i-a raspuns lui geo

        "Nu au fost conditii pentru un tenis de calitate". Gresit spus. Adevarul este ca la capitolul inteligenta Nadal este zero barat si de asta nu e capabil sa isi adapteze jocul in noile conditii. Djokovic a jucat in setul 3 un tenis de cea mai buna calitatea. Aceeasi poveste ca si la Madrid. "Nu se poate juca un tenis de calitatea pe zgura albastra". Finalistii de la Madrid au demonstrat insa ca se poate juca un tenis de cea mai inalta calitate si pe zgura albastra. Nadal este un fitos caruia i s-au implinit toate poftele, s-a redus enorm de mult viteza de joc la Wimbledon ca sa mai castige si el ca altfl Federer ar fi continuat sa fie nr 1 inca vreo 2 ani si ar mai fiajuns probabil la 20 de GS.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai bun? (Luni, 11 iunie 2012, 19:56)

        roko [anonim] i-a raspuns lui geo

        Anul trecut Nadal juca usor accidentat, fara sa poate sa atinga potentialul de 100% ... Sunt curios insa daca Nadal se va putea impune si pe alte terenuri decat cele de zgura, sezonul de zgura e pe sfarsite, la Wimbledon o sa fie iarba unde in mod teoretic Federer si Djokovic sunt in avantaj.
        • -2 (2 voturi)    
          dupa cum spuneam (Marţi, 12 iunie 2012, 17:40)

          george [anonim] i-a raspuns lui roko

          mereu scuze.
          Intotdeauna fanii isterizati ai scarpiniciului gasesc scuze. Anul trecut a fost putin accidentat; la Madrid a fost culoarea albastra, la RG a fost zgura prea uda, bla bla bla.
          Toate scuzele astea cu pretinsele accidentari si multe altele sunt absolut penibile. Nadal intotdeauan cand a pierdut a gasit cate o scuza. La AO in 2011 cand a fost umilit de David Ferer s-a dat accidentat , a intrerupt jocul de doua ori, in momente in care Ferer juca exceptional. Si lucrul asta l-a facut in multe meciuri. Ori sa pretinzi mai apoi ca ai avut fisura musculara desi a alergat ca nebunul cateva seturi iar apoi la cateva saptamani a jucat in cupa Davis este absolut penibil. O ruptura musculara se vindeca mult mai greu decat un os rupt. Poate sa dureze chair si 3 luni si stiu asta din experienta proprie. Asa ca lasati-o balta cu 'regele zgurii'. Rege pe zgura doar cand conditiile ii sunt lui favorabile. Ca daca zgura a fost albastra nu a mai fost buna pentru el
          • +2 (2 voturi)    
            sti ceva? (Marţi, 12 iunie 2012, 18:46)

            2011 [anonim] i-a raspuns lui george

            Sa nu-ti spun eu ce inseamna sa fi fan isterizat. Doar citindu-ti comentariile ne-am dat seama clar ce e un fan isterizat, si cine e de fapt ala. Cine a cautat scuze atunci cand Nadal a pierdut? Nimeni. Iar la AO chiar s-a accidentat; o fi avut vreo ruptura musculara minuscula care s-a vindecat in cateva zile...nu veni tu si cu lectii de anatomie acuma. Iar la Wimbledon, US Open si AO nu a cautat nici o scuza: de fiecare data a spus ca Djokovic a fost jucatorul mai bun.
            Imi pare rau ca Nadal i-a luat lui Federer acea aura de zeu si de invincibil pe care el o avea. Si imi pare rau ca tu nu poti sa treci peste faptul ca Nadal de cand a aparut in circuit l-a dominat pe Federer (cu cateva exceptii). Nu inteleg de ce te uiti la tenis. Nu intelegi absolut nimic.
            • -3 (3 voturi)    
              pai tocmai ca nu l-a dominat deloc (Marţi, 12 iunie 2012, 19:19)

              george [anonim] i-a raspuns lui 2011

              in perioada 2005-2007 cand cariera lui Nadal s-a suprapus peste perioada de varf a lui Federer, Nadal nu l-a dominat delor pe Federer. L-a batut doar pe zgura si atat. In rest pe terenurile rapide a fost inexistent. A trebuit ca Federer sa se imbolnaveasca si a trebuit ca organizatorii sa schimbe marimea mingilor si proprietatile terenurilor pentru a reduce viteza foarte mult ca sa castige si Nadal cate un turneu pe alte suprafete decat zgura rosie si uscata, ca pe zgura rosie putin umeda Nadal este un ilustru anonim asa cum s-a dovedit in setul 3 din finala de duminica.
              Cat despre 'accidentarea' lui Nadal de la AO, eu nu am vazut meciul live ci la cateva zile dupa, si stiam ca Nadal a declarat ca a avut ruptura musculara. Am urmarit tot meciul avand lucrul asta in minte si a fost cat se poate de evident ca nu a avut nici pe dracu. Daca ai ruptura musculara la coapsa asa cum a pretins Nadal , te kkci pe tine de durere daca alergi sau faci spagate asa cum a facut Nadal in acel meci. Si stiu ce spun pentru ca intamplator joc si eu tenis si stiu ce dureros e doar sa calci putin stramb dar-mi-te sa ai muschiul rupt.
              Acuma e normal ca Nadal si Djokovic sa il bata constant pe Federer care este pensionar iar eu sunt in varful carierei. Dar sa vedem prin azile de batrani va fi Nadal la 31 de ani.
              • +2 (2 voturi)    
                si daca l-a batut pe zgura (Marţi, 12 iunie 2012, 20:23)

                2011 [anonim] i-a raspuns lui george

                asta nu inseamna ca l-a dominat, nu? Pentru tine meciurile pe zgura intra in alta categorie, nu tot la categoria tenis? Nadal l-a dominat mai intai pe zgura pe Federer apoi si pe alte suprafete. Iar in 2008, cand pretinzi tu ca Federer a fost bolnav de mononucleoza, Federer a jucat extraordinar, chiar daca a pierdut la Nadal. Robin Soderling s-a imbolnavit de mononucleoza si practic are cariera incheiata. Prea mare contrastul, nu crezi? Si daca nu ai vazut live meciul de la AO, atunci nu-ti mai da cu parea. Poate ca Nadal a avut acea ruptura musculara dupa meci, nu in timpul meciului. Si sa sti ca si eu am avut ruptura musculara si mi-a trecut in cateva zile. Daca pe tine te-a durut de ai facut in pantaloni, inseamna ca ai o conditie fizica proasta rau.
                Asa ca fie ca iti place fie ca nu, Nadal este Regele Zgurii si l-a dominat aprope tot timpul pe Federer. Palmaresul si trofeele lui Nadal vorbesc de la sine
                Vamos Rafa!
            • -2 (2 voturi)    
              // (Marţi, 12 iunie 2012, 19:54)

              anonimul [anonim] i-a raspuns lui 2011

              Federer a fost si el accidentat cei 12 ani de cariera, a avut si el perioadele lui in care a fost bolnav, in 2008 presa a speculat ca a avut mononucleoza si asta dupa simptomele care erau evidente, dar Federer nu a spus niciodata ca a fost bolnav si ca de asta a pierdut unele meciuri. Au fost momente cand a avut dureri la spate care nu i-au permis sa isi faca jocul lui pe serviciu. Federer insa niciodata nu s-a retras de la vre-un turneu pe motiv de accidentare, nu a abandonat nici un meci de-alungul carierei lui. Nadal a facut-o de nenumarate ori iar atunci cand a vazut ca pierde s-a dat ranit. La AO in 2011 in acel meci cu Ferer a fost un game pe serviciul lui Ferer care a durat 16 minute, game in care Ferer a servit fara pauze imense asa cum face Nadal si asta l-a terminat pe Nadal, care are nevoie de pauze de 40 de secunde intre fiecare serva ca sa poata sa supravietuiasca 5 ore pe teren.
              Din pacate Djokovic a inceput sa ii copieze stilul asta, a abandonat meciuri pe motiv de accidentare la umar desi la o saptamana a jucat in alt turneu. Si tot asa intr-un moment in care juca prost si era clar ca nu avea cum sa castige.
              Astia sunt tenismeni din ziua de azi, cu ei defilam si alceva nu vom vedea in urmatorii ani, doar niste ciomagari(editat de HotNews.ro)
          • +1 (1 vot)    
            ba baiatule!!! (Marţi, 12 iunie 2012, 19:02)

            Stefan [anonim] i-a raspuns lui george

            Ce tot ii tragi una si buna cu zgura albastra? Nadal a suferit o infrangere prea dubioasa acolo, Verdasco in nici un caz nu a fost mai bun in acel meci. Si chiar daca ar fi fost mai bun, ce vrei acuma? Ca un jucator sa joace tot timpul la capacitatile sale maxime?! Jucatorii sunt oameni, nu masinarii. Si "lasati-o balta cu 'regele zgurii'"? Tu macar iti dai seama ce scri aici? Nadal are cele mai multe trofee pe zgura. Esti dus federistule! Esti dus rau!
    • +2 (2 voturi)    
      Daca? (Luni, 11 iunie 2012, 19:52)

      roko [anonim] i-a raspuns lui Jimmy

      Nadal era pe val cand a inceput ploaia. Dupa ce a inceput ploaia, mingile erau mai greu de controlat pentru ca au luat apa si erau mai grele. Deasemenea, zgura a devenit alunecoasa si in mod evident l-a favorizat pe Djokovic. In conditii normale de vreme pentru tennis, la nivelul actual nu vad pe nimeni sa bata pe Nadal (daca nu e accidentat) pe zgura rosie :). A fost foarte bine ca meciul a fost oprit, conditiile erau nefavorabile, inclusiv Djokovic a avut o usoara accidentare la glezna cu cateva mingi inainte sa se intrerupa jocul.
      • -1 (1 vot)    
        bun (Marţi, 12 iunie 2012, 19:26)

        antinadalul [anonim] i-a raspuns lui roko

        Nu inteleg rationamentul asta //."Zgura alunecoasa l-a dezavantajat pe Nadal si la avantajat pe Djokovic.
        Cand Nadal pierde intotdeauna exista ceva care il avantajeaza pe adversar si il dezavantajeaza pe Nadal. Stii cum sta treaba? Un adevarat campion, un jucatori de tenis cu adevarat de valoare joaca bine in orice conditie si pe orice teren. Cand ai insa un bagaj tehnic absolut minuscul asa cum are Nadal. e normal sa nu fii capabil sa te adaptezi unor conditii diferite. Ca ce stie in fond altceva Nadal decat sa stea la 3 metri in spatele liniei de fund si sa trimita mingi foarte puternice cu top spin? Nimic. Am urmarit statisticile meciului pe care televiziunile le-au dat. Exact asa a fost. In toata finala a fost un singur dropshot a lui Nadal, foarte putine voleuri, passing-shoturi nu tin minte sa fi vazut, asi la fel. Nadal exceleaza la forta si la mobilitate. In rest este doar un jucator mediocru al anilor 90. Iar daca ar juca cu rachete din acelea antice cu rama din lemn grea de 1kg ca pe vremea lui Nastase, ar fi un ilustru anonim(editat de HotNews.ro)
        • +1 (1 vot)    
          :) (Miercuri, 13 iunie 2012, 10:56)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui antinadalul

          "Un adevarat campion, un jucatori de tenis cu adevarat de valoare joaca bine in orice conditie si pe orice teren."

          De cate ori a castigat Federer la RG?

          Totusi, ce ma surprinde este altceva. Eu, personal, n-am auzit niciodata decat declaratii de foarte mult bun-simt facute de fiecare din cei 3 jucatori de top atunci cand vorbeau unul despre celalalt. De aceea ma surprinde cat de joasa calitate au declaratiile majoritatii comentatorilor de aici. Parca ati vorbi despre Becali si Borcea.
  • -1 (1 vot)    
    antidopaj (Luni, 11 iunie 2012, 15:54)

    Io [anonim]

    mersi dr fuentes:)
    • 0 (2 voturi)    
      nu exista controale antidopping (Luni, 11 iunie 2012, 19:55)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Io

      Acuma masina de spalat creiere functioneaza mult prea bine si sunt inca o gramada de fraieri care cred in corectitudinea jocului si asta desi este oficial ca jucatorii de tenis sunt obligati sa participe la doar 2 controale antidopping pe an.
      Acea masura cu controlul antidoping inopinant este frectie la piciorul de lemn. Pentru cine are ochi sa vada, s-a vazut o diferenta uriasa in forta loviturilor lui Djokovic dupa prima pauza din cauza ploii. A iesit de la vestiare un cu totul alt Djokovic si l-a demolat pur si simplu pe Nadal. In orice caz jucatorii astia doi se dopeaza la greu. Cand ai peste 50 milioane in cont, esti intotdeauna un pas mai in fata laboratoarelor de control antidopping. Dar fraierii trebuie sa plateasca mii de dolari pentru bilete la meci sa vada 'spectacolul' regizat perfect din umbra. In 2009 anul Federer, cand a depasit recordurile lui Sampras, 2010 anul lui Nadal cand a jucat ca un leu scapat din cusca, 2011 anul lui Djokovic, 2012 revenirea 'regelui'. SI circul continua
      • 0 (2 voturi)    
        Teoria conspiratiei...din nou! (Luni, 11 iunie 2012, 23:31)

        RG [anonim] i-a raspuns lui altul

        Again...poate te-ai uitat la alt meci; Novak a revenit in setul 3 nu pentru ca a lovit mai in forta decat Nadal, ambii sunt jucatori de forta si explozivi, ci pentru ca a gresit nefortat mult mai putin decat in seturile precedente... iar Nadal a gresit mai mult. Pe scurt, mingi care inainte nu treceau de fileu sau erau out, in setul 3 au intrat la fix pentru Novak... in timp ce pentru Nadal situatia s-a inversat. De altfel, acest lucru i-a dat si mai multa incredere si a imbunatatit mult si plasamentul mingiilor, gasind unghiuri surprinzatoare. Mi se pare trist ca in loc sa observam si sa apreciem valoarea, performanta si munca, noi cautam explicatii slinoase si acolo unde nu e cazul. Trist!
  • +2 (4 voturi)    
    super Nadal (Luni, 11 iunie 2012, 16:12)

    paganini [utilizator]

    bravo Rafael...prin munca ,seriozitate,incredere si talent este de urmat ...un model in viata !!! BRAVO !
  • +1 (3 voturi)    
    Rafa, ole! (Luni, 11 iunie 2012, 16:15)

    Metec [utilizator]

    Regele necontestat si invincibil al zgurii, doamnelor si domnilor, Rafael Nadal!!
    • -1 (1 vot)    
      mai corect ar fi (Marţi, 12 iunie 2012, 16:55)

      george [anonim] i-a raspuns lui Metec

      rafael nadal , regele de necontestat al zgurii rosii si uscate.
      ca s-a vazut ca atunci cand au picurat putini stropi de ploaie, nu a mai fost deloc rege ci doar un catelus cu coada intre picioare. iar cand a jucat pe o zgura de o alta culoare a facut kk in chilotei .
      • +1 (1 vot)    
        te hotarasti odata? (Marţi, 12 iunie 2012, 18:34)

        2011 [anonim] i-a raspuns lui george

        Inainte ai spus ca Nadal a pierdut deliberat la Madrid ca sa-l saboteze pe Tiriac, acuma spui ca a pierdut din alte motive? Stiu ca mai ai putin si crapi de ciuda ca Nadal a castigat; tu un federist ofticat care anul trecut spuneai mereu pe aceste forumuri ca Nadal e terminat. Uite ca nu e. Vreau sa-ti dau un sfat prietenesc in final: Nu mai fi un TROLL! Nimeni nu este de acord cu tine!
        Toti spun ca Nadal este cel mai bun jucator pe zgura al tuturor timpulrilor, si unul dintre cei mai buni jucatori din istorie, chiar daca nu are palmaresul lui Federer...inca!
        Si ce stropi de ploaie ai vazut tu? Chiar daca Nadal nu solicita oprirea meciului, tot s-ar fi intrerupt, pentru ca ploua abundent.
        • -1 (1 vot)    
          pai (Marţi, 12 iunie 2012, 19:31)

          george [anonim] i-a raspuns lui 2011

          tocmai ca duminica s-a vazut foarte clar ca nu este cel mai bun jucator din istorie pe zgura. E suficient ca zgura sa fie putin mai umeda ca 'regele' sa devina un ilustru anonim. S-a vazut clar asta duminica.
          La Madrid l-a sabotat pe Tiriac dar in acelasi timp s-a lasat batut pentru ca a stiut ca va pierde turneul. Pe zgura albastra a lui Tiriac castiga jucatorii care sunt ofensivi nu cei ultra defensivi. Pe acea zgura jocul la greseala adversarului nu este deloc eficient,
          De asta si Nadal si Djokovic au pierdut. Si asta a explicat-o chiar Tsipsarevici , prietenul lui Djokovic.
          • +1 (1 vot)    
            deci (Marţi, 12 iunie 2012, 20:09)

            2011 [anonim] i-a raspuns lui george

            tu consideri ca daca Djokovic a castigat 8 game-uri la rand in acea finala, inseamna ca Nadal este un nimeni? Si cred ca tu ai vazut alt meci. A inceput sa ploua doar la inceputul setului 4, cand Djokovic castigase deja 6 din cele 8 game-uri la rand. Nadal doar s-a relaxat pentru ca deja conducea cu 2-0 la seturi, iar Djokovic a profitat de acest lucru (jucand excelent). Imediat cum a inceput sa ploua, meciul s-a oprit dupa vreo 5 minute. Deci nu s-a jucat pe zgura umeda, pentru ca nimeni nu poate sa joace pe zgura umeda. Iar la Madrid, nu conteaza ce a zis Tipsarevici, pentru ca nu cataloghezi niste jucatori dupa doar un turneu, ci dupa majoritatea turneelor. Si pe zgura lui Tiriac nu castiga neaparat jucatorii ofensivi, ci aia care au norocul sa nu alunece.
            • -1 (1 vot)    
              Nadal s-a relaxat pe naiba (Marţi, 12 iunie 2012, 23:44)

              george [anonim] i-a raspuns lui 2011

              Poate ca te relaxezi putin dar Nadal s-a "relaxat" 8 game-ui. Daca nu venea ploaia si se mai "relaxa" putin pierdea meciul. Asta nu intelegeti voi. Djokovic a castigat acel set si l-ar fi castigat si pe al patrulea poate pentru ca a fost mult mai bun in acele momente. Nadal nu arata deloc relaxat ci total debusolat pentru ca Djokovic incepuse sa trimita torpilele lui cu care anul trecut l-a umilit pe Nadal in asa hal incat era sa il scoata din circuit.
              • +1 (1 vot)    
                omule! (Miercuri, 13 iunie 2012, 1:19)

                2011 [anonim] i-a raspuns lui george

                daca nu ar fi plouat si nu s-ar fi amanat meciul, poate ar fi castigat Nadal sau Djokovic, nu avem de unde sa stim. Poate ca Djokovic ar fi castigat si setul 4, dar de unde esti asa de sigur ca il castiga si pe al 5-lea? Poate ca Nadal isi revenea. Deci nimeni nu ar sti ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi plouat. Daca si cu parca se plimbau in barca, asa ca nu mai lua niste presupuneri drept fapte. E edevarat ca ploaia a fost in avantajul lui Nadal pentru ca l-a oprit pe Djokovic din avantul sau, dar pana la urma Djokovic a fost destul de norocos la US Open cu Federer, si a fost si acum norocos cu Tsonga. Acum a venit randul lui Nadal sa fie norocos. Ce sa-i faci? Astea sunt legile naturii cateodata.
  • +1 (1 vot)    
    Hm... (Luni, 11 iunie 2012, 17:04)

    RG [anonim]

    Cred ca majoritatea dintre voi v-ati uitat la alt meci. Cel care a jucat mai in forta, doar cu mingi lungi, muuuuuuult in spatele liniei de fund a for Rafa. Pe de alta parte Nole a incercat sa varieze, si a venit destul de des la fileu, mai ales in setul 3 pe care de altfel l-a si castigat. Sa spui ca Novak a avut NOROC sa revina in 2 randuri de la scoruri nefavorabile si sa castige in 5 seturi mi se pare o ineptie totala, pe care numai cineva care nu a tinut niciodata racheta in mana o poate emite... Sa continui sa crezi in fortele tale si sa lupti implicat 100%, "against all odds" si mai ales impotriva scorului, inseamna sa ai un psihic extraordinar si o putere de mobilizare rar intalnita... nu are nimic de-a face cu norocul. Ca idee...!
    Felicitari lui Rafa pentru un turneu extraordinar, a jucat perfect inca din turul intai, dar si lui Novak pentru un exemplu de vointa si incredere in sine.
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate (Luni, 11 iunie 2012, 19:43)

      unul [anonim] i-a raspuns lui RG

      adevarul e ca daca jocul nu s-ar fi intrerupt din cauza ploii, cu siguranta s-ar fi jucat si al 5 lea set. Djokovic l-a demolat pe Nadal in setul 3, A fost condus cu 2-0 si a castigat 8 gameuri consecutiv. A avut momentul lui de dominare totala, moment intrerupt de ploaie, lucru care a fost decisiv in stabilirea castigatorului. Acuma desigur ca fanii isterizati ai scarpiniciului spun ca Nadal a pierdut setul 3 din cauza ploii, de parta ar fi plouat doar in terenul lui Nadal nu si a lui Djokovic. Oricum Federer, Nadal si acum si Djokovic au dus tenisul actual la un nivel la care nu s-a jucat niciodata. Mi se pare lispit de sens sa ii compari pe cei 3 cu ceilalti jucatori din celelalte generatii. Este foarte adevarat ca daca i-ai pune lui Nadal in mana o racheta de lemn, ar fi un ilustru anonim tot atat de adevarat cum ar fi ca Borg ar fi un jucator cu mult mai puternic decat a fost daca ar fi jucat cu rachetele actuale. Dar nici unul din jucatorii din generatiile precedente nu au avut pregatirea fizica si forta fizica pe care o au Nadal si Djokovic. Nu imi place stilul celor doi deloc, daca nu vezi un set dintr-un meci nu pierzi nimic pentru toate mingile seamana intre ele dar nu pot sa nu apreciez spre exemplu perfectiunea returului lui Nadal si mobilitatea si flexibilitatea lui Djokovic. Nadal a jucat ieri de parca a fost un zid, a scos mingi imposibil de scos de orice alt jucator. A jucat la nivelul lui din anii 2005-2007 cand a jucat de departe cel mai bun tenis a lui. Meciurule lui cu Federer din acea perioada sunt inegalabile si ca spectacol dar si ca joc dus pana la limita imposibilului. DIn pacate trebuie sa ne obisnuim ca de acum in colo vom avea, cel putin 10 ani de acum in colo, un tenis bazat pe forta pura si nimic altceva. Ca daca ne uitam la generatia tanara , vedem un Raonic care are cel mai devastator serviciu din istoria tenisului, iar daca va continua sa lucreze si la celelalte capitole va deveni poate cel mai in forta jucator de tenis din istorie.
      • +2 (2 voturi)    
        ignori faptul ca... (Luni, 11 iunie 2012, 22:42)

        me [anonim] i-a raspuns lui unul

        prima data cand meciul a fost intrerupt de ploaie era 2-0 pt nadal la seturi...
        poti si eu sa vin sa spui ca daca nu ploua deloc nadal batea in 3 seturi...
    • +1 (1 vot)    
      _ (Marţi, 12 iunie 2012, 10:56)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui RG

      In sfarsit cineva care gandeste inainte sa scrie...Felicitari ambilor jucatori!
  • 0 (0 voturi)    
    seturi (Luni, 11 iunie 2012, 17:52)

    Finn [anonim]

    Ma poate lamuri cineva de ce s-a mai jucat setul 3 si 4 daca primele doua au fost castigate de Nadal?
    • +1 (1 vot)    
      Da (Luni, 11 iunie 2012, 18:29)

      gall [anonim] i-a raspuns lui Finn

      Turneele de grand slam se joaca pe principiul 3 seturi din 5.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiai asta? (Luni, 11 iunie 2012, 18:29)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Finn

      Este turneu Grand Slam, nu este turneu obisnuit sau Master. In GS trebuie sa castigi minim 3 seturi ca sa castigi un meci. In turnee mici se castiga minim 2. Mai multa atentie te rog!
      • +1 (1 vot)    
        Minim (Luni, 11 iunie 2012, 20:19)

        roko [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Atentie la ce afirmi tu :). Nu e "minim", nici macar "maxim", ci este exat 3 meciuri pt GS si exact 2 meciuri pt alte turnee ca sa fi invingator.
        • 0 (0 voturi)    
          nu meciuri ci seturi (Marţi, 12 iunie 2012, 17:51)

          george [anonim] i-a raspuns lui roko

          se vede ca nu prea le ai cu tenisul
  • +1 (1 vot)    
    Djokovic vs Nadal (Luni, 11 iunie 2012, 21:25)

    Marius Mitrescu [anonim]

    Djokovic nu a avut prezenta de spirit si as putea zice chiar ca n-a gandit bine destule lovituri in setul 4. In ghemurile 4 si 5 a insistat cu niste cross-uri tocmai cand se cereau contra pied-uri, in ultimele 2 sau 3 ghemuri a incercat niste contra pied-uri nehotarate, concentrat mult prea mult sa dea in teren si prea putin sa-l incurce pe Nadal sa returneze.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Rafa! (Marţi, 12 iunie 2012, 8:47)

    sonia [anonim]

    Rafa, m-ai facut fericita! Felicitari! Esti cel mai bun
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Rafa! (Marţi, 12 iunie 2012, 8:47)

    sonia [anonim]

    Rafa, m-ai facut fericita! Felicitari! Esti cel mai bun
  • +1 (1 vot)    
    Rafa si Nole (Marţi, 12 iunie 2012, 12:16)

    Giginho [anonim]

    Oamenii astia si-au sacrificat toata copilaria si adolescenta pentru a performa in tenis. Imaginati-va cata munca au prestat pentru a ajunge unde sunt acum. Nu cred ca are legatura cu dopajul sau cu alte fabulatii care pot trece prin capurile unora. Daca ar fi asa, toti jucatorii de top 10 ar avea potentialul financiar sa o faca si ierarahia la varf nu ar suferi nicio modificare ani la randul-ca numai aia si-ar permite sa se dopeze. Sa recunoastem ca in momentul de fata, cei doi au mentalul cel mai puternic din ATP. Sunt fericit ca am apucat sa-i vad duelurile dintre Rafa si Federer si dintre Nadal si Nole. Restul sunt detalii.
    • -1 (1 vot)    
      chiar tu ai spus un lucru (Marţi, 12 iunie 2012, 17:48)

      antidopping [anonim] i-a raspuns lui Giginho

      ca ierarhia la varf nu ar suferi nici o modificare. Pai uita-te si tu ca exact lucrul asta se intampla.
      Muray sta pe pozitia a 4 de ani de zile, Tsonga, Ferer si Berdich stau pe pozitiile 5,6 si 7 de multa vreme. Ca s-a mai schimbat locul 1 sau 2 asta e normal. Cand te dopezi nu ai constanta pentru ca iti fortezi organismul mai mult decat este pregatit si de aici apar si accidentarile sau perioade in care jucatorii sunt storsi de energie. Uita-te la Muray cat de des se accidenteaza, la fel si Nadal in anii precedenti iar la Djokovic se vede clar o cadere la nivel fizic. In plus Djokovic a recunoscut ca foloseste o capsula hopibarica care e adevarat ca nu e interzisa dar are efectul dublu fata de blood dopping. Si da, nu exista dopping, desi mass media a dezvaluit despre blood doppingul din Spania, dar acolo doar ciclistii au picat de prosti, fotbalistii si tenismenii care au fost si ei la cel doctor au fost lasati in pace. Martina Hinghis s-a dopat si a fost fortata sa se retraga din tenisul mondial mult prea devreme, Agasi a marturisit ca s-a dopat toata cariera lui. Dar noi hai sa facem ca strutul care isi baga capul in nisip si se face ca nu vede. Hai sa fim seriosi. Tenisul la fel ca si fotbalul, boxul profesionist si alte competitii au ajus sa fie doar o afacere uriasa de miliarde de dolari anual asa ca orice e permis daca aduce spectatori in tribune si sponsori generosi. Iar sportivii se ghideaza si ei dupa legile marketingului si nu ale sportului.
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 12 iunie 2012, 18:05)

    hot news [utilizator]

    Cu 4-5 ani in urma si eu sustineam ca Rafa este un tenismen cu posibilitati tehnice limitate,ca se va pierde in primii 30.M-am inselat teribil si azi recunosc:este cel mai bun!Privindu-i jocul trebuie sa recunosc lui Nadal procedee aduse de el si pe care nimeni nu le poate interpreta.O lovitura neinterpretabila de catre altcineva este returul carlig ce se plimba prin tribuna si apoi ajunge in teren!Este ucigator! Pana la urma parerile tin de gust si empatie sau simpatie! Mie imi plac la fel de mult si Djocovici si Federe si Tsonga,si nu numai.Tenisul,mai mult decat orice sport,depinde de doua elemente:forma fizica si dispozitia de moment! Ce-l face unic pe Rafa este modestia si puterea de a fi umil!
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 12 iunie 2012, 18:59)

      sonia [anonim] i-a raspuns lui hot news

      mi-a placut ce-ai scris
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:21)

      unul [anonim] i-a raspuns lui hot news

      ce gluma buna. 'Returul carling' pe care nimeni nu il poate executa nimeni altcineva. Se vede treaba ca te-ai uitat doar la meciurile lui Nadal. Federer a executat sute de passing shooturi exact cum spui tu si nu in special de pe backhandul cu o mana. Am vazut o gramada din astea. Jurai ca mingea o sa cada in afara terenului cel putin 20-30cm dar ea cadea in teren. Si apropo de Nadal "cel mai bun jucator pe zgura din istorie". Povesti. Borg a castigat pana la 26 de ani 6 RG si dupa aia s-a retras nu ca nu mai era bun ci pur si simplu nu a mai avut motivatie si chef de a juca. Si in perioada aia, desi se juca cu rachete de lemn, Borg servea mai puternic decat Nadal astazi, cu super rachetele astea. In plus in perioada lui Borg, zgura era suprafata preferata a multor jucatori de elita. Borg a avut adeversari veritabili pe zgura, Nadal nu a avut nici unul ca astazi suprafata preferata a 90% din tenismeni este hard courul si iarba. Si sa nu imi spui ca zgura arata adevarata valoare a unui tenismen ca asta e o prostie. Pe o suprafata rapida ies in relief foarte multe calitati de care nu ai nevoie pe zgura foarte lenta: intuitie, plasament, tehnica loviturilor. Pe suprafete rapide trebuie sa reactionezi repede, pe zgura ai timp mult mai mult sa pregatesti o lovitura.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Joi, 14 iunie 2012, 9:10)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui unul

        Baietel razgaiat,ti-am spus simplu:chestiune de simpatie si gust! Adevaratul tenis este cel in care procedeele tehnice sunt superioare ca numar si nu cel in care forta(bata) devasteaza!Daca mergem dupa deviza te Ilie Nastase a fost un mic copil de mingii! Eu sunt adeptul tenisului tehnic(stil tango) si nu ma poate fascina lovitura de tun a lui Borg!Aceasta nu inseamna ca Borg nu a fost un mare tenismen,dar iti spun inca odata:chestiune de gust!Nu ne dai voie sa avem si noi alte gusturi decat tine?Cat despre lovitura carlig executata de Federer,cred ca ai vazut-o intr-un joc electronic!Federer este un jucator adept al preciziei mai mult decat al imaginatiei! Hai sa ne spunem fiecare parerea si nu sa ne dam cu "racheta"in cap!