Roland Garros: Finala Novak Djokovic vs Rafael Nadal se reia luni. Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6, 3-6, 6-2, 2-1

de Red. Sport     HotNews.ro
Duminică, 10 iunie 2012, 16:12 Sport | Tenis

Novak Djokovic, lider mondial
Ploaia a intrerupt duminica de doua ori finala turneului Roland Garros de la Paris, in care Novak Djokovic, numarul 1 mondial, il intalneste pe Rafael Nadal, partida urmand sa se reia luni. Nadal, care are 51 de victorii la acest turneu si o singura infrangere, incearca sa cistige pentru a saptea oara titlul, in timp ce sirbul Djokovic se lupta pentru a-si trece in palmares pentru prima oara trofeul.

• HotNews.ro a transmis LIVE TEXT finala turneului masculin de la Roland Garros. Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. Partida se reia luni, de la 14.00 ora Romaniei.

Vezi mai jos desfasurarea meciului, pana la suspendare:

Set 1
: 4-6 - Setul break-urilor
  • Nadal a inceput finala cu un break pe serviciul lui Djokovic.
  • Inca un break pentru spaniol, care conduce cu 3-0.
  • Sarbul revine si face doua break-uri consecutive, castigand trei game-uri la rand.
  • Spaniolul reuseste la randul sau un nou break, dupa ce Djokovic face dubla greseala.
  • Nadal isi adjudeca primul set, 6-4.

Set 2: 3-6

• Break in debutul setului 2 pentru Nadal
  • Sarbul reuseste la randul sau un break pe serviciul lui Nadal: 2-2
  • La Paris a inceput ploaia, insa meciul nu este oprit.
  • Moment de frustrare pentru Djokovic, care isi arunca racheta si este "mustrat" de spectatori. Sarbul reuseste insa sa isi castige serviciul.
  • Djokovic a refuzat sa repete un punct dupa o minge la care a fost nevoie de interventia arbitrului de scaun si a oferit punctul lui Nadal.
  • Nadal face inca o data break, 4-3 pentru spaniol.
  • Meciul este suspendat din cauza ploii dupa o ora si jumatate de joc, la scorul 6-4, 5-3 pentru Rafael Nadal, cu Djokovic urmand la serviciu.
  • UPDATE: Meciul s-a reluat, serveste Djokovic. Nadal a facut inca un break si a cistigat setul cu 6-3. Spaniolul are 2-0 la seturi si mai are nevoie de un set pentru a se incorona pentru a 7-a oara la Roland Garros

• Nadal opreste aceasta serie si isi castiga serviciul
  • Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. S-a jucat efectiv timp de trei ore.

5947 vizualizari

stie cineva unde poate fi vazut online live free? (Duminică, 10 iunie 2012, 16:28)

undeonline [anonim]

stie cineva unde poate fi vazut meciul online free?
    multumesc
    live score hunter (Duminică, 10 iunie 2012, 16:35)

Vamos Rafa! [anonim]

lshunter.tv
    revenire superba a lui Djokovic (Luni, 11 iunie 2012, 1:13)

matrix [anonim]

daca finala nu s-ar fi intrerupt, Djokovic ar fi avut sansa sa il bata pe Nadal, la modul absolut cum l-a dominat in setul 3 si incepuse si in setul 4.
    Un feci fenomenal pentru cei carora le place forta bruta. Din pacate insa cei doi au transformat tenisul intr-un joc super atletic si de mare forta. Pur si simplu isi trimit bombe unul altuia si alearga ca nebunii sa le returneze. Nadal, aproape tot timpul a stat numai la 2 sau chiar 3 metri in spatele linii de fund. Djokovic a jucat putin mai avansat. Cam astea vor fi de acum in colo finalele de grand slam , cel putin pentru 2 ani,
      pai (Luni, 11 iunie 2012, 13:16)

Kint Verbal [anonim] i-a raspuns lui matrix

Pai daca te uitai intelegeai ca Rafa nu avea cum sa joace pe suprafata aia uda ca naiba... daca amaratii astia nu sunt in stare sa acopere un teren (cu ceva transparent, se poate ca sa intre lumina) atunci o sa tot avem finale amanate cum am avut anul asta.

Iar Rafa nu are ce sa discute cu Djoker pe zgura, dupa cum a fost evident primele 2 seturi, pana s-a imbibat de tot zgura de umiditate.
        da te pomenesti (Luni, 11 iunie 2012, 14:02)

matrix [anonim] i-a raspuns lui Kint Verbal

ca Djokovic a jucat cu mingea uscata iar Nadal cu ea una. Cat despre faptul ca Nadal nu are ce discuta cu Djokovic pe zgura, ai memoria foarte scurta. Foarte repede ai uitat serica celor 7 victorii consecuticve ale lui Djokovic de anul trecut. 2 din acele victorii au fost exact pe zgura. Anul asta este unul slab pentru Djokovic, asta e cat se poate de vizibil dar uite ca a fost capabil sa ii ia lui Nadal 8 gameuri la rand. Asta nu mai are de aface cu mingea uda. Am vazut tot meciul si nu exista scuze pentru Nadal. Pur si simplu in setul 3 Djokovic a jucat mult mai bine. Dar intotdeauna fanii isteriati ai scapiniciului gasesc scuze. Oricum Nadal si Djokovic au demonstrat ieri inca odata ca nu au nimic in afara de muschi si forta.
        Inteligenta zero. Un joc defensiv excesiv, un joc absolut predictibil si repetitiv, mingi jucate la disperare pe reverul adversarului. Setul 2 a fost identic cu setul 1 ca si stil de joc. Nu pierdeai nimic daca nu il vedeai. Abia in setul 3 s-a mai schimbat ceva cand Nole a inceput sa fie mai agresiv. si a inceput sa ii puna probleme reale lui Nadal. Acuma normal ca ploaia a ingreunat jocul dar a facut-o in mod egal pentru ambii jucatori. Ce mi se pare ridicol in comentariile multor nadalisiti. Daca zgura a fost albastra la Madrid, l-a favorizat pe Federer si defavorizat pe Nadal. De fapt asta a spus-o chiar Nadal. Daca s-a jucat indoor la Turneul Campionilor, asta l-a favorizat pe Federer si nu pe Nadal. Daca a plouat la RG ieri, asta l-a defavorizat pe Nadal si l-a ajutat pe Djokovic. Cat se poate de penibil. Toti jucatorii joaca in aceleasi conditii, fie zgura labastra, fie hard court, fie ploaie fie soare. Cine este cu adevarat valoros joaca pe orice suprafata si in orice conditii. Cine nu, se plange