Djokovic, eliminat in sferturi la Madrid: "Nu mai vin aici, daca nu se renunta la zgura albastra"

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 10:25 Sport | Tenis

Nole, invins de zgura albastra
Foto: Agerpres
Novak Djokovic, liderul ATP, a fost eliminat de compatriotul sau Janko Tipsarevic, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid. Dupa infrangere, "Nole" a amenintat conducerea ATP ca nu va mai participa la acest turneu, daca nu se renunta la zgura albastra.

"Mi-a luat o saptamana sa ma obisnuiesc cat de cat cu aceasta suprafata. Daca a fost cumva un experiment, el a esuat. Marii perdanti ai saptamanii suntem noi, jucatorii. Este o suprafata complet diferita, in mijlocul sezonului de zgura adevarata. Abia astept sa ma intorc pe ceea ce este zgura de fapt. Pe aceasta albastra, nu mai joc", a declarat Djokovic, in conferinta de presa ce a urmat infrangerii sale la Tipsarevic.

Cu o zi mai devreme, un discurs asemanator a avut si Rafael Nadal (eliminat in optimi de finala): "Nu am reusit sa ma adaptez prea bine la aceasta suprafata. Daca lucrurile vor continua asa, ar fi trist, pentru ca la anul voi avea un turneu mai putin in calendar. Daca puneti Cincinatti pe iarba, inainte de US Open, credeti ca lumea ar fi fericita? E aceeasi situatie", a spus Nadal.

Zgura albastra de la Madrid a fost subiectul unor critici intense, de la debutul turneului - cei mai multi jucatori s-au plans, in principal, ca suprafata este foarte alunecoasa. "Ma intreb daca nu cumva ar trebui sa jucam cu ghete de fotbal" - Novak Djokovic.

Madrid, sferturi de finala:
Federer - Ferrer 6-4, 6-4
Tipsarevic - Djokovic 7-6, 6-3
Berdych - Verdasco 6-1, 6-2
DelPotro - Dolgopolov 6-3, 6-4




















4437 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 12 mai 2012, 10:55)

    bors cu miere [utilizator]

    bine baieti...puneti-i afacerea pe butuci securistului de tiriac !
    • -5 (9 voturi)    
      nu te bucura tu prea devreme (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:28)

      unul [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      ca jucatorii trec dar turneele raman.
      Lumea vrea sa vada la aceste turnee si altceva decat scarpinat in cur si bagat in gura dupa aia. Si nici jucatori lasi si lispiti de fair play care atunci cand pierd se dau accidentati sau dau vina pe teren. Nadal si Djokoic sunt exact ca parasutele de la tembelizoarele noastre care se cred mare vedete. Exista mai mult spectacol la un singur meci a lui Tsonga spre exemplu decat la 2 meciuri Nadal Djokovic.. Daca nu ar fi spalarea asta la creier facuta de televiziuni, meciurile Nadal Djokovic s-ar juca cu tribunele goale dar cand ti se repeta la infinit ca vai e cel mai tare meci din istoria tenisului prostimea chiar pun botul. Jucatorii de top 10 din perioada Sampras au stiut mult mai mult tenis decat cei de acuma, care daca nu ar avea echipamentele astea super ar fi niste jucatori anonimi
      • 0 (2 voturi)    
        aviz fanfaronilor (Duminică, 13 mai 2012, 0:35)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui unul

        cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci la culcare
    • 0 (0 voturi)    
      tara ma indoiesc de lucrul asta (Luni, 14 mai 2012, 17:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      Finala a fost superba, s-a jucat cu tribunele pline iar meciul a fost de o calitate superba asa ca nu prea cred ca o sa dea faliment Tiriac cu turneiul de la Madrid pentru ca nu vor mai juca Nadal si Djokovic. Si oricum decizia daca la anul se va juca tot pe zgura albastra va apartine ATP si nu lui Tiriac. Chiar daca insa se va decide revenirea la zgura clasica, va avea Tiriac ac de cojocul lui Nadal si Djokovic ca nu este Tiriac omul care sa uite asa de repede. Va face zgura de culoare normala dar mult mai rapida ca sa le dea peste bot la fanfaronii astia doi
  • -7 (17 voturi)    
    e clar (Sâmbătă, 12 mai 2012, 11:02)

    george [anonim]

    ca Nadal si Djokovic s-au lasat batuti ca sa il saboteze pe Tiriac. Cel putin la Djokovic s-a vazut cat se poate de clar lucrul asta. Dar chestia cu culoarea zgurii e penibila. Sper ca Tiriac sa nu renunte la idee chiar cu riscul ca in 2913 nici Nadal si nici Djokovic sa u mai participe. Oricum Tiriac nu e prost si a recunoscut ca suprafata e prea alunecoasa si ca nu va fi la fel anul viitor. Oricum in 2014 nici Nadal si nici Djokovic nu vor mai fi nr1. O noua stea apare la orizontul tenisului mondial care ii va spulbera in scurt timp pe cei doi. Canadianul Milos Raonic are toate atuurile sa devina nr1. Si-a imbunatatit jocul foarte mult in ultimul an. Doar lipsa de maturitate si experienta iisi spune inca cuvantul dar pe masura ce va mai acumula experienta se vor vedea si rezultatele. Asa ca Tiriac poate sa riste un an ca oricum in anul urmator fara Nadal si Djokovic pentru ca oricum in 2014 cei doi nu vor mai fi in centrul atentiei. Zgura albastra este incomparabila cu cea rosie din punct de vedere al vizibilitatii. Pe zgura rosie cand bate soarele mingea nu se mai vede aproape deloc.
    • +5 (11 voturi)    
      uau (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:39)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui george

      cred ca e cel mai SF comentariu pe care l-am in ultima perioada.
      • -6 (8 voturi)    
        he he (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:52)

        george [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Cel mai SF comentariu asta spui tu pentru ca habar nu ai tenis si probabil ca esti doar un microbist de giulesti. Daca te-ai pricepe cat de cat la tenis si daca ai urma evolutia carierei lui Nadal. ai vedea ca forta, atuul principal a lui Nadal a scazut foarte mult din 2010 pana acum.
        Si poti vedea pe youtube jocurile lui Nadal din 2010 si cele de anul asta. In plus singura tactica de joc pe care Nadal o stie, forehand cu mult topspin pe backhandul adversarului nu mai este o arma asa de puternica cand joaca cu Djokovic care are acel retur devastator de pe backhand cu ambele maini. Cand arma asta i-a fost anihilata Nadal a facut kk in kilotei si a pierdiut de 7 ori consecutiv. Plus ca Nadal nu mai poate minti pe nimeni cu falsele lui accidentari asa ca nu mai poate lua pauze de dopaj si lucrul asta se vede. A mai incercat el asta la AO 2011 in meciul cu Ferer dar simularea a fost mult prea penibila ca sa il mai creada cineva. Cat despre Djokovic, a jucat in mare forta cat timp a folosit capsula hipobarica dar dupa ce nu a mai folosit-o s-a vazut foarte clar. Daca te uiti pe youtube la forta jocului lui Djokovic din 2010 si o compari cu cea de anul asta o sa vezi o diferenta uriasa. Asa ca astia doi, incet incet ruginesc inainte de termen si in mazim 2 ani vor face locul altora mai tineri.
        Raonic anul trecut pe vremea asta era aproape un anonim de pe locul 50 despre care se stia doar ca are un serviciu devastator. Anul asta l-a Madrid a aratat un joc mult mai matur si nu doar serve tari. Si asta a spus-o Federer. De anul trecut pana anul asta Raonic s-a saltat vreo 30 de pozitiiin clasamentul ATP ceea ce e enorm. Va ajunge in scurt timp in 1op 10 si va fi o nuca foarte tare pentru fitzosii de Nadal si Djokovic
  • +6 (14 voturi)    
    ce e clar? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 11:19)

    Alin [anonim]

    Da prietene si Nadal si Djokovic s-au lasat infranti doar sa-l enerveze pe Tiriac ...sincer, te compatimesc. Cat despre Raonic si declinul celor 2 mentionati de tine ... keep hoping.
    • 0 (0 voturi)    
      Del Potro (Duminică, 13 mai 2012, 22:43)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      A mai fost o stea rasarita se numea Del Potro care in ultimii doi le-a cam bagat bete in roate clore 3 mari jucatori Nadal Djokovich si Federer dar se pare ca s-a stins cam repede acea stea foarte promitatoare, nu prea vad un locul 50 sa ajunga nr 1 foarte curind, mai degraba as vede ceva nou un numar 100+ care sa inceapa sa cistige cel putin jumatate de turnee intrun singur an si sa faca acelasi lucru in urmatorii 5 ani cu turnee cistigate in crestere... dar multi nu rezista psihic a participa la toate turneele si a si a incerca sa le cistigi pe toate, sint turnee unde nu ai nici macar 2 saptamini pauza intre ele....Succes in continuare cleor 3 Asi ....
      • 0 (0 voturi)    
        @ Del Potro (Luni, 14 mai 2012, 0:14)

        Unu' [anonim] i-a raspuns lui sergiu

        Dragul meu, sa sti ca mie unul mi-a fost destul de greu sa inteleg ce ai scris si inca nu sunt sigur 100% ca am inteles. Total pe langa limba Romana.
      • 0 (0 voturi)    
        stii care e treaba cu Del Potro (Luni, 14 mai 2012, 18:00)

        unul [anonim] i-a raspuns lui sergiu

        Del Potro s-a accidentat pe bune la mana dreapta si cand spun "pe bune" ma refer la faptul ca a fost o accidentare reala nu din cea falsa cum a pretins de nenumarate ori Nadal ca are. Accidentarea asta l-a tinut pe Del Potro mai bine de un an in afara terenului si din cauza asta a cazut asa de mult. Asa ca trebuie sa vedeti si voi nadalistii c a nu exista recuperari miraculoase in 2 sau 3 saptamani cum a fost la 'accidentarile' lui Nadal. Ca sa iti rupi muschiul la coapsa si sa revii in cateva saptamani si sa joci ca un leu asta numai prostii pot sa creada.
  • -5 (13 voturi)    
    Da, (Sâmbătă, 12 mai 2012, 11:22)

    Loukoumada [utilizator]

    Nu inteleg "amenintarile" acestea... Esti profesionist, te adaptezi punct, asa cum au facut-o cei care v-au batut.
    • -1 (1 vot)    
      pai stai (Duminică, 13 mai 2012, 0:37)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Loukoumada

      tu consideri spotivii ca pe niste lautari la o nunta cu dar?
  • -4 (14 voturi)    
    Nu suporta ca l-a invins Tipsarevic! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 11:25)

    hcr [anonim]

    Daca ar fi cistigat nu ar fi comentat in acest mod.
    Tipsarevic nu s-a plins de culoare.
    Turneul trebuie mentinut cu puncte mai multe in ATP si mai multi bani. Asa nu vor mai spune nimic!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai normal, (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:31)

      manika [anonim] i-a raspuns lui hcr

      Ca nu s-a plins. Iancu Tipsarescu poarta ochelari sa i se para zgura albastra, ca asa e obisnuit el.
  • +7 (13 voturi)    
    Deci, cine are dreptate ? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 11:52)

    adrian88000 [utilizator]

    Tiriac sau jucatorii ? Nadal, Federer,Djokovic care sunt pe primele locuri si chiar joaca sau ingamfatul de Tiriac care tot vrea sa vina el cu ceva special ? Care sa ramana in istorie si sa-i poarte numele. Un exemplu clar de aberatie la care se ajunge cand se uneste orgoliul cu prostia la acelasi om.
    Apropo , ce se mai stie de mingea de tenis inventata de Tiriac, care era mai mare ?
  • -4 (14 voturi)    
    Copil ... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 12:28)

    just me [anonim]

    Aceasta reactie este a unui copil prost... .
    Doar el a jucat pe zgura albastra? Celalalt jucator nu?
    Asa este cand nu stii sa pierzi... . Sa nu mai participe, nici el nici Nadal.
  • +5 (11 voturi)    
    Modern (Sâmbătă, 12 mai 2012, 12:35)

    Martinezu [utilizator]

    Vrem spectacol sau ce? Pe suprafata asta aproape ca nu se mai joaca, ci doar se serveste. Doua game uri consecutive in setul doi intre Djokovic si Tipsarevic s-au terminat fara se se joace o singura minge. Cine serveste , cistiga. Adversarul face o intindere si de obicei da cu mingea in tribuna cind loveste racheta cu cei 240 km /h cu cit pleaca din serva.
    Sper ca Tiriac a vrut sa vina cu ceva nou si atit si nu a vrut sa strice spectacolul. Pe cind mingi rosii din cauciuc masiv?
    • 0 (2 voturi)    
      daca prin spectacol... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 19:39)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      intelegi schimburi de mingi de 20 si ceva de lovituri, da ai dreptate... dar eu tocmai ce am vazut meciul Berdych-DelPo, doi jucatori de clasa, si mi-a placut spectacolul foarte mult, si fara alergat dupa minge prin toate colturile.
      • 0 (0 voturi)    
        si eu tocmai am vazut finala (Luni, 14 mai 2012, 16:42)

        george [anonim] i-a raspuns lui Victor

        dintre Federer si Berdych si a fost cel mai spectaculos si frumos meci de tenis pe care l-am vazut anul asta. Finala de la Monte Carlo dintre scarpinici si sarb a fost un spectacol absolut ridicol comparat cu aceasta finala. Si nu cred ca imi voi mai pierde timpul sa ma uit la un meci de-al lui Nadal sa il vad scarpinandu-se si tragand te timp cate 40 de secunde la fiecare serva.
        S-a vazut clar la aceasta finala ca cine cunoaste tenis joaca pe orice fel de suprafata cine nu se plange
  • +12 (14 voturi)    
    offff (Sâmbătă, 12 mai 2012, 12:40)

    verde-n fata [anonim]

    Novak Djokovic,nu te descuraja,data viitoare va aduce si mistreti pe teren!
  • -8 (14 voturi)    
    scuze scuze si iar scuze (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:33)

    george [anonim]

    Atat Nadal cat si Djokovic, atunci cand joaca prost cauta scuze. Nadal a demonstrat de nenumarate ori ca nu stie sa piarda. La Australian Open 2010 cand David Ferer l-a spulberat s-a dat ranit desi se vedea clar ca nu are nimic. Este cel mai mare trisor din tenisul mondial. Pe motiv ca iti trateaza tendoanele si-a facut injectii cu sange imbunatatir (blood dopping), este cel mai enervant si gretos jucator care se scarpina in cur si dupa aia isi miroase degetele si asta la fiecare serva. Bate mingea de 20 de ori la fiecare serva si trage de timp cat poate. In meciul cu Versasco facea pauza de 40 de secunde intre fiecare minge, cand regulamentul permite doar 20. Djokovic este un arogant care nici el nu stie sa piarda. Au fost cateva finale pe care le-a abandonat pe motiv de accidentare desi era evident ca nu e accidentat.
    La Monte Carlo a pierdut pe zgura rosie si a veit cu scuza ca i-a murit bunicu. Dar s-a vazut clar ca a jucat prost tot turneul. Si defapt Djokovic dupa Australian Open nu a mai jucat aproape nimic. Daca organizatorii turneelor nu ar fi redus viteza de joc asa de mult si pe iarba si pe hard court, Federer ar fi fost si acum nr 1 mondial. Federer nu s-a plans insa ca o muiere de lucrul asta si a continuat sa joace la turnee ca un adevarat profesionist, fara sa se planga de asta. Un adevarat campion. De asta Djoko and Nadal nu vor putea fi comparati niciodata cu Federer.
    • +6 (10 voturi)    
      esti penibil (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:42)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui george

      serios. te poti opri cu minciunile si rautatile.
      daca majoritatea jucatorilor se plang de zgura albastra de ce mai comentezi?
      • -8 (8 voturi)    
        ha ha (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:21)

        george [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Nadal si Djokovic nu inseamna majoritatea jucatorilor. Federer iiplateste si el niste polite mai vechi lui Tiriac si de asta s-a plans de zgura albastra ca altfel, faptul ca zgura albastra este mai rapida il avantajeaza clar pe Federer. Cat despre faptul ca este alunecoasa pe Federer il deranjeaza mult mai putin decat pe ceilalti pentru ca se stie ca intuitia si pozitionarea foarte buna in teren au fost unele din atuurile foarte importante de-alungul carierei. Plus ca Federer nu are nevoie sa alerge ca nebunul asa cum face Nadal sa loveasca cu forehand-ul din pozitie de backhand si asta pentru ca nu este capabil sa loveasca bine cu back-handul. In rest nu am mai auzit pe nimeni sa se planga, cel putin nu la nivelul circului pe care l-a facut Nadal. David Ferer a jucat extraordinar , a alergat cat a putut in meciul cu Federer si nu l-am vazuit alunecand niciodata. Asa ca ciocu mic.
        Tiriac a spus foarte bine ce a spus, ca jucatorii trec dar turneele raman. Daca papagalii astia isi imagineaza ca turneul se va juca cu tribunele goale pentru ca nu mai sunt ei, se inseala. Federer aduce mai multi specatori in tribune decat Nadal si Djokovic la un loc. S-a vazut asta si la Turneul Campionilor din 2011.
        Tsonga joaca foarte spectaculor iar acum apare la orizont Milos Raonic care de la inceputul anului s-a saptat aproape 20 de pozitii in clasamentul ATP s ideja e pe locul 11.
        Lumea vine sa vada si altceva decat mingi trimise de pe fundul terenului si sa scarpinat in cur si batutul mingii de 20 de ori inaintea fiecarei serve. Ca aproape jumatate din timpul meciurilor Nadal Djokovic sunt pauzele astea stupide. David Feder bate mingea de 5 ori si serveste, Raonic la fel, numai Nadal si Djokovic trag de timp o gramada
        • +6 (6 voturi)    
          bai frate (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:35)

          mda [anonim] i-a raspuns lui george

          Cum mama dracului de permit administratorii site-ului sa se afiseze comentarii care contin cuvinte precum "CUR"???
          Si sa spui ca se scarpina tot timpul in CUR doar pentru ca din cand in cand isi tragea pantalonii pentru ca se lipeau de el... nu mai sti ce defecte sa-i gasesti lui Nadal.
          Si chestia cu "ciocu mic" s-o spui la fotbal, aici esti la tenis.
          • -4 (6 voturi)    
            ha ha (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:01)

            george [anonim] i-a raspuns lui mda

            cuvantul respectiv este pur romanesc. Nadal are un tabiet pe care il respecta cu religiozitate. Mai intai se scarpina, mai apoi isi miroase degetele apoi isi aseaza suvitele de par, bate mai apoi de cel putin 10 daca nu `15 ori cu racheta, uneori chiar si 20, apoiu de 4 ori cu mana dreapta si apoi serveste. De multe ori pauza ajunge la 40 de secunde fata de 20 cat este regulamentul. Si uneri se intampla ca schimbul de mingi sa nu fie mai lung de 10 secunde. Asa ca de asta meciul de la AO 2012 a durat peste 5 ore. Nadal are nevoie de pauzele astea pentru ca este foarte foarte prost cu pregatirea fizica iar arbitri sunt niste kknari ca nu il sanctioneaza
            • -6 (6 voturi)    
              Cele mai bune comentarii... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:37)

              Socrate [anonim] i-a raspuns lui george

              Bravo George! Ai spus numai lucruri adevarate. Nu inteleg cum au putut sa-ti dea atatea minusuri. Probabil ca s-au ratacit pe-aici niste pudibonzi ridicoli! :)
      • -4 (6 voturi)    
        gogule... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:40)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui gogu

        de cand sunt doi jucatori din 50 o majoritate?! nu le fac proces de intentie, dar parca sunt cam plangaciosi pentru niste super atleti! sa fim seriosi, zgura e la fel pe ambele parti ale terenului. chiar daca o fi un pic diferita decat aia rosie, eu nu am vazut nici o cadere sau alunecare spectaculoasa. te adaptezi si gata, joci fara sa plangi, ca sa-l parafrazez pe Labis. Nadal si Djokovic par a spune nu doar ca nu vor veni pentru ca zgura e diferita, ci ca nu vor veni fiindca nu pot castiga! ti se pare normal?!
        • -3 (3 voturi)    
          albastru (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:15)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Am vazut partide de tenis si pe suprafata din plastic albastra sau rosie; la zgura e musai rosu, altfel retina jucatorului transmite mai incet semnalul la creier ?
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:04)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            imi pare rau, nu iti inteleg argumentul. in orice caz, oricare sunt conditiile, sunt la fel pentru ambii jucatori si ca sa te plangi din cauza lor e o chestie dubioasa, dupa umila mea parere.
    • +1 (1 vot)    
      omule (Duminică, 13 mai 2012, 0:40)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui george

      eu am impresia ca chiar gandesti pe dos. Cred ca ai face o mare cariera ca critic de arta. Sa nu faci nimic, dar sa fii impotriva tuturor.
  • -2 (2 voturi)    
    rezolvarea ar fi fost simpla (Sâmbătă, 12 mai 2012, 19:13)

    visio [utilizator]

    daca aveau "ghete" cu profil de talpa corespunzator; de suprafetele hard cu defecte nu am auzit comentarii, desi traiectoria mingiei era mai mult afectata decat in cazul zgurei albastre; oricum ar fi, scuze mai penibile decat asta nu am auzit; parca zgura dela Paris nici nu este atat de fina, si nici strugurii atat de acri...
  • -4 (6 voturi)    
    La Monte Carlo (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:24)

    Tiriacu [anonim]

    3 jucatori s-au accidentat de erau sa isi rupa picioarele, pe zgura rosie. La MAdrid pe zgura asta foarte 'alunecoasa' nu s-a accidentat nimeni. Nu are nici o legatura culoarea zgurii de la Madrid cu jocul slab a lui Nadal si Djokovic. Tipsarevici a explicat care e problema. Pe zgura asta, la modul cum sare mingea nu prea poti sa stai pe fundul terenului si sa trimiti bombe asa cum face Nadal si Djokovic. Nu poti practica un joc defensiv si sa castigi. Trebuie sa fii agresiv. Cine stie sa atace castiga. Ori la capitolul asta, scarpinici si cu celalalat papagal sunt cam afoni. La ei tot tenisul se rezuma la a se apara de pe fundul terenului
  • 0 (0 voturi)    
    Mai rau ca o fata (Duminică, 13 mai 2012, 17:18)

    gigi marga [anonim]

    Stai si te plangi dupa infrangere cautand vinovati pentru propria neputinta...
    De ce nu s-a plans si Serena care a venit dupa luni bune de pauza si la peste 30 de ani a batut pe toate oponentele - de speriat!
  • 0 (0 voturi)    
    Exista un turneu pe zgura verde la (Luni, 14 mai 2012, 11:20)

    ploiesteanu [anonim]

    Charleston, SUA. Nu culoarea este problema ci faptul ca se aluneca mai mult. Lucru care se va remedia in viitor. Nimeni nu aminteste insa de investitia lui Tiriac: 3 terenuri cu acoperis retractabil. Nici un turneu de mare slem nu dispune de asa ceva. Trebuie ascultate totusi si opiniile jucatorilor . Sunt sigur ca Tiriac va remedia problema.