Rafael Nadal s-a antrenat pe zgura albastra de la Madrid: "E o mare greseala comisa de organizatori si de ATP"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2012, 15:52 Sport | Tenis

Zgura albastra la "Madrid Masters"
Foto: captura marca.com
Turneul Masters de la Madrid va debuta luni, 7 mai, principala noutate fiind zgura de culoare albastra. "Este o mare greseala comisa aceasta suprafata de joc. Nu este doar vina organizatorilor, ci si a ATP-ului. Asa ceva nu trebuia permis niciodata", a declarat Rafael Nadal, unul dintre principalii contestatari ai suprafetei de culoare albastra.

"M-am antrenat pe aceasta suprafata si raman la parerea ca este o mare greseala comisa. Nu este doar vina organizatorilor, ci si a ATP-ului. Turneul de la Madrid este unul dintre cele mai bune din circuit si nu avea nevoie de asa ceva. Acest lucru nu trebuia permis niciodata.

Suprafata mi se pare putin mai alunecoasa decat de obicei, imi este greu sa ma obisnuiesc cu albastrul. Nu sunt un jucator atat de tehnic, dar tot am observat ca zgura este un pic diferita", a declarat Rafael Nadal despre suprafata de joc a turneului de la Madrid.

Masters-ul de la Madrid va debuta luni, 7 mai, finala urmand sa aiba loc, duminica, 13 mai.

Competitia este dotata cu premii totale in valoare de 3 milioane de euro, marele castigator urmand sa fie recompensat cu 1000 de puncte ATP si cu un cec in valoare de 585.800 de euro.  

Ultimii castigatori: Novak Djokovic (2011), Rafael Nadal (2010), Roger Federer (2009), Andy Murray (2008), David Nalbandian (2007).

Capii de serie de la Madrid:


1 - Novak Djokovic
2 - Rafael Nadal
3 - Roger Federer
4 - Jo-Wilfried Tsonga
5 - David Ferrer
6 - Tomas Berdych
7 - Janko Tipsarevic
8 - John Isner
9 - Gilles Simon
10 - Juan Martin Del Potro.


Citeste mai multe despre   






















7169 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Nadal... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:39)

    Costica [anonim]

    ...poate vede bine de pe teren, doar ca nu vad asa de bine cei care platesc, spectatorii! Poate sa joace cat vrea pe zgura rosie, singur...
    • -1 (7 voturi)    
      Nadal .... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:32)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Costica

      .... n-a putut sa zica in clar ca "Asa este cand te spurci la bani, deodata observi ca desi esti primadona, independenta ta e demult istorie. Nasol momentul, marai si eu putin, da' nu plec - stati linistiti la locurili voastre." :o)

      A mai facut asa unu' Mickey Rourke, care credea ca daca are talent (sa zicem ca-l creditam cu talent), odata cu talentul vine si independenta. Si i-au aratat baietii aia de la Hollywood asfaltu' de-aproape ... de nu si-a mai revenit vreo 20 de ani ....

      E greu si cu bani si cu independenta ...
  • +2 (10 voturi)    
    . (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:58)

    Nunquam [utilizator]

    Mare greseala , uriasa . Pai cum albastru , ce , vreti sa vada si spectatorii mingea ? Ati innebunit ?
    • +3 (13 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:03)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nunquam

      Mă-ntreb cum fras de se vedea în anii 60, 70, 80, pe televizoare alb-negru, direct sau prin filtre de celofan verde sau albastru sau de sticlă-n trei culori.
      • +9 (9 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 5 mai 2012, 19:32)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Ma intreb cum s-o fi vazut inainte de anii 1890 :P
      • 0 (0 voturi)    
        bai (Luni, 7 mai 2012, 19:10)

        george [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        daca in ani 30-40 masinile mergeau cu maxim 40km/ora tot asa trebuie sa mergem si astazi? hai mai lasati-o cu tampeniile astea. Tenisul de acum 30-40 de ani se juca de placere, jucatorii castigau premii de 1000$. Astazi tenisul mondial este o afacere de miliarde de dolari anual. Daca numai Tiriac castiga 150mil la un turneu de master, iti dai seama ce bani de invart la un turneu de GS?
        Si in plus jucatorii fac averi uriase din tenis asa ca si pentru ei tenisul este o afacere imensa. Ca daca un jucator precum Hanescu, care s-a invartit cam toata cariera lui in jurul locului 50 a incasat premii de peste 4 miliaode de dolari, cei de pe primele 10 locuri castiga imens. Asa ca ar trebui sa faca ciocul mai mic aceste vedete plangacioase ca banii pe care ii castiga vin in cea mai mare masura de la reclame si de la drepturile de televizare. Ori trebuie si ei sa aiba mai mult repsect pentru (tele)spectatori . Zgura asta albastra a lui Tiriac este superba,e o placere sa vizionezi meciuri pe ea, comparativ cu zgura rosie. Iar pentru jucatori este chiar si mai bine. Doar 'regele' scarpinici se plange
  • -3 (9 voturi)    
    nandronolul... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:06)

    menandy [utilizator]

    ...ce culoare o avea??? ca-l vede bine, pretenasul !!! termina cu fitele, daca esti bun poti fi si daltonist!
  • -3 (9 voturi)    
    Ce "capat de tara" !!! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:38)

    Andradda [utilizator]

    Parca le cad coarnele vedetelor.
    Jucati oameni buni, un sezon si apoi trageti linie si faceti socoteala.
    A fost bine?
    A fost rau?
    Sunt multumiti (tele)spectatorii?
    Sunt nemultumiti?
    Care sunt de fapt problemele?
    Cum sunt incasarile?
    Si, daca n-a fost bine, renunta toata lumea la zgura albastra si gata povestea.
    Asa vorbesc si atat se vaita de parca i-ar fi pus sa joace desculti pe cioburi de sticla, in genunchi sau legati la ochi.
    Ce mare "catastrofa" in tenisul mondial...ca niste vedete au jucat cateva meciuri pe zgura albastra!!
    Penibilitate si vedetism!
  • -1 (5 voturi)    
    Tocmai s-a anuntat public (Sâmbătă, 5 mai 2012, 20:15)

    Andradda [utilizator]

    ..ca, prin turneul de la Madrid, Tiriac face un beneficiu de peste 140 milioane de euro.
    Asa ca, stimate vedete, degeaba guitzati!
    ))))
  • +3 (7 voturi)    
    Romanul nu se dezminte: ce usor e sa arunci cu (Sâmbătă, 5 mai 2012, 20:19)

    .... [utilizator]

    laturi in capul unuia care (din intamplare) stie despre ce vorbeste. Imi vine in minte doar un singur lucru: frumoasa tara e Romania dar mare pacat ca e locuita cu asa specimene.
  • -1 (3 voturi)    
    scuze, dar sunt fite (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:06)

    MirceaA [utilizator]

    e ca si cum un jucator de baschet ar protesta ca terenul e rosu in loc de verde, sau galben. Joaca frate pentru ce esti platit cu milioane si gata.
  • +1 (3 voturi)    
    cum e cu terenul (Duminică, 6 mai 2012, 8:51)

    kiki miki [anonim]

    niciunul din cei care comenteaza mai sus nu stiu ce este sportul de performanta si ce spune de fapt Nadal( mai putin cel care a postat cu laturile).
    Tiriac e un varan care s-a vazut pe muntele de bani si de sus de acolo nu prea mai vede bine.
    Schimbarea asta aduce un teren mai alunecos si faptul ca nu mai vezi mingea pe linia din spate din cauza reclamelor.
    Bineinteles ca postacii care se arunca la invective in capul lui Nadal habar nu au ca Nadal e suparat pe ATP si nu pe Tiriac.Bineinteles ca schimbarea propusa de ATP are doar 1 an de trial si se va renunta la ea daca nu merge.Nadal e furios ca experimentul are loc la un turneu important si crede ca o parte din jucatori vor fi dezavantajati.
  • +1 (3 voturi)    
    Sugestie (Duminică, 6 mai 2012, 15:51)

    un spectator [anonim]

    D-le Tiriac, ce-ar fi sa faceti mingea de tenis putin mai mare. Ca sa se vada mai bine. Risu' lumii !
    • 0 (0 voturi)    
      bai kknarilor (Luni, 7 mai 2012, 17:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui un spectator

      ideea lui TIriac este geniala. Am vazut cateva game-uri dintr-un meci de fete. Culoarea este superba iar vizibilitatea este mult superioara zgurei de culoarea cacanie. Cand soarele straluceste foarte puternic, mingea nu se vede aproape deloc pe zgura cacanie pe cand pe albastru se vede foarte bine. Finala de la Roland Garos de anul trecut a fost foarte greu de vizionat la TV. Ideea asta a lui Tiriac va fi acceptata si cred ca si jucatorii vor fi multumiti , cu exceptia bineinteles a lui scarpinici plangaciosul de Nadal. Sper sa fie adoptata si de celelalte turnee pe zgura
      • 0 (0 voturi)    
        puneti ochelari chiorule (Miercuri, 9 mai 2012, 0:51)

        mda [anonim] i-a raspuns lui george

        daca nu vezi mingea. Ai niste gusturi proaste rau. Zgura asta albastra e un kitsch oribil. Si inca ceva: Federer, spre deosebire de Nadal, chiar l-a amenintat pe Tiriac, i-a spus "Ai grija!". Asa ca informeaza-te mai bine pana sa spui tampenii de genu' ca doar Nadal contesta aceasta zgura albastra, fanboy al lui Federer ce esti!
        • 0 (0 voturi)    
          prostii (Miercuri, 9 mai 2012, 12:47)

          george [anonim] i-a raspuns lui mda

          Federer nu a amenintat pe nimeni. Astea sunt interpretarile tampeniile ziaristilor romani tampiti. Cui nu ii place zgura albastra nu are decat sa nu joace si gata. Ce atata tamtam. Uite ca sunt o gramada de alti jucatori care joaca si le place. Pe Federer il deranjeaza schimbarea culorii doar pentru ca se schimba traditia dar Nadal a spus cu gura lui ca alti jucatori sunt avantajati de zgura albastra pe cand el este dezavantajat. Ca mingea sare nu stiu cum, ca lumina de la reclame e nu stiu cum bla bla bla, Fite de vedeta de doi bani.
          Culoarea albastra nu e deloc in kitsch . Daca ar fi asa nimeni nu ar mai vopsi terenurile de hard court cu albastru
          • 0 (0 voturi)    
            de fapt (Miercuri, 9 mai 2012, 22:04)

            mda [anonim] i-a raspuns lui george

            cred ca tu vrei sa dezinformezi, pentru ca vad ca sti ce se intampla dar spui lucrurile rastalmacite. Chestia cu traditia a spus-o Nadal, nu Federer; Federer doar a aprobat ce a spus Nadal. In acelasi timp, Nadal a spus ca unii jucatori vor fi DEZavantajati, nicidecum avantajati. Nu mai incerca sa prostesti oamenii. Iar Nadal are tot dreptul sa fie revoltat pt ca aceasta tampenie s-a intamplat la el in tara.
            Iar Tiriac nu e decat un varan (cum bine a spus cineva mai sus) care nu e interesat decat sa-si mai umple buzunarele cu niste miliarde, il doare in cot de (tele)spectatori.
          • 0 (0 voturi)    
            si ce legatura au terenurile hard? (Miercuri, 9 mai 2012, 22:10)

            mda [anonim] i-a raspuns lui george

            Eu vorbesc de zgura. Daca sunt terenuri hard vopsite in albastru trebuie sa fie si cele cu zgura? Zgura e cu totul altceva omule! Ca daca e asa, atunci hai sa vopsim si iarba in albastru, sa vedem cum ar fi?
  • 0 (2 voturi)    
    ce atata scandal pe tema culorii (Duminică, 6 mai 2012, 20:13)

    george [anonim]

    Daca Nadal ar fi spus ca este fericit cu zgura albastra nu ar mai fi asa de mult scandal pe tema asta chiar daca restul de 99 de jucatori ar fi fost impotriva.
    Prea multa importanta i se da acestui plangacios.
    Federer nu a facut asa de mult scandal cand in ultimii doi ani, organizatorii turneelor de hard court au redus viteza de joc foarte mult, ca sa creasca putin spectacolul. Si asta l-a costat pe Federer multe meciuri si turnee pierdute. Ca se stie ca viteza si serviciul puternic sunt unele din atuurile de baza ale lui Federer.
    Cel putin la Miami viteza este extrem de scazuta, comparabila cu zgura