​Indian Wells Federer l-a invins pe Nadal; finala cu Isner

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2012, 8:12 Sport | Tenis

Nadal - Federer, episodul 28: elvetianul castiga
Foto: Agerpres
Elvetianul Roger Federer a castigat in doua seturi in fata marelui sau rival Rafael Nadal, in semifinale la Indian Wells: a fost 6-3, 6-4 pentru elvetian in cel de-al 28-lea episod din seria confruntarilor cu Rafa. In finala, Federer il va intalni pe americanul John Isner, castigatorul-surpriza al semifinalei cu Djokovic!

"Este intotdeauna un sentiment special cand il inving pe Rafael. A fost un meci bun, chiar daca s-a disputat in conditii dificile, cu rafale de vant", a declarat Federer, dupa victorie.

"Nu am putut sa imi fac tactica obisnuita, sa joc pe reverul lui, pentru ca mingile mele ramaneau jos, cu tot efectul pe care incercam sa il imprim. Dar asta nu este o scuza: astazi am pierdut in fata unuia mai bun decat mine", a fost replica lui Nadal.

Pentru Isner, calificarea in finala este de doua ori speciala: va intra in Top 10 in ierarhia ATP, apoi "nu foarte multi se pot lauda ca au invins numarul 1 mondial". Isner si-a pus in valoare principala arma, serviciul: 20 de asi, 74 la suta procentaj pe primul serviciu, viteza de 230 de km/h la executie.

"Este frustrant sa joci impotriva cuiva care serveste peste 70 la suta cu aceasta viteza, precizie, in asemenea unghiuri. Am facut un meci destul de bun, in pofida infrangerii - nu am concretizat sansele de care am beneficiat, iar John a jucat bine exact cand trebuia", a spus Djokovic, la conferinta de presa.




















6660 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Finala surprinzatoare (Duminică, 18 martie 2012, 12:01)

    Nosferatu [anonim]

    Nimeni cred nu s-ar fi asteptat ca Super-Nole si Rafa sa NU dispute finala, avand in vedere ca voribim de locul 1 si 2 in ierarhia mondiala. Dar asta face tenisul cu atat mai frumos, iar faptul ca Djokovic ii stie acum de frica americanului e cu atat mai palpitant. Ca fan al FedEx-ului elventian ma bucur si mai mult pt victoria in fata unui urias talent ca Rafael Nadal, dar cred ca Isner, daca joaca la jumatate din ce a aratat cu Nole, va invinge. Superba aceasta editie de Indian Wells
    • -3 (5 voturi)    
      vorbe goale (Duminică, 18 martie 2012, 13:25)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Nosferatu

      nu-i asa ca esti si fan Topescu?
    • +1 (3 voturi)    
      dA (Duminică, 18 martie 2012, 14:17)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Nosferatu

      In confruntarea directa scorul e acum 10-18 in favoarea lui nadal.
      • 0 (2 voturi)    
        10-18 (Duminică, 18 martie 2012, 15:40)

        george [anonim] i-a raspuns lui Babilou

        dar in acest scor nu sunt adaugate si cele doua victorii de la turneul campioniolor asa ca scorul real este de 12-18
  • +3 (3 voturi)    
    baler_ina@yahoo.com (Duminică, 18 martie 2012, 13:01)

    mi [anonim]

    Nole ar trebui sa joace tenis, nu sa astepte sa castige puncte pe greseala adversarului, sa-si schimbe atitudinea de frustat, se stie ca nu este prea iubit in America, John a fost mai bun, i-a functionat "mitraliera de asi", iar Roger jucat inteligent, agresiv, a fost mai bun decat Rafael, a meritat sa castige
  • +2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 18 martie 2012, 15:11)

    dan [anonim]

    hai roger!
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta Finala! (Duminică, 18 martie 2012, 16:40)

    gigi marga [anonim]

    Federer isi doreste mult sa mai castige un GS si sa ajunga pe pozitia #1 (in aceasta ordine). In acest moment arata o forma deosebita si increderea i-a crescut dupa victoria in fata lui Nadal. A facut ceea ce trebuie sa faca de fiecare data in fata lui Nadal: sa-l joace pe rever!
    Isner a fost "surpriza" turneului! A avut o zi foarte buna insotita de un serviciu la inaltime. In plus a avut o tactica de joc impotriva lui Djokovic pe care a respectat-o si care a functionat exact cand a trebuit, in ultimul TB.
    Pentru finala il vad favorit pe Roger avand in vedere ca isi doreste sa-si ia revansa in fata lui Isner pentru infrangerea din Cupa Davis, suprafata terenului este rapida si motivele aratate mai sus.
    Isner (Big John) este in fata celei mai mari realizari din cariera sa de pana acum si nu ar trebui sa fie emotionat, mai ales ca in trecut si-a adaugat in palmares victorii impotriva lui Nadal, Djokovic si Federer.
  • 0 (0 voturi)    
    un link, pls (Duminică, 18 martie 2012, 23:31)

    antenta [anonim]

    unde se poate vedea finala pe Internet
    (si ora Romaniei ???)
  • 0 (0 voturi)    
    Plictisitor (Luni, 19 martie 2012, 1:29)

    Task Damager [utilizator]

    "Nu am putut sa imi fac tactica obisnuita, sa joc pe reverul lui"

    La asta se rezuma tot tenisul lui: sa dea ca ciobanul pe rever. Merita sa si-o ia de la Fed.