Novak Djokovic: "Urmatorul pas - victoria la Roland Garros"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 10:29 Sport | Tenis

Novak Djokovic, infrangere in fata lui Murray
Foto: australianopen.com
​Fericit dupa victoria de la Australian Open, Novak Djokovic s-a aratat incantat de forma pe care o traverseaza. Campionul sarb a trasat, in linii mari, parcursul pentru 2012. "Urmatorul pas important: victoria de la Roland Garros", a precizat "Nole".

"Vreau sa imi maresc considerabil sansele de a castiga la Paris. Din experienta anului trecut, pot sa spun ca am fost destul de aproape de aceasta tinta. Sunt increzator in fortele mele si imi doresc foarte mult sa castig Roland Garros-ul. Acesta ar fi urmatorul pas important din cariera mea", a declarat Novak Djokovic, liderul mondial din clasamentul ATP.

Sportivul sarb a fost laudat in intreaga lume, "Nole" fiind numit "Superman".

"Titlul de la Australian Open si maniera in care a rezistat unei finale epice ne arata ca Novak este intr-o perioada fasta a carierei. Asteptam cu interes sa vedem ce mai poate face acest <Superman>", se precizeaza in presa internationala.

Novak Djokovic a castigat Australian Open dupa o finala memorabila cu Rafael Nadal. Sarbul a avut nevoie de cinci seturi si aproape sase ore pentru a-l depasi pe rivalul sau (a fost cea mai lunga partida din istoria turneului - 5 ore si 53 de minute). A fost 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5), 7-5 pentru "Nole". In urma acestui succes, Novak si-a trecut in cont cel de-al treilea succes de pe taram australian (2008, 2011, 2012). In plus, Djokovic a ajuns la cea de-a saptea victorie consecutiva in fata lui Nadal.

Nascut pe 22 mai 1987, Novak Djokovic a reusit sa castige, pana in acest moment, Australian Open (2008, 2011, 2012), Wimbledon (2011) si US Open (2011).


Citeste mai multe despre   























1929 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    finala Melbourne (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:51)

    Maria [anonim]

    A fost o finala de vis in care oricine merita sa castige.Singura care a stiut sa comenteze frumos o partida de tenis a fost d-na Luminita ,atat.Partenerul doamnei din finala si cei doi care au comentat cea de a doua semifinala m-au uimit cat sunt de prosti, cu afirmatiile lor : albitrii au fost cei mai buni comparativ cu cei de la alte turnee , lucru neadevarat iar in finala a trebuit sa-l mai tempereze Luminita , dar fara prea mare succes , ori afirmatia lui ca Nole a castigat categoric si Rafa nu are de ce sa fie suparat , a demonstrat ori ca nu se pricepe ori e prost.Nu stiu cm puteti sa puneti sa comenteze astfel de specimene si mai sunt si platiti pentru tampeniile pe care le spun.
  • 0 (0 voturi)    
    nole (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:54)

    cata [anonim]

    era un meci de maxim 4 seturi:)
    daca ramanea concentrat nole nu pierdea nici primul set:D
    deci nole a castigat categoric
    • 0 (0 voturi)    
      pai asa si Federer (Miercuri, 1 februarie 2012, 0:15)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui cata

      a castigat categoric semifinala de la US Open 2011 desi a pierdut-o. Djokovic a castigat cu mare noroc aceasta finala. La 4-2 pentru Nadal in ultimul set si minge de game. a fost acel backhand in lung de linie ratat care daca ar fi intrat in teren ar fi fost decisiv.
      Djokovic va castiga 4 GS anul asta pentru ca nu mai este pe tablou cu Federer, singurul care il poate bate la ora actuala. Ca spun unii ca se trage la sorti dar asta e de fatada. Nimeni din ATP si organizatorii de turnee nu vor ca imaginea de imbatabil a lui Djokovic sa sufere . Pentru ca nu e asa, mass media are nevoie de 'eroi' ca sa isi vanda 'marfa'.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 1 februarie 2012, 15:54)

        cata [anonim] i-a raspuns lui ghita

        pai asta am spus si eu:)
        nole a castigat cu mare noroc, cand putea sa castige lejer in cel mult 4 seturi! cred ca ar trebui sa revezi meciul si sa realizezi ca de fapt nadal a avut mare noroc ca s-a ajuns in setul 5!
        nu stiu daca nole va reusi sa castige toate cele 4 mari turnee!
        se trage la sorti, dar nr 1 si nr 2 sunt pe trasee diferite si se pot intalni doar in finala
        • 0 (0 voturi)    
          teoretic (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:55)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui cata

          ar trebui ca de la locul 3 in jos sa se traga la sorti dar nu stiu cate de reala este aceasta tragerer la sorti. Daca Djokovic are norocul sa nu fie Federer pe tabloul lui atunci ajunge in finala si la Roland Garos fara nici un fel de probleme si o sa il bata pe Nadal. Nadal la ora actuala nu mai are resurse tehnice sa il bata pe Djokovic. Serviciul destul de puternic este returnat cu mare usurinta de Djokovic, loviturile pe backhand la fel, joc la fileu inexistent, de drop-shooturi nu are rost sa mai vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    Nole (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:58)

    michael pope [anonim]

    Can you say Grand Slam 2012?...
    Here is to the new King of Tennis!!
    You can do it Nole!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nole (Miercuri, 1 februarie 2012, 11:48)

    nmkjh [anonim]

    sirbul nu mai cistiga nimic anul asta;