VIDEO Horia Tecau, campion la Australian Open in proba de dublu mixt

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 29 ianuarie 2012, 9:39 Sport | Tenis

Bethanie Mattek-Sands si Horia Tecau
Foto: australianopen.com
Perechea Horia Tecau/ Bethanie Mattek-Sands (Romania/ SUA) a castigat titlul de la Australian Open in proba de dublu mixt. Cei doi au trecut in finala de dublul Elena Vesnina/ Leander Paes (Rusia/ India), scor 6-3, 5-7, 10-3. Este primul titlu de Grand Slam cucerit de Horia Tecau in cariera.

Finala a durat o ora si 42 de minute.

De-a lungul timpului, Ilie Nastase a reusit doua titluri la dublu mixt, ambele la Wimbledon, alaturi de sportiva Rosemary Casals (SUA), in anii 1970 si 1972.

Statistica meciului Vesnina/ Paes vs Sands/ Tecau:

Puncte castigate cu primul serviciu: 58%-78%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 38%-55%
Asi: 1-6
Duble greseli: 1-4
Greseli nefortate: 14-20
Cel mai rapid serviciu: 186km/h-202km/h
Puncte castigatoare: 20-34
Puncte castigate: 55-76.

Pentru performanta de la Australian Open, perechea Sands/ Tecau va primi un cec in valoare de 135.500 de dolari.



Citeste mai multe despre   






















4663 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 9:45)

    Ronin [utilizator]

    Daca muncesti din greu, la un moment dat vin si satisfactiile.
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo Horia! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 10:02)

    des [anonim]

    Foarte bun meciul si de apreciat si loviturile exceptionale ale lui Mattek-Sands!
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 10:04)

    sorincatalin [utilizator]

    A trecut ceva timp de cand un roman nu a mai castigat un titlu de Grand Slam... felicitari, si la mai multe!
  • -11 (11 voturi)    
    Scor (Duminică, 29 ianuarie 2012, 10:29)

    hector [anonim]

    10-3. Scor adevarat. Pacat ca nu e prins si in regulament.
    • +11 (11 voturi)    
      Amice... (Duminică, 29 ianuarie 2012, 10:39)

      drdp [anonim] i-a raspuns lui hector

      Intoarce-te la fotbal si nu scrie doar de dragul de verifica daca iti mai merge tastatura!
      S-a schimbat de ceva vreme regulamentul la dublu!

      Felicitari Tecau!
      • 0 (0 voturi)    
        L-ai lamurit de l-ai rupt ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:30)

        zwilling [anonim] i-a raspuns lui drdp

        Si eu am fost surprins de acel scor.

        "Mixed Doubles at the Grand Slams are a best of three format with the final set being played a Super-Tie Break (sometimes referred to as a "best of two" format)"

        "Super tie-break: This is played sometimes after players split sets (Each wins one set). It decides who wins instead of a third set. This is played like a regular tie-break but the winner must attain ten points instead of seven."
  • +2 (4 voturi)    
    ok (Duminică, 29 ianuarie 2012, 11:05)

    alex [anonim]

    O sa urmaresc buletinele de stiri sportive sa vad cate din ele incep cu aceasta stire si cate nu...

    Felicitari Horia!
    • 0 (4 voturi)    
      Din pacate (Duminică, 29 ianuarie 2012, 15:25)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui alex

      la noi nu prea mai avem stiri sportive. Denumirea corecta ar fi birfe sportive. Cel mai mult se discuta despre ce a zis X depre afirmatiile lui Y. Sau de silicoanele prietenei fotbalistului Z.
      Ma bucur de performanta lui Horia Tecau. Felicitari!
      • +2 (2 voturi)    
        Stiri sportive (Duminică, 29 ianuarie 2012, 19:55)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Traian

        Asa este... Ascult, cu groaza, cum "stirile sportive" sunt un rezumat din can-can-ul idiot al fotbalului. Nici 10% nu sunt stiri sportive!
        Ma intristeaza enorm ca nici TVR sau Radio Romania nu au alta atitudine...
        Iar cand incepe handy-capat-ul de Ilie Dobre sa vorbeasca, am viteza maxima la manevrat butonul OFF.
        Pacat... Bine ca avem Eurosport...
      • +1 (1 vot)    
        stiri sportive?????? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:40)

        da, asa e [anonim] i-a raspuns lui Traian

        Ai mare dreptate, Traian. Si zi bogdaproste ca nu vezi stirile sportive de pe TVR International, care este, din pacate, singurul post de televiziune romanesc la care am acces, in zona asta a lumii in care ma aflu. Multumesc, TVR International, ca nu ai suflat o vorba despre Raliul Dakar. Multumesc, TVR International, ca nu ai suflat o vorba despre Openul Australian. Romanii din diaspora sunt extaziati in schimb sa afle cum se descurca cu zapada tzoapele fotbalisilor care sunt in cantonament in Antalya. Multumim ca existi, TVR International.
        Iar lui Horia, sincere felicitari, a realizat un lucru mare.
        • 0 (0 voturi)    
          In zona acea a lumi (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:10)

          Traian [anonim] i-a raspuns lui da, asa e

          unde te aflii iti transmit salutari.
          Iti doresc numai bine.
  • +5 (5 voturi)    
    BRAVO ! FELICITARI ! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 11:13)

    irina [anonim]

    BRAVO ! FELICITARI !
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 12:46)

    Mihai [anonim]

    Extraordinar! Bravo! O performanta remarcabila!
  • +2 (2 voturi)    
    o poza cu partenera (Duminică, 29 ianuarie 2012, 15:35)

    victor L [anonim]

    se putea gasi, caci nu a cistigat singur.
    Felicitari celor doi.
  • +1 (1 vot)    
    ma bucur pt perechea Sands/ Tecau (Duminică, 29 ianuarie 2012, 15:36)

    bellina [anonim]

    Felicitari lui Horea si dnei Sands!
    Ne bucuram! Speram la un titlu de Grand Slam si la dublu barbati!
  • +2 (2 voturi)    
    campionii,campionii!!!!! (Duminică, 29 ianuarie 2012, 16:33)

    mariana ivascu [anonim]

    Multumim frumos pt. bucuria si mandria adusa!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Un moment special. Si o presa speciala. (Luni, 30 ianuarie 2012, 1:43)

    Moromete [anonim]

    Felicitari castigatorilor!

    Am avut norocul sa-l vad pe Tecau cu Lindstedt anul trecut la Wimbledon. Turneul era la inceput, jucau pe un teren cu 4 randuri de scaune ptr spectatori: practic eram cat se poate de aproape de ei. Horia joaca excelent! si-mi pare si foarte inteligent, nu doar in joc, cat si in alegerile facute (de la alegerea partenerilor de dublu pana la seriozitatea cu care trateaza fiecare meci).

    Inca o data, felicitari! as fi vrut sa citesc/vad mai multe despre acest succes extraordinar. Din pacate insa, nu cred ca au existat reprezentati din .ro, tot ce avem e o declaratie dupa finala, luata de organizatori. Putin, prea putin. De-a dreptul jenant cand deschid ziarele de sport (gsp, prosport): Tecau, castigator la dublu mixt la Australian Open, apare undeva in subsolul paginii, intre Steaua-Levski (mare amical) si Bogdan Stancu gol ptr nu stiu ce echipa din campionatul turciei (pe verticala), si intre sani semi-dezgoliti (pe orizontala). Jenant. Poate nu am fost suficient de categoric: JENANT!