Victoria Azarenka (22 de ani) a castigat pentru prima data in cariera un turneu de Grand Slam, sportiva din Belarus impunandu-se la Australian Open dupa o finala cu Maria Sharapova (scor 6-3, 6-0). In urma acestui rezultat, Azarenka devine noul numar unu din clasamentul WTA, in timp ce Maria a urcat pe trei in ierarhia mondiala.

Victoria Azarenka, noul lider al clasamentului WTAFoto: australianopen.com

Setul I

Debutul partidei ii apartine Mariei, rusoaica castigand contra serviciului in chiar primul joc al finalei feminine. Scorul a devenit 2-0, moment in care Azarenka da primele semne de revenire. Victoria devine tot mai sigura, loveste precis si puternic, iar scorul se intoarce miraculos: 3-2.

Momentul decisiv al setului se produce la 4-3 pentru Azarenka: Maria greseste usor cateva mingi, iar adversara face pasul catre 5-3. Azarenka inchide primul set pe propriul serviciu: 6-3, dupa 46 de minute de joc.

Setul II

Sharapova continua sa fie neinspirata in momentele importante, iar Victoria reuseste break-ul in primul game al setului doi. Sharapova rateaza doua mingi de break, iar Azarenka se distanteaza la 2-0.

Maria pierde vizibil teren in fata adversarei, iar inevitabilul se produce: Azarenka reuseste sa castige pentru a doua oara contra serviciului, iar scorul devine 3-0.

Rusoaica pierde total controlul finalei: Azarenka se distanteaza la 5-0 dupa inca un break (al treilea din acest set). Victoria inchide setul si partida pe propriul serviciu: 6-0 (dupa 36 de minute).

Victoria Azarenka este noul lider din clasamentul WTA, in timp ce Maria Sharapova a urcat de pe patru pe trei.

"Ma bucur ca ma ajuns in finala, voi reveni aici, Australian Open inseamna mult pentru mine. Astazi, Victoria a fost mai buna, trebuie sa recunosc acest lucru. Melbourne a fost pentru mine o a doua casa si va multumesc pentru acest lucru", a declarat Maria Sharapova dupa terminarea finalei.

"O felicit pe Maria pentru jocul prestat si pentru cuvintele frumoase. Ii doresc mult succes pentru restul sezonului. Ii multumesc echipei mele, toti au fost fantastici. Traiesc momente incredibile, nu-mi vine sa cred ca tin acest trofeu in brate. Am castigat aici la junioare si de-abia astept sa ma intorc la anul. Visul a devenit realitate, va multumesc tuturor", a declarat Victoria Azarenka, noul lider al clasamentului WTA.

Azarenka va fi recompensata cu un cec in valoare de 2,3 milioane de dolari pentru succesul de la Australian Open, in timp ce Sharapova se va multumi cu 1,15 milioane de dolari.