In urma cu un an de zile, ascensiunea lui "Nole" catre numarul unu mondial incepea la Melbourne. La editia din 2012, Novak Djokovic a avut nevoie de un meci maraton de cinci seturi (a durat patru ore si 50 de minute) pentru a-l depasi pe Andy Murray in semifinale (6-3, 3-6, 6-7, 6-1, 7-5). In ultimul act de la Australian Open, liderul mondial se va duela cu Rafael Nadal (duminica, ora 10:15).

Novak Djokovic, in finala de la Australian Open Foto: australianopen.com

Setul I

Jocul a inceput cu Novak Djokovic la serviciu: sarbul nu a avut nicio emotie in a castiga game-ul. In schimb, Andy a avut nevoie de nervi tari pentru a se impune pe propriul serviciu: sarbul a avut doua mingi de break.

"Nole" reuseste primul break al disputei: la scorul de 2-1 in favoarea sa, liderul mondial profita de o dubla greseala si se impune. Murray raspunde cu un rebreak, dar scotianul nu continua momentul bun si isi pierde din nou serviciul (scorul a devenit 4-2).

In fata unui Murray neinspirat chiar si in jocul defensiv (una dintre principalele sale arme), Djokovic castiga primul set cu 6-3, fara mari emotii si dupa un joc departe de asteptari al celor doi sportivi.

Setul II

Andy a inceput setul secund la fel cum l-a terminat pe primul: cu mingi in fileu dupa schimburi mai lungi. In aceste conditii, efortul lui Djokovic pentru un break a fost mic (a castigat contra serviciului in chiar primul game).

Jocul cu numarul patru a fost unul echilibrat si lung (a durat peste 10 minute). In cele din urma, castig de cauza a avut Andy: s-a impus contra serviciului si a dat primele semne de revenire (scorul a devenit 2-2).

Murray trece, cel putin pentru moment, la conducerea partidei: britanicul se distanteaza la 4-2, jocul lui Andy incepe sa-i puna probleme liderului mondial.

Campionul en-titre reactioneaza prompt: face rebreak-ul, ajutat si de adversar: dubla greseala intr-un moment important. Continua game-urile castigate pe serviciul adversarului, iar pana la urma Murray castiga setul cu 6-3.

Setul III

Djokovic are nevoie de un game lung (a salvat mai multe mingi de break) pentru a incepe setul trei bine. Sarbul are insa probleme mari atunci cand schimburile se prelungesc.

Echilibrul se pastreaza (fiecare a mai bifat cate un break), iar scorul ajunge 5-5, dupa ce "Nole" rateaza trei mingi de set. Urmeaza doua game-uri in care se pierde pe propriul serviciu, iar setul este impins in tie-break.

In tie-break, Djokovic nu serveste prea grozav, comite si o dubla greseala, iar Murray castiga gratie muncii de a returna fiecare atac al sarbului (7-4).

Setul IV

Djokovic pare mult mai hotarat si mai agresiv in debutul setului cu numarul patru, liderul mondial conduce jocul si bifeaza break-ul in chiar primul game. Murray pare coplesit de gandul ca a reusit sa-i ia lui "Nole" doua seturi, iar situatia de pe teren ii scapa de sub control. Sarbul este pe tot terenul, castiga fiecare game si setul cu un categoric 6-1.

Setul V

Unul dintre momentele importante ale setului cu numarul cinci s-a produs in game-ul cu numarul cinci: Murray scapa de sub control cateva lovituri, iar sarbul bifeaza break-ul. Djokovic a fost sigur la serviciu, a condus ostilitatile si a profitat de avantajul break-ului pentru a se desprinde la 5-2. Murray are insa o tresarire de orgoliu, britanicul castigand la zero pe serviciul lui Novak.

La 5-5, Djokovic salveaza trei mingi de break, Murray are partea sa de vina (a gresit mingi usoare). Scorul devine 6-5, iar presiunea se muta pe umerii lui Andy. Britanicului nu-i intra primul serviciu, iar "Nole" se impune cu 7-5, dupa o partida incordata.

Finala dintre Rafael Nadal (2) si Novak Djokovic (1) va avea loc duminica, de la ora 10:15, pe "Rod Laver Arena".