​Caroline Wozniacki a fost eliminata de la Australian Open, jucatoarea daneza fiind invinsa de Kim Clijsters (scor 6-3, 7-6(4)) in sferturile de finala. In urma acestui rezultat, Wozniacki va pierde pozitia de lider din clasamentul WTA. Pentru a deveni numarul unu se lupta Petra Kvitova, Victoria Azarenka si Maria Sharapova.

Caroline Wozniacki Foto: australianopen.com

Wozniacki avea nevoie de victorie pentru a ramane pe prima pozitie mondiala. Daneza a fost in pericol sa piarda locul intai si cu ocazia turneului WTA de la Sydney, dar Petra Kvitova a fost eliminata in semifinale de Na Li.

Petra Kvitova, Victoria Azarenka si Maria Sharapova se lupta pentru a deveni noua regina a circuitului WTA.

In semifinale, Victoria Azarenka o va intalni pe Kim Clijsters. Se vor mai disputa in sferturile de finala meciurile Maria Sarapova-Ekaterina Makarova si Petra Kvitova-Sara Errani.