VIDEO Australian Open: Sorana Carstea a eliminat-o pe Samantha Stosur​

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:57 Sport | Tenis

Sorana Carstea
Foto: hobartinternational.com.au
Sorana Carstea s-a calificat in turul doi de la Australian Open, jucatoarea din Romania reusind performanta de a trece de Samantha Stosur, ultima castigatoare de la US Open. A fost 7-6(2), 6-3 pentru Sorana.

"Este o victorie mare, dar voi ramane cu picioarele pe pamant. Am intrat pe teren fara presiune, toata presiunea era pe umerii adversarei mele. Acum totul se va schimba, deoarece lumea va fi cu ochii pe mine si toti se asteapta sa ajung cat mai departe. Ma voi bucura astazi, dar deja ma gandesc la meciul urmator" - Sorana Carstea (conform wtatennis.com).

"Sunt extrem de dezamagita. Nu exista un alt cuvant care sa exprime starea pe care o am acum. Sorana a facut un meci foarte, foarte bun" - Samantha Stosur.

Partida Soranei cu Stosur (scor 7-6, 6-3) a durat 91 de minute.

Statistica partidei Stosur - Carstea:

Puncte castigate cu primul serviciu: 52%-66%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 44%-55%
Asi: 3-8
Duble greseli: 3-2
Cel mai puternic serviciu: 178km/h-177km/h
Puncte castigatoare: 64-80.

In urmatorul meci de la Melbourne, Sorana o va intalni pe Urszula Radwanska (Polonia - a depasit-o pe Alison Riske: 6-4 1-6 6-2).



Citeste mai multe despre   



















3284 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari, Sorana! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:00)

    misha [anonim]

    La mai mare!
  • +4 (4 voturi)    
    ce victorie (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:06)

    firi [anonim]

    Multumesc SORANA pentru victoria de azi.
    Azi pot zambi.
  • +3 (3 voturi)    
    cat potential (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:12)

    Bogdan [anonim]

    zace in aceasta tanara jucatoare!
  • +2 (2 voturi)    
    Duble greseli? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:14)

    gore [anonim]

    "Duble greseli: 33-26"
    Nu sunt cam multe duble greseli? Mai degraba e vorba de greseli nefortate.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:27)

    Dan [anonim]

    Felicitari! Le-a dat o palma peste nas celor care o blamau atat. Sper sa fie semnalul revenirii ei! Locul ei este in top 20!
    • +1 (1 vot)    
      Top (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:08)

      privileg [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ...sexy. Ca la Tenis e departe.

      Ceea ce se poate remarca e ca iese CONSTANT din turul 1 sau 2 la majoritatea turneelor.
    • +1 (1 vot)    
      Tenisul nu e ca politica (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:19)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Felicitari Sorana dar..
      Deageaba ai batut-o pe Stosur daca nu iti impui constanta in pregatire si seriozitate- vezi Wosniacki-.Vezi buturuga mica din turul urmator !!!!!
      Stiu ca nu e usor dar satisfactiile muncii in tenis sint unice din toate punctele de vedere.
      Daca lasi fitele si figurile de vedeta si/sau manechin inca mai poti ajunge in top 10 .
      Si ca o opinie, ai cam multe greseli nefortate .
      Bravo.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil! Felicitari! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:01)

    Marin [anonim]

    Imi pare rau ca nu am vazut meciul! Sincere felicitari! Sper ca 2012 sa fie anul tau. Asta e posibil doar daca iti pastrezi concentrarea si determinarea pe tot parcursul anului. Iti tinem pumnii!
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Marţi, 17 ianuarie 2012, 12:22)

    a [anonim]

    Pacat ca nu e selectata in echipa Fed Cup. Poate merita mai degraba decat Begu, aunsa anul trecut deodata in primele 50. Oricum, sper ca si Begu va confirma.
  • +3 (3 voturi)    
    n-am subiect şi nici nu predic (Marţi, 17 ianuarie 2012, 12:32)

    irlandezu' [anonim]

    Nu-i dădeam şanse Soranei înaintea acestui meci. Statisticile spuneau dealtfel cam tot înainte de meci. Câştigătoarea US Open 2011 contra locul 61...nu păreau multe de zis. N-am văzut meciul din cauza orei total nepotrivite. Dar trebuie zis câte ceva, că aşa suntem noi românii, murim dacă nu ne zicem păsul:

    Felicitări antrenorului cît şi jucătoarei românce! Asta trebuie extras din acest meci. Tenisul se joacă şi cu capul şi cu talentul. Dacă reuşeşte să-şi facă meciul de fiecare dată (destul de greu) nu conteză contra cui joacă, cât de arătoasă e sau ce ocupaţii extra-sportive are. Acum ce dacă e frumoasă, să stea cu batic si fără machiaj!? Bine ca poate să facă ceva şi după ce se lasă de sport. Invidioşilor! Cam asta ar trebui spus. Restul e vânt.
  • +1 (1 vot)    
    Am vazut finalul in direct (Marţi, 17 ianuarie 2012, 14:23)

    gigi marga [anonim]

    Sorana a avut 2 puncte de meci (15-40) pe serviciul lui Sam dar le-a pierdut, pe urma s-au mai ivit doua sanse in acelasi ghem si pe ultima si-a adjudecat-o.
    Sorana a avut cateva lovituri uimitoare, dar in rest cred ca mai mult Stosur s-a batut singura cu greseli nefortate.
    Asta nu taie din meritul Soranei, dar daca vrea sa confirme, pe viitor trebuie sa munceasca sa-si imbunatateasca jocul la capitolele unde stie ca nu sta foarte bine.

    Mult Success si Bafta mai departe!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 16:34)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

      imi pare rau ca trebuie sa te contrazic... e adevarat, Stosur nu a jucat grozav, dar daca avea in fata pe cineva mai slab de inger castiga pana la urma. Carstea si-a pastrat calmul in permanenta, a servit in stil de mare campioana si de fiecare data cand Stosur ridica putin mingea, a lovit cu dreapta necrutator. Iesiri la fileu extrem de inspirate, agresivitate de mare efect, calculata... a facut un meci mare, ce sa mai incoace si incolo. Mi-e greu sa cred ca va castiga un mare slem vreodata (s-au mai vazut insa minuni de un singur campionat, Ivanovici sau Myskina, chestie de conjunctura), dar are potential de top 32, cap de serie adica la orice turneu de mare slem.
    • 0 (0 voturi)    
      bai (Marţi, 17 ianuarie 2012, 20:32)

      george [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

      tu este exact ca ccnarii aia de comentatori de la TSN. Tot o dadeam ca cum a fost posibil ca Stosur sa piarda, ca a facut nu stiu cate erori, bla bla bla, dar nimic despre jocul exemplar al Soranei. Daca Stosur ar fi facut 50 de greseli nefondate ai putea spune ca s-a batut singura. Dar la capitoul asta scorul a fost cam egal. Stosur a declarat la sfarsitul meciului ca este foarte dezamagita dar si ca Sorana a facut un meci foarte foarte bun.
      Incepe sa se vada clar faptul ca a inceput sa se antreneze un SUA, unde sunt conditii cu mult superioare celor din Romania plus ca se antreneaza din cand in cand si cu Stefi Graf
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Marţi, 17 ianuarie 2012, 14:53)

    crabu [utilizator]

    Bravo Sorana, hai mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    Munca, munca si iar munca (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:09)

    AntonH [utilizator]

    Se pare ca "inrolarea" in echipa Adidas a dat roade, are mai multa energie pe teren si nu se pierde la mingi pierdute usor. Astept cu nerabdare turul doi cu mezina Radwanska.
  • 0 (0 voturi)    
    Voi ati vazut meciul? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:02)

    Loco [anonim]

    Cred ca multi dintre cei care comenteaza nu au vazut meciul. Sorana, spre deosebire de alte ocazii a jucat excelent. A facut un meci cu adevarat bun. poate nici Stosur nu a fost in mare forma dar Sorana a invins-o pe merit. Bravo Sorana. Avem cea mai frumoasa participanta la acest turneu.Sa speram ca ajunge sus.
  • 0 (0 voturi)    
    tenis (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:29)

    Ioan Bratu [anonim]

    Felicitari Sorana, daca si incontinuare vei juca cum ai jucat cu Stosur poti ajunge mai sus.
    Pe mine mai impresionat cu gestul de a renunta la suvenirurile la care reporterul de la canal 7 a facut referire, adica la prosopele pe care a crezut ca le vei duce acasa, asa cum o fac mai toti jucatori.
    Mult succes.
    Jenica