Roger Federer - 3 victorii din 3 posibile la Turneul Campionilor

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 18:55 Sport | Tenis

Federer, in forma la Londra
Foto: Reuters
Elvetianul Roger Federer l-a invins si pe americanul Mardy Fish, in ultima sa partida din grupa B a Turneului Campionilor de la Londra. Federer s-a impus in trei seturi, 6-1, 3-6, 6-3, obtinand a treia victorie in turneu, dupa cele cu Tsonga si Nadal.

Pentru al doilea loc in grupa, care trimite de asemenea in penultimul act al competitiei, se vor intalni in meci direct Rafael Nadal si Jo Wilfried Tsonga (de la ora 22,00).























1073 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    antrenament (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:14)

    george [anonim]

    Federer a pierdut setul 2 doar ca sa se mai antreneze si sa nu il umileasca si pe Fish cum a facut-o cu Nadal.
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari din nou ! (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:14)

    anonim [anonim]

    Roger a jucat bine în seturile 1 și 3.În schimb setul 2 l-a oferit pe tavă lui Fish,poate pentru a se pune bine cu organizatorii și publicul....
    Să sperăm că întâlnirea ,oarecum previzibilă,cu Djokovic , îl va motiva mai mult,pentru a-i arăta acestuia și tuturor că încă este un Campion.
    Deci ,Roger concentrare maximă și cu suces în semifinală!
    • -4 (6 voturi)    
      Si-o pune pune bine cu toata lumea (Joi, 24 noiembrie 2011, 20:16)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ",,poate pentru a se pune bine cu organizatorii și publicul...."

      Sau cu casele de pariuri.
      • -1 (3 voturi)    
        ha ha (Joi, 24 noiembrie 2011, 21:45)

        george [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

        rationament de mircea geoana.
        daca pierdea meciul ar fi avut sens ceea ce ai spus dar asa ca l-a batut nu are nici un sens
    • +2 (2 voturi)    
      da (Joi, 24 noiembrie 2011, 21:43)

      george [anonim] i-a raspuns lui anonim

      daca Djokovic va juca si cu Federer cum a jucat cu David Ferer, nu cred ca are sansa sa il bata pe Federer. A fost lipsit total de vlaga. Dar cand e vorba de confruntari cu Federer atunci fiecare jucator se mobilizeaza la maxim.
  • 0 (2 voturi)    
    Semifinala FedEx vs ?? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 2:55)

    sateanul [anonim]

    Vad ca multa lume da ca foarte probabila SF FedEx -Djoko.FedEx este calificat dar Djoko?
    Vi se pare atat de improbabila o victorie a lui Berdych la Ferrer,caz in care Djoko l-ar putea lua de manca pe Janko si ar trece pe la Murray sa-si ia la revedere?Astazi ne vom lamuri asa cum ne-am lamurit si cu Nadal.
    • +1 (1 vot)    
      lucrurile sunt foarte complicate in grupa A (Vineri, 25 noiembrie 2011, 6:37)

      GEORGE [anonim] i-a raspuns lui sateanul

      Daca Berdych il bate pe Ferer iar Djokovic pe Janko, fiecare are cate 2 victorii. Partea complicata e ca Berdych ar trece in fata lui Ferer iar Ferer in fata lui Djokovic din cauza victoriilor directe numai ca Djokovic l-a batut pe Berdych deci criteriul victoriilor directe in acest caz nu mai conteaza si intra in vigoare numarul de seturi si game-uri castigate. Aici Djokovic va fi in fata lui Berdych deci s-ar califica .
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca te inseli (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:25)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        la criteriul de departajare in cazul in care atat djokovic cat si berdych castiga. diferenta in meciul direct a fost de 2-1 seturi, cu -1 un game pentru berdych. dupa mansa 2, djokovic are 2-3, iar berdych 3-3 cu un avantaj considerabil in fata lui djokovic la game-uri care a pierdut cu 6-3/6-1. va fi complicat tare in cazul in care amandoi tenismanii vor castiga meciurile respective. asa ca lupta pentru calificare va fi stransa... oricum ferer e calificat, indiferent de ce face in ultimul meci.
  • +1 (1 vot)    
    pariu??? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:41)

    george [anonim]

    Spuneam intr-o postare anterioara ca sunt dispus sa pun pariu ca Djokovic se va "accidenta" , ca sa evite o confruntare cu Federer. Nu s-a accidentat dar a pierdut partida cu prietenul lui Tisarevic. Acuma cine vrea sa creada ca Djokovic a pierdut acest meci pe bune e treaba lui dar trebuie sa fii foarte naiv sa crezi asta. Djokovic a pierdut intentionat ca sa evite sa fie si el umilit de Federer ca la modul cum a jucat la acest turneu exact lucrul asta se intampla. A evitat elegant o infrangere umilitoare. Exact lucrul asta l-a facut si Nadal de cel putin 5 ori, cel putin din cate am urmarit eu meciurile de-alungul anilor. Asta ca sa isi pastreze palmaresul pozitiv in fata lui Federer. Cand juca pe zgura, il batea pe Federer, cand venea vorba sa joace pe iarba sau terenuri rapide, daca Federer era in forma foarte bune, Nadal pierdea in sferturi la jucatori mult mai slabi. Cand Federer a fost in forma mai slaba, in 2008, din cauza mononucleozei, Nadal nu a mai pierdut la jucatori slabi si l-a batut pe Federer la Wimbledon 2008 si AO 2009. Aici se vede diferenta uriasa intre un mare campion cum este Federer si niste jucatori de duzina cum sunt Djokovic, Nadal sau Muray care atunci cand nu le convine sa piarda se dau accidentati. Asa ca eu unul nu cred de loc in accidentarile lui Djokovic la umar si nici in 'ruptura' de muchi a lui Nadal a AO 2011 si nici in durerea de spate a lui Muray acum.