Rafael Nadal a debutat cu o victorie in Turneul Campionilor, numarul doi mondial trecand de Mardy Fish. Partida a fost una echilibrata, iar Nadal a avut nevoie de tie-break in setul decisiv pentru a se impune. A fost 6-2, 3-6, 7-6 (3) pentru iberic.

Rafael Nadal Foto: Reuters

Dupa ce a castigat fara mari emotii primul set, scor 6-2, Nadal a fost ezitant si neinspirat in cel de-al doilea, unul in care americanul Fish s-a impus cu 6-3. In decisiv, ambii jucatori si-au pierdut cu lejeritate serviciul de cate doua ori, iar invingatorul a fost stabilit la tie-break: 7-3 pentru Nadal.

Partida a durat doua ore si 56 de minute.

Statistica partidei Nadal vs Fish:

Asi: 1-7

Duble greseli: 5-1

Puncte castigate cu primul serviciu: 69%-68%

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 54%-50%

Puncte de break salvate: 8/11 (73%) - 5/9 (56%)

Puncte castigatoare: 102 - 94.

In cealalta partida a grupei, Roger Federer l-a invins pe Jo-Wilfried Tsonga, scor 6-2, 2-6, 6-4. Programul urmatoarelor meciuri: Nadal vs Federer si Fish vs Tsonga.

1 Roger Federer 1-0 (2-1 seturi) 14-12 (game-uri)

2 Rafael Nadal 1-0 (2-1) (16-14)

3 Mardy Fish 0-1 (1-2) (14-16)

4 Jo-Wilfried Tsonga 0-1 (1-2) (12-14).