Turneul Campionilor Federer, victorie in fata lui Tsonga

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:06 Sport | Tenis

Federer - nervi de otel cu Karlovic
Foto: Reuters
In primul meci al Turneului Campionilor de la Londra, elvetianul Roger Federer a castigat in fata francezului Jo Wilfried Tsonga. Federer s-a impus in trei seturi, 6-2, 2-6, 6-4.

Elvetianul a sosit la Londra cu imaginea celui mai convingator favorit, incurajat si de victoriile de la Basel si de la Paris. De altfel, imediat dupa succesul de la Paris-Bercy, Federer a recunoscut ca nu a renuntat niciun moment la ideea de a redeveni  numarul 1 ATP.

Duminica seara, in al doilea meci al competitiei, Rafael Nadal il intalneste pe Mardy Fish.




















1789 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    O victorie fara glorie... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:29)

    GoguS [anonim]

    ... si absolut nemeritata. Tsonga a gresit grav pe ultimul sau serviciu din setul decisiv. Fapt care i-a asigurat lui Federror victoria. Pacat, daca Tsonga ar fi fost mai atent, ar fi reusit sa-l bata pe elvetian.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:24)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui GoguS

      pai da, daca ar fi fost, dar nu a fost, si la wimbledon daca roger ar fi fost mai atent nu il intorcea tsonga nici intr-o suta de ani, dar nu a fost!
      marii campioni bat si cand joaca mai prost, asta e, consoleaza-te cu asta
      • -2 (2 voturi)    
        Ha! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:44)

        GoguS [anonim] i-a raspuns lui andreea

        Sa stii ca m-am inchis in casa si plang fara incetare din cauza faptului ca Federror, zeul tau, l-a batut pe Tsonga. Hahaha! Crezi ca-mi pasa? Nici vorba. Revenind la "rationamentul" tau precar... Ia spune, dar cand Federror joaca prost si pierde cum e? Tot "mare campion" ramane? Asta nu e un criteriu demn de luat in seama de un om serios, rational, obiectiv. L-ai preluat si tu de la niste neica nimeni de comentatori romani care nu contenesc sa-i ridice osanale unui singur jucator. Si-l repeti ca un papagal. Orice jucator de tenis poate castiga o partida si daca joaca prost. Si poate pierde, la fel de bine, si daca joaca bine. Poti pricepe asta?

        Bagati minusuri baieti! Astea sunt singurele voastre "argumente".
        • +1 (1 vot)    
          de ce e mare campion? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:56)

          george [anonim] i-a raspuns lui GoguS

          Federer este un mare campion, poate cel mai mare din toate timpurile:
          - a jucat timp de 12 ani fara sa se accidenteze macar o singura data. Federer nu
        • +1 (1 vot)    
          Federer e un mare campion pentru ca (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:07)

          george [anonim] i-a raspuns lui GoguS

          timp de 12 ani nu a lipsit la nici un turneu , nu s-a accidentat niciodata
          - stie tenis . stapaneste foarte bine toate loviture posibile .
          - serviciu foarte bun si eficient
          -pregatire fizica impecabila
          -pregatire psihica impecabila
          -inteligenta in joc
          -5 ani consecutivi nr 1
          - 3 ani in care a castigat cate 3GS.
          Dupa cum vezi Nadal dupa ce au castigat cate 3GS in 2010 s-a prabusit in 2011 iar Djokovic e si el pe urmele lui Nadal
    • +1 (1 vot)    
      doar o victorie (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:58)

      george [anonim] i-a raspuns lui GoguS

      de ce nu vezi si partea buna a meciului. A fost un meci frumos ,spectaculos in care nu s-a stiut cine va castiga pana la ultimul game. Iar ambii jucatori au riscat si asta a facut ca meciul sa fie spectaculos. sa iti amintesc ca la 4-3 pentru Federer in setul 3 , Tsonga a riscat o lovitura care il putea costa game-ul si meciul. Tsonga joaca frumos, serveste puternic, vine des la fileu, loveste bine si cu reverul si se bucura la fiecare reusita. Nu este un jucator incruntat. Experienta si-a spus insa cuvantul , in ultimul game cand Tsonga nu a facut fata presiunii psihice, la fel ca si in finala de la Paris cand Federer l-a batut clar in tie-break .
  • +3 (3 voturi)    
    La mai mare! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:30)

    sateanul [anonim]

    Felicitari Roger pentru victoria la Tsonga in faza de deschidere a Turneului Campionilor 2011!
    In ceea ce priveste declaratia referitoare la revenirea in postura de #1 mi se pare ca e un deziderat extrem de greu de realizat.Dar marii campioni sunt capabili de come back-uri si am in vedere pe Adam Malysz,cand a castigat al 3-lea titlu sau la Valentino Rossi care dupa o perioada de dominare totala a lui Casey Stoner a revenit spectaculos trecandu-si in palmares un nou titlu la MotoGP.Pentru Roger ar fi imperios necesar sa castige acest Turneu al Campionilor urmat de un GS la AO pentru a spera indreptatit.Mult succes !
    • 0 (0 voturi)    
      e prea greu sa ajunga nr 1 (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:37)

      george [anonim] i-a raspuns lui sateanul

      nu e suficient sa castige turneul campionilor si Australian Open in 2012. Mai trebuie ca Djokovic sa piarda in semifinala pentru ca daca ajunga in finala, chiar daca pierde castiga 1000 pct. Oricum este o misiune foarte dificila dar faptul ca nu a renuntat la ideea asta il motiveaza sa se mai anteneze si sa joace ceea ce e bine si pentru spectatori si pentru ceilalti jucatori.
  • +3 (3 voturi)    
    roger (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:48)

    andreea [anonim]

    super roger! un prim set perfect, un al doilea nesigur, dar un al treilea foarte solid
    super campionul meu pentru totdeauna!
  • +3 (3 voturi)    
    bun inceput (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:55)

    anonim [anonim]

    Bravo Roger,felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      Merci (Luni, 21 noiembrie 2011, 2:13)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Multumesc frumos, anonim. Promit sa nu te dezamagesc.