Beijing, semifinale: Petkovic vs Niculescu 6-2, 6-0/ Final de drum

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 11:22 Sport | Tenis

Niculescu, eliminata in semifinale la Beijing
Foto: Reuters
Monica Niculescu a fost eliminata in semifinalele turneului WTA de la Beijing (dotat cu premii totale in valoare de 4.5 milioane de dolari), jucatoarea din Romania fiind invinsa fara drept de apel de Andrea Petkovic, scor 6-2, 6-0.

Cu o evolutie buna in China (a trecut de Na Li, Chanelle Scheepers, Virginie Razzano si Maria Kirilenko), Monica nu a putut face fata jocului sportivei din Germania, Petkovic fiind superioara la toate capitolele (partida a durat doar 61 de minute).

Pentru parcursul de exceptie de la Beijing, Niculescu (locul 57 in clasamentul WTA) va primi 450 de puncte WTA si un cec in valoare de 169.447 de dolari.


Citeste mai multe despre   























997 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    era de asteptat... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 12:07)

    menandy [utilizator]

    romanii care se apropie de vreo finala, capoteaza la gandul ca ar putea sa o castige...felicitari, totusi...!
    • 0 (2 voturi)    
      Pe bune... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 12:52)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui menandy

      In ciuda conditiilor precare si fondurilor insuficiente, Romania e o tara de nivel mediu in sport, avem diversi sportivi care mai castiga si finale sau urca pe podiumuri.
      Nu e frumos sa comentezi asa. Cati sportivi din lume au capacitatea sa ajunga in semifinale, in orice sport vorbind? Doar cei foarte buni. Daca pierzi, asta e, inseamna ca azi n-ai fost cel mai bun, mergi mai departe, intr-o zi vine si ziua ta. Asta e atitudinea pe care trebuie sa o avem, parerea mea, plus multa munca.
  • +1 (1 vot)    
    bv (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 12:53)

    andrei [anonim]

    Felicitari, Monica!

    Un rezultat excelent...sa mai auzim de astfel de rezultate:) acum, ne-ai invatat prost...vrem mai multe...sa fii sanatoasa!
  • 0 (0 voturi)    
    pt radu (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:50)

    menandy [utilizator]

    tu crezi ca monica sau alti sportivi de teapa ei se pregatesc in romania sau cu bani de la statul roman? si de ce sa le dea statul bani ca premiile obtinute intra in buzunarul personal?! doar pentru niste medalii ori ca monica, din greseala, s-a nascut in romania? mi se pare cam scumpa ideea asta, chiar si statului..
    • 0 (0 voturi)    
      Poti si in RO sa te pregatesti (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:55)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui menandy

      pt a face performanta iar statul poate ajuta sportivii dar nu vrea.Culmea salile de sport sint construite din fonduri UE si nu sint folosite la capacitate maxima .
      O ora de tenis in balon sau sala costa cca 50-60 lei .Afara pe zgura 20-25 lei .Fa un calcul simplu cind un sportiv de performanta trebuie sa joace zilnic cca 5-6 ore.In fiecare luna trebuie sa joci cca 3 turnee .
      Pina sa ajungi sa cistigi ca si sportiv 10000 $ din turnee trebuie sa cheltui cca 150000$ .Costurile sint imense .
      In alte tari sportivii care au performate sint ajutati enorm de mult de stat .Ex teren, medici, transport, cazare , sau plata antrenorului .
      In RO ar trebui sa se ofere unui sportiv cel putin terenul de joc .
      De aceea rezultatul Monicai trebuie salutat .In viitor ar putea sa joace o finala .
      • 0 (0 voturi)    
        poti pe naiba (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:08)

        george [anonim] i-a raspuns lui ogi

        sau poti sa te pregatesti la nivelul 35-50 din lume nu ca sa ajungi in top 10.
        Djokovic a cheltuit 75000 dolari ca sa isi cumpere o capsula hipobarica ( povestea cu prietenul care are o capsula hipobarica e pentru presa). Alimentatia conteaza enorm, metodele moderne de recuperare, masaj, fizioterapie, acupunctura sau presopunctura si multe altele pe care jucatorii de top 10 le folosesc costa bani cacalau asa ca daca nu ii ai ramai la nivelul 50
  • 0 (0 voturi)    
    continuare... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:53)

    menandy [utilizator]

    de ce sa dea statul 1 mil de euro pt pregatirea monicai? sa castige ea 5 sute de mii si sa-i bage in buzunar, apoi statul sa se laude ca monica e romanca??? nu ti se pare cam pagubos, doar sunt bani publici?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Duminică, 9 octombrie 2011, 19:06)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui menandy

      Mi se pare o gandire dusa la extrem. Pe acelasi rationament as putea sa intreb si eu... de ce sa plateasca impozite sportivii romani la stat, daca nu le-a oferit nimic in schimb pentru pregatirea lor?
      Pana la urma performantele din sport sunt unul din putinele lucruri cu care ne mai mandrim ca tara, din pacate mai vin unii cu gandiri din acestea menite sa distruga si singurele lucruri care se mai tarasc cat de cat intr-o directie normala in tara asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne fereste! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:51)

    sateanul [anonim]

    Sper ca autorul articolului de fata nu este una si aceeasi persoana cu autorul articolului din gazeta PROJIJI-oierul.In amintita gazeta apare aceeasi greseala cu 450pct.Pentru PARCURSUL
    de la 2011 China Open ,care incepe cu doua meciuri de Calificare Monica Niculescu primeste 480 pcteWTA {450pe TPS+30pe TQualif.}
    Va doresc multa sanattate dle (dna sau dra) si spor la lectura Regulamentului de organizare turnee WTA.