Novak Djokovic dupa victoria de la US Open: Mai am multe de demonstrat

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2011, 11:36 Sport | Tenis

Djokovic, marele castigator de la US Open
Foto: Reuters
Novak Djokovic a castigat titlul de la US Open dupa o finala in care l-a invins pe Rafael Nadal. "Dupa ce i-am invins pe Federer si pe Nadal, ma simt gol din punct de vedere fizic. Nu ma asteptam sa am aceste rezultate, insa va pot asigura ca mai am multe de demonstrat. Daca anul viitor voi reusi macar jumatate din ce am realizat in 2011, voi fi multumit", a precizat liderul mondial din tenisul de camp masculin. 

A facut risipa mare de energie

"Dupa ce i-am invins pe Federer (semifinale) si Nadal, ma simt gol din punct de vedere fizic, dar este normal. Cand joci tenis, scopul este sa castigi turnee de Grand Slam, pentru ca sunt cele mai importante. Nu ma asteptam sa am aceste rezultate în 2011. Este greu sa-mi gasesc cuvintele. Am muncit toata viata pentru a ajunge aici", a precizat Novak Djokovic, citat de Mediafax.

Djokovic promite si mai mult spectacol

"Mai am multe de demonstrat mie si lumii tenisului. Vreau sa castig si alte turnee de Mare slem. Dragostea pentru acest sport ma face sa merg inainte. Atat timp cat voi avea aceste senzatii dupa victorii, voi continua sa le vreau. Ar fi minunat sa castig si turneul de la Roland-Garros si sa am toate trofeele de Grand Slam in palmares. Acesta este unul dintre obiectivele mele, insa voi avea nevoie de timp" - Novak Djokovic.

"Nole" nu se simte invincibil

"Nimeni nu este invincibil. Roger Federer a trait sezoane cand a castigat trei turnee de Grand Slam, cand era invincibil 40 sau 50 de meciuri. Rafa a trait acelasi lucru anul trecut. Am putea spune ca acesta este anul meu, acela in care am jucat cel mai bun tenis al meu in turneele mari. Si asta ma face extrem de fericit. Daca anul viitor voi reusi macar jumatate din ce am reusit in 2011, voi fi multumit. Insa acum vreau sa ma bucur de prezent", a conchis sarbul de 24 de ani.

Nadal: Sunt multumit de cum am jucat

"M-am batut pentru fiecare punct, am jucat cat am putut de bine in fiecare moment si sunt mult mai multumit de acest meci decat de precedentele in fata lui Djokovici. Am avut ocazii bune, pe care nu le-am concretizat, conduceam cu 2-0 dupa primele doua seturi. Insa, ma intorc acasa stiind ca sunt pe calea cea buna", a precizat Rafael Nadal.

Novak Djokovic - Rafael Nadal 6-2, 6-4, 6-7, 6-1


Prin succesul de la US Open, Novak Djokovic si-a trecut in cont cel de-al treilea turneu de Grand Slam cucerit in 2011: Australian Open, Wimbledon si US Open.

"Nole" a reusit un sezon 2011 de execeptie, cu numai putin de 64 de victorii. Sarbului ii lipseste din palmares doar Roland Garros-ul, singurul turneu de Mare Slem pe care nu l-a castigat inca.


Citeste mai multe despre   























3876 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    E nevoie de o schimbare (Marţi, 13 septembrie 2011, 12:58)

    ixtrim [anonim]

    Nadal trebuie sa schimbe antrenorul. Ultimele meciuri cu zidu asta de djoker le-a jucat cam la fel. Daca nu schimba ceva (in special la serviciu) nu il bate nici intr-o mie de partide. Djokovic este o clasa peste toti din punct de vedere fizic si psihic, are o forta extraordinara dar overall nu cred ca are fata de nr1
    • -3 (7 voturi)    
      Ce clasa mai, peste ? (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:42)

      liviul [anonim] i-a raspuns lui ixtrim

      Federer a aratat cum poate fi invins Djokovici, si putin a lipsit sa o arate si la US Open... Djokovici o sa fie o clasa peste, cand o sa aiba varietatea loviturilor lui Federer. Ai vazut Dolgopolov Djokovici ? Cred ca de acolo a bagat Nadal aseara slice-ul... :D
      • +4 (4 voturi)    
        Mai citeste o data (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:52)

        ixtrim [anonim] i-a raspuns lui liviul

        Am spus fizic
        • +1 (3 voturi)    
          ha ha (Marţi, 13 septembrie 2011, 17:45)

          george [anonim] i-a raspuns lui ixtrim

          cica Nadal este cu o clasa peste toti din punct de vedere fizic. O prostie mai mare ca asta nu am auzit. Cand cariera lui Nadal a fost intrerupta de mii de ori de accidentari sa spui asta e ridicol. Federer in cei 12 ani de cariera pro nu a lipsit la nici un turneu din cauza de accidentare, apoi nu l-am vazut pe Federer niciodata sa intrerupa vre-un meci pe motive medicale. Nu a fost niciodata accidentat. Joaca si la 30 de ani cu mai multa energie decat multi jucatori de 25 de ani. Despre ce vorbesti tu?
          Iar declaratia lui Djokovic spune totul. "M-ai am multe de demonstrat". Djokovic stie ca a castigat acest turneu nu datorita valorii lui ci norocului chior. A spus cu gura lui la conferinta de presa de dupa meciul cu Federer ca a castigat ca la loterie.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 13 septembrie 2011, 15:29)

        irlandezu' [anonim] i-a raspuns lui liviul

        Meciul Djoko-Dolgopolov a fost superb doar setul 1 in care Djokovic a avut reale probleme. Pustiul ala e iute cu forehandul si la serviciu, dar are mari probleme cu concentrarea, probabil fiind foarte tinar.

        Djokovic este foarte bun in special psihic. Mai bun decit Nadal, pe care l-a dominat mental si la Wimbledon (meciul a fost aproape identic). Federer a reusit apropae sa vada finala, dar a cazut mental cind a avut 2 mici de meci in setul 5 al semifinalei.

        Nu e totul numai muschi, desi nu-mi place Novak, jos palaria pentru ce sportiv a devenit in ultimul an, are un psihic impenetrabil. Ii urez longevitate, pentru ca il vad ca sufera, deja.
        • +1 (1 vot)    
          :) (Marţi, 13 septembrie 2011, 19:39)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui irlandezu'

          mie imi plac toti :)

          Dar cand a luat bataie Djoko la Roland Garros a fost foarte tare psihic, nu ???? Era varza, f dezamagit...

          Dolgopolov promite, doar ca are o problema nasoala de sanatate, un sindrom care ii da stari puternice de oboseala uneori. Mie mi-a placut f mult setul acela, poate ca a si dat Dolgopolov cam tot ce putea atunci...
    • +6 (6 voturi)    
      Are fata... (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:46)

      aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui ixtrim

      ...pentru ca e no. 1 in acest moment. Fata de Nadal care indiferent ca e no1 sau no2 mondial joaca pe un tablou mai usor in care da de Murray, Djokovic trebuie sa treaca de Federer, singurul care il poate opri, ca sa ajunga in finala. Djokovic a jucat doua finale, una mai grea in semi, 5 seturi cu Federer cand era sa fie eliminat, insa a intors soarta pe mana elvetianului.
    • 0 (2 voturi)    
      Stilul de joc al lui Jokovic nu e pt Nadal (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ixtrim

      Nadal nu-l poate bate cu stilul sau de joc pe tot terenul, asa cum joaca de obicei pe zgura... Asta e opinia mea
      Pe de alta parte daca ai urmarit meciurile cu Federer, au fost extrem de echilibrate, iar semifinala a pierdut-o Federer, nu a castigat-o Jokovic (a condus cu 2-0, a revenit Jokovic, apoi a avut 5-2 si serviciul si 40-15 si a avut apoi un ghinion incredibil... ca si data trecuta, de altfel, cand a irosit tot doua mingi de meci cu Jokovic). Si Federer nu e mult peste Nadal, dar are un stil mai potrivit pe Jokovic.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:54)

        ixtrim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Sint de acord
    • +2 (4 voturi)    
      nr. 1 (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:49)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui ixtrim

      @ixtrim
      despre wozniaki se poate spune ca nu are fata de nr. 1. la fete
      ca sa spui despre djokovic asta....e mai mult decat stupid. cine sa fie nr 1, nadal care a pierdut de 6 ori in fata lui anul asta? poate federer, care nu a castigat niciun mare slem??
      am vazut o multime de comentarii negative la adresa lui djpkovici, cum ca e ingamfat , norocos , arogant, nimic despre cum jocaca, despre forta menrala uriasa, mobilitate etc

      cititi va rog comentariile unora care se pricep la tenis, pe siturile de specialitate!

      noroc bun!
      • -1 (1 vot)    
        stupid? (Marţi, 13 septembrie 2011, 15:03)

        ixtrim [anonim] i-a raspuns lui Adi

        Stupid este fanatismul unora.
        Nu are rost sa argumentez pentru unii
      • -1 (1 vot)    
        cine (Marţi, 13 septembrie 2011, 17:48)

        petre [anonim] i-a raspuns lui Adi

        Cine-l vede pe Djokovici ingamfat si arogant nu cred ca este un bun psiholog.Este o persoana foarte agreabila si echilibrata,dupa parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    pe rever (Marţi, 13 septembrie 2011, 17:44)

    petre [anonim]

    Cand Nadal este jucat pe rever devin un jucator mediocru.