Hanescu a refuzat Cupa Davis/ Motivatia sportivului: Trec printr-o perioada dificila, rezultatele sunt nesatisfacatoare

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 10:07 Sport | Tenis

Victor Hanescu
Foto: Reuters
Victor Hanescu (locul 72 ATP) a refuzat sa faca parte din echipa de Cupa Davis a Romaniei, tricolorii urmand sa intalneasca Cehia in perioada 16-18 septembrie, la Centrul National de Tenis din Bucuresti, in barajul de mentinere in grupa de elita. "Trec printr-o perioada dificila a carierei, rezultatele in prima jumatate a anului nu au fost multumitoare", a precizat Hanescu.

"Trec printr-o perioada dificila a carierei mele, dupa o prima jumatate a anului in care rezultatele obtinute In competitii nu au fost multumitoare. Pentru a remedia aceste probleme, am inceput un proces de pregatire tehnica, iar In acest moment nu am siguranta unui randament maxim si a obtinerii unui rezultat bun in Cupa Davis.

Din aceste motive, am decis sa anunt capitanul echipei Romaniei si Federatia Romana de Tenis ca nu voi putea lua parte la barajul Grupei Mondiale. In legatura cu participarea mea la Turneul Challanger din Polonia, am decis sa folosesc acest prilej pentru a perfectiona regimul de joc si a incerca sa dezvolt tehnica la care lucrez in aceasta perioada", a precizat Victor Hanescu.

"Fiind o miza personala a carierei mele, rezultatele pe care le voi obtine acolo nu vor avea incarcatura pe care barajul Grupei Mondiale ar fi implicat-o, atat pentru echipa nationala, cat si pentru Federatia Romana de Tenis, cu care ma aflu in relatii foarte bune. Subliniez ca decizia de a nu participa la meciurile de baraj nu are legatura cu nici o miza financiara si nici cu suprafata de joc. Ii asigur pe colegii mei de echipa si pe iubitorii tenisului ca privesc cu responsabilitate maxima prezenta mea in echipa Romaniei, alaturi de care am fost si raman. De indata ce randamentul meu ca sportiv va atinge nivelul de performanta optim, voi reveni pe teren, asa cum am facut-o de fiecare data, alaturi de jucatorii din echipa nationala a Romaniei", a completat Victor Hanescu, conform Mediafax.
 
In barajul de mentinere in Grupa Mondiala a Cupei Davis, Romania va intalni Cehia in perioada 16-18 septembrie, la Centrul National de Tenis din Bucuresti.

Lotul tricolorilor este format din Adrian Ungur (26 de ani, locul 136 ATP), Victor Crivoi (29 de ani, 216 ATP), Horia Tecau (26 de ani, locul 11 in clasamentul de dublu) si Marius Copil (20 de ani, locul 238 ATP).

Cehia va fi formata din urmatorii jucatori: Tomas Berdych (25 de ani, locul 9 ATP), Radek Stepanek (32 de ani, locul 25 ATP), Lukas Rosol (26 de ani, locul 65 ATP) si Jan Hajek (28 de ani, locul 152 ATP).


Citeste mai multe despre   






















1120 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    De fapt tot timpul ai fost in "zilele acelea" (Joi, 8 septembrie 2011, 11:55)

    ogi [anonim]

    De ce ne miram .Tot timpul ai jucat la plezneala.
    Acum ti-a venit timpul sa zbori din top 100, unde sincer nu meritai sa fii .
    Sistemul tau de turul 1 out sau in caz fericit turul 2 out nu functioneaza in performanta. Ai considerat tinere performanta una cu indolenta si lenea.Gresit
  • -1 (1 vot)    
    scuze puerile (Joi, 8 septembrie 2011, 14:26)

    k7 [anonim]

    observ ca "boala"aceasta e contagioasa..... de la fotbalisti s-a contaminat si Hanescu.Ce doresc sa punctez :sportivii acestia care ar trebui sa sa ne reprezinte in lume au devenit niste LENESI....(.iertati-ma poate e prea dura observatia si deasemenea nu este valabila pentru toti )....si incep cu nationala de fotbal.Cineva spunea cand s-au facut tragerele pentru C.E 2012 ca nu ne calificam ...aceiasi persoana a spus ca nici la W.C 2014 nu ne calificam...daca in 2010 eram intrigat acum mai exact din seara de 6/09/a.c. sunt de acord cu respectiva persoana....mentalitatea sportivului roman rasfatat cu plimbarile in strainatate cu banii castigati de la club numai are rost sa se speteasca pentru nationala tarii (mai ales ca este un efort in plus) cand foarte frumos poate sta intr-un club de fite ,sau la plimbare prin cine stie ce colt de lume, cu ....in sus, sa arate cat de tare este si cati banii are.Ar mai de spus multe dar...
  • +1 (1 vot)    
    Va fi, probabil,.... (Joi, 8 septembrie 2011, 14:28)

    Damocles [anonim]

    ...un galop de sanatate pentru cehi. De ani de zile tenisul masculin romanesc este practic inexistent. Tecau ce se mai zbate la dublu, in rest nu existam! Hanescu a fost si ramane un jucator modest, pe care lipsa de ambitie il mentine intr-m mediocritate cvasi permanenta....
    • +2 (2 voturi)    
      mediocritata (Joi, 8 septembrie 2011, 18:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui Damocles

      daca a fii cativa ani al 50 lea jucator de tenis din lume este mediocritate pentru tine atunci asa sa fie. Acuma noi vrem sa avem jucatori de top 10 fara sa investim un sfant. "marii" fosti jucatori de tenis ai Romaniei nu investesc un cent in jucatorii cu potential dar au tupeul sa ceara sute de hectare de pamant in jurul Bucurestiului ca sa faca ei nu stiu ce academie de tenis dar in realitate vor sa se umple de bani. Tiriac cu ale lui miliarde castigate in Romania, nu ajuta nici macar cu 1000$ jucatorii astia tineri. Si ma gandesc mai ales la fetele astea care au un potential extraordinar. Ca sa fii jucator de top 20 ai nevoie de zeci de mii de dolari pe luna ca sa platesti medici, nutritionisti, antrenor de fitnes plus antrenorul propriuzis. Tzonga, care joaca zilele astea la US Open cu o forta incredibila a platit zeci de mii de dolari ca sa se antreneze cu nu stiu ce mare antrenor de fitnes de la Las Vegas. Si voi aveti pretentia ca un jucator sau o jucatoare care abia are bani sa se inscrie la turnee sa ajunga in top?
  • +2 (2 voturi)    
    Il inteleg (Joi, 8 septembrie 2011, 15:35)

    Bastos [anonim]

    Hanescu a avut un an dificil. In lumea sportivilor exista perioade de cadere, insusi Nadal a avut o asmenea perioada grea. In lumea tenisului este extrem de comuna decizia jucatorilor bine clasati sa nu participe la cupa Davis.SUA are si la fete si la baieti ani in care joaca cu garnitura a trei-a si nu se mai supara nimeni. Cred ca exista si o explicatie secundara, anume ca nu avem un al doilea jucator de simplu care sa poata castiga un meci la acest nivel si atunci e greu sa participi stiind ca joci degeaba. Inteleg si ideea de nationalism si de a juca pentru culorile tarii doar ca stand acasa la o bere in fata televizorului e simplu sa-l critici pe unul care a jucat pe toata planeta in ultimul an, a zburat milioane de km si a pierdut mii de ore la antrenamente. Despre Hane se pot spune multe dar ca e un jucator slab nu, insusi Federer spunea, nu mai departe de acum un an, ca Hanescu e un jucator bun si ca il ia in serios la fiecare confruntare directa.
  • +1 (1 vot)    
    V Hanescu (Joi, 8 septembrie 2011, 16:44)

    piricau [anonim]

    E de inteles, am avut ocazia sa asist la imbarcarea dlui Hanescu in cursa spre Paris. Desi statea pe banca in dreptul portii de imbarcare, nu s-a deplasat spre avion, decat dupa ce a fost anuntat prin statia de amplficare a avionului. Cred ca este foarte obosit si are nevoie de multa odihna. Nu cred ca e lovit de vedetism, e doar multa multa oboseala.
  • 0 (2 voturi)    
    Presimt ca o sa ma distrez si aici (Joi, 8 septembrie 2011, 17:27)

    OzzyO [utilizator]

    Toti aia care pandesc fiecare articol cu Hanescu pentru a-l face ratat vor protesta acum ca nu joaca pentru Romania :)
    Oricum cu Cehia n-avem nicio sansa.