Samantha Stosur a reusit, la o distanta de doar doua zile, sa doboare doua recorduri, jucatoarea din Australia bifand cea mai lunga partida de la US Open (turneul feminin) si cel mai disputat tie-break din istorie (17-15 cu Maria Kirilenko). Poreclita "Ironwoman", Stosur este cea de-a noua favorita a competitiei americane.

Samantha StosurFoto: Reuters

Dupa ce vineri (nr. 2 septembrie) a disputat cea mai lunga partida din istoria turneului feminin de la US Open - victorie in fata Nadiei Petrova dupa trei ore si 16 minute, scor 7-6(5), 6-7(5), 7-5, Samantha a mai bifat inca un record la competitia americana - a jucat cel mai lung tie-break de la feminin.

Kirilenko s-a impus cu 17-15, acest tie-break fiind aproape de recordul de la masculin: Bjorn Borg vs John McEnroe, in finala de la Wimbledon, editia 1980, s-a incheiat 16-18.

"M-am gandit ca se joace de ceva timp, iar la un moment dat nu am mai stiut cat este scorul. Am reusit inca un record la US Open, ceea ce este super. Imi pare rau doar ca nu am fost capabila sa castig acest tie-break unic", a declarat Samantha Stosur.

In "sferturile" de la US Open, Samantha o va intalni pe Vera Zvonareva, a doua favorita a turneului de la New York.