​US Open: Monica Niculescu, eliminata de Angelique Kerber in "optimi"

Duminică, 4 septembrie 2011, 19:40 Sport | Tenis

Monica Niculescu a parasit US Open
Monica Niculescu a fost eliminata de la US Open in "optimile" de finala, romanca fiind invinsa de Angelique Kerber in doua seturi, scor 6-4, 6-3. In urma acestui rezultat, Romania a ramas fara reprezentanti pe tabloul de simplu al competitiei americane.

Germanca a inceput partida cu un break, Kerber conducand pe rand cu 2-0 si 3-1. Monica a revenit in joc si a reusit sa egaleze la trei, dar pana la urma Angelique s-a impus cu 6-4, dupa 54 de minute.

Setul doi a inceput la fel ca primul -  cu un break al lui Kerber. Monica a reusit sa castige pe serviciul adversarei, dar a cedat in urmatorul game in care a servit. Kerber a impus ritmul, a gresit mai putin, iar setul al doilea i-a revenit cu 6-3 (dupa 39 de minute).