Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, marti, de reprezentativa Canadei, scor 8-12 (2-2, 2-4, 3-3, 1-3), in meci contand pentru clasarea pe locurile 9-12, la Campionatul Mondial de la Shanghai. In meciurile din grupe, Romania a fost invinsa de Australia (8-9) si Serbia (5-12), obtinand o singura victorie, in fata Chinei (14-10). A urmat barajul pentru sferturile de finala, pierdut in fata Muntenegrului, cu 4-8, potrivit Mediafax.

Tot marti se vor mai disputa meciurile din sferturile de finala: Ungaria-SUA, Serbia-Germania, Croatia-Muntenegru si Italia-Spania.

Semifinalele si meciurile pentru locurile 5-8, 9-10, respectiv 11-12 vor avea loc joi, iar finalele pentru medalii si partidele de clasament final, 5-6 si 7-8, doua zile mai tarziu.