Romania a fost invinsa, sambata, la Tbilisi, de catre nationala din Georgia, in cea de-a patra etapa a Cupei Europene a Natiunilor, cu scorul de 18-11 (15-6), Stejarii luand insa bonusul defensiv, pentru infrangere la 7 puncte. Georgia a castigat astfel Cupa Antim Ivireanul, trofeu ce e inmanat castigatoarei din disputele dintre Georgia si Romania.

Liderul Georgia a inceput tare confruntarea cu Stejarii, conducand cu 15-0 dupa un sfert de ora de joc, ca urmare a unei lovituri de pedeapsa transformata de Kvirikashvili si a doua eseuri reusite de Zirakashvili si Khamashuridz.

Vlaicu a ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 16, insa peste opt minute tricolorii au punctat prima data, Vlaicu transformand de aceasta data lovitura de pedeapsa. Vlaicu transforma o noua lovitura de pedeapsa in prelungirile primei reprize iar Georgia intra la pauza cu un avantaj de 15-6.

In debutul partii secunde, Vlaicu rateaza o noua lovitura de pedeapsa, de la 50m. O noua ratare pentru Vlaicu in minutul 58, iar Kvirikashvili duce scorul la 18-6. Eseu pentru Stejari in minutul 71, Calafeteanu rateaza transformarea si Romania pierde cu 11-18 in fata Georgiei.

In ultima etapa a CEN, Romania intalneste pe Spania (19 martie), Stejarii avand insa si o restanta cu Ucraina.

Echipe:

Georgia: Bessik Khamashuridze, Irakli Machkhaneli, David Katcharava, Tedo Zibzibadze, Lexo Gugava, Merab Kvirikashvili, Irakli Abusseridze (cpt.), Mamuka Gorgodze, Guia Labadze, Shalva Sutiashvili, Vakhtang Maissuradze, Levan Datunashvili, David Zirakashvili, Jaba Bregvadze, David Khinchaguishvili

Rezerve: Irakli Natriashvili, George Zhghenti, George Nemsadze, George Chkhaidze, Bidzina Samkharadze, Irakli Chkhikvadze, Lasha Malaghuradze

Romania: Iulian Dumitras, Madalin Lemnaru, Ionel Cazan, Robert Dascalu, Catalin Fercu, Florin Vlaicu, Florin Surugiu, Daniel Carpo, Daniel Ianus, Mihai Macovei, Cristian Petre (cpt.), Valentin Ursache, Dragos Dima, Bogdan Zebega, Nicolae Nere

Rezerve: Andrei Radoi, Vasile Mariscariu, Sorin Socol, Valentin Popirlan, Vali Calafeteanu, Csaba Gal, Danut Dumbrava