Anja Andersen, demisa de la Oltchim

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 15:47 Sport | Teamball

Anja Andersen, demisa de la Oltchim
Foto: Agerpres
Dupa o luna de la instalarea in functia de antrenor principal, Anja Andersen a fost concediata de la Oltchim Rm. Valcea, anunta presa daneza. Oficialii valceni au activat o clauza din contractul antrenoarei daneze, hotarand incetarea colaborarii. Demiterea lui Andersen vine la o zi dupa ce Oltchim a fost invinsa in Liga Campionilor de Itxako.

Tripla castigatoare a Ligii Campionilor ca antrenoare, cu formatia Slagelse, Andersen a preluat formatia Oltchim la inceputul lunii februarie, inregistrand de atunci doua victorii si doua infrangeri in cea mai importanta competitie intercluburi din Europa. Dubla infrangere cu Itxako (Spania) s-a dovedit a fi decisiva, oficialii valceni hotarand sa puna capat colaborarii cu antrenoarea daneza.

"Evident rezultatele nu au fost destul de satisfacatoare si clubul nu are rabdare sa astepte pana cand Andersen transforma stilul de joc intr-unul scandinav", a declarat Lasse Zall, directorul firmei de antrenorat Pathfinder, citat de publicatia daneza Ekstra Bladet.

"Desi oficialii i-au promis ca va fi un proiect pe termen lung, au fost cativa oameni in costume negre care si-au incalcat cuvantul. Anja s-a angajat in acest proiect plecand de la premisa ca va avea minimum 18 luni pentru a implementa schimbarile sale. Putem spune ca situatia ei e similara cu cea a lui Michael Laudrup la Spartak Moscova", a continuat reprezentantul antrenoarei daneze.

"Jucatoarele clubului s-au bucurat de faptul ca au fost eliberate de metoda dura si dictatoriala de antrenament cu care erau obisnuite. Dar aceasta bucurie nu a durat prea mult. E prima data cand Anja este demisa, asa ca este dureros. Acum isi ia la revedere de la jucatoare si vom vedea ce vom face in continuare", a adaugat Zall.

Update: Ioan Gavrilescu, presedinte Oltchim: "Dupa ultimele rezultate, in special cele doua meciuri de sapamana trecuta, jocul din campionat cu Resita si meciul cu Itxako, Biroul Executiv si sponsorul au hotarat sa aiba o discutie cu antrenoarea Anja Andersen. In urma acestuia, motivandu-se cele mentionate, Anja a inteles si, cu parere de rau, a fost si ea de acord ca despartirea sa aiba un caracter amiabil, urmand ca respectivul contract sa fie reziliat cu acordul ambelor parti. Suntem in discutii cu doi antrenori, asteptam raspuns din partea lor pana maine. Daca nu, incepand de maine, echipa va fi condusa de secunzii Rosca si Duca. Inca nu stim cine va veni, dar nu ii vom pune conditii ca acesta sa califice echipa in semifinalelele Ligii Camponilor" (prosport.ro)


Citeste mai multe despre   











3715 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    O rusine pentru handbalul romanesc (Luni, 7 martie 2011, 15:59)

    OzzyO [utilizator]

    Sa te porti in halul asta cu un om de valoarea Anjei Andersen. De acum incolo probabil ne vor ocoli toti tehnicienii straini si vom ramane pe veci cu alde Voina si Tadici, precum si cu celebrul "hai, fetelor, ca se poate".
    • 0 (2 voturi)    
      alde Voina si Tadici au facut Oltchimul ce este (Marţi, 8 martie 2011, 8:09)

      marius [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      asa ca...
  • +8 (10 voturi)    
    tipic romanesc (Luni, 7 martie 2011, 16:14)

    hapciu [anonim]

    pacat...rad si curcile de noi!!! nu te poti purta asa cu un om de valoarea anjei!!
    lamentabila conducerea oltchim!rusine..inca odata demosntram ca suntem o natie de...c..t
  • -5 (11 voturi)    
    Superba aceasta decizie! (Luni, 7 martie 2011, 16:28)

    Motanu [anonim]

    Cat despre tine ozzy nu inteleg cum poti spune ca Anjia Andersen are valoare, ca nu a prea dovedit-o la Oltchim. Intr-adevar, ca jucatoare a fost buna, dar ca antrenoare nu prea le are...
    • +6 (8 voturi)    
      parasutist (Luni, 7 martie 2011, 17:38)

      james [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Motane, vorbeste gura fara tine! A castigat de 3 ori liga campionilor, cum poti spune ca "nu prea le are"? Ti se pare anderson un Hagi, facand abstractie ca sunt sporturi diferite? Hagi a fost valoare ca jucator si e nul ca antrenor, Anja a fost valoare ca jucatoare si este valoare ca antrenoare? Daca nici 3 ligi ale campionilor nu inseamna valoare atunci formuleaza tu definitia unui antrenor "care le are"!
      • -2 (2 voturi)    
        Ce am spus eu, si ce ai inteles tu ((: (Luni, 7 martie 2011, 23:43)

        Motanu [anonim] i-a raspuns lui james

        Citeste ultima propozitie din comentariul meu:
        '''Intr-adevar, ca jucatoare a fost buna, dar ca antrenoare nu prea le are...''

        Am specificat clar faptul ca Anja Andersen a fost o jucatoare buna, dar si faptul ca atunci cand vine vorba de antrenorat nu se prea pricepe deloc.
        Nelamuriri ?
        • +1 (1 vot)    
          oh vere, ma distrezi :) (Luni, 7 martie 2011, 23:56)

          nobody [anonim] i-a raspuns lui Motanu

          te rog sa te citezi a 3-a oara, fara sa citesti ce scriu altii, pliiiiiz, thx :)
        • +1 (1 vot)    
          Omule (Marţi, 8 martie 2011, 8:26)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

          Tu ai înţeles că a câştigat 3 cupe ca ANTRENOARE ?
          Veyi că ai greşit articolul, în alte părţi o minciună spusă de multe ori se transformă în adevăr.
  • +7 (7 voturi)    
    pacat (Luni, 7 martie 2011, 16:29)

    jb [utilizator]

    mie mi-a placut ceea ce a incercat anja la oltchim, era clar ca rezultatele nu o sa apara imediat ... au devenit sefii de la oltchim ca cei de la fotbal, la prima infrangere mai neasteptata: demisia ...
    pacat si rusine conducerii oltchimului.
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat... (Luni, 7 martie 2011, 17:18)

    nlg [anonim]

    Tipic romanesc. Nu avem rabdare sa construim, vrem rezultate imediate. Cred ca daca "oamenii in costume negre" si-ar fi respectat cuvantul, intr-adevar Oltchimul ar fi ajuns de departe cea mai buna echipa din Europa pentru ca potential are, iar Nationala ar fi avut si ea rezultatele pe care le tot asteptam de atatia ani. Mare pacat...
  • 0 (2 voturi)    
    CONDUCERE DE AMATORI (Luni, 7 martie 2011, 17:27)

    EMANUEL [anonim]

    ANYA ESTE ANTRENOARE NU MASCARICI CA ALTII DE PE LA NOI.OLTCHIM,NU VA CISTIGA IN VECI LIGA C.,BUCURINDU/SE CA A SCAPAT DE ANTRENAMENTE DURE.DAR E MA I BINE ASA,SA NE ZBATEM IN MEDIOCRITATE SI SA NE MULTUMIM CU PUTIN,GENUL BALCANIC PUR.
  • +4 (4 voturi)    
    becalizare (Luni, 7 martie 2011, 17:37)

    aim64bm [anonim]

    penibil...inca odata ne facem de rahat si demonstram ca suntem acolo unde ne este locul :actiuni bazate pe "banii e totul...",fara cuvant fara strategie de viitor si influentati de gloata inculta...
    oricum am rezolvat si handbalul...ca celelate sporturi sunt terminate de ceva vreme...
  • +2 (2 voturi)    
    MAFIA CASELOR DE PARIURI (Luni, 7 martie 2011, 19:52)

    Andy Latimer [utilizator]

    A hotarat rezultatul meciului cu necunoscutele spanioloaice(Barbosa insa a fost data afara de la noi de la Brasov,pe motiv ca nu face fata inaltei performante....)
  • 0 (4 voturi)    
    Jocul (Luni, 7 martie 2011, 20:21)

    radu [anonim]

    echipei s-a incilcit si uritit de cind a venit Andersen. Nu am vazut la alte echipe mari, cum e si Oltchimul, sa se faca asemenea schimbari. Larvik, Buducnost sau Gyor joaca la fel de ani de zile. Au fost prea multe schimbari si fetele nu mai stiau ce sa joace. Stilul Oltchimului nu trebuie sa fie unul scandinav, cum vor nordicii. Oltchimul avea stilul ei, romanesc, de finalistaa Ligii Camp. Eu personal nu vreau sa vad la frumoasele noastre fete de la Oltchim hormonii masculini ai nordicelor. Nu cu acesti hormoni au ajuns anul trecut in finala.
    Anja nu le-a dus in finala, deci trebuie sa plece. Scurt.
  • 0 (2 voturi)    
    anja (Marţi, 8 martie 2011, 8:38)

    regateanu [anonim]

    Nu tin minte ca vreodata la o echipa antrenata de Anja Andersen sa tii in teren un meci intreg o mana moarta (Managarova) sau sa foloseasca o extrema dreapata (Nechita) jucatoare de mana stanga pe partea stanga. Ati fost la meci? Ati vaziut cat de confuze erqu jucatoarele in teren? V-ati gandit ca unele sunt la sfarsit de cariera si s-ar putea sa nu mai joace in Liga Campionilor? Faceti analize superficiale>
  • +1 (1 vot)    
    vai de capul nostru (Marţi, 8 martie 2011, 10:18)

    cris [anonim]

    in romania daca ceva nu se intampla peste noapte nu e bine. munca nu ne sta in caracter.. stimati conducatori ai clubului Oltchim va rugam insistent sa va scoateti ochelarii de cal
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat... (Marţi, 8 martie 2011, 13:46)

    gica pentru [utilizator]

    Sunt convinsa ca Neagau o sa plece cu prima ocazie. Si nu cred ca va fi singura. Si poti sa le reprosezi ca vor sa mai vada si ele altceva?! Mare pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    macar echipa nationala.. (Joi, 10 martie 2011, 20:18)

    papi [anonim]

    Andersen a facut praf Oltchimul..poate asta a si vrut..sa incerci sa devii Barcelona handbalului cand esti deja in grupele principale ale Ligii e o prostie.fetele sunt bulversate,nici nu mai stiu ce si cum joaca.pt a le face capabile sa joace fiecare dintre ele pe toate posturile,lucrul asta trebuie invatat de la juniorat ,nu cand jucatoarele au o experienta in spate pe posturi specifice si cand ,unele dintre ele,se apropie de finalul carierei..sper ca Radu Voina sa reuseasca sa redreseze echipa nationala pana la mondiale si olimpiada..Oltcimului ii doresc mult noroc mai departe.. si aufacut o cu mana lor,atunci cand adus o pe Andersen..(eu n am mai vazut o stangace sa joace extrema stanga-mai bine juca cu portarul-).Succes!